PDA

Επιστροφή στο Forum : Οπτικές ίνες και ιδιόκτητο δίκτυο



bill21
12-06-08, 18:39
Καλησπέρα.
Έχω σύνδεση 1 mbps από τη Forthnet (όλα δουλεύουν μια χαρά) και βρίσκομαι στο mini dslam του Ολυμπιακού χωριού. Έκανα αίτηση για το ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet στα 24 mbps, αλλά μετά από μερικές μέρες με ενημέρωσαν από τη Forthnet ότι επειδή η γραμμή μου είναι σε οπτικές ίνες, θα πρέπει να κάνω αίτηση στον ΟΤΕ για μετατροπή της γραμμής μου σε χαλκό.
Η απορία μου είναι η εξής: το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να εκχωρήσει ο ΟΤΕ τη γραμμή μου στη Forthnet επειδή είναι οπτικής ίνας, οπότε δεν υπάρχει άλλη λύση από το να μετατρέψω τη γραμμή μου αν θέλω ιδιόκτητο, ή το γεγονός ότι το τοπικό mini dslam δεν έχει τη δυνατότητα να δώσει ταχύτητες πάνω από 2 mbps αυτή τη στιγμή (σύμφωνα με τον ΟΤΕ σε 4-5 μήνες θα έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες για να μπορεί να δώσει μεγαλύτερες ταχύτητες);

emeliss
12-06-08, 18:46
Θα πρέπει να βγεις από το mini dslam του ολυμπιακού χωριού (που είναι του ΟΤΕ και δίνει μέχρι 2Mbps), και να φτάσεις με χαλκό μέχρι το κοντινότερο dslam της forthnet (που μαντεύω πως θα είναι αρκετά μακρυά).

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να ζητήσεις εσύ την αλλαγή και όχι η forthnet.

bill21
12-06-08, 19:02
Το πιο κοντινό dslam είναι στις Αχαρνές(Μενίδι), αρκετά μακρυά, οπότε δε θα έχει νόημα να βάλω 24 mbps.
Όταν λες ότι το mini dslam είναι του ΟΤΕ, σημαίνει ότι στην περίπτωση που αναβαθμιστεί το δίκτυο θα μπορώ να έχω 24 mbps μόνο μέσω ΟΤΕ (Conn-x);

emeliss
12-06-08, 19:10
Ναι, αλλά δεν ξέρω πότε και αν θα βάλουν mini στα 24mbps. Αυτό για αναβάθμιση σε 4, 5 μήνες μπορείς να το επιβεβαιώσεις;

Θα μπορείς να βάλεις και λύση ΑΡΥΣ όπως Altec.

bill21
12-06-08, 19:18
Την πληροφορία για την αναβάθμιση την πήρα από εδώ: http://www.olympicvillagenews.gr/archives/1176#more-1176
Ίσως να μην είναι στα 24 mbps αλλά λιγότερο, δε διευκρινίζεται. Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια!

@ ADSLgr.com All rights reserved.