PDA

Επιστροφή στο Forum : Se kalo dromo



lordanton
06-10-03, 10:00
Loipon tin wra auti 10 prwi deuteras.
Apo to adslgr speedmeter,apo to mcafee speedometer kai apo alla paromoia sites piane 310-320kbps sigoura den einai to veltisto alla fainetai oti i anavathmisi proxwraei kanonika

newcommer
06-10-03, 19:05
i anabahmisi pote xekinise? pote tha teleiosei?

UGF_GreekMind
06-10-03, 19:15
:roll:

Γιατί μου έρχεται στο μυαλό ένα σύνθημα που λέγαμε μικροί στα γήπεδα ;

mavra
06-10-03, 20:17
ego pantos evala xtes adsl tellas (nai! irthan tin kiriaki oi texnikoi) kai meta apo merikes lathos epiloges afou katafera na vro ta sosta settings katevazo me 30 k apo to emule sxedon oli mera simera

ermis333
06-10-03, 20:33
ego pantos evala xtes adsl tellas (nai! irthan tin kiriaki oi texnikoi) kai meta apo merikes lathos epiloges afou katafera na vro ta sosta settings katevazo me 30 k apo to emule sxedon oli mera simera

κανονικά έπρεπε να κατεβάζεις με 40Κ πήγαινε εδώ και κάνε ένα τεστ

http://www.dslreports.com/stest

mavra
06-10-03, 21:19
eee den ksero an to gnorizis to programa ala logo tis fisis tou emule (overhead kai polla connections ) ine psiloadinato na piasis 40k me 384
me d/l apo ftps exo piasi ta 40aria

SfH
06-10-03, 22:09
Nice @ 30k apo emule...egw me isdn dyskoleyomouna na piasw panw apo 3 :p
Egw den exw dei kamia diafora akoma oute se bwidth (prin toppara sta 48 kai kati, akoma topparw sta 48 kai kati) oute se ping (akoma sth jolt paei mesw nyc).

Anyway, ta bwidth test den einai ki oti pio antiproswpeytiko ths conne sou, kyriws giati ta files pou katevazoun einai poly mikra...

s0k
07-10-03, 00:11
Να δώσω και γω τα χάλια μου? Tellas 384 over pots (Jet)speed 500 τελευταίο firmware τοποθεσία: Αγρίνιο

από το site που πρότεινε ο ermis333 http://www.dslreports.com/stest
επέλεξα και Ιταλικό server! http://help.virgilio.it/velox και η απάντηση που πήρα:
Oct 6, 2003 11:59:03 PM 101.9687332032104Kbit/sec Lunghezza : 1302447byte Prove :1 Media :101.9687332032104Kbit/sec
..
πριν 2 βδομάδες που ήταν δωρεάν η Tellas κατέβαζα και με 40k/sec από server της otenet... την τελευταία βδομάδα με το ζόρι πιάνω 20k/sec
allelouia :!:

lordanton
07-10-03, 00:48
Paidia pantws akoma kai otan ta site mou vgazan apo 160-230 kbps mesw flashget egw katevaza me 40KB/sec mesi taxytita
Apla simera kai i selides mou vgalan 310.Vevaia egw eksakoloythw na lew oti leipoun kapoia kbps (74 sygkekrimena).
Alla na leme kai tou stravou to dikio paidia to na exeis always-on sto spiti einai to kati allo :)

ermis333
07-10-03, 01:32
Να δώσω και γω τα χάλια μου? Tellas 384 over pots (Jet)speed 500 τελευταίο firmware τοποθεσία: Αγρίνιο

από το site που πρότεινε ο ermis333 http://www.dslreports.com/stest
επέλεξα και Ιταλικό server! http://help.virgilio.it/velox και η απάντηση που πήρα:
Oct 6, 2003 11:59:03 PM 101.9687332032104Kbit/sec Lunghezza : 1302447byte Prove :1 Media :101.9687332032104Kbit/sec
..
πριν 2 βδομάδες που ήταν δωρεάν η Tellas κατέβαζα και με 40k/sec από server της otenet... την τελευταία βδομάδα με το ζόρι πιάνω 20k/sec
allelouia :!:

Το συγκεκριμένο Ιταλικό site είναι τις πλάκας!!! Εμένα με ISDN 64 μου έβγαλε ότι έχω 45.543Kbps όταν μετά από ένα λεπτό κατέβαζα από Gamespot ένα demo με 7.4ΚΒ/ς σταθερό!!!

φίλε δοκίμασε καλύτερα αυτό http://www.bandwidthplace.com/speedtest

ababapanos
07-10-03, 02:06
vre pedia paraskevi erhonte oi tehnikoi sto spiti na mou valoun tin grammi....omos akoma den ehw epilexei ISP .... na parw TELLAS? i tha to metaniosw? ime se DSLAM siemens kai periohi Aigaleo! opios ehei kapia gnomi parakalw na mou pei.

Athlon_XP
07-10-03, 02:17
Αν θέλεις support, καλά pings και σταθερή ταχύτητα όλο το 24ώρο θα σου πρότεινα Forthnet αλλά είναι ακροιβώτερη σε σχέση με την Tellas αλλά όμως από ταχύτητες και pings είναι άψογη. Αν θέλεις να πληρώσεις λιγότερο τότε προτίμησε την Tellas οπότε επιλέγεις με βάση αυτά που ανέφερα παραπάνω.

ababapanos
07-10-03, 02:38
tha ehw kalo dawnloading me tin tellas? auto me endiaferei na ehw giro sto 35-40 ohi pio katw

ababapanos
07-10-03, 02:41
ke kati alo pou xehasa na rwtisw.... an kanw etisi se enan ISP tin paraskevi pou tha mou valoun tin grammi ...tha me energopiisoun amesos? i tha prepei na perimenw? an ine na xekinisw diadikasies apo twra!

ermis333
07-10-03, 02:58
ababapanos o someonefromhell Που έχει Tellas 384 λίγο πιο πάνω γράφει

Egw den exw dei kamia diafora akoma oute se bwidth (prin toppara sta 48 kai kati, akoma topparw sta 48 kai kati) oute se ping (akoma sth jolt paei mesw nyc).

Anyway, ta bwidth test den einai ki oti pio antiproswpeytiko ths conne sou, kyriws giati ta files pou katevazoun einai poly mikra...

Μια χαρά είναι μη φοβάσε!! :lol:

Αν διαλέξεις Τελλάς απλά τους παίρνεις τηλέφωνο στο 13800 τους δίνει τα στοιχεία σου και το πολύ μέσα σε 4-8ώρες (αυτοί λένε 24) θα έχεις ενεργοποιηθεί.

sostos
07-10-03, 03:04
ke kati alo pou xehasa na rwtisw.... an kanw etisi se enan ISP tin paraskevi pou tha mou valoun tin grammi ...tha me energopiisoun amesos? i tha prepei na perimenw? an ine na xekinisw diadikasies apo twra!

η τελλας πάντως σε ενεργοποιεί αμεσα.
λάβε υπόψη και τον τρόπο πληρωμής: για συνδρομή αορίστου χρονου, ολοι εκτος της τελλας ζητανε πιστωτική καρτα κι αν δεν εχεις ή δε θελεις να δωσεις θα αναγκαστεις να προαγορασεις 3-μηνη. Αυτο σημαινει περιπου 170 ευρω ακατεβατα κι αν σου βγει μουφα την πάτησες.
ενω με τελλας παιρνεις αοριστου χρονου χωρις πιστωτική κι αν δε σε ικανοποιεί μετα απο μια εβδομαδα την κοβεις.

ababapanos
07-10-03, 03:45
tin kovw se mia evdomada? ala plironw olon ton mina fantazome etsi? pos erhete o logariasmos me tin tellas ke pou exoflite? fharistw pedia!:) iste polu exipiretikoi oloi! :D

sostos
07-10-03, 04:28
tin kovw se mia evdomada? ala plironw olon ton mina fantazome etsi? pos erhete o logariasmos me tin tellas ke pou exoflite? fharistw pedia!:) iste polu exipiretikoi oloi! :D

οχι, θα πληρωσεις μονο μια εβδομαδα. ο λογαριασμος σου ερχεται σπιτι ταχυδρομικα καθε διμηνο και μπορεις να πληρωσεις στα ελτα, στη δεη, στο γερμανο ή με πιστωτική.

s0k
07-10-03, 12:03
Φίλε ermis333 δοκιμάζοντας και το δεύτερο speedometro που πρότεινες (ελπίζω να μην μου πεις οτι είναι και αυτό της πλάκας μετά) στις 11.40 Τρίτη πρωί και μετά από δύο μετρήσεις που απείχαν 5 λεπτά η μία από την άλλη πήρα τα εξής αποτελέσματα:
1ο. 84.2 kilobits per second
2ο. 103 kilobits per second

Επίσης ξαναδοκίμασα να κατεβάσω από οτενετ server και κατέβασα με 21.2KB/Sec ενώ πριν δύο εβδομάδες κατέβαζα με 40KB/Sec

Να πω και το προφανές πως δεν είχα τίποτα ανοιχτό στο background να μου χρησιμοποιεί το bandwidth όταν έκανα τις μετρήσεις.

Tellas 384 over pots (Jet)speed 500, τελευταίο firmware, τοποθεσία: Αγρίνιο

marios
07-10-03, 12:29
Tο ιδιο προβλημα και εγω τριτη 12:24 το πρωι


η πρωτη μετρηση μου εδωσε 89 kbpsκαι η δευτερη 122 kbps(tellas 384)..ΕΛΕΟΣ!!!Τις προηγουμενες μερες λιγο καλυτερα πηγαινε(to testing gyrw sta 25 kb/sec downloading ).


Τελειωσε η αναβαθμιση τι γινεται ξερει κανενας??? :x

ermis333
07-10-03, 13:05
Το περίεργο είναι πως μερικοί μόνο έχεται προβλήματα, γιατί οι περισσότεροι που έχουν Τελλάς κατεβάζουν κανονικά με 40+ΚΒ πάρτε κανά τηλέφωνο ρε παιδιά 13800!!! Αν δεν πέσετε σε άντρα τηλεφωνητη ξαναπάρτε. Μπορεί να έχουν πιττάρει τα DSLAM, ΠΑΡΤΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!!!!


Α και για να μήν το ξεχάσω πάρτε μια NETCARTA (υποστηρίζει ADSL) των 8€ (20 ώρες μέσω club.netcarta.gr) για να δείτε αν το πρόβλημα υφίστανται μόνο με Τελλάς ή γενικά με την σύνδεσή σας.

marios
07-10-03, 14:59
εγω προσvωπικα ηδη εχω μια netcarta και κατεβαζω με 46+ kb/sec

αντε να δουμε τι θα κανουμε με την ΤΡΕΛΛΑΣ 8O :roll: :lol:

s0k
07-10-03, 15:50
ermis333 έγραψε:


Το περίεργο είναι πως μερικοί μόνο έχεται προβλήματα, γιατί οι περισσότεροι που έχουν Τελλάς κατεβάζουν κανονικά με 40+ΚΒ

(το έχετε με ε)
χωρίς να θέλω να σε κοντράρω φίλε ermis333 και μια και έχεις και όνομα (tellas?) αγγελιοφόρου μήπως μπορείς να μας πεις πώς ξέρεις πως Μόνο λίγοι έχουν προβλήματα?
Τους πήρα τηλ. στο 13800 και για άλλη μία (πολλοστή) φορά μου είπαν ότι ακόμα αναβαθμίζουν το bwidth και ότι δεν ξέρουν πότε θα τελειώσουν οι εργασίες αναβάθμισης.
Επειδή δεν ξέρω πόσο χρόνο χρειάζετε μία αναβάθμιση μπορεί και να το χάψω, άλλωστε ένας έρμος χρήστης είμαι ... Αλλά ακούγετε και σαν δικαιολογία που κλείνει τα στόματα >>προς στιγμήν<<

Α και κάτι άλλο.. να γεμίσει το dslam στο Αγρίνιο μόνο σαν ανέκδοτο ακούγετε σε έναν αγρινιότη τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή τουλάχιστο,(αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία)
Φιλικά ...

Ελλάδα που προσπαθούν να κοιμήσουν 8O

ermis333
07-10-03, 16:45
Δίκιο έχεις............ κάτι δεν πάει καλά.... το Σάββατο έρχεται και στο σπίτι μου ο ΟΤΕ και θα βάλω Τελλάς, αν δεν πάει καλά τότε έχει να πέσει πολύ γέλιο.........

ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΥ ΝΑ ΚΡΥΦΤΟΥΝΕ!!!!!!

ΑΠΕΙΛΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΜΕ ΔΙΑΣΥΡΜΟ ΣΤΟ www.adslgr.com και θα δείτε πως θα τρέχουν...

Εγώ ευτυχώς είμαι συνδρομητής σε site με εγγυημένο Bandwidth της τάξεως των 1mb/sec οπότε όταν βάλω Τελλάς θα κάνω ενδελεχείς ελέγχους.

BONE_COLLECTOR και SOMEONFROMHELL με πόσο κατεβάζεται αυτήν τη στιγμή;;;;

SfH
07-10-03, 17:45
Mou fainetai prepei na valw kanan auto-responder :p
46.4 atm ki ekei konta tha paizei, ki an kapote pesei katw apo 40k (milame panta apo "phges" me stade arketo bwidth) to prwto prama pou tha kanw einai na postarw topic edw pera :)

Apo kei kai pera den xerw ti paizei.....opws eipa kai prin, ypopsiazomai oti ta linkia dslam-tellas einai to provlhma, kathws an den eixe arketo bwidth h idia h tellas tha sernotane se olous mas...

marios
07-10-03, 20:00
Πριν λιγο με πηραν τηλεφωνο να με ενημερωσουν ακριβως το ιδιο, οτι ειναι σε διαδικασια αναβαθμισης και τα προβληματα ειναι γνωστα και θα υπαρχουν για λιγες μερες ακομα ,μπλα μπλα....

:arrow:

για να δουμε για να δουμε

@ ADSLgr.com All rights reserved.