PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη καλωδιου απο κατανεμητη



dj_harrys
11-06-08, 15:58
Ειπα να αλλαξω καλώδιο είμαι στο πρώτο όροφο της πολυκατοικίας μου
έτσι και έκανα.
διορθώθηκε κατά πολύ ο συνχρονισμος απο τα 10 που ήμουν ανέβηκα στα 15 mbit
και τα στατιστικά ήταν έτσι
Receive direction Send direction

Signal/Noise ratio dB 09 11
Line attenuation dB 29 30

μετα απο λιγο καιρό διαμορφώθηκαν όπως βλέπετε στο προφίλ μου
και μετά το νέο καλώδιο διαμορφώθηκαν έτσι
Receive direction Send direction

Signal/Noise ratio dB 11 13
Line attenuation dB 25 12

τι κέρδισα τι έχασα μπορείτε να μου πείτε?εκτός οτι ανέβηκα σε συνχρονισμο .

Jazzer
11-06-08, 16:07
Signal/Noise ratio dB 09 11
Line attenuation dB 29 30

μετα απο λιγο καιρό διαμορφώθηκαν όπως βλέπετε στο προφίλ μου
και μετά το νέο καλώδιο διαμορφώθηκαν έτσι
Receive direction Send direction

Signal/Noise ratio dB 11 13
Line attenuation dB 25 12

τι κέρδισα τι έχασα μπορείτε να μου πείτε?εκτός οτι ανέβηκα σε συνχρονισμο .
Λιγότερο θόρυβο στη γραμμή ;)

dyrer
11-06-08, 19:54
Πως το άλλαξες το καλώδιο από τον κατανεμητή;

dj_harrys
11-06-08, 22:12
Βασικα ακυρωσα το δικο μου καλωδιο που ηταν καρφωμενο επανω στη ρεγκλετα και ενωσα αλλο καλωδιο
εξωτερικα απο το σπιτι κατευθειαν στο ρουτερ.
τεχνικα εαν ρωτας χωρις να ξερεις πιο ειναι το ζευγος σου δεν ξεκινας εγω ξεκινησα κανωντας πειρματα με το πολυμετρο.μετα καπου κολησα διοτι η hol ειναι απο τις μοναδικες εταιριες που δεν δινει ρευμα στο καλωδιο
οποτε με κορκοδηλακια παλαια τεχνη δεν κανεις δουλεια.
τελος πηγα μεχρι τον ποτε και ειπα οτι θελω να μαθω σε πιο νουμερο στην ρεγκλετα ειναι το δικο μου ζευγος
ενας ευγκενικος προισταμενος μπηκε στο συστημα και μου ειπε το ζευγος και το εκανα.
αλλα για αλλαγη καλωδιου χρειαζεσαι και ενα εργαλειο που λεγεται καρφι..για να καρφωσεις το καλωδιο στη ρεγκλετα
το θεμα ειναι οτι δεν πρεπει να περιβαλεται το καλωδιο απο ηλετρκομαγνητικα φορτια αυτο ειναι ορος.

theopan
12-06-08, 00:13
τεχνικα εαν ρωτας χωρις να ξερεις πιο ειναι το ζευγος σου δεν ξεκινας εγω ξεκινησα κανωντας πειρματα με το πολυμετρο.μετα καπου κολησα διοτι η hol ειναι απο τις μοναδικες εταιριες που δεν δινει ρευμα στο καλωδιο
οποτε με κορκοδηλακια παλαια τεχνη δεν κανεις δουλεια.


Πολύ εύκολο και με πολύμετρο. Στρίβεις (βραχυκυκλώνεις) μεταξύ τους τα καλώδια του ζευγαριού στο σπίτι σου, και πας με το πολύμετρο και μετράς αντίσταση, σε καθένα ζευγάρι, μέχρι να βρείς ~0. Αυτό είναι το ζευγάρι σου.

dj_harrys
12-06-08, 11:49
Πολύ εύκολο και με πολύμετρο. Στρίβεις (βραχυκυκλώνεις) μεταξύ τους τα καλώδια του ζευγαριού στο σπίτι σου, και πας με το πολύμετρο και μετράς αντίσταση, σε καθένα ζευγάρι, μέχρι να βρείς ~0. Αυτό είναι το ζευγάρι σου.

Ναι αλλά πρέπει για να μετρήσεις αντίσταση να μην είναι καρφωμένα επάνω στην ρεγκλετα τα καλώδια.:nono:
διότι εαν ειναι καρφωμένα δεν θα σου βγάλει 0 αντίσταση αλλά τρελά νούμερα.
και ο δικός μου ηλεκτρολόγος αν και 5 ετιας οικοδομή είχε άλλα χρώματα στις μπριζες και άλλα στον κατανεμητή :down: .οπότε τρέχα γύρευε :hmm:

mix21
12-06-08, 11:59
παιδια μιας και ξερετε πως γινετε δεν ερχεστε απο κυψελη να συνδεσετε το γ@@#$%%#καλώδιο στον κατανεμητή που ειναι η δικαιολογία τησ hol για την μη ολοκληρωση της αίτησης 6 μήνες μετά???

dj_harrys
12-06-08, 19:32
παιδια μιας και ξερετε πως γινετε δεν ερχεστε απο κυψελη να συνδεσετε το γ@@#$%%#καλώδιο στον κατανεμητή που ειναι η δικαιολογία τησ hol για την μη ολοκληρωση της αίτησης 6 μήνες μετά???

Μακαρι να γινοταν φιλε θα ερχομουν.
αλλα απο θεσ/νικη ειμαστε λιγο μακρια.

theopan
12-06-08, 20:41
Ναι αλλά πρέπει για να μετρήσεις αντίσταση να μην είναι καρφωμένα επάνω στην ρεγκλετα τα καλώδια.:nono:
διότι εαν ειναι καρφωμένα δεν θα σου βγάλει 0 αντίσταση αλλά τρελά νούμερα.
και ο δικός μου ηλεκτρολόγος αν και 5 ετιας οικοδομή είχε άλλα χρώματα στις μπριζες και άλλα στον κατανεμητή :down: .οπότε τρέχα γύρευε :hmm:

Θα αποσυνδέσεις όλα τα τηλέφωνα της οικοδομής πρώτα βρε! :rofl:
Για 3 λεπτα δε θα καταλαβει κανεις τιποτα! Μόνο μην τα μπερδεψεις μετά! Κράτα σημειώσεις γιατί θα παίρνουν να ζητάνε την κυρά Κούλα στον 3ο και θα το σηκώνει ο Βαγγέλας στο Ισόγειο...
Πέρα από την πλάκα οι κατανεμητές συνήθως ή θα γράφουν πάνω ποιο ζευγάρι είναι σε ποιό διαμέρισμα (ο δικός μου γράφει με μολύβι) ή σίγουρα ακολουθούν κάποια λογική (από κάτω προς τα πάνω στη ρεκλέτα, ισόγειο έως όποιον όροφό φτάνει σταθερό συνήθως πλήθος ζεθγαριών ανάλογα πόσα πάνε σε κάθε διαμέρισμα). Απλά αν είσαι σε μεγάλη πολυκατοικία είναι λίγο μπέρδεμα.

dikal
12-06-08, 21:21
Δε χρειάζεται να τα αποσυνδέσει όλα ταυτόχρονα. Μπορεί να το κάνει ένα ένα, για να μη χρειάζεται να κρατά σημειώσεις. :p

costas43gr2
12-06-08, 23:42
παιδια μιας και ξερετε πως γινετε δεν ερχεστε απο κυψελη να συνδεσετε το γ@@#$%%#καλώδιο στον κατανεμητή που ειναι η δικαιολογία τησ hol για την μη ολοκληρωση της αίτησης 6 μήνες μετά???

Ζήτα από την ΧΟΛ να έρθουν για μικτονομιση. Αν δεν σε εξυπηρετήσουν γρηγορα, ζήτησε επίμονα να σου δώσουν τα στοιχειά του ορίου σου στο εσκαλιτ της πολυκατοικίας σου και με ένα πολυμετρο και μια μπαταρία βρίσκεις το ζευγάρι που πάει σπίτι σου, συνδεεις το όριο της ΧΟΛ και είσαι έτοιμος...:)

mix21
13-06-08, 03:50
τα στοιχεια του εκαλιτ (τι ειναι αυτό?) θα τα ζητησω απο τη hol?τους ζητησα να ερθει τεχνικος κ μου ειπανε οτι πρεπει να ερθει αποτον οτε.... μπορω να το κανω εγώ?τι θα χρειαστώ?ξερω απο ηλεκτρολογικα,ο πατερας μου ειναι ηλεκτρολογος

costas43gr2
13-06-08, 16:14
Εντόπισε στην είσοδο ή στο υπόγειο της πολυκατοικίας σου το ''κουτί'' με όλες τις γραμμές τηλεφώνου της οικοδομής. Μέσα γράφει αριθμούς συνήθως με μαρκαδόρο. Γραψε τα στοιχεία αυτά και ρώτα την ΧΟΛ ποια αντιστοιχούν στην δική σου γραμμή.
Αν δεν σου εχει παραδώσει όμως την γραμμή ο οτε, δεν γίνετε τίποτα, ούτε η ΧΟΛ μπορεί να κάνει κάτι, αν εκρεμει από τον οτε παράδοση βρόγχου. Ρωτα αν έχει γίνει και πότε.

mix21
13-06-08, 16:17
μου λενε οτι περναει συνεργειο του οτε κ βρισκει κλειστα.τωρα την εισοδο εννοούν (αν εννοούν αυτο δε μπορούν να χτυπήσουν καποιο αλλο κουδούνι,πως να γνωριζω πότε θα περάσουν) ή τον κατανεμητη (δεν ισχύει αφου ανοιχτό είναι το κουτί).τι να πω..?κ τι να κάνω?εστειλα mail ζητώντας να ερθει τεχνικός της hol αλλα καμια απάντηση

dikal
13-06-08, 17:01
Ο πΟΤΕ δεν εξυπηρετεί (σε πάρα πολλές περιπτώσεις) τους δικούς του πελάτες, των αλλονών τους πελάτες θα εξυπηρετήσει;

dj_harrys
14-06-08, 12:07
Ο πΟΤΕ δεν εξυπηρετεί (σε πάρα πολλές περιπτώσεις) τους δικούς του πελάτες, των αλλονών τους πελάτες θα εξυπηρετήσει;

αυτο μου ειπαν και εμενα στον οτε και το εκανα μονος μου
δεν ειναι και κατι τρομερο απο την στιγμη που ο πατερασ σου ειναι και ηλεκτρολογος
στο τσακ θα το βρει.καλη επιτυχια και καλα αποτελεσματα.

mix21
14-06-08, 20:36
ok.ευχαριστω..

@ ADSLgr.com All rights reserved.