PDA

Επιστροφή στο Forum : Siemens Απλη ερωτηση(λογικα!) για Siemens CL-110



Greator
12-06-08, 19:15
Επειδη τωρα τελευταια η Forthnet με εχει ταραξει στα disconnections θα ηθελα να ρωτησω το εξης:

Υπαρχει καποιος τροπος ωστε οταν τρωει αποσυνδεση η Φορθνετ να συνδεεται το ρουτερ αυτοματα ξανα χωρις να χρειαζεται καθε φορα να πηγαινω στο μενου του ρουτερ και να παταω Connect...?Ειναι απιστευτα σπαστικο να γυριζω σπιτι, να αναβω την οθονη και να διαπιστωνω οτι το αρχειο των 6gb που ειχα βαλει να κατεβαινει απο το πρωι εχει σταματησει να κατεβαινει μιση ωρα αφου εφυγα απ'το σπιτι επειδη εφαγε αποσυνδεση η Φορθνετ(η οποια εχει αρχισει να μου τη δινει ασχημα στα νευρα τωρα τελευταια...)

Ευχαριστω εκ των προτερων παιδια!

Durdyn
12-06-08, 23:10
Εμένα κάποιες φορές συνδέεται ξανά μόνο του και κάποιες μένει για ώρες χωρίς να συνδεθεί. :(

nnn
12-06-08, 23:31
Έχει ένα μικρό bug και αν δεν συνδεθεί μετά από κάποιες προσπάθειες μένει Idle.

Greator
13-06-08, 16:03
Έχει ένα μικρό bug και αν δεν συνδεθεί μετά από κάποιες προσπάθειες μένει Idle.

Lol!Tι μικρο bug τοτε?Αυτο ειναι καταστροφικο!Στην ουσια οταν συμβαινει αυτο εχω τον υπολογιστη μου ανοιχτο καταναλωνοντας ρευμα χωρις καποιο λογο ισως και για μερες ολοκληρες!

Δεν υπαρχει καποιος αλλος τροπος να το κανω να συνδεθει απο μονο του?Μηπως, λεω μηπως εχει βγει καποιο fix για αυτο το bug?

nnn
13-06-08, 20:16
Από όσο ξέρω δεν έχει βγει κάποιο νέο firmware.

Greator
16-06-08, 15:02
Από όσο ξέρω δεν έχει βγει κάποιο νέο firmware.
Καταλαβα, να παρω αλλο ρουτερ δηλαδη...:sorry:

alexjm
16-06-08, 15:04
Καταλαβα, να παρω αλλο ρουτερ δηλαδη...:sorry:

Ναι, προς το παρόν μόνο αυτό σε σώζει . . Για τον ίδιο λόγο λέω και γω να πάω πίσω στο zyxel μου που κάνει autoconnect..

nnn
16-06-08, 21:08
Καταλαβα, να παρω αλλο ρουτερ δηλαδη...:sorry:
Προσπάθησες να βρεις την αιτία των αποσυνδέσεων ?
Καλωδίωση, φίλτρα κλπ.

Greator
17-06-08, 13:13
Προσπάθησες να βρεις την αιτία των αποσυνδέσεων ?
Καλωδίωση, φίλτρα κλπ.

Φταει αποκλειστικα και μονο η Φορθνετ. Εχω adsl απο τοτε που υπηρχε μονο 384 max, και συγκεκριμενα βρογχο με τη φορθνετ εδω και 9 μηνες. Φιλτρα κλπ ολα ειναι κανονικα, ποτε δεν ειχα τοσες αποσυνδεσεις, ειναι κατι που εχει αρχισει τον τελευταιο καιρο, χωρις να πειραξω τιποτα στα καλωδια ή στο pc. Aλλωστε δεν σταματαει να συγχρονιζει το μοντεμ, μονο η προσβαση σταματαει(το λαμπακι τοθ ιντερνετ σβηνει).

nnn
17-06-08, 13:17
Αντιμετώπισα παρόμοια περίπτωση και έφταιγε η καλωδίωση τελικά ακι ας φαινόταν οκ ;)

ZAGNA
17-06-08, 16:07
Εγώ έχω άλλο πρόβλημα με το Siemens CL-110 μερικές φορές όταν το κάνω rr χρειάζεται να μπαίνω στην index του να του κάνω manual connect για να βρει ppp.
Άλλες φορές το βρίσκει μόνο του άλλες όχι :(

Durdyn
17-06-08, 17:37
Ακόμα μια απλή (!) ερώτηση. Αν θέλω να του κάνω reset μπορώ με κάποιο τρόπο να κρατήσω τις ρυθμίσεις ;
π.χ. πόρτες που έχω ανοίξει κτλκτλ

Greator
17-06-08, 19:22
Εγώ έχω άλλο πρόβλημα με το Siemens CL-110 μερικές φορές όταν το κάνω rr χρειάζεται να μπαίνω στην index του να του κάνω manual connect για να βρει ppp.
Άλλες φορές το βρίσκει μόνο του άλλες όχι :(

Αυτο ακριβως το προβλημα εχω κι εγω. PPP disconnections exw...

andrewalfa
18-06-08, 19:44
Δυστηχώς τα ίδια έχω και εγώ τις τελευταίες 15 μέρες, παλιά σταματούσε η σύνδεση κάθε 2,5 - 3 μέρες ενώ τώρα συνέχεια. Φταίει και το siemens που δεν κάνει autoconnect.
Και μία ερώτηση, τα άλλα router κάνουν autoconnect ?:hmm: όπως είπε ο alexjm για το zyxel.

@ ADSLgr.com All rights reserved.