PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπάρχει μέλλον για τις CRT τηλεοράσεις ;



SpartanX
20-09-05, 17:31
Πρως το παρών επιζούν χάρη στο αβαντάζ που έχουν οτι είναι αξιόπιστες, δοκιμασμένες, φθηνότερες, και χωρίς κάποια "εφηβικά" προβλήματα που έχουν ακόμα οι αλλές τεχνολογίες. Αλλα λογικά δε θα συνεχιστεί για πάντα αυτή η κατάσταση. Τι πιστεύετε εσείς ;

Solitude^Within
20-09-05, 17:38
Οι CRT προς το παρον ειναι κλασεις ανωτερες σε ολους τους τομεις απο τις TFT...οι TFT ουτε υψηλα Hertz ανεβαζουν ουτε αναλυση!!Σε αντιθεση με τις crt που δεν εχουν καμια σχεση!Οσο για το φθηνοτερες μαλλον καποιο λαθος κανεις!Οι τιμες τους εχουν ανεβει στα υψη...για κοιτα λιγο ποσο κανει μια 21' CRT και μια 21' TFT!

SpartanX
21-09-05, 00:21
δε μιλάω για CRT η ΤFT οθόνες υπολογιστών, μιλάω για τηλεοράσεις. Εκεί φαίνεται σιγά-σιγά να εκτοπίζονται οι CRT στους τομείς ακριβών μοντέλων. Ειδικά λόγω του μεγέθους της οθόνης, καθώς μια CRT 32'' συγκριτικά με μια ανάλογη plasma είναι τεράστεια. Η δική μου sony 32 ιντσών ( τη 32FQ80 έχω ) είναι τεράστεια, και ασήκωτη.

morfeas-dsl-
21-09-05, 00:49
Να πω κατι με ειλικρινεια? Πηρε ο κολλητος μου μια ιδιαιτερα ακριβη crt. Και διπλα ο φιλος του μια μετρια tft. Στις ιδιες παντα ιντσες. Ε λοιπον οποτε εχει αγωνα τον βλεπουμε στο φιλο του γιατι εχει μακραν καλυτερη ποιοτητα. Για μουρη,ναι αξιζει απειρα η tft

apos74
21-09-05, 00:54
Το μελλον ανηκει στις TFT. Τερμα πια οι οθονες και οι τηλεορασεις με "οπισθια"!!! http://ziza.ru/data/emoticons/wacko.gif (http://javascript<b></b>:insertext(':wacko:','','short'))

SpartanX
21-09-05, 01:19
Το ίδιο πιστεύω και εγώ... Αν και δε πιστεύω οτι οι TFT η οι Plasma με τη σημερινή τους μορφή είναι ικανές να τις εκτοπισούν τελείως. Χρειάζονται ακόμα καποία εξέλιξη ( όχι πολύ όμως πλέων ;) ). Ειδίκα δε μπόρουν ακόμα να χτυπήσουν τις κατηγόριες μοντέλων χαμηλού κόστους, οπού εκεί βασιλεύουν οι CRT ακόμα.

asikamin
21-09-05, 01:22
Με το τηλεοπτικό σήμα από αέρος (RF) η εικόνα είναι για τα μπάζα έτσι κι αλλιώς,

ΤFT μόνο για ψηφιακό σήμα (VGA, SAT , καλωδιακή).

Εν ολίγης για τηλεθέαση με κεραία , τσάμπα τα λεφτά για TFT, άσε που οι crt είναι τσάμπα πλέον!

Sannin
21-09-05, 09:20
Το μέλλον (όχι και τόσο μακρινο όσο πιθανόν να νομίζετε) βρίσκεται στις oled. Οι tft/plasma είναι απλά μεταβατικές τεχνολογίες που ο μόνος λόγος ύπαρξής τους είναι να αρμέξουν τους πελάτες.

Selespeed
21-09-05, 10:58
Οι plasma νομίζω ότι είναι με διαφορά οι χειρότερες. Αν μου χάριζαν μια plasma και μια CRT θα επαιρνα τη CRT. Όσο για τις TFT, κατα τη γνώμη μου είναι οι καλύτερες. Αν δεν έχεις πρόβλημα στο μεγεθος καλύτερα μια CRT (λόγω κόστους, άντε και λίγη φωτεινότητα παραπάνω...).
Αλήθεια έχετε δει καθόλου αυτές τις καινούριες οπίσθιας προβολής που τους έχουν βάλει πολύ καλούς βιντεοπροβολείς και έχουν μειώσει και τον ογκο τους? Είχα δει σε μια έκθεση μια (LG ή Samsung πρέπει να ήταν - η μια κορυφαία στο plasma και η άλλη στην οπίσθια προβολή αλλά δε θυμάμαι ποια... :) ) και είχε τρελή ποιότητα, και νομίζω και περιορισμένο το πρόβλημα με την κάθετη γωνία θέασης.

XTCgr
24-09-05, 13:17
οι CRT έχουν τελειώσει...lcd/plasma έχουν τον πρώτο λόγο μιας και οι τιμές τους πέφτουν συνέχεια.

sotiriskakos
24-09-05, 13:34
Καλά, μέχρι να πάρει η γιαγιά μου/η γιαγιά σου, η θεία μου/η θεία σου, ο περιπτεράς της γειτονιάς tft και να γίνει ολοκληρωτική μετάβαση, έχουμε πιστεύω λίγο καιρό μπροστά μας.Κανά δυο βδομάδες βέβαια, όχι παραπάνω...

XTCgr
24-09-05, 13:52
Πάντως εμείς, και άλλα 2-3 συγγενικά πρόσωπα(θείος και θεία) έχουμε ήδη plasma/lcd :lol: όπως πάει θα τουμπάρουμε και την γιαγιά! Ο περιπτεράς δεν ξέρω, πρέπει να τον ρωτήσω

psyxakias
24-09-05, 13:59
Το μελλον ανηκει στις TFT. Τερμα πια οι οθονες και οι τηλεορασεις με "οπισθια"!!!Καλόοο, διαφήμιση πλαστικού χειρούργου θυμίζει. "Σας λέει ο άντρας σας ότι κοντεύουν τα οπίσθια σας να συγκριθούν με CRT οθόνες; Ελάτε σήμερα να σας μεταμορφώσουμε σε TFT" :haha

Ducklord
24-09-05, 14:53
Αααααντε πάλι τα ίδιαααα...
Και δε με λέτε, όταν πάρετε χαρούμενοι μία TFT "κλειδωμένη", για παράδειγμα, σε 1280χ1024, και μετά από ένα χρόνο θέλετε να παίξετε το Doom5 και ΔΕΝ το αντέχει το PC σε αυτή την ανάλυση, τι θα κάνετε;
Θα ρίξετε ανάλυσηηηη...

Και πως φαίνονται οι χαμηλότερες από την native τους αναλαύσεις στις TFT;
ΤΟΤΕ βάλτε την δίπλα από μια CRT, όχι στην βασική της ανάλυση ;)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

kubiak
24-09-05, 15:30
Μιλάνε για τηλεοράσεις Ducklord...

Lord_British
24-09-05, 16:00
Προσωπικα πιστευω οτι η τεχνολογια LCD-TFT δεν εχει φτασει ακομα στο αποκορυφωμα της.Για μενα ειναι πεταμενα λεφτα να αγοραζεις ημιτελη προιοντα τη στιγμη που οι CRT εχουν καλυτερη ποιοτητα εικονας και πλεον ειναι και παμφθηνες.Οταν φτασουν σε αντιστοιχο επιπεδο και οι TFT θα ειμαι ο πρωτος που θα τρεξω να πεταξω την CRT μου.Οσο για τα "οπισθια" των CRT,φανταζομαι τοσα χρονια δεν ειχατε τηλεορασεις στα σπιτια σας και τωρα που βγηκαν οι TFT ανακαλυψατε και τις τηλεορασεις.

Φιλικα

SpartanX
30-09-05, 16:09
Και ποίος ξέρει αν ακόμα και οι CRT είναι στο αποκορύφωμα τους. Διάβασα πρόσφατα για μία νέα τεχνολογία που μείωνει το μέγεθος των .... οπίσθιων :haha στο μίσο. Η συμβατική τηλεόραση είναι μια απο τις μεγαλύτερες εφευρέσεις του προήγουμενου αίωνα ( ο καθωδικός σωλήνας είναι ανακάλυψη του πρό-προηγόυμενου αιώνα ) και ίσως ακόμα να επιφυλλάσει εκπλήξεις για το μέλλον της.

mastermind
30-09-05, 16:17
Αυτό που εχω ακούσει είναι η χρήση πολλαπλών καθοδικών σωλήνων μικρού μεγέθους για την μείωση της πλάτης των crt και την βελτίωση των γεωμετρικών προβλημάτων στα ακρα καθώς και της ευκρίνειας!

anon
30-09-05, 16:28
Αυτό που εχω ακούσει είναι η χρήση πολλαπλών καθοδικών σωλήνων μικρού μεγέθους για την μείωση της πλάτης των crt και την βελτίωση των γεωμετρικών προβλημάτων στα ακρα καθώς και της ευκρίνειας!

Ακριβώς. Δεν θυμάμαι που το διάβασα, αλλά ετοιμάζεται CRT με πλάτη όσο μιa TFT. Αυτό επιτυγχάνεται γιατί έχει ένα πλέγμα κολλητά σχεδόν στα "pixels" που έχει η CRT για κάθε χρώμα, και έτσι επιτγχάνει τρομερή, ..... λεπτότητα..... Είδωμεν....

Ducklord
30-09-05, 16:42
Παίδες, υπάρχει και καλύτερο!
Οθόνη με... HDR απεικόνιση! Για όσους δεν ξέρουν τι είναι το HDR, ψάξτε για Halflife 2: lost coast και Farcry:HDR - μα μιλάμε για "hardware" υποστήριξή του, όχι "εξομοίωση" που περιορίζεται από την ίδια την οθόνη!

Βλέπεις προβολέα στην οθόνη και... τυφλώνεσαι! Η τεχνολογία είναι παραπλήσια της CRT, μα με μεγαλύτερο χρωματικό εύρος.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

SpartanX
30-09-05, 17:10
Ολά αυτά θα θεωροντούσαν απίστευτα μέχρι πρίν λίγα χρόνια ... Αρά δε μπορούμε ακόμα να πούμε πως ήρθε το τέλος για οποιάδηποτε τεχνολογία. Η τεχνολογική προόδος σε ολούς τους τομείς μας εκπλήσει συνέχως, και θα συνεχίσει να το κάνει και στο μέλλον.

gogos7
30-09-05, 18:20
Με το τηλεοπτικό σήμα από αέρος (RF) η εικόνα είναι για τα μπάζα έτσι κι αλλιώς,

ΤFT μόνο για ψηφιακό σήμα (VGA, SAT , καλωδιακή).

Εν ολίγης για τηλεθέαση με κεραία , τσάμπα τα λεφτά για TFT, άσε που οι crt είναι τσάμπα πλέον!
σωστές κουβέντες.

Το πρόβλημα με τις TFT και Plasma, είναι η απεικόνιση μέσω τηλεοπτικού δέκτη. Τόσα μοντέλα βγαίνουν κάθε λίγο και δεν βλέπω καμία εξέλιξη σε αυτόν τον τομέα. Η εικόνα τους είναι άσχημη όταν βλέπεις "τηλεόραση". Και δεν αναφέρομαι στο 16:9 φορμά και τις μαύρες (ή άσπρες) μπάρες δεξιά αριστερά ή τις διαφόρων ειδών παραμορφώσεις της εικόνας ώστε να γεμίζει το παράθυρο. Αυτό είναι αναπόφευκτο.

Δεν καταλαβαίνω, δεν μπορούν να βρουν λύση ή δεν επικεντρώνονται σ' αυτό τον τομέα; Και λεφτά και χώρο να έχει κάποιος για δύο TV, είναι ηλίθιο να έχεις μία CRT για να βλέπεις μόνο κανάλια.

Εγώ δε θέλω dedicated room ή χώρο (and I can't affort it) για να βλέπω DVD και να παίζω Playstation. Θέλω μια TFT 32+ ίντσες, στη θέση που είχα και έχω τώρα τη CRT στο σαλόνι, στην οποία εκτός από τα προαναφερθέντα, να βλέπω ποιοτική εικόνα με RF σήμα, όπως μας προσφέρουν οι CRT όλα αυτά τα χρόνια.

Ειλικρινά αν κάποιος ξέρει ή έχει τέτοια TFT, ας την προτείνει.

ΥΓ.
1. Καινούργια μοντέλα TFT, «κοσμούν» τη πλάτη τους, με ανεμιστηράκια. Ήμαρτον …
2. Σε οτιδήποτε ψηφιακό (DVD, PS2), οι TFT – Plasma είναι κλάσεις ανώτερες. Πλέον δεν τίθεται θέμα ταχύτητας απόκρισης, ομαλής εναλλαγής καρέ, γωνίας θέασης, σωστών χρωμάτων.

XTCgr
30-09-05, 21:09
να βλέπω ποιοτική εικόνα με RF σήμα, όπως μας προσφέρουν οι CRT όλα αυτά τα χρόνια.

Ειλικρινά αν κάποιος ξέρει ή έχει τέτοια TFT, ας την προτείνει.


δυστυχώς τέτοια tft/plasma δεν έχει βρεθεί...RF sucks big time. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις για επίπεδη με υψηλή ανάλυση.

ibok
01-10-05, 12:49
Η δικιά μου παληά TV τα φτύνει σιγά σιγά.Αλλά θα ξανα-αγοράσω πάλι CRT.
Ειναι πολύ νωρίς ακόμα για τηλεοράσεις ΝΕΑΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ!!!!!!

kourampies
06-10-05, 06:10
Εννοείται μακριά απο TFT και ιδιαίτερα plasma. TFT μόνο για pc που έχουν ΜΟΝΟ office. Plasma ουτε τζάμπα.
Σκέφτομαι να χτυπήσω μια 32" CRT, 16:9 φυσικά... :)

XTCgr
08-10-05, 03:03
χμμμ ναι...μια 42αρα τζαμπέ θα σε χαλούσε :rolleyes: :p

kourampies
09-10-05, 00:12
χμμμ ναι...μια 42αρα τζαμπέ θα σε χαλούσε :rolleyes: :p
αν μπορούσα να τη συνδέσω με dvi και να βλέπω HD media καθόλου. μέχρι να κάνει "watermarks" βέβαια:D

ibok
09-10-05, 09:56
χμμμ ναι...μια 42αρα τζαμπέ θα σε χαλούσε :rolleyes: :p

ΠΟΤΕ-ΠΟΤΕ Ποτέεεεε!!!! Τα τζαμπέ πράγματα εχουν την δικιά τους γλύκα!!!!!!:D :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.