PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα Forthnet Καρδίτσα



charischri
13-06-08, 02:09
Λοιπόν, μένω Καρδίτσα και ενεργοποιήθηκα με Forthnet 2play Economy στις 9/6/2008. Η γραμμή έχει attenuation 59 και s/n margin 0 μέχρι 5. Πήρα τηλέφωνο την τεχνική εξυπηρέτηση της Forthnet η οποία μου είπε πως η γραμμή έχει πολύ μεγάλα πρόβλημα και πως μπορεί να μήν επιδιορθώνεται. Μου πρότειναν να παραμείνω στην εταιρεία μόνο για τηλεφωνία και αν γίνεται να μου παρέχουν σύνδεση 1 Μbps.
Δεν ξέρω τι να κάνω. Να γυρίσω στον ΟΤΕ? Να πάω στην ΗΟL ή αυτό δεν θα διορθώσει το πρόβλημα?
Αν πάλι φύγω απο την Forthnet θα πρέπει να πληρώσω κάποιο πρόστιμο ή θα απλά θα επιστέψω το Router?
Please παιδιά! Χρειάζομαι βοήθεια!!!!!!!

utp
13-06-08, 02:12
Πες περισσοτερες πληροφοριες για την συνδεση σου.Σε τι ταχυτητα κλειδωνει το ρουτερ?Εχεις αποσυνδεσεις?Κατσε πρωτα να ερθει κανεις τεχνικος να δει το προβλημα και μετα αποφασιζεις τι θα κανεις.

charischri
13-06-08, 02:24
Έχω το router Linksys WAG200g και τα στοιχεία της γραμμής μου είναι:
Downstream rate: 2545 Kbps
Upstream rate: 320 Kbps
Noise Margin Downstream: 3
Noise Margin Upstream : 6
Downstream line Attenuation : 58
Upstream line attenuation : 25

Μπορώ να συνδεθώ αλλά με πετάει (όχι συνέχεια).
Δεν νομίζω να έχει τεχνικούς οι Forthnet για να έρθουν σπίτι. Ο τεχνικός στο τηλέφωνο μου είπε πως θα πρέπει να αλλάξω την πρίζα γιατί έχει βραχυκύκλωμα, αλλά μου είπε πως το πρόβλημα είναι πολύ μεγάλο και μάλλον δεν θα διορθωθεί με αυτό. Αν θέλεται και άλλες πληροφορίες, ευχαρίστως να σας τις δώσω

utp
13-06-08, 02:39
Καθολου καλα στοιχεια δεν εχει η γραμμη σου.Καταρχην πολυυ μεγαλη αποσταση απο το κεντρο και πολυ θορυβο στη γραμμη!Κλειδωνεις 2,5mbit μονο..!Πριν ειχες adsl στον οτε ή καπου αλλου?Πρωτα οι τεχνικοι του οτε πρεπει να ελενξουν τη γραμμη γιατι μονο αυτοι εχουν προσβαση στο καφαο κτλ.Στο τηλεφωνο εχεις θορυβους?

charischri
13-06-08, 02:41
Πιο μπροστά δεν είχα DSL. Είχα σύνδεση τηλεφώνου ΟΤΕ. Πρέπει να πάρω εγώ τους τεχνικούς του ΟΤΕ ή θα το κάνει η Forthnet?

utp
13-06-08, 03:07
Εσυ το δηλωνεις βλαβη στη φορθνετ και εκεινη την δινει στον οτε.Εφοσον εισαι στο ιδιοκτητο της φορθνετ δεν εχεις να κανεις με τον οτε.
Φυσικα αν μπορεσεις με την βοηθεια των τεχνικων να σταθεροποιησεις την ταχυτητα στα 2mbit ή εστω 1mbit χωρις προβληματα, τοτε θα ηταν η καλυτερη λυση λογω του οτι γλιτωνεις το παγιο του οτε.

cuper
13-06-08, 03:14
Στα 2 Mbps θα είσαι.
Οπότε άσε το adsl2+ του ιδιόκτητου.
Βάλε Forthnet μέσω δικτύου ΟΤΕ είτε altec/lannet είτε γύρνα το σε conn-x.

Εκτός και αν μετά από έλεγχο τεχνικού, καταφέρεις να σταθεροποιήσεις τη γραμμή έστω και στα 2 Mbps = θα γλιτώνεις το πάγιο του ΟΤΕ.

charischri
13-06-08, 15:26
Τελικά το πρόβλημα ήταν σε μια πρίζα του σπιτιού μου, που έκανε βραχυκύκλωμα. Εφερα σήμερα ηλεκτρολόγο και την αποσύνδεσε. Τώρα έχω:
Downstream rate: 8400 Kbps
Upstream rate: 1020 Kbps
Noise Margin Downstream: 4
Noise Margin Upstream : 10
Downstream line Attenuation : 36
Upstream line attenuation : 15

To noise margin είναι ακόμα ψηλά, αλλα νομίζω ότι αυτό θα διορθώθεί πολύ πιο εύκολα.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους απάντησαν :respekt:

cuper
13-06-08, 15:41
Τελικά το πρόβλημα ήταν σε μια πρίζα του σπιτιού μου, που έκανε βραχυκύκλωμα. Εφερα σήμερα ηλεκτρολόγο και την αποσύνδεσε. Τώρα έχω:
Downstream rate: 8400 Kbps
Upstream rate: 1020 Kbps
Noise Margin Downstream: 4
Noise Margin Upstream : 10
Downstream line Attenuation : 36
Upstream line attenuation : 15

To noise margin είναι ακόμα ψηλά, αλλα νομίζω ότι αυτό θα διορθώθεί πολύ πιο εύκολα.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους απάντησαν :respekt:

Αν εξακολουθείς και έχεις συχνές αποσυνδέσεις ζήτα να σου ανεβάσουν το SNR.
Θα χάσεις λίγο σε ταχύτητα συγχρονισμού, αλλά θα βρεις την υγεία σου ;)

hel
13-06-08, 20:33
Τελικά το πρόβλημα ήταν σε μια πρίζα του σπιτιού μου, που έκανε βραχυκύκλωμα. Εφερα σήμερα ηλεκτρολόγο και την αποσύνδεσε. Τώρα έχω:
Downstream rate: 8400 Kbps
Upstream rate: 1020 Kbps
Noise Margin Downstream: 4
Noise Margin Upstream : 10
Downstream line Attenuation : 36
Upstream line attenuation : 15

To noise margin είναι ακόμα ψηλά, αλλα νομίζω ότι αυτό θα διορθώθεί πολύ πιο εύκολα.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους απάντησαν :respekt:

Θα τρελαθούμε:)

nmavro73
13-06-08, 20:36
Το noise margin είναι 4. Που το είδες το ψηλό; Το downstream μετράμε. Πρόσεχε τις αποσυνδέσεις. Με 4 μπορεί να είναι πολλές.Είσαι σίγουρα σε ADSL2 και όχι G.DMT? ΣΕ βλέπω μόνο στα 8

Kokostas
15-06-08, 13:49
Τελικά το πρόβλημα ήταν σε μια πρίζα του σπιτιού μου, που έκανε βραχυκύκλωμα. Εφερα σήμερα ηλεκτρολόγο και την αποσύνδεσε. Τώρα έχω: ...........

...... Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους απάντησαν

Καλά είναι πρώτα να ελέγχουμε τις συνδέσεις του σπιτιού μας και του μόντεμ πριν δημοσιεύσουμε κάτι.

morfeas2002
15-06-08, 19:43
Αν δεν το δημοσίευε, δεν θα τον βοηθούσαμε όμως για να βρει τη λύση.;)

Kokostas
17-06-08, 04:51
Αν δεν το δημοσίευε, δεν θα τον βοηθούσαμε όμως για να βρει τη λύση.;)

Εντάξει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.