PDA

Επιστροφή στο Forum : Netfaster και εμφάνιση χαρακτήρων στην αναγνώριση κλήσης



radiodj105
11-06-08, 23:20
Αφού κάνετε κλικ στο ρούτερ, πηγαίντε στο σημείο VoIP και μετά τικάρετε το VoIP Account.
Στο Account Profile 1 στο σημείο "Display Name" αυτή τη στιγμή γράφει FON1. Γράψτε το όνομά σας με λατινικά (ΜΗΝ ΒΑΛΕΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ).
Μετά, στο account Profile 2, στο αντίστοιχο σημείο "Display Name" αλλάξτε το FON2 σε ότι θέλετε (πάντα με λατινικά).
Και στις 2 γραμμές έχω επιλέξει στο Support User-Agent Header να είναι "Enable".

Κάντε SAVE.

Τι κάνει όλο αυτό που σας περιέγραψα;

Στο σπίτι μου, έχω μια συσκευή General Electric (μοντέλο 2-9390A) που έχει 2 γραμμές για την αναγνώριση κλήσης. Στη μια γραμμή μου γράφει ανέκαθεν το νούμερο. Στη δεύτερη γραμμή, έως σήμερα δεν έγραφε τίποτα. Μια φορά όταν με είχα καλέσει από αμερική, είχε γράψει OUT OF AREA. Από σήμερα, στη δεύτερη γραμμή, όταν καλώ τον εαυτό μου, μου εμφανίζει (εκτός από το νούμερο της αναγνώρισης κλήσης) και το όνομά μου στα λατινικά (όπως το έχω γράψει στο ρούτερ).

Ακριβώς την ίδια συμπεριφορά έχει και ένα Siemens GIGASET. Με τη μόνη διαφορά πως το Siemens δείχνει ΜΟΝΟ το όνομα και όχι το τηλέφωνο.

Αν κάποιος έχει net-faster και θέλει να κάνουμε μια δοκιμή, ας το σετάρει (ας βάλει το όνομά του) και ας μου στείλει PM για να ανακαλύψουμε αν αυτό μου το κάνει ΜΟΝΟ μέσα στο σπίτι μου (εντός του ίδιου ρούτερ) ή το κάνει και προς άλλα VO-ip τηλέφωνα.

georgep138
11-06-08, 23:45
Πολύ ενδιαφέρον.
Δεν έχω netfaster για να το δοκιμάσουμε.
Κάνε μια δοκιμή προς το κινητό σου και πες μας τι έγινε.
Κάλεσε κάποιον γνωστό σου σε σταθερό με αναγνώριση
και μετά ρωτησέ τον τι είδε στην οθόνη του.
Είναι πολύ πρακτικό να βλέπει αυτός που καλούμε ,
το όνομά μας , αντί τον αριθμό μας.
Περιμένω νέα σου !!!

radiodj105
12-06-08, 00:31
Πολύ ενδιαφέρον.
Δεν έχω netfaster για να το δοκιμάσουμε.
Κάνε μια δοκιμή προς το κινητό σου και πες μας τι έγινε.
Κάλεσε κάποιον γνωστό σου σε σταθερό με αναγνώριση
και μετά ρωτησέ τον τι είδε στην οθόνη του.
Είναι πολύ πρακτικό να βλέπει αυτός που καλούμε ,
το όνομά μας , αντί τον αριθμό μας.
Περιμένω νέα σου !!!

Αυτό ήταν το πρώτο που έκανα το απόγευμα.
Δηλαδή... Πήρα στο κινητό μου και είδα ΜΟΝΟ νούμερο (το νούμερό μου).
Πρέπει να το δοκιμάσω από Τρίτη, όπου ένας φίλος έχει VO-ip από την ΝΕΤΟΝΕ με το speedtouch. Λέω για Τρίτη γιατί είναι εκτός Αθηνών.

Αν κάποιος φίλος έχει NETFASTER, ας μου στείλει P.M. μήπως και ανταλλάξουμε σταθερά τηλέφωνα για να δούμε τι μου εμφανίζει.

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΣΥΣΚΕΥΕΣ (που έχω σπίτι μου) ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ ΚΑΤΑΛΟΓΟ (ώστε να δουλέψει αυτή η λειτουργία στην αναγνώριση κλήσης).
Το λέω για να μην με περνάτε για πόντιο!!!:lol:

radiodj105
18-06-08, 18:51
Χάρη στον φίλο DIKAL δοκίμασα και λέω με βεβαιότητα τα εξής...
Εγώ και ο DIKAL έχουμε και οι 2 το ΝΕΤΦΑΣΤΕΡ της Ιντρακομ. 'Εχουμε και οι 2 μας (όπως όλοι σας), ένα νούμερο 210 "κεφαλικό" και ένα νούμερο 213.

Δείτε τι συνέβη όταν με κάλεσε:
1. Με κάλεσε από το 210... του στο 210 που έχω. ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΟΝΟΜΑ ούτε τηλέφωνο!
2. Με κάλεσε από το 213... του στο 210 μου. Εμφάνισε κανονικά τηλέφωνο και όνομα που έχει επιλέξει να φαίνεται.
3. Με κάλεσε από το 213... του στο 213 μου. Και πάλι εμφάνισε κανονικά τηλέφωνο και όνομα!

Εσωκλείω και σχετική φώτο από το επιτραπέζιο τηλέφωνό μου.
Για ευνόητους λόγους έχω σβήσει το 213... του χριστιανού!

http://www.radiodj.gr/netfaster.jpg

Τονίζω πως η συγκεκριμένη συσκευή ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ονομαστικό κατάλογο (ώστε να έχω αποθηκεύσει το νούμερό του με το όνομα DIKAL).

georgep138
19-06-08, 22:54
Ποιό μοντέλο είναι το τηλεφωνό σου;

radiodj105
20-06-08, 01:50
Ποιό μοντέλο είναι το τηλεφωνό σου;

'Οπως γράφω και στο πρώτο ποστ, το ένα τηλέφωνο είναι το General Electric (μοντέλο 2-9390A).
Το άλλο ένα γύφτικο Gigaset - Siemens!

Δηλαδή αυτό... και η λειτουργία αποκαλείται CLIP.

http://gigaset.siemens.com/shc/0,1935,hq_en_0_122364_rarnrnrnrn,00.html

ΠΡΟΦΑΝΩΣ... ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ CLIP ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΛΗΣΗΣ

radiodj105
26-06-08, 11:05
Δοκίμασα πάντως και με Panasοnic και δεν είδα να στέλνετε το ονοματεπώνυμό μου.
Τελικά λίγα τηλέφωνα το υποστηρίζουν.
Αγόρασα ένα ασύρματο General Electric από το mediamarkt που μάλιστα σου επέτρεπε να επιλέξεις από που θα πάρει την αναγνώριση κλήσης. FDSK η DTMF.
'Οτι και αν δοκίμασα, το τηλέφωνο, δεν μου έδειξε επίθετο.
Νούμερο μου εμφάνιζε πάντως.

Μέχρι και στο ρούτερ έκανα 2-3 αλλαγές, αλλά τίποτα!

ΠΡΟΣΟΧΗ στο router να ΜΗΝ αλλάξετε το phone number "phone1" και "phone2" βάζοντας τον αριθμό του τηλεφώνου σας γιατί δεν θα παίξει το router.
Επίσης στην επιλογή "Display Name" ΜΗΝ χρησιμοποιήσετε κενό μεταξύ επιθέτου και ονόματος.
Θα έχει σαν αποτέλεσμα να τρελαθεί και να μην στέλνει καν όνομα. Εμένα μου έβγαζε "Unknown"!

potoula
28-06-08, 23:01
παιδια το 213......ειναι οσοι εχουν συνδεση σε ιδιοκτητο δικτυο της hol? οσπου δηλ εχει δημιουργηθει? γιατι εμενα τα τηλεφωνα μου ειναι οπως και οταν ημουν στον οτε δεν εχει αλλαξει κατι

radiodj105
29-06-08, 20:23
παιδια το 213......ειναι οσοι εχουν συνδεση σε ιδιοκτητο δικτυο της hol? οσπου δηλ εχει δημιουργηθει? γιατι εμενα τα τηλεφωνα μου ειναι οπως και οταν ημουν στον οτε δεν εχει αλλαξει κατι

Ακριβώς όπως το λες!

radiodj105
16-07-08, 19:24
Αγόρασα σήμερα στους γονείς μου ένα Panasonic KX-TSC11EX
το οποίο, έχει ελληνικό μενού... και ΝΑΙ!
Υποστηρίζει την εμφάνιση αυτού που σε καλεί (ανεξάρτητα από τον τηλεφωνικό κατάλογο).
Το αγόρασα 29,5 ευρώ.

http://www.panasonic.gr/servlet/PB/show/1227908

Στην αγορά, είδα ότι κυκλοφορεί το KX-TSC11EX αλλά και το KX-TSC11 (χωρίς το ΕΧ).
Δεν ξέρω τις διαφορές τους.
Πάντως εγώ αγόρασα το KX-TSC11EX!

pavlosp
19-07-08, 14:10
σε εσας που παίζει το voip σε netfaster τι firmware έχετε? εμένα δε μου παίζει μου βγάζει fail , έχω voipbuster.

radiodj105
20-07-08, 20:21
σε εσας που παίζει το voip σε netfaster τι firmware έχετε? εμένα δε μου παίζει μου βγάζει fail , έχω voipbuster.

FIRMWARE VERSION: 1.28.A (Nov 29 2007 21:40:17)
το μαμίσιο έχει εμένα.

pavlosp
21-07-08, 07:30
και εγώ το ίδιο εχω φιλε, δε καταλαβαίνω γιατί όμως με βγάζει fail στο status. θα μπορούσες να μου πεις σε κάθε πεδίο χωριστά τι τιμές βάζει για το voipbuster?

radiodj105
21-07-08, 08:57
και εγώ το ίδιο εχω φιλε, δε καταλαβαίνω γιατί όμως με βγάζει fail στο status. θα μπορούσες να μου πεις σε κάθε πεδίο χωριστά τι τιμές βάζει για το voipbuster?
Πολύ ευχαρίστως να σου κάνω ένα screenshot το απόγευμα που θα είμαι σπίτι.
Πάντως, όπως το πήρα από την HOL, δεν πείραξα τίποτα.
Κάποια στιγμή που έκανα πείραμα και έσβησα το VC2, δεν είχα τηλέφωνο.

Για καλή μου τύχη, είχα κρατήσει backup τις ρυθμίσεις, (και το επανέφερα) αλλιώς δεν θα είχα τηλέφωνο!!!

dikal
21-07-08, 13:31
Στο Netfaster, αντίθετα με το fritz, η επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων επαναφέρει και τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας.

radiodj105
21-07-08, 14:37
Στο Netfaster, αντίθετα με το fritz, η επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων επαναφέρει και τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας.
Συμφωνώ και επαυξάνω... αρκεί βεβαίως να το έχεις πάρει από τη HOL για να έχει αυτή καθορίσει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

@dikal...
Φίλε Δημήτρη "χτύπα" το τηλεφωνάκι που δείχνω 2-3 ποστ πιο πριν. Κάνει ότι και το ασύρματό σου και κοστίζει 29 ευρώ.

radiodj105
21-07-08, 20:38
Πολύ ευχαρίστως να σου κάνω ένα screenshot το απόγευμα που θα είμαι σπίτι.
Πάντως, όπως το πήρα από την HOL, δεν πείραξα τίποτα.
Κάποια στιγμή που έκανα πείραμα και έσβησα το VC2, δεν είχα τηλέφωνο.

Για καλή μου τύχη, είχα κρατήσει backup τις ρυθμίσεις, (και το επανέφερα) αλλιώς δεν θα είχα τηλέφωνο!!!

Εδώ είναι και ένα screenshot από το status μου.
Αν θέλεις κάτι παραπάνω να σου πω, πέστο!

radiodj105
22-08-08, 09:11
Πέρασε από τα χέρια μου αυτή η γόνδολα, η οποία, αφού έχει display 3 γραμμών, υποστηρίζει ΕΠΙΣΗΣ εμφάνιση ονόματος (χωρίς βεβαίως το συγκεκριμένο τηλέφωνο, να έχει ΚΑΝ ονομστικό κατάλογο).

Το πήρα 19 ευρώ από κατάστημα στην Πλατεία Λαυρίου στην Αθήνα (γωνιακό ακριβώς απέναντι από το ζαχαροπλαστείο Λαύριο) και βγαίνει σε λευκό και μαύρο χρώμα.

http://us.st12.yimg.com/us.st.yimg.com/I/phonemerchants_2016_62459290
http://images.smithgear.com/77519.jpg
http://www.restockit.com/NWB-Trimstyle-with-Caller-ID-(NWB-77519).html

@ ADSLgr.com All rights reserved.