PDA

Επιστροφή στο Forum : Hellas on Line & Ταχυτητα



Σελίδες : [1] 2

geovol
06-10-03, 18:27
Παιδια μολις εβαλα!Στα 384!Οι σελιδες ανηγουν γρηγορα! τωρα δοκιμαζω και κατεβαζω ενα αρχειο 500ΜΒ και η ταχυτητα κατεβασματος ειναι 19ΚΒ/SEC !ειναι λογικο αυτο???

UGF_GreekMind
06-10-03, 19:06
Όχι... αλλά... HOL :roll:

Μπορεί και να φταίνε και οι ρυθμίσεις που έχεις κάνει. Για δώσε κάποια στοιχεία...

geovol
06-10-03, 20:26
Ta stoixeia einai auta pou exei i selida ths hol! episis exo to jetspeed 500i kai to exw sindesei meso usb! me texniko tis hol ekana tin sindesi!

mechdim
06-10-03, 20:35
19Κ...........HOL sucks

SfH
06-10-03, 20:45
Perna mia volta apo ftp.ntua.gr kai pes mas poso katevazeis apo kei.

nnn
07-10-03, 00:38
δεν ξέρω αν αξίζει η hol αλλά αν το pc σου έχει κάρτα δικτύου σύνδεσε το j500i πάνω της και πέτα τη usb,ευθύνεται για καθυστερήσεις και πολλά προβλήματα.

xenbast_
07-10-03, 10:22
hol... όπως λέμε lol...

τι να λέμε τώρα... εδώ τις προάλλες μας πήραν τηλ. (η εταιρία που δουλεύω είναι πελάτες τους) και μας είπαν ότι αναβάθμισαν το bandwidth τους σε 155μβπς!!!!!

σώπα ρε! δηλαδή τι; κατάφεραν και έχουν περισσότερο bandwidth από την σπαρκνετ; :lol: :lol: :lol: :lol:

Costas
07-10-03, 12:29
Είμαι με 384 στη Βούλα (Αττική) και βλέπω παρόμοια εικόνα με τον geovol. Η ταχύτητα μίας σύνδεσης σπάνια φτάνει τα 30 KB/s. Το συνολικό bandwidth όμως συνήθως είναι διαθέσιμο καθώς με πολλές ταυτόχρονες συνδέσεις αγγίζει τα 45 ΚΒ/s.

Το συμπέρασμα ίσως είναι ότι έχουν περιορίσει το εύρος ανεξάρτητων TCP συνδέσεων προσπαθώντας να "καθυστερήσουν" τον κορεσμό του δικτύου (?)

TiO
09-10-03, 14:07
dokimase na kaneis finetune ta settings sou...

http://www.speedguide.net/read_articles.php?id=119

deyteron mporei na exei transparent proxy kai gi'auto na blepeis auto to paradoxo

geovol
09-10-03, 19:36
kai pali xalia katevazo apo to ftp.ntua.gr! giro sto 12!pira til stin hol kai moy eipan oti thema ote!den einai diko tous!oti eimai makria apo to kentro tou komvou toy ote kai tetoia!sto metaksi meno sto kentro tis polis tou volou!

TiO
09-10-03, 19:58
pare mia netcarta kai dokimase

nedo2
09-10-03, 20:36
pare kai apo forthnet mia demo episis kai dokimase kai apo ekei. sti prospatheia na se voithisoun na setareis ti syndesi isos mporeseis na vreis kai to provlima

Bio
16-12-03, 19:39
Exw 2 mines to 384 tis HOL kai spania peftw KATW apo 30 kb /s ena ftanw mexri kai 40 + .. Thessaloniki / Kalamaria .. Pros to parwn paei tzami

Odin
17-12-03, 15:13
Bio μπορείς να μου πεις τι modem έχεις? Μένω Κρήνη και θα βάλω dsl από HOL σύντομα. Μακάρι να είναι και μένα 30 kb. :)

Nick2k2
17-12-03, 23:01
Βιο αλήθεια σε ποιο DSLAM πέφτεις, στης Καλαμαριάς(Intrakom) ή στου Βυζαντίου(Alcatel); Εγώ πάντως είμαι στου Βυζαντίου και έχω κορυφαίες ταχύτητες,πάντα 41-42 όλο το 24ωρο και μικρά pings με όποιον provider και να δοκιμάσω. :)

Bio
28-12-03, 11:27
EIMAI SE INTRACOM DSLAM EUTUXWS , NOMIZW VRISKETAI STON OTE THS KALAMARIAS STHN PERIKLEOUS!OSO GIA TO MODEM TO JETSPEED 500 EXW SE PSTN GRAMMH!

iN mY mInD

Από 01/01/2004 τα μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται.
Παρακαλείστε να χρησιμοποιείτε Ελληνικούς χαρακτήρες.
--------------------------------------------------------------------
If you need Greek Fonts, please visit one of the following URLs:
http://www.ana.gr/gr/greek.html
http://www.in.gr/grfonts/grfonts.htm
http://www.forthnet.gr/greek.html
http://tovima.dolnet.gr/downloads/greek.htm
--------------------------------------------------------------------

JohnJ
28-12-03, 17:54
Παιδια μολις εβαλα!Στα 384!Οι σελιδες ανηγουν γρηγορα! τωρα δοκιμαζω και κατεβαζω ενα αρχειο 500ΜΒ και η ταχυτητα κατεβασματος ειναι 19ΚΒ/SEC !ειναι λογικο αυτο???

Ναι είναι λογικό αν ο server που κατεβάζεις δεν μπορεί να διαθέσει περισσότερο bandwidth!! Αν πάλι προσπαθήσεις να κατεβάσεις κ κάτι άλλο και δεν ανέβει το συνολικο bandwidth αλλα μειωθεί το υπάρχων για να δώσει στο άλλο τότε έχει πρόβλημα που δεν νομίζω ότι έχεις γιατί η HOL στις συνδέσεις 56k ήταν αναμφίβολα από τις πιο γρήγορες!

thodoros_thes
09-01-04, 17:16
Ki egw paidia me to 384 tis HOL spania peftw apo to 40 me 45 stin polichni Thessalonikis apo ton Noembri pou to evala

reddevils
09-01-04, 18:02
Παιδια εγω στην Αργυρουπολη με 384 hol και zyxel 650r31 σε απλη γραμμη , παιζει 38-40 σταθερα ( κατεβαζω με flashget απο streamload)

androu
24-05-04, 23:30
Σημερα έχω πρόβλημα με το download. ¨Εχει πέσει στα 14kb/s Και δεν μένει σταθερό ανεβοκατεβαίνει.. (Τώρα και 2 μήνες κατεβάζω και μέγιστη ταχύτητα 45 Kb/s .. σταθερή γύρω στα 38-40) Eχω HOL dsl128 Προσπαθώ να συνδεθώ στο hol chat αλλά δεν απαντάνε. ΤΟ πρόβλημα δεν γνωρίζω απο που μπορεί να προέρχεται. Αλλος με hol 128 με τι ταχύτητα κατεβαζει απόψε? :? :?: :?:

sdikr
24-05-04, 23:54
Σημερα έχω πρόβλημα με το download. ¨Εχει πέσει στα 14kb/s Και δεν μένει σταθερό ανεβοκατεβαίνει.. (Τώρα και 2 μήνες κατεβάζω και μέγιστη ταχύτητα 45 Kb/s .. σταθερή γύρω στα 38-40) Eχω HOL dsl128 Προσπαθώ να συνδεθώ στο hol chat αλλά δεν απαντάνε. ΤΟ πρόβλημα δεν γνωρίζω απο που μπορεί να προέρχεται. Αλλος με hol 128 με τι ταχύτητα κατεβαζει απόψε?

μήπως ή hol το κατάλαβέ ; :) ξερεις πιο να πέρνει 128 και να σου δίνουν 384

Odin
25-05-04, 00:01
Απορώ τι θα τους πεις στο chat, αφού αυτή είναι η ταχύτητα για την οποία πληρώνεις..

ckbond
25-05-04, 00:04
Παιδιά θα σας παρακαλούσα να σταματήσετε να γράφετε greeklish, :evil: :evil: :evil:

Τώρα όσο για την ταχύτητα με HOL έχω 384/128 σε SIEMENS κέντρο, στο PC μου έχω ένα Alcatel speedtouch 510i και ο μέσος όρος download είναι στα 42kb/sec, αυτή την στιγμή κατεβάζω από tucows αρχείο 40ΜΒ με 42kb/sec… νομίζω ότι είναι αρκετά καλά :!: :!: :!: :D :D :D

Tempelis
25-05-04, 00:06
Και εγώ έχω το ίδιο προβλημα σήμερα.Χθες κατέβαζα με 49kb απο mozilla.org και σήμερα 15-20.Το παράξενο εδώ ειναι οτι τέτοιες ταχύτητες έχω και στο ftp.hol.gr.
θα τους πάρω τηλέφωνο αύριο για να με διαφωτίσουν με το τι συμβαίνει. Ελπίζω το πρόβλημα να είναι προσωρινό

ckbond
25-05-04, 00:18
Παιδια μολις εβαλα!Στα 384!Οι σελιδες ανηγουν γρηγορα! τωρα δοκιμαζω και κατεβαζω ενα αρχειο 500ΜΒ και η ταχυτητα κατεβασματος ειναι 19ΚΒ/SEC !ειναι λογικο αυτο???

Από ποιο site κατεβάζεις αυτό το αρχείο για να προσπαθήσω και εγώ :?: :?: :?:

androu
25-05-04, 00:21
Εσύ έχεις 384. Το πρόβλημα το έχουν οι 128.. Ισως κάναν τπτ έξυπνο :evil: την Παρασκευή που κάναν την αναβάθμιση. Απ' όπου και να κατεβάσω το ίδιο κάνει.

sdikr
25-05-04, 00:25
Παιδιά θα σας παρακαλούσα να σταματήσετε να γράφετε greeklish,


αυτά τα greekenglish που διάβασες είναι απο τον ιανουάριο!!!

Tempelis
25-05-04, 00:39
Μολίς μίλησα με το support της HOL. Απο ότι καταλαβα ενεργοποίησαν καποιο είδος bandwidth limiter. μέχρι τώρα με μία συνδρομή 128/128 κατέβαζες σαν να είχες 128/384 (η δική μου περίπτωση) και αυτό έχει στέκει γιατι η δικία μου συνδρομή αναβαθμήστηκε από isdn 64 σε HOMEanyACCESS 100 (128/128) αλλά απο τότε που έγινε η αναβάθμιση ήταν σαν να είχα 128/384 (HOMEanyACCESS 300).

Λύθηκε το μυστήριο... καίρος για νέα συνδρομή

it was nice while it lasted

sdikr
25-05-04, 00:42
εγώ λυπάμαι αυτους που επιλέξαν hol γιατί δεν δούλευε το bandwitdth limit

better luck next time

androu
25-05-04, 11:11
Και γώ τους λυπάμαι. Δηλ. ήταν όπως λέμε Π^*&*α για να πουλήσει μερικές συνδέσει;ς απο την προσφορά του Απριλίου και μετά γεια...σας!!
Καλα ευτυχώς που μου μένουν μόνο 3 μήνες ακόμα.. !

androu
25-05-04, 11:25
Ορίστε
** Συνομιλείτε με Blabla, HELP ONLINE (CC). **
ego : Καλημέρα
blabla : Καλημέρα σας b, πώς μπορώ να εξυπηρετήσω;
egw : Η ταχύτητα του download μου απο χθες εχει πέσει πολυ!
egw : Τι συμβαίνει?
egw: Ποία είναι η μέγιστη ταχύτητα download για dsl128?
blabla : με τι ταχυτητα κατεβαζετε?
egw : 14kb/s
egw: αλλα δεν είναι σταθερη
egw : πέφτει στα 8 και μετα αμεσως στα 4 και μετα ανεβαίνει στα 6.
.
egw ανεβοκατεβαίνει συνέχεια
egw μήνες μέχρι .. χθες κατεβαζα με 38Kb/s !!
blabla : 16kb/sec
egw: και πως τόσο καιρό κατέβαζα με .. 38??
blabla : ηταν προβλημα δικο μας
blabla : με αποτελεσμα να κατεβαζετε με μεγαλυτερη
ταχυτητα απο την επιτρεπομενη
blabla : η μεγιστη ειναι 16kb/sec
egw: και γιατί δεν μένει σταθερη?
egw: 16..
blabla : τα 38k/sec αντιστοιχουν στην ADSL 384
blabla : γιατι αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες
egw: οκ..
egw: γειά σας
blabla : για παραδειγμα ο αλλος που σας στελνει
-----------------------------------------------------
AΥΤΑ ΕΙΝΑΙ.. ΜΑΣ ΓΛΥΚΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ.......... :evil:
ΟΚ ΚΥΡΙΟΙ

ΠΑΙΔΙΑ ->>>>>>>>>>>>>..ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ HOL :o <<<<<<<<<<<<-

George978
25-05-04, 11:36
ε νομιζω εισαι αδικος, μη τρελαθουμε να πληρωνεις 128 και να θελεις 384

androu
25-05-04, 11:46
γιατί απο την ταχύτητα σου επαιρνα?? Εξάλου 200 ευρώ εδωσα.. δεν μου την χαρίσανε..
εξάλου απο την αρχή που άρχισα να την χρησιμοποιώ . . είχε τέτοια ταχύτητα. ας το είχαν διορθώσει το πρόβλημα απο την αρχή.. Η ας ενημέρωναν με κάποιο τρόπο.

George978
25-05-04, 11:54
τι να σου πω οπως νομιζεις

iNCubO
25-05-04, 14:06
γιατί απο την ταχύτητα σου επαιρνα?? Εξάλου 200 ευρώ εδωσα.. δεν μου την χαρίσανε..
εξάλου απο την αρχή που άρχισα να την χρησιμοποιώ . . είχε τέτοια ταχύτητα. ας το είχαν διορθώσει το πρόβλημα απο την αρχή.. Η ας ενημέρωναν με κάποιο τρόπο.


Τι να σε ενημέρωναν, ότι θα πάρεις αυτό που πλήρωσες;;;;;
Δεν μας τα λες καλά..εξάλλου τί υποχρέωση έχουν να σε ειδοποιήσουν ότι η σύνδεση που αγόρασες λειτουργεί κανονικά;;;;;Ας σοβαρευτούμε λίγο

lewton
25-05-04, 14:14
Αndrou, νομίζω είσαι λάθος.
Άλλο να παραπομιέσαι που δεν έχεις σταθερή ταχύτητα και άλλο να απαιτείς να σου δίνουν παραπάνω από όσο πληρώνεις. Και εγώ είμαι με Vivodi 256 και κατεβάζω με 40άρια, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι αν το πάρουν χαμπάρι θα έχουν άδικο να μου βάλουν περιοριστή.

George978
25-05-04, 14:21
παιδια τι νομιζετε, ειναι λαθος τι να λεμε τωρα. Ειπαμε σκατα η ΧΟΛ αλλα μη τα ισοπεδωσουμε ολα και τα θελουμε δικα μας.

thama
25-05-04, 14:24
ΣΥμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες.
Μη θες να πληρώνεις 128 και να σου δίνουν 384.
Είναι σαν να σου λέει ο εργοδότης σου θα δουλεύεις τρεις μέρες και θα πληρώνεσαι μόνο για την μία

Craven
25-05-04, 15:57
Μα το να βγαίνεις σε ένα φορουμ και να παραπονιέσαι ότι ενώ πληρώνεις για 128 έπρεπε να κατεβάζεις για 384 όταν οι περισσότεροι που αναφέρεσαι σε αυτό το φορουμ πληρώνουν χρυσές τις συνδέσεις τους των 384... αν μη τι άλλο είναι θράσος....

AnDas
25-05-04, 19:36
Και γώ τους λυπάμαι. Δηλ. ήταν όπως λέμε Π^*&*α για να πουλήσει μερικές συνδέσει;ς απο την προσφορά του Απριλίου και μετά γεια...σας!!
Καλα ευτυχώς που μου μένουν μόνο 3 μήνες ακόμα.. !

Που ακριβώς είναι η πουστ.΄;
Σου υποσχέθηκε πουθενά ότι πληρώνοντας συνδρομή για 128 θα κατεβάζεις 384;
Οι υπόλοιποι δηλαδή που πληρώνουν για 384 μα..... είναι;
Αν θέλεις μεγαλύτερη ταχύτητα αναβάθμισε την συνδρομή σου.

cosmos
26-05-04, 08:36
geovol, ακολούθησε το http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33809 για να δεις αν φταίει η HOL ή ο ΟΤΕ.

darwat
28-05-04, 20:57
γιατί απο την ταχύτητα σου επαιρνα?? Εξάλου 200 ευρώ εδωσα.. δεν μου την χαρίσανε..
εξάλου απο την αρχή που άρχισα να την χρησιμοποιώ . . είχε τέτοια ταχύτητα. ας το είχαν διορθώσει το πρόβλημα απο την αρχή.. Η ας ενημέρωναν με κάποιο τρόπο.

androu σου απαντησα και σε post σου σε καποιο αλλο forum, δεν υπαρχει λογος να επιμενεις ενω σου λενε τοσα ατομα οτι εισαι λαθος.

Lord_Flasheart
28-05-04, 21:02
Εγώ πήρα το support της HOL και τους έβρισα επειδή έχω adsl384 και δεν κατεβάζω με 1024...

τι λες τώρα ρε φιλε;;;;;

tschris
04-06-04, 22:55
Μα πόσο Μ*****ς μπορεί να είναι κάποιος για να ενημερώνει τη HOL για τα bug της?
Δε μιλάω δε μιλάω public για το θέμα τοσο καιρό που έχω και βρήσκονται οι έξυπνοι και βγάζουν τα μάτια τους μόνοι τους. τι να πω :?:

sdikr
04-06-04, 23:00
Μα πόσο Μ*****ς μπορεί να είναι κάποιος για να ενημερώνει τη HOL για τα bug της?
Δε μιλάω δε μιλάω public για το θέμα τοσο καιρό που έχω και βρήσκονται οι έξυπνοι και βγάζουν τα μάτια τους μόνοι τους. τι να πω

μα εσύ τι λές τώρα;
απλά δεν μπορούσαν να κάνουν το bandwitdh limiter να δουλέψει

tschris
04-06-04, 23:09
Ρε sdikr και πώς το κατάλαβαν ετσι ξαφνικά; που λέει και το τραγούδι; Αν όλα ήταν τυχαία βγάλαμε τα μάτια μας μόνοι μας.... αν και κάπος ποιο προσεχτικά σκεφτόμενος μάλον δεν ήταν τυχαίο διότι πρεπει να πούλησε πολές 100αρες τώρα με την προσφορά (την οποία εγω δεν εποφελίθηκα διότι τυχαία επέλεξα HOL 3 μέρες πριν αυτή για το φτιωό always on και μόνο :cry: )

Πάντως ας μην παραπονιόμαστε στην αρχή οι περισσότεροι βάλαμε ΗΟL 128 για το always on και απλά δεν μας κακόπεσε η τζαμπέ 384. τώρα ξαφνικά τι; το always on είναι αχρηστο αν δεν έχεις ταχύτητες;

Αν ήταν όλα στημένα πάντως ο μάνατζερ της HOL είναι πανέξυπνος! και μπράβο του! Τώρα σκεύτομαι σοβαρά την αναβάθμιση διότι συνήθησα. :roll:

sdikr
04-06-04, 23:13
Ρε sdikr και πώς το κατάλαβαν ετσι ξαφνικά; που λέει και το τραγούδι; Αν όλα ήταν τυχαία βγάλαμε τα μάτια μας μόνοι μας.... αν και κάπος ποιο προσεχτικά σκεφτόμενος μάλον δεν ήταν τυχαίο διότι πρεπει να πούλησε πολές 100αρες τώρα με την προσφορά (την οποία εγω δεν εποφελίθηκα διότι τυχαία επέλεξα HOL 3 μέρες πριν αυτή για το φτιωό always on και μόνο )

και ολοι οι υπόλοιποι έιχαν το ίδιο πρόβλημα στην αρχή, (πχ οτενετ) έπερνες γραμμή 512 και συνδρομη 384 και είχες 512. απλά τους πήρε χρόνο να βάλουν το bandwitdh limit (καινούργια τεχνολογία για αυτούς)
ετσι και ή Hol , καινούργια στο adsl, οπότε εισαστάν οι beta testers

androu
04-06-04, 23:16
Ευτυχώς εμένα λήγει σε 2 μήνες... !! :D

korm21
05-06-04, 14:35
Paidia eimai me 384 tis hol edo k 2 mines exo pesei 3 fores mono k i sindesi m einai panta apo 40kb kai pano logo tou oti exo to dc++ na lionei sinexeia sta downloads eimai sto dslam tis intrakom k meno voreia proastia kifisia oso gia ta ping sto Rainbow Six pou paizo online exo 79 mlsec lag...

HellV1L
05-06-04, 22:05
korm21 οχι greeklish παρακαλω... εχει επισυμανθει πολλες φορες στο forum... :wink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.