PDA

Επιστροφή στο Forum : Unix Administrator



paris2785
14-06-08, 07:59
Γεια χαρά σε όλους.

Τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι με δίκτυα υπολογιστών. Συγκεκριμένα έχω πάρει την πιστοποίηση CCNA της CISCO και βρίσκομαι στα μισά για το MCSA της Microsoft. Θέλω να γίνω System Administrator/Engineer. Από ότι έχω δει σε αγγελίες πολλοί ζητάνε γνώση στη διαχείριση συστημάτων Unix. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει αν υπάρχει κάποια ενιαία πιστοποίηση για Unix Administration ή θα πρέπει να μελετήσω για συγκεκριμένο λειτουργικό Unix;

Ευχαριστώ

alexopth69
14-06-08, 11:30
Υπάρχουν πιστοποιήσεις και για Unix, αλλά θα πρέπει να δεις για ποιο Unix ενδιαφέρονται. Συνήθως είναι ΑΙΧ, Solaris και HPUX. Για την πιστοποίηση θα απευθυνθείς στην ΙΒΜ, Sun και HP αντίστοιχα. Για το ΑΙΧ, που έχω την πάρει την πιστοποίηση, μπορώ να σου πω οτι είναι σχετικά δύσκολη, θα πρέπει να έχεις λίγη πείρα. Μπορείς να κατεβάσεις και να δεις το Solaris που έχει έκδοση και για PC.

emeliss
14-06-08, 11:34
Δηλαδή δυσκολεύουν τα πράγματα. Το κόστος θα το φορτωθείς εσύ;

alexopth69
14-06-08, 11:51
Ναι το τεστ πιστοποίησης για AIX administrator δεν είναι εύκολο, όλα που ζητούνται αφορά το admin κομάτι και δεν έχει να κάνει με τις user εντολές, ζητάνε τις εντολές από command line και όχι από το smitty (που είναι το "εργαλείο" adminisration του ΑΙΧ). Θα έλεγα οτι χρειάζεσαι μια πείρα τουλάχιστον 2 χρόνων. Συνήθως αυτοί που πάνε να πάρουν το certification δουλεύουν ήδη σε εταιρείες με αντίστοιχο αντικείμενο.

megahead13
14-06-08, 14:48
Δες και το RHCE (RedHat Certified Engineer).

ftso
14-06-08, 15:02
Εγώ για το lpi έχω ακούσει, αλλά δεν ξέρω τι παίζει γενικότερα...
http://www.lpi.org/eng/certification

@ ADSLgr.com All rights reserved.