PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρήτρα από ΟΤΕ για αποχώρηση πριν το 6μηνο



Σελίδες : [1] 2

xrhstos
14-06-08, 10:00
Όταν έβαλα connx (24Mbps) από ΟΤΕ μου είχαν πει για 6μηνη δέσμευση. Αν θέλω όμως να φύγω πριν το εξάμηνο, υπάρχει κάποια ρήτρα;;;

(Όπως έχει η FORTHnet τα 70 ευρώ αν φύγεις από το 2play πριν τη συμπλήρωση 12 μηνών.)

Hunter 85
14-06-08, 10:10
Ναι υπάρχει κάποια ρήτρα. Μου φαίνεται κυμαίνετα μεταξυ 50-100 ευρω ειδικά αν είχες πάρει κ ασυρματο ρούτερ. Αληθεια γιατι θες να φύγεις αν επιτρέπεται;

guzel
14-06-08, 10:45
υποθετω παει για forthnet , σωστα ?:p

xrhstos
14-06-08, 10:50
Ναι υπάρχει κάποια ρήτρα. Μου φαίνεται κυμαίνετα μεταξυ 50-100 ευρω ειδικά αν είχες πάρει κ ασυρματο ρούτερ. Αληθεια γιατι θες να φύγεις αν επιτρέπεται;

Δεν ξέρω αν θέλω να φύγω ή να μείνω... Όσο παραξενο κι αν ακούγετε αυτό!!!

Ένας πολύ σημαντικός παράγοντας για να μείνω είναι η πολύ καλή λειτουργία της ADSL γραμμής μου!!! Ένας άλλος όμως επίσης σημαντικός παράγοντας είναι οι πολύ χαμηλότερες τιμές που υπάρχουν στην αγορά και το πάγιο του ΟΤΕ!!!

Βασικά όλο αυτό ξεκίνησε από ένα λάθος της FORTHnet. Πρίν 3 μήνες ήμουν στην FORTHnet (επίσης ήμουν ευχαριστημένος από την ποιότητα της γραμμής) και είχα κάνει αίτηση για 2play. Όμως μετά τις συνεχείς αναβολές ενεργοποίησης του ιδιόκτητου εδώ στο Ηράκλειο Κρήτης και τις μ@!@&!#$ που έκαναν με την αναβάθμιση στα 4Mbps, έκανα αίτηση ακύρωσης για το 2play, έφυγα από τη FORTHnet και πήγα στον ΟΤΕ. Χθες-προχθές ενεργοποιήθηκε το ιδιόκτητο της FORTHnet και μου έστειλαν ένα μήνυμα ότι η αίτηση μου προωθείται!!! Ποια αίτησή μου;;; Μάλλον παρέβλεψαν την ακύρωση του 2play, που είχα κάνει, και πάνε να με συνδέσουν με το ιδιόκτητο. Και ερώτημα που τίθεται εδώ είναι μήπως αυτό το λάθος είναι για καλό;;; Ή να μείνω στον ΟΤΕ;;; Σκέφτομαι και τυχόν ρήτρα από τον ΟΤΕ κι αν με συμφέρει...

Άλλη μία ερώτηση: Αφού δεν έχω κλείσει εξάμηνο στον ΟΤΕ, μήπως η FORTHnet "φάει πόρτα" από τον ΟΤΕ όταν θα του στείλει την αίτηση για αλλαγή provider μου;;;

guzel
14-06-08, 11:16
αν κατσεις στον οτε και αν σου μενουν πχ 4 μηνες θα πληρωσεις 60ε (τα παγια) στην ουσια δλδ το ιδιο θα σου ερθει..αλλα με την φορθνετ θα εχεις και της κλησεις δωρο κ 60 λεπτα προς κινητα. αν μεινεις στον οτε παρε τηλ την φορθνετ να τους ρωτησεις πως εγινε να πρωωθηται η αιτηση εφοσον εχεις κανει διακοπη.. αν τωρα θες να πας φορθνετ παρε οτε πρωτα κ κανε διακοπη κ ταυτοχρονα αιτηση στην φορθνετ..

Hunter 85
14-06-08, 11:52
Δεν ξέρω αν θέλω να φύγω ή να μείνω... Όσο παραξενο κι αν ακούγετε αυτό!!!

Ένας πολύ σημαντικός παράγοντας για να μείνω είναι η πολύ καλή λειτουργία της ADSL γραμμής μου!!! Ένας άλλος όμως επίσης σημαντικός παράγοντας είναι οι πολύ χαμηλότερες τιμές που υπάρχουν στην αγορά και το πάγιο του ΟΤΕ!!!

Βασικά όλο αυτό ξεκίνησε από ένα λάθος της FORTHnet. Πρίν 3 μήνες ήμουν στην FORTHnet (επίσης ήμουν ευχαριστημένος από την ποιότητα της γραμμής) και είχα κάνει αίτηση για 2play. Όμως μετά τις συνεχείς αναβολές ενεργοποίησης του ιδιόκτητου εδώ στο Ηράκλειο Κρήτης και τις μ@!@&!#$ που έκαναν με την αναβάθμιση στα 4Mbps, έκανα αίτηση ακύρωσης για το 2play, έφυγα από τη FORTHnet και πήγα στον ΟΤΕ. Χθες-προχθές ενεργοποιήθηκε το ιδιόκτητο της FORTHnet και μου έστειλαν ένα μήνυμα ότι η αίτηση μου προωθείται!!! Ποια αίτησή μου;;; Μάλλον παρέβλεψαν την ακύρωση του 2play, που είχα κάνει, και πάνε να με συνδέσουν με το ιδιόκτητο. Και ερώτημα που τίθεται εδώ είναι μήπως αυτό το λάθος είναι για καλό;;; Ή να μείνω στον ΟΤΕ;;; Σκέφτομαι και τυχόν ρήτρα από τον ΟΤΕ κι αν με συμφέρει...

Άλλη μία ερώτηση: Αφού δεν έχω κλείσει εξάμηνο στον ΟΤΕ, μήπως η FORTHnet "φάει πόρτα" από τον ΟΤΕ όταν θα του στείλει την αίτηση για αλλαγή provider μου;;;

Aυτο που έκανε η Forthnet κατα την αποψή μου ειναι που$τι@!!!. Αφου είχες κάνει αίτηση διακοπής!!:) Κοιτα εχω να παρατηρήσω το εξής με τους εναλλακτικούς: ¨οσοι έχουν δικό τους δίκτυο εντάξει κατι κάνουν. Ο ΟΤΕ απο την άλλη μπορεί να είναι πιο ακριβός αλλά κακα τα ψέματα είναι κ πιο σταθερός;) Οι άλλοι στα ζόρια πολλές φορές τα ρίχνουν στον ΟΤΕ (όχι οτι δεν κλάνει κ ο ΟΤΕ μ@λ@κίες!!!)

Αν έχεις τρομερές απαιτησεις κατα την γνώμη μου μέινε στον ΟΤΕ, αν θες ενναλακτικό πηγαινε κάπου οπου θα σου δίνει σιγουρια!! Προσωπικά η μονη εταιρεια πέρα απο ΟΤΕ που με εμπνεει και απο αυτά που έχω παρατηρήσει απο γνωστούς ειναι εκει που ησουν! Δεν αποκλείω σε καμια περιπτωση κ τους άλλους αλλά η γν΄ψμη μου είναι αυτή :cool:

FuS
14-06-08, 14:17
Όταν έβαλα connx (24Mbps) από ΟΤΕ μου είχαν πει για 6μηνη δέσμευση. Αν θέλω όμως να φύγω πριν το εξάμηνο, υπάρχει κάποια ρήτρα;;;

(Όπως έχει η FORTHnet τα 70 ευρώ αν φύγεις από το 2play πριν τη συμπλήρωση 12 μηνών.)

Πληρώνεις εφάπαξ στον επόμενο λογαριασμό το υπόλοιπο των παγίων του conn-x (29.90 ευρω) έως την λήξη της 6μηνης δέσμευσης.

Αυτό που σου έκανε η forthnet είναι κάτι που συνηθίζει :whistle:
Αν σε έχει βάλει σε προαίτηση, πάει το conn-x....
Τα βλέπω συνέχεια αυτά.
Πάρε στο 134 την Πέμπτη (Τρίτη και Τετάρτη έχουν απεργία) και ρώτα αν το αίτημα της forthnet είναι σε προαίτηση. Όσο είναι σε προαίτηση ο ΟΤΕ (ή αλλος πάροχος) ΔΕΝ δύναται να κάνει κάτι.

sportguy
14-06-08, 16:29
κανονικα η ρητρα δεν θα επρεπε να υπηρχε η αν υπηρχε να ηταν στο 3μηνο κ ισως πολλα λεω.. δεν μπορω να καταλαβω αυτη την δεσμευση.. για ποιον λογω γινετε.. και φυσικα δεν ειανι μονο ο οτε!

pnikolo
14-06-08, 16:52
κανονικα η ρητρα δεν θα επρεπε να υπηρχε η αν υπηρχε να ηταν στο 3μηνο κ ισως πολλα λεω.. δεν μπορω να καταλαβω αυτη την δεσμευση.. για ποιον λογω γινετε.. και φυσικα δεν ειανι μονο ο οτε!

Ολοι εχουν ρητρα η "προστιμο" και επιστροφη του εξοπλισμου!
Καλον ειναι πριν αποδεχτουμε κατι, διαβαζουμε τους ορους που πρεπει να υπογραψουμε!
Μη ξεχναμε οτι την υπογραφη μας πρεπει να ξερουμε που τη βαζουμε! ;)

sportguy
14-06-08, 17:03
Ολοι εχουν ρητρα η "προστιμο" και επιστροφη του εξοπλισμου!
Καλον ειναι πριν αποδεχτουμε κατι, διαβαζουμε τους ορους που πρεπει να υπογραψουμε!
Μη ξεχναμε οτι την υπογραφη μας πρεπει να ξερουμε που τη βαζουμε! ;)

δεν διαφωνω οτι δεν μπορουμε να βαζουμε οπουδηποτε την υπογραφη μας ομως λεω οτι επρεπε να ειναι καλυτερες η συνθηκες για τον πελατη σε αυτο το θεμα.

pnikolo
14-06-08, 17:14
δεν διαφωνω οτι δεν μπορουμε να βαζουμε οπουδηποτε την υπογραφη μας ομως λεω οτι επρεπε να ειναι καλυτερες η συνθηκες για τον πελατη σε αυτο το θεμα.

Ο οτε τουλαχιστον εχει αυτη τη δυνατοτητα, κανεις συνδεση αοριστου εξ αρχης! ;)

sportguy
14-06-08, 17:17
Ο οτε τουλαχιστον εχει αυτη τη δυνατοτητα, κανεις συνδεση αοριστου εξ αρχης! ;)

σωστος.. απλα θα μπορουσε να εχει καλυτερες τιμες!! :oneup:

Hunter 85
14-06-08, 17:21
σωστος.. απλα θα μπορουσε να εχει καλυτερες τιμες!! :oneup:

Πιο ακριβος αλλα λιγοτερη δεμευση. οι άλλοι πιο φθηνοι αλλα διπλάσια δεσμευση. Σε όλους κάπου κερδίζεις κ κάπου χάνεις!

sportguy
14-06-08, 17:22
οντως σε αυτο εχεις δικαιο ο καθε παροχος καπου ισοροπει... μετα ο καθενας μας κρινει τι θελει..

guzel
14-06-08, 17:49
Ο ΟΤΕ απο την άλλη μπορεί να είναι πιο ακριβός αλλά κακα τα ψέματα είναι κ πιο σταθερός;) Οι άλλοι στα ζόρια πολλές φορές τα ρίχνουν στον ΟΤΕ (όχι οτι δεν κλάνει κ ο ΟΤΕ μ@λ@κίες!!!)

Αν έχεις τρομερές απαιτησεις κατα την γνώμη μου μέινε στον ΟΤΕ, αν θες ενναλακτικό πηγαινε κάπου οπου θα σου δίνει σιγουρια!! Προσωπικά η μονη εταιρεια πέρα απο ΟΤΕ που με εμπνεει και απο αυτά που έχω παρατηρήσει απο γνωστούς ειναι εκει που ησουν! Δεν αποκλείω σε καμια περιπτωση κ τους άλλους αλλά η γν΄ψμη μου είναι αυτή :cool:

και ακριβος και χαλια υπηρεσιες. η αληθεια ειναι αυτη. τωρα ο καθενας κανει την επιλογη του.

αν θες να εισαι ενα βημα μπροστα σαφως φυγε απο τον οτε ;)

pnikolo
14-06-08, 18:58
και ακριβος και χαλια υπηρεσιες. η αληθεια ειναι αυτη. τωρα ο καθενας κανει την επιλογη του.

αν θες να εισαι ενα βημα μπροστα σαφως φυγε απο τον οτε ;)

Ο καθενας κρινει συμφωνα με τις γνωσεις του και την εμπειρια του.
Κατσε εσυ ενα βημα μπροστα και ασε εμας πισω! Αλλα βλεπεις αλλονων πλατες, ο οτε εχει περασει τη στροφη και απλα δεν τον βλεπεις! :lol:

guzel
14-06-08, 20:15
Ο καθενας κρινει συμφωνα με τις γνωσεις του και την εμπειρια του.
Κατσε εσυ ενα βημα μπροστα και ασε εμας πισω! Αλλα βλεπεις αλλονων πλατες, ο οτε εχει περασει τη στροφη και απλα δεν τον βλεπεις! :lol:

τελευταιος και καταιδρωμενος εδωσε τα 24. μην ξεχνας αν δεν ηταν οι εναλλακτικοι στα 384 θα ημασταν..απεριοριστες κλησεις προς ολα τα δικτυα εχει ο οτε? σαφως και ειναι παντα ενα βημα πισω...ο οτε δεν εχει περασει την στροφη αλλα εχει παρει τον κατηφορο ,μαλλον γι αυτο δεν τον βλεπω ουτε επροκειτο να τον δω...

α ξεχασα ,απο μεσα ιουλιου θα εργαζομαι στον οτε .. θα ανεβαζω συχνα πυκνα εδω βιντεακια ;)... ε ρε τη εχουν να τραβηξουν :twisted:

pnikolo
14-06-08, 20:33
τελευταιος και καταιδρωμενος εδωσε τα 24. μην ξεχνας αν δεν ηταν οι εναλλακτικοι στα 384 θα ημασταν..απεριοριστες κλησεις προς ολα τα δικτυα εχει ο οτε? σαφως και ειναι παντα ενα βημα πισω...ο οτε δεν εχει περασει την στροφη αλλα εχει παρει τον κατηφορο ,μαλλον γι αυτο δεν τον βλεπω ουτε επροκειτο να τον δω...

α ξεχασα ,απο μεσα ιουλιου θα εργαζομαι στον οτε .. θα ανεβαζω συχνα πυκνα εδω βιντεακια ;)... ε ρε τη εχουν να τραβηξουν :twisted:

Και εαν δεν υπηρχε ο οτε (και η υποδομη του) στα 56Κ θα ηταν οι εναλλακτικοι και αυτα μεσω οτε, και με παγιο! Να μου τα πεις και θα τα παραδεχτω οταν θα παρεχουν οικιακο δικτυο με τις ιδιες τιμες και παροχες που δινουν σημερα! Προς το παρον "κηδειες" με ξενα κολυβα κανουν! :lol:

guzel
14-06-08, 20:36
Και εαν δεν υπηρχε ο οτε (και η υποδομη του) στα 56Κ θα ηταν οι εναλλακτικοι και αυτα μεσω οτε, και με παγιο! Να μου τα πεις και θα τα παραδεχτω οταν θα παρεχουν οικιακο δικτυο με τις ιδιες τιμες και παροχες που δινουν σημερα! Προς το παρον "κηδειες" με ξενα κολυβα κανουν! :lol:

το δικτυο που εχει ειναι δικο μας. εμεις το καναμε ,με τοσα που εχουμε πληρωσει τοσα χρονια, με δουλευεις ? για πιο δικτυο μιλας? τουλαχιστον οι εναλλακτικοι κανουν δικτυο χωρις νταβατζιλικια...

baltazar1999
14-06-08, 21:12
τελευταιος και καταιδρωμενος εδωσε τα 24. μην ξεχνας αν δεν ηταν οι εναλλακτικοι στα 384 θα ημασταν..απεριοριστες κλησεις προς ολα τα δικτυα εχει ο οτε? σαφως και ειναι παντα ενα βημα πισω...ο οτε δεν εχει περασει την στροφη αλλα εχει παρει τον κατηφορο ,μαλλον γι αυτο δεν τον βλεπω ουτε επροκειτο να τον δω...

α ξεχασα ,απο μεσα ιουλιου θα εργαζομαι στον οτε .. θα ανεβαζω συχνα πυκνα εδω βιντεακια ;)... ε ρε τη εχουν να τραβηξουν :twisted:

Ε όχι και τελευταίος.Η ΟΝ ακόμα να δώσει 24.Μη λέμε και ότι θέλουμε.

xmperop1
14-06-08, 22:19
το δικτυο που εχει ειναι δικο μας. εμεις το καναμε ,με τοσα που εχουμε πληρωσει τοσα χρονια, με δουλευεις ? για πιο δικτυο μιλας? τουλαχιστον οι εναλλακτικοι κανουν δικτυο χωρις νταβατζιλικια...

Πες μου πόσα μέτρα καλώδιο να σου φέρω (μια πομπίνα 500άρα σε καλύπτει?)να κλείσουμε το μερτικό σου στο δίκτυο του ΟΤΕ που τόσα χρόνια πλήρωνες να φτιαχτεί?.:evil::evil::evil:

billaros_
15-06-08, 00:02
Ωχ μυρίζομαι τσακωμώ πάλι!
Ρε λεβέντες το παλικάρι έκανε μια απλή ερώτηση... θα πληρώσει ή όχι αν φύγει πριν το 6μηνο και αν τον συμφέρει να φύγει....
Για βοήθεια ποσταρε όχι για να δημιουργήσει διπλωματικό επισόδιο.... για όνομα του θεού!

maik
15-06-08, 00:47
Ωχ μυρίζομαι τσακωμώ πάλι!
Ρε λεβέντες το παλικάρι έκανε μια απλή ερώτηση... θα πληρώσει ή όχι αν φύγει πριν το 6μηνο και αν τον συμφέρει να φύγει....
Για βοήθεια ποσταρε όχι για να δημιουργήσει διπλωματικό επισόδιο.... για όνομα του θεού!

Ναι μεν αλλα καποιος εχει χομπυ οπου δει την λεξη ΟΤΕ να μπαινει και να γραφει οτι του κατεβει.

sdikr
15-06-08, 01:06
το δικτυο που εχει ειναι δικο μας. εμεις το καναμε ,με τοσα που εχουμε πληρωσει τοσα χρονια, με δουλευεις ? για πιο δικτυο μιλας? τουλαχιστον οι εναλλακτικοι κανουν δικτυο χωρις νταβατζιλικια...

Nope δικό σου δεν είναι το πουλήσες (αν όχι εσύ αυτοί που ψήφισες ή δεν)

πάντως ακόμα δεν είδα κάποιον να δίνει TDM,

pnikolo
15-06-08, 03:25
το δικτυο που εχει ειναι δικο μας. εμεις το καναμε ,με τοσα που εχουμε πληρωσει τοσα χρονια, με δουλευεις ? για πιο δικτυο μιλας? τουλαχιστον οι εναλλακτικοι κανουν δικτυο χωρις νταβατζιλικια...

Δικο μας? Εγω ασε το σαν πελατης, σαν φορολογουμενος με φορους το 'χω πληρωσει και 32 χρονια, εσυ στα 21 σου ποσα χρονια πληρωνεις. Μαζι μιλαμε, μη μου πεις για τους γονεις σου!
Και δε μου λες πιος με ρωτησε εμενα εαν θελω να το ενοικιαζω στους εναλλακτικους για να κονομανε αυτοι? Νταβατηδες ειναι αυτοι που τα κανουν με ξενο "πρωκτο"! :lol:
Εσυ το πας "του κερατα και ραβδες" :p

xrhstos
15-06-08, 14:24
Ρώτησα το ίδιο πράγμα και σε ένα oteshop και η απάντηση ήταν πως η ρήτρα είναι τα υπόλοιπα πάγια μέχρι τη συμπλήρωση του 6μήνου, όπως μου είπατε κι εσείς.

Επίσης πήγα και στο κατάστημα της FORTHnet, που είχα κάνει την αίτηση διακοπής, τη βρήκαμε και την έστειλαν πάλι στα κεντρικά για να διακοπεί η όλη διαδικασία. Κι εγώ σκέφτηκα να μην πέσω τελικά στην "παγίδα" και τον "εκβιασμό" της FORTHnet, να περάσει το 6μηνο του ΟΤΕ και κατόπιν θα σκεφτώ που θα καταλείξω ανάλογα με τις "συνθήκες", που θα επικρατούν τότε στην αγορά...

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.

Hunter 85
15-06-08, 15:45
και ακριβος και χαλια υπηρεσιες. η αληθεια ειναι αυτη. τωρα ο καθενας κανει την επιλογη του.

αν θες να εισαι ενα βημα μπροστα σαφως φυγε απο τον οτε ;)

Αστο φίλε! Οι άλλοι ειναι τρομερά ανξιόπιστοι προς τα παρον για να με πίσουν. Συγκριτικα με τον γειτονα απο πάνω που είναι σε πολυ γνωστη εταιρεια που κάνει συνεχωςδιαφημίσεις εγω εχω πολύ καλυτερη ποιότητα. Κ μιλαμε παντα για ιδια ταχυτητα 2048

........Auto merged post: nixori πρόσθεσε 2 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ρώτησα το ίδιο πράγμα και σε ένα oteshop και η απάντηση ήταν πως η ρήτρα είναι τα υπόλοιπα πάγια μέχρι τη συμπλήρωση του 6μήνου, όπως μου είπατε κι εσείς.

Επίσης πήγα και στο κατάστημα της FORTHnet, που είχα κάνει την αίτηση διακοπής, τη βρήκαμε και την έστειλαν πάλι στα κεντρικά για να διακοπεί η όλη διαδικασία. Κι εγώ σκέφτηκα να μην πέσω τελικά στην "παγίδα" και τον "εκβιασμό" της FORTHnet, να περάσει το 6μηνο του ΟΤΕ και κατόπιν θα σκεφτώ που θα καταλείξω ανάλογα με τις "συνθήκες", που θα επικρατούν τότε στην αγορά...

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.

Ειν αι οτι πιο ισσοροπημένο! Τελικά βρηκες την χρυσή τομή :)

hel
16-06-08, 10:28
Aυτο που έκανε η Forthnet κατα την αποψή μου ειναι που$τι@!!!. Αφου είχες κάνει αίτηση διακοπής!!:) Κοιτα εχω να παρατηρήσω το εξής με τους εναλλακτικούς: ¨οσοι έχουν δικό τους δίκτυο εντάξει κατι κάνουν. Ο ΟΤΕ απο την άλλη μπορεί να είναι πιο ακριβός αλλά κακα τα ψέματα είναι κ πιο σταθερός;) Οι άλλοι στα ζόρια πολλές φορές τα ρίχνουν στον ΟΤΕ (όχι οτι δεν κλάνει κ ο ΟΤΕ μ@λ@κίες!!!)

Αν έχεις τρομερές απαιτησεις κατα την γνώμη μου μέινε στον ΟΤΕ, αν θες ενναλακτικό πηγαινε κάπου οπου θα σου δίνει σιγουρια!! Προσωπικά η μονη εταιρεια πέρα απο ΟΤΕ που με εμπνεει και απο αυτά που έχω παρατηρήσει απο γνωστούς ειναι εκει που ησουν! Δεν αποκλείω σε καμια περιπτωση κ τους άλλους αλλά η γν΄ψμη μου είναι αυτή :cool:

Τι εννοείς πιο σταθερός;

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 2 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


κανονικα η ρητρα δεν θα επρεπε να υπηρχε η αν υπηρχε να ηταν στο 3μηνο κ ισως πολλα λεω.. δεν μπορω να καταλαβω αυτη την δεσμευση.. για ποιον λογω γινετε.. και φυσικα δεν ειανι μονο ο οτε!

Παιδιά λίγο seacrh και διάβασμα του forum δεν βλάπτει.
Η ρήτρα είναι φυσιολογικό να υπάρχει, από τη στιγμή που οι εναλλακτικοί λειτουργούν για μερικά χρόνια κάτω του κόστους.
Δεν θα ήταν βιώσιμες εταιρίες αν ενεργοποιούσαν πελάτες και αυτοί διέκοπταν τον επόμενο μήνα.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ρώτησα το ίδιο πράγμα και σε ένα oteshop και η απάντηση ήταν πως η ρήτρα είναι τα υπόλοιπα πάγια μέχρι τη συμπλήρωση του 6μήνου, όπως μου είπατε κι εσείς.

Επίσης πήγα και στο κατάστημα της FORTHnet, που είχα κάνει την αίτηση διακοπής, τη βρήκαμε και την έστειλαν πάλι στα κεντρικά για να διακοπεί η όλη διαδικασία. Κι εγώ σκέφτηκα να μην πέσω τελικά στην "παγίδα" και τον "εκβιασμό" της FORTHnet, να περάσει το 6μηνο του ΟΤΕ και κατόπιν θα σκεφτώ που θα καταλείξω ανάλογα με τις "συνθήκες", που θα επικρατούν τότε στην αγορά...

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.

Δεν τίθεται θέμα εκβιασμού.
Εδώ υπάρχει προσφορά για 2 χρόνια δέσμευση με δώρο φορητό, που λένε αρκετοί ότι είναι και καλή:whistle:

docthis
16-06-08, 14:23
Η Forthnet δυστυχώς όποτε θέλει θυμάται τις αιτήσεις. Όταν έκανα αίτηση διακοπής για 2 μήνες με παίρνανε τηλέφωνο να με ρωτήσουν αν θέλω να αναβαθμίσω τη σύνδρομή μου και να μπω στο ιδιόκτητο, και κάθε φορά τους εξηγούσα ότι δεν υπάρχει πλέον η συνδρομή μου.

Το πιο αστείο είναι όταν με πήραν τηλέφωνο δυο εβδομάδες μετά την αίτηση διακοπής για να μου με ρωτήσουν το ίδιο πράγμα και όταν τους ρώτησα πώς θα γίνει δεδομένου ότι εκκρεμεί η διακοπή η απάντηση ήταν ότι θα γίνει κανονικά η διακοπή και μετά από 20 εργάσιμες θα μπω στο ιδιόκτητο. Εν ολίγις δε θα είχα adsl για ένα μήνα, αλλά για κάποιο λόγο αυτό τους φαινόταν λογικό.

Πήγα στον ΟΤΕ, έκανα αίτηση για conn-x και εξουσιοδότηση για μεταβίβαση και την επόμενη μέρα αναβαθμίστηκε η γραμμή χωρίς διακοπή και αναμονή. Και αυτό το λέω γιατί αν ο ΟΤΕ μπορεί να το κάνει σε μια μέρα, γιατί οι ιδιώτες θέλουν 20 εργάσιμες;

Αυτά που σου συνιστώ να υπολογίσεις είναι:
- Πόσο απέχεις από το κέντρο; Μέχρι τι ταχύτητα μπορείς να πιάσεις; Γιατί αν είσαι 5km μακριά η 24άρα θα δουλεύει σαν 4άρα.
- Πόσο κρίσιμη είναι η λειτουργία του τηλεφώνου στο χώρο σου; Οι εναλλακτικοί έχουν συχνά πρόβλημα με το τηλέφωνο (άλλοτε δείχνει κατειλλημένο χωρίς να είναι, άλλοτε νεκρώνεται για ώρες και άλλοτε χτυπάει χωρίς να παίρνει κανείς). Λογικά με τον καιρό θα διορθωθούν αυτά τα προβλήματα, αλλά προσωπικά αν βρεθώ σε ώρα ανάγκης και το τηλέφωνο δε λείτουργεί, θα τους πάρει και θα τους σηκώσει.

Εγώ επέλεξα conn-x 4mbit+talk (απέχω αρκετά από το κέντρο και δε σηκώνει παραπάνω) και πληρώνω λίγα περισσότερα απ' ότι αν πήγαινα σε ιδιόκτητο. Τουλάχιστον μέχρι σήμερα δεν είχα το παραμικρό downtime (φτου του). Να σημειώσω ότι διέκοψα τη Forthnet γιατί δεν είχα adsl για ενάμιση μήνα και εκείνοι επέμεναν ότι δουλεύει μια χαρά (φυσικά έπιανα γραμμή κατά τις 1πμ, δεν ξέρω αν ξυπνάνε νωρίτερα τώρα).

Πρόταση μου: βρες το αντίγραφο της αίτησης ακύρωσης που είχες στείλει (υποθέτω με fax και υποθέτω ότι το φύλαξες) και πάρε τη Forthnet να τους πεις ότι αν προχωρήσουν την αίτηση και σου κόψουν τη γραμμή, θα τους καταγγείλεις (κάπου εκεί ξυπνάνε). Όταν ολοκληρώσεις το 6μηνο στο conn-x μπορείς να το σκεφτείς με την ησυχία σου. Συνήθως οι αποφάσεις που παίρνουμε υπό την πίεση του χρόνου είναι οι χειρότερες και η Forthnet αν δεν απατώμαι έχει δέσμευση για ένα χρόνο.

Hunter 85
16-06-08, 14:53
Τι εννοείς πιο σταθερός;

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 2 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Παιδιά λίγο seacrh και διάβασμα του forum δεν βλάπτει.
Η ρήτρα είναι φυσιολογικό να υπάρχει, από τη στιγμή που οι εναλλακτικοί λειτουργούν για μερικά χρόνια κάτω του κόστους.
Δεν θα ήταν βιώσιμες εταιρίες αν ενεργοποιούσαν πελάτες και αυτοί διέκοπταν τον επόμενο μήνα.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Δεν τίθεται θέμα εκβιασμού.
Εδώ υπάρχει προσφορά για 2 χρόνια δέσμευση με δώρο φορητό, που λένε αρκετοί ότι είναι και καλή:whistle:

Πιο σταθερός στις υπηρεσίες του. Τουλάχιστον αυτή ειναι η γνώμη μου! Οταν οι άλλοι έχουν ψωμοτύρι την λέξη "..φταιει ο ΟΤΕ.." οταν ο φιλος απο πάνω αναγκάστηκε και γυρισε στον ΟΤΕ και λεει να πανε να γαμ.. οι εναλλακτικοι κ οι απατεωνες; Εδω και 2 μήνες εγω και αλλους 8 πιο πριν ο φίλος δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα εκτος απο μια φορα που αργούσαμε να πάρουμε ιp.

Και το ξαναγράφω : Δεν λεμε οτι ο ΟΤΕ δεν κάνει μ@λκιες αλλα ειναι πιο σταθερός σχετικά με άλλους

guzel
16-06-08, 14:58
Πιο σταθερός στις υπηρεσίες του.

προσδιορισε τις υπηρεσιες για να καταλαβουμε που ειναι πιο σταθερος και να συγκρινουμε

Hunter 85
16-06-08, 15:13
προσδιορισε τις υπηρεσιες για να καταλαβουμε που ειναι πιο σταθερος και να συγκρινουμε

Οταν προσωπικά δεν έχω αντιμετωπισει πρόβλημα με αποσυνδέσεις και γενικότερα κατεβάζω οπως πρέπει τι άλλο να πω. Εχω ακούσει για κάποιους που έχουν προβλήματα και πιστέυω οτι παντου υπάρχουν προβλήματα. Απλά προσωπική αποψη είναι πιο σταθερος.

maik
16-06-08, 15:25
προσδιορισε τις υπηρεσιες για να καταλαβουμε που ειναι πιο σταθερος και να συγκρινουμε

26/10/2007

Hunter 85
16-06-08, 15:27
26/10/2007

Τι εννοείς με αυτό;

guzel
16-06-08, 15:37
Οταν προσωπικά δεν έχω αντιμετωπισει πρόβλημα με αποσυνδέσεις και γενικότερα κατεβάζω οπως πρέπει τι άλλο να πω. Εχω ακούσει για κάποιους που έχουν προβλήματα και πιστέυω οτι παντου υπάρχουν προβλήματα. Απλά προσωπική αποψη είναι πιο σταθερος.

ουτε κοφτες στα p2p του τπτ :whistle:
καμια αποσυνδεση το τελευταιο 6μηνο :oneup:

guzel
16-06-08, 15:38
Τι εννοείς με αυτό;

ελα ντε ..:hmm:

BigBlack
16-06-08, 15:49
Ρώτησα το ίδιο πράγμα και σε ένα oteshop και η απάντηση ήταν πως η ρήτρα είναι τα υπόλοιπα πάγια μέχρι τη συμπλήρωση του 6μήνου, όπως μου είπατε κι εσείς.

Επίσης πήγα και στο κατάστημα της FORTHnet, που είχα κάνει την αίτηση διακοπής, τη βρήκαμε και την έστειλαν πάλι στα κεντρικά για να διακοπεί η όλη διαδικασία. Κι εγώ σκέφτηκα να μην πέσω τελικά στην "παγίδα" και τον "εκβιασμό" της FORTHnet, να περάσει το 6μηνο του ΟΤΕ και κατόπιν θα σκεφτώ που θα καταλείξω ανάλογα με τις "συνθήκες", που θα επικρατούν τότε στην αγορά...

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.

Mπράβο σου που μέσα από όλο το trolling και το off topic κατάφερες να καταλάβεις τη σωστή κίνηση. Μείνε όπως λες μέχρι το τέλος του εξαμήνου και μετά βλέπεις. Πολύς κόσμος με βιαστικές κινήσεις πάει για μαλλί και βγαίνει κουρεμένος.

Art2007
16-06-08, 17:20
ουτε κοφτες στα p2p του τπτ :whistle:
καμια αποσυνδεση το τελευταιο 6μηνο :oneup:

Συγχαρητήρια για την καλή σου σύνδεση, αλλά μην κρίνεις με 2 μέτρα κ 2 σταθμά.
Συγκρίνουμε την ποιότητα υπηρεσιών ADSL του ΟΤΕ με την αντίστοιχη ποιότητα εναλλακτικών ΣΤΟ ΙΔΟΚΤΗΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΟΥΣ , για το οποίο έθεσε και τον προβληματισμό του ο φίλος που άνοιξε το θέμα.

Εσύ μας παρουσιάζεις το πόσο αψογα λειτουργεί η ΑΡΥΣ σύνδεσή σου, αλλά τα περισσότερα προβλήματα -πέρα από το θέμα με τους κόφτες στα p2p που οφείλεται μόνο στον isp- παρουσιάζονται στα ιδιόκτητα, άρα στην προκειμένη περίπτωση η εμπειρία σου δεν προσφέρει κάτι στη σύγκριση που προσπαθούμε να κάνουμε.

guzel
16-06-08, 17:32
Συγχαρητήρια για την καλή σου σύνδεση, αλλά μην κρίνεις με 2 μέτρα κ 2 σταθμά.
Συγκρίνουμε την ποιότητα υπηρεσιών ADSL του ΟΤΕ με την αντίστοιχη ποιότητα εναλλακτικών ΣΤΟ ΙΔΟΚΤΗΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΟΥΣ , για το οποίο έθεσε και τον προβληματισμό του ο φίλος που άνοιξε το θέμα.

Εσύ μας παρουσιάζεις το πόσο αψογα λειτουργεί η ΑΡΥΣ σύνδεσή σου, αλλά τα περισσότερα προβλήματα -πέρα από το θέμα με τους κόφτες στα p2p που οφείλεται μόνο στον isp- παρουσιάζονται στα ιδιόκτητα, άρα στην προκειμένη περίπτωση η εμπειρία σου δεν προσφέρει κάτι στη σύγκριση που προσπαθούμε να κάνουμε.

ελα ? σοβαρα ?
μηπως θελεις να ανεβασω για 24αρα οτε ?
ο φιλος που μου ειπε για σταθροτητα στον οτε οπως περιγραφει στο προφιλ του εχει 2048 ,προφανως γι αυτο εκανα αυτη την συγκριση. αν θελεις παντως σου στελνω απο 24 αρα γραμμη οτε να μου πεις για σταθεροτητα :lol: στα ιδιοκτητα παρουσιαζετονται οι κοφτες ?:rofl::rofl::respekt:

Hunter 85
16-06-08, 17:53
ελα ? σοβαρα ?
μηπως θελεις να ανεβασω για 24αρα οτε ?
ο φιλος που μου ειπε για σταθροτητα στον οτε οπως περιγραφει στο προφιλ του εχει 2048 ,προφανως γι αυτο εκανα αυτη την συγκριση. αν θελεις παντως σου στελνω απο 24 αρα γραμμη οτε να μου πεις για σταθεροτητα :lol: στα ιδιοκτητα παρουσιαζετονται οι κοφτες ?:rofl::rofl::respekt:

Δηλαδη οι εναλλακτικοι δεν έχουν κανενα πρόβλημα στις 24 αρες και μονο ο ΟΤΕ εχει;.Ξεκολλα φιλε δεν ειμαι ο ΟΤΕ ουτε τον υποστηρίζω μεχρι θανατου.απλά θεωρω οτι οι άλλοι έχουν περισσοτερα προβλήματα Ας μην τρελαινομαστε!!!

........Auto merged post: nixori πρόσθεσε 1 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν σταθεροποιηθούν εννοειται οτι θα φύγω.οπως επισης αν κοψουν την ρητρα του 12 μηνου

Art2007
16-06-08, 20:48
ελα ? σοβαρα ?
μηπως θελεις να ανεβασω για 24αρα οτε ?
ο φιλος που μου ειπε για σταθροτητα στον οτε οπως περιγραφει στο προφιλ του εχει 2048 ,προφανως γι αυτο εκανα αυτη την συγκριση. αν θελεις παντως σου στελνω απο 24 αρα γραμμη οτε να μου πεις για σταθεροτητα :lol: στα ιδιοκτητα παρουσιαζετονται οι κοφτες ?:rofl::rofl::respekt:

Ανθρωπέ μου εγώ δεν υποστήριξα ούτε τους μεν, ούτε τους δε, και καρφί δε μου καίγεται αν μου "αποδείξεις" οτι ο ΟΤΕ είναι χειρότερος. Όπως βλέπεις στο προφιλ μου έχω κάνει κι εγώ τις επιλογές μου.

Επιπλέον, μάθε να διαβάζεις, ώστε να μη χτυπιέσαι (:rofl:) άδικα: το μόνο πρόβλημα που αναγνώρισα οτι έχει να κάνει με τον πάροχο (isp) και όχι με το δίκτυο, είναι αυτό με τους κόφτες.

Στην τελική εγώ σου είπα απλά να συγκρίνεις ορθά και αντικειμενικά (οτε με ξένο ιδιόκτητο, όχι ΟΤΕ με ΑΡΥΣ!) ώστε να δοθεί η σωστή εικόνα στο φίλο που ζήτησε συμβουλή.

Εσύ τό χεις δει Ναΐτης Ιππότης, άγρυπνος προστάτης των εναλλακτικών, καταλαβαίνεις ό,τι θέλεις να καταλάβεις και κάνεις κάθε, μα κάθε συζήτηση μπ_____λο. Συγχαρητήρια.

Hunter 85
16-06-08, 20:57
Ανθρωπέ μου εγώ δεν υποστήριξα ούτε τους μεν, ούτε τους δε, και καρφί δε μου καίγεται αν μου "αποδείξεις" οτι ο ΟΤΕ είναι χειρότερος. Όπως βλέπεις στο προφιλ μου έχω κάνει κι εγώ τις επιλογές μου.

Επιπλέον, μάθε να διαβάζεις, ώστε να μη χτυπιέσαι (:rofl:) άδικα: το μόνο πρόβλημα που αναγνώρισα οτι έχει να κάνει με τον πάροχο (isp) και όχι με το δίκτυο, είναι αυτό με τους κόφτες.

Στην τελική εγώ σου είπα απλά να συγκρίνεις ορθά και αντικειμενικά (οτε με ξένο ιδιόκτητο, όχι ΟΤΕ με ΑΡΥΣ!) ώστε να δοθεί η σωστή εικόνα στο φίλο που ζήτησε συμβουλή.

Εσύ τό χεις δει Ναΐτης Ιππότης, άγρυπνος προστάτης των εναλλακτικών, καταλαβαίνεις ό,τι θέλεις να καταλάβεις και κάνεις κάθε, μα κάθε συζήτηση μπ_____λο. Συγχαρητήρια.

Αδικα χάνεις τον καιρό σου φίλε .Ειναι κολλημένος ο άνθρωπος!:cool:

hel
17-06-08, 16:16
Παιδιά, έλεος με τις αντιπαραθέσεις!

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 3 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Αν σταθεροποιηθούν εννοειται οτι θα φύγω.οπως επισης αν κοψουν την ρητρα του 12 μηνου

Αυτό δεν γίνεται γιατί είναι μικρές εταιρίες που δεν μπορούν να χάνουν πελάτες τόσο εύκολα, από τη στιγμή που λειτουργούν κάτω του κόστους.
Ρήτρα έχει και ο ΟΤΕ για το 6μηνο, ενώ η netone (αν ισχύει ακόμα η προσφορά) έχει 2 μήνες χωρίς ρήτρα.

pnikolo
18-06-08, 02:11
ελα ? σοβαρα ?
μηπως θελεις να ανεβασω για 24αρα οτε ?
ο φιλος που μου ειπε για σταθροτητα στον οτε οπως περιγραφει στο προφιλ του εχει 2048 ,προφανως γι αυτο εκανα αυτη την συγκριση. αν θελεις παντως σου στελνω απο 24 αρα γραμμη οτε να μου πεις για σταθεροτητα :lol: στα ιδιοκτητα παρουσιαζετονται οι κοφτες ?:rofl::rofl::respekt:

Ακομα μιλας για τη 4αρα γραμμη σου? Για ανεβασε να σε δουμε? Ποσταρε μου screen shot του isp που υποστηριζεις με κλειδωμενη ταχυτητα 24574, να σου δειξω τη δικια μου -που την εχεις δει πολλακις- να δουμε με attn 14,5 η και πολυ λιγοτερο που κλειδωνει! Εκει συγκρινε την ποιοτητα των υπηρεσιων και οχι μονο κι ελα να με βρεις! Μεχρι να το κανεις ασχολησου με κατι αλλο οπως τον isp σου και ασε τον οτε. :rtfm:

BigBlack
18-06-08, 02:15
Παιδιά, έχουμε εκτροχιαστεί. Ο άνθρωπος που άνοιξε το νήμα αποφάσισε, μας ευχαρίστησε και αποχώρησε προ πολλού.:lock:

pnikolo
18-06-08, 04:02
Παιδιά, έχουμε εκτροχιαστεί. Ο άνθρωπος που άνοιξε το νήμα αποφάσισε, μας ευχαρίστησε και αποχώρησε προ πολλού.:lock:

Και εμεις τι θα πρεπει να κανουμε να κλειδωσουμε το νημα? :p

BigBlack
18-06-08, 04:10
Δεν ξέρω αδερφέ, κοίτα και τον τίτλο του νήματος και πες μου αν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί εδώ το flame. :)
Από εμένα τις καλημέρες μου!

pnikolo
18-06-08, 04:18
Ασε τον κοσμο να εκφραστει ελευθερα! Αν δεν ειναι εδω καπου αλλου θα ειναι. Καλοκαιρι μπηκε, τα αιματα ειναι "αναμενα" ;)
Καλη σου μερα φιλε μου. :)

FuS
18-06-08, 19:22
τελευταιος και καταιδρωμενος εδωσε τα 24. μην ξεχνας αν δεν ηταν οι εναλλακτικοι στα 384 θα ημασταν..απεριοριστες κλησεις προς ολα τα δικτυα εχει ο οτε? σαφως και ειναι παντα ενα βημα πισω...ο οτε δεν εχει περασει την στροφη αλλα εχει παρει τον κατηφορο ,μαλλον γι αυτο δεν τον βλεπω ουτε επροκειτο να τον δω...

α ξεχασα ,απο μεσα ιουλιου θα εργαζομαι στον οτε .. θα ανεβαζω συχνα πυκνα εδω βιντεακια ;)... ε ρε τη εχουν να τραβηξουν :twisted:

Τα εν οίκω μη εν δήμω..
Να σέβεσαι αυτόν που (θα) σε πληρώνει ;)

(συμβουλή)

PS: Κάνε ό,τι γουστάρεις εφόσον δεν δουλεύεις (πλέον) εκεί.

xrhstos
24-06-08, 14:25
Ρώτησα το ίδιο πράγμα και σε ένα oteshop και η απάντηση ήταν πως η ρήτρα είναι τα υπόλοιπα πάγια μέχρι τη συμπλήρωση του 6μήνου, όπως μου είπατε κι εσείς.

Επίσης πήγα και στο κατάστημα της FORTHnet, που είχα κάνει την αίτηση διακοπής, τη βρήκαμε και την έστειλαν πάλι στα κεντρικά για να διακοπεί η όλη διαδικασία. Κι εγώ σκέφτηκα να μην πέσω τελικά στην "παγίδα" και τον "εκβιασμό" της FORTHnet, να περάσει το 6μηνο του ΟΤΕ και κατόπιν θα σκεφτώ που θα καταλείξω ανάλογα με τις "συνθήκες", που θα επικρατούν τότε στην αγορά...

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.

Tελικά η FORTHNET συνεχίζει τα δικά της... (Δείτε συννημένη εικόνα)

Με το ζόρι να με ενεργοποιήσουν... Μου έχουν βγάλει και εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης...

Αν πραγματικά το ήθελα το 2play δεν θα το έβαζαν τόσο γρήγορα...

Πήγα ξανά σε κατάστημά τους, έστειλαν πάλι την αίτηση ακύρωσης στα κεντρικά και βλέπουμε...

Βέβαια έστειλα τώρα κι εγώ ένα mail στην ΕΕΤΤ, μήπως και βγάλουμε άκρη από εκεί...

Αύριο λέω να πάω και στον ΟΤΕ μπας και μπορέσει να του "ρίξει πόρτα"...

@ ADSLgr.com All rights reserved.