PDA

Επιστροφή στο Forum : μετρια εως κακη ποιοτητα ομιλιας



Alexandrerg
13-06-08, 14:03
Λοιπον παιδια εχω dp εδω και 5 μηνες και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος. Δεν εχω αποσυχρονισμους ουτε προβληματα ταχυτητας, ΑΛΛΑ η ποιοτητα ηχου του voip ειναι συνηθως μετρια. Πιο συγκεκριμενα ενα 30% ειναι μια χαρα ενα 50% μετρια-ικανοποιητικα (συννενοησιμη η κατασταση), αλλα και ενα 20% χαλια.

Και αυτο το 20% ειναι σχεδον παντα με συνδρομητες forthnet (δυστυχως εχω αρκετους ,αδερφια φιλους...:oops::oops::oops:). Αν τους πω τιποτα στη hol μπορουν να κανουν κατι? Φομαμαιι μην κανουν καμια χαζομαρα και τρεχω. εγω μπορω να κανω τιποτα?

και στα advanced settings βλεπω αυτες τις κλησεις στο voice transmission να χανουν μεχρι και 30% πακετα. Δοκιμασα και με splitter και χωρις, και με "automatic selection of voice coding" και με "always use voice coding in fixed-line network quality" και δεν ειδα διαφορα
και εννοειται οτι αυτα ισχυουν ειτε κατεβαζω ειτε εχω κλειστο το pc ;);)

οριστε και στατιστικα 38596, 38591, 38592, 38593, 38594, 38595.

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη

guzel
13-06-08, 15:23
το προβλημα το εχεις μονο οταν καλεις αριθμους φορθνετ που ειναι στο 2play της φορθνετ?

Alexandrerg
13-06-08, 15:30
ε ναι εννοειται οτι οι αλλοι εχουν double play forthnet. οταν ειχαν μονο internet forthnet και τηλ. ΟΤΕ τα πραματα ηταν καλυτερα...

guzel
13-06-08, 15:36
μπορει να εχουν εκεινοι προβλημα και οχι εσυ. δλδ να ειναι προβλημα της φορθνετ

Alexandrerg
14-06-08, 12:26
Τελικά υπάρχει καμια πρόταση για βελτιωση της ποιοτητας? Δεν ειναι μονο η φορθνετ, ειναι λιγο τυχαιο πολλες φορες αν θα ακουγεται καλα ενα τηλεφωνημα, και δεν πιστευω οτι φταινε αυτοι που εχουν φορθνετ, αν και ποτε δεν ξερεις βεβαια...

Alexandrerg
17-06-08, 13:59
ANYONE?

radiodj105
17-06-08, 20:59
Η ποιότητα τηλεφώνου, φίλε μου, που έχει η HOL στο VO-ip είναι από κακή έως χείριστη.
Κακώς έβαλες τίτλο "Μέτρια"!

grsaint13
18-06-08, 20:26
Η ποιότητα τηλεφώνου, φίλε μου, που έχει η HOL στο VO-ip είναι από κακή έως χείριστη.
Κακώς έβαλες τίτλο "Μέτρια"!

Διαφωνώ απόλυτα!Εκτός από κάποιες σπάνιες φορές που μου έχει πέσει η ποιότητα της γραμμής,κατά τ'άλλα είμαι υπερευχαριστημένος.

Ας μη γενικεύουμε,λοιπόν,και ας μένουμε στις προσωπικές μας εμπειρίες...

radiodj105
18-06-08, 21:12
Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου.
Υπήρξα λίγο υπερβολικός.

Παρακαλώ και τους υπόλοιπους αγανακτισμένους, να αραδιάσουν τις "προσωπικές" τους εμπειρίες, ώστε τελικά να διαπιστώσουμε αν αποτελούμε μεμονωμένα περιστατικά εμείς ή αν είσαι εσύ φίλε μου το μεμονωμένο περιστατικό που σου λειτουργεί τέλεια το VOIP.

Φιλικά πάντα και δίχως καμμία διάθεση ειρωνίας προς εσένα.
Απλά με δόση πίκρας ως προς την HOL.

@ ADSLgr.com All rights reserved.