PDA

Επιστροφή στο Forum : GPS- Suzuki Grand Vitara



sportguy
12-06-08, 18:17
δεν ξερω αν γνωριζετε οτι το αυτοκινητο αυτο εχει ενσωματομενο gps πωσ γινεται να αναβαθμισω τους χαρτες γιατι στην εταιρια δεν με βοηθανε και πολυ!

turbo3hp
07-07-08, 14:05
Δεν σε βοηθάνε και πολύ, διότι το σύστημα δεν το εγκαθιστά η ίδια η suzuki, αλλά εγκαταστάτες με του οποίους συνεργάζεται ο εισαγωγέας στην Ελλάδα. Φαντάζομαι ότι ψάχνεις να βρεις πού είναι η μονάδα GPS. Συνήθως βρίσκεται κάτω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού, δεμένο με ένα πλαστικό (απ' αυτά που μπαίνει η μία άκρη στην άλλη και σφίγγει και μετά κόβεις το περίσσευμα).

Κάτω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού υπάρχει ένα καπάκι. Εκεί βρίσκεται στερεωμένη η μονάδα KNA-G520, μόνο που είναι από μέσα, οπότε πρέπει να αφαιρέσεις αυτό το καπάκι. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα πρέπει να κόψεις το πλαστικό δέσιμο, αλλιώς δεν θα μπορείς να ανοίξεις το μικρό καπάκι του KNA-G520. Καλό είναι να αναβαθμίσεις και το firmware, γιατί τα πιο παλιά έχουν πρόβλημα με την αναζήτηση κάποιων διευθύνσεων.

Το τελευταίο firmware υπάρχει εδώ (https://buy.garmin.com/shop/store/downloadsUpdates.jsp?product=010-00495-01).

Για χάρτες, υπάρχει η κάρτα της Autodrive Hellas. Θα την βρεις στο εμπόριο.

sportguy
08-07-08, 16:25
και παλι δεν καταλαβα τι πρεπει να κανω.. εγω θελω μια αναβαθμιση του χαρτη.. πως θα το εγκαταστησω? πρεπει να μπω στην διαδικασια να ανοιγω τα καπακια?

Umbra
08-07-08, 16:27
και παλι δεν καταλαβα τι πρεπει να κανω.. εγω θελω μια αναβαθμιση του χαρτη.. πως θα το εγκαταστησω? πρεπει να μπω στην διαδικασια να ανοιγω τα καπακια?

Πως αλλιως θα το αναβαθμισεις αν δεν το βγαλεις εξω...?

sportguy
09-07-08, 00:37
ελεγα μηπως γινεται με κανενα σι-ντι μεσω της κεντρικης κονσολας;

turbo3hp
09-07-08, 14:32
Δεν γίνεται μέσω της κεντρικής κονσόλας. Η μονάδα navigation είναι πρόσθετος ανεξάρτητος εξοπλισμός. Διάβασε το manual οπωσδήποτε. Θα καταλάβεις ακριβώς πώς λειτουργεί. Βέβαια φταίνε και οι εγκαταστάτες που το δένουν όπως νά 'ναι σε σχετικά δυσπρόσιτο σημείο.

sportguy
09-07-08, 22:50
απο την στιγμη που θα το βγαλω (αν το κανω τελοσ παντων) τι πρεπει να κανω να κανω την αναβαθμιση?

sportguy
25-08-08, 16:13
η κονσολα ειναι της kenwood και το gps ειναι της garmin... εγω σε ποια εταιρια πρεπει να απευθυνθω για να παρω αναβαθμιση για τους χαρτες?

@ ADSLgr.com All rights reserved.