PDA

Επιστροφή στο Forum : Να ανησυχώ?



Σελίδες : [1] 2

sofaki
14-06-08, 11:26
Επικοινωνησα με την Τελλάς για να μάθω σε ποιο σημείο βρίσκεται η αίτησή μου.Εχει 2 βδομ που υπέγραψα την αίτηση για νέα τηλεφωνική γραμμή στο double play best price. Με 2 υπαλλήλους που μίλησα μου είπαν ότι δεν είναι καταχωρημένο το ΑΦΜ μου!:hmm::hmm:
κ να καλέσω μεσα στη βδομ.
Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του?

kdihalas
14-06-08, 11:38
απλά πάρτους και δωσε το αφμ σου δεν νομίζω να υπάρξει άλλο πρόβλημα.

Εκτός βέβαια εαν έχουν χάσει την έτηση σου και σου λένε βλακείες μεχρι να δουν τη θα κάνουν

ermis333
14-06-08, 11:49
Την αίτηση την είχες κάνει σε κατάστημα Wind;;;

Ελπίζω να την είχες κάνει σε κατάστημα Wind........από κατάστημα Wind ΔΕΝ παίζει να χαθεί αίτηση, αντιθέτως μέσω Courier υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να μη φτάσει στην Tellas γιατί η εταιρία courier τις δίνει μαζικά τις αιτήσεις και όχι μια μια.

sofaki
14-06-08, 11:50
To ΑΦΜ μου εδωσα κ δεν το βρηκαν...Την ειχα κανει τηλεφωνικα κ μετα ηρθε ο κουριερ....

ntsili
16-06-08, 21:38
Τί να πώ ρε φίλε, οι τύποι είναι απλά απάλευτοι... Καλά ο courrier που έχασε την άιτησή σου (αν την έχασε), δηλαδή τώρα σου λένε ότι δεν βρίσκουν το ΑΦΜ??? Μήπως, πές τους, δεν τους πήρες και ποτέ τηλέφωνο??!!
(στο τέλος θα σου πουν ότι ενοχλείς κιόλας)
:whistle:

ermis333
16-06-08, 23:03
To ΑΦΜ μου εδωσα κ δεν το βρηκαν...Την ειχα κανει τηλεφωνικα κ μετα ηρθε ο κουριερ....

Mα γιατί τις κάνετε τηλεφωνικά όταν μπορείτε στα καταστήματα Wind.

Artemius
17-06-08, 00:40
Mα γιατί τις κάνετε τηλεφωνικά όταν μπορείτε στα καταστήματα Wind.



τότε να σταματήσουν να καλούνε από την Tellas να κάνει αίτηση ο κόσμος αδερφέ!

το ίδιο γινόταν και σε συγγενικό μου άτομο,μέχρι που ήρθε κάποιος από την ίδια την εταιρεία,σπίτι του,για να κάνουν την αίτηση...και ενώ ρώτησα εγώ τέλη Μάη αν το τάδε νούμερο,του τάδε πελάτη,έχει μεταφερθεί,και με είπαν ναι,εντούτοις στο site της Tellas δεν φαίνεται πουθενά το συγκεκριμένο νούμερο.Δηλαδή δεν υπάρχει καταχωρημένο ως αίτηση ή ενεργή συνδρομή Zisto,στα συστήματα τους.

είδωμεν.αλλά έτσι και έρθει πάλι λογαριασμός προεπιλογής Tellas,και όχι Ζisto,θα γίνει το σώσε...

sofaki
18-06-08, 11:12
Την έκανα τηλεφωνικά γιατί το αποφάσισα ξαφνικά.Το θέμα είναι τι να κάνω τώρα?Να ξανακάνω αίτηση ή να περιμένω μήπως δεν είχε καταχωρηθεί ακόμα το ΑΦΜ?

XARAYGH
18-06-08, 12:17
Περιμενε λιγο ακομα δεν εχει να κανει με το afm σου απλα ακομα δεν εχουν περασει την αιτηση σου ακομα.υπομονη.

vasiliou
18-06-08, 17:15
Την έκανα τηλεφωνικά γιατί το αποφάσισα ξαφνικά.Το θέμα είναι τι να κάνω τώρα?Να ξανακάνω αίτηση ή να περιμένω μήπως δεν είχε καταχωρηθεί ακόμα το ΑΦΜ?


Τηλεφωνικά απλα την συμπληρώνουν...αλλα δεν προχωράει τπτ αν δεν την λάβουν υπογεγραμμένη ,και αν δεν την περάσουν στο σύστημα τους!

Παρτους και πες τους για ψαχτε μια... Γιατι έμενα σε μια αίτηση ειχε περάσει βδομάδα απο την υπογραφή και τπτ στο σύστημα, αλλα τα στοιχειά τα είχαν.....Αλλα αφου δεν βλέπουν στοιχεία και Αφου εχεις το συμβόλαιο γιατι δεν τους λες τον αριθμό του συμβολαίου να σου πουν.να δουμε σε ποιον το εχουν καταχωρήσει!

sofaki
19-06-08, 18:18
Δεν εχω κανενα συμβολαιο,απλα το υπεγραψα οταν το εφερε ο κουριερ κ μετα το πηρα πισω μαζι με τα απαραιτητα δικαιολογητικα...

vasiliou
19-06-08, 20:45
Πάντα εχει 2 συμβόλαια που υπογράφεις.... 1 που το παίρνει ο κουριερ και το παει πίσω στην εταιρία και 1 που το κρατάει ο πελάτης(παλιά για αυτο υπήρχαν και τα διπλότυπα) τώρα άπλα έχουν 2 ίδια!

Τελικά μάλλον είσαι όντως σε αδιέξοδο.. και αν δεν το βρίσκουν το συμβόλαιο στην τελλας δεν μπορείς να κάνεις και πολλά!!

DiM
21-06-08, 01:21
Έτσι είναι για κάποιους φτάει ο πελάτης που χρησιμοποίησε έναν από τρόπους της τελλας για να κάνει αίτηση στο δίκτυο της και εννοείτε ούτε λόγος να φτάει η τελλας που έχασε την αίτηση :lol::lol: Ere γλέντια :p

Όπως ειπώθηκε όταν έρχεται ο κούριερ δίνεις τα δικαιολογητικά υπογράφεις και σου αφήνει αντίγραφο καθώς και μια αίτηση υπαναχώρησης εάν το θυμηθεί :whistle:

Εάν δεν στα έδωσε τότε τι να πω ... για κάποιους φαντάζομαι εσύ θα φταίς που δεν τα ζήτησες :rofl: Και εάν απαντήσεις ότι δε το ήξερες ... eh ξέρεις και την κλασική απάντηση φαντάζομαι :lol:

Εάν δεν βρίσκουν μετά από 2 εβδομάδες το συμβόλαιο τότε το χάσανε τόσο απλά :down:

Ενημερωτικά όταν είχα κάνει πριν μερικούς μήνες αίτηση τελλας και με γράψε ο κούριερ και ok να μην ξαναγράψω όλα τα τραγελαφικά που μου είπανε, θα πω το έξεις μονο.

Η νεαρά τοτε μου ειχε πει ότι κρατάνε τις αιτήσεις και η κοπέλα που μου έκανε την αίτηση τηλεφωνικά κατά κάποιο τρόπο σε αναλαμβάνει κιόλας. Δηλαδη αναλαμβάνει και την υποχρέωση να δει εάν παραλαμβάνανε την αίτηση μου. Ετσι της φάνηκε περίεργο πως δε μου τηλεφώνησε αφού πέρασαν 3 μέρες από το ραντεβού του κούριερ αλλα δεν έλαβε υπογεγραμμένη την αίτηση μου.

Aναρωτιέμαι δηλαδή εαν δεν παίρνε τηλέφωνο το sofaki μετά από δυο εβδομάδες και της λέγανε ότι δεν βρίσκαμε την αίτηση σου ποτε θα μάθανε ότι την χάσανε ???

Φιλη sofaki η ξανακάνεις αίτηση τηλεφωνικά η πας σε κατάστημα wind η πας σε καμια σοβαρότερη εταιρία που σέβεται τον πελάτη της. :p

sofaki
21-06-08, 08:48
Οταν πηρα τηλέφωνο είχαν περάσει ακριβώς 13 μέρες από τη στιγμή που ήρθε ο κούριερ να υπογράψω.Θα ξαναπάρω τηλέφωνο...Ξέρετε αν μπορω να καλέσω το 13800 από κινητό ή αν υπάρχει αλλό νούμερο?

........Auto merged post: sofaki πρόσθεσε 0 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Διάλεξα τελλάς γιατι απλά το πρόγραμμα που έχει με συμφέρει πολύ κ δεν το έχει καμία άλλη εταιρεία (double play best price)

no_logo
21-06-08, 09:11
να ανησυχείς που θέλεις να γίνεις μέρος του μπάχαλου με το όνομα tellas

sofaki
21-06-08, 09:35
Καμια δεν ειναι τέλεια,ολες εχουν ελλατωματα.Κ οτε που εχω στο κανονικο μου σπιτι τα ιδια χαλια ειναι...

emfragmatron
21-06-08, 10:01
Καμια δεν ειναι τέλεια,ολες εχουν ελλατωματα.Κ οτε που εχω στο κανονικο μου σπιτι τα ιδια χαλια ειναι...
Να προτεινω να παρεις τηλεφωνο αμεσα στο 13800 και να δωσεις πληρη στοιχεια. Αν δεν βρουνε παλι την αιτηση, πηγαινε σε καταστημα wind, εξηγησε τους τι εγινε και κανε εστω νεα αιτηση. Και αν θες την γνωμη μου εκανες σωστη επιλογη με την Τελλας, εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος εδω και 4 χρονια απο οποιαδηποτε υπηρεσια εχω λαβει. Μην πιστευεις ολους οσους διαβαζεις...

sofaki
21-06-08, 10:29
Ξαναπήρα κ δεν βρισκουν το ΑΦΜ ούτε τα στοιχεια μου...Ωραια...Θα παω σε καταστημα wind...

gs
21-06-08, 13:14
Και εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο Τελλας μεχρι στιγμης ξαναπροσπαθησε απο καποιο καταστημα wind

DiM
21-06-08, 13:50
Διάλεξα τελλάς γιατι απλά το πρόγραμμα που έχει με συμφέρει πολύ κ δεν το έχει καμία άλλη εταιρεία (double play best price)

Όχι καλε, και εγώ το ίδιο πρόγραμμα είχα στην τελλας που θες να πάρεις το διέκοψα μετά από 1.5 χρόνο και πήγα στο αντίστοιχο της forthnet :p Η διαφορα είναι 2 euro μονο που η forthnet σου δίνει το WIFI router δώρο ενώ η τελλας πρέπει να πλερώνεις για το ίδιο router 3 euro τον μηνα για 1 χρόνο.

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009813

Επιλογές υπάρχουν με αλλα λόγια :oneup:

sofaki
22-06-08, 08:59
Απλά η forthnet δεν δίνει νέο νούμερο...Χτες πήγα σε κατάστημα wind κ ξαναέκανα αίτηση,άντε να δούμε...

DiM
22-06-08, 12:09
Ah θες και νέο νούμερο? τότε θα περάσεις καλά :p καλή τύχη και ο θεός βοηθός :p

sofaki
22-06-08, 20:55
Γιατί έτσι?Ποιο το δύσκολο?Αν δεν εχω νούμερο σε 1 μήνα,θα πάω στον ΟΤΕ,δεν γίνεται να περιμένω άλλο...

ermis333
22-06-08, 21:58
Γιατί έτσι?Ποιο το δύσκολο?Αν δεν εχω νούμερο σε 1 μήνα,θα πάω στον ΟΤΕ,δεν γίνεται να περιμένω άλλο...

25 εργάσιμες θέλει μόνο και μόνο ο ΟΤΕ για να ετοιμάσει το βρόγχο για την Tellas βάλε και το χρόνο μέχρι να ενημερωθεί η Tellas Και να σου στείλουν τεχνικό για μεικτονόμιση....υπολόγισε τουλάχιστον 1.5 μήνα.

DiM
22-06-08, 23:48
Γιατί έτσι?Ποιο το δύσκολο?Αν δεν εχω νούμερο σε 1 μήνα,θα πάω στον ΟΤΕ,δεν γίνεται να περιμένω άλλο...

Περίπου έτσι όπως τα είπε ο ερμής είναι. Δηλαδή είσαι στο έλεος του ΟΤΕ κατά ποσο γρήγορα η την τελευταία μέρα της προσθεσμίας θα δώσει την γραμμή στην τελλας. Έπειτα θα πρέπει να κλήσεις και ραντεβού με τον τεχνικό της τελλας για να κάνει την μεικτονόμιση άλλο μαρτύριο γιατί λίγοι οι τεχνικοί θα σου κάτσει και στο μέσον του καλοκαιριού ... :p

Οποτε καλή τύχη και υπομονή, ah έχεις λίγες μέρες μέχρι να υπαναχωρήσεις από την μέρα που υπόγραψες μετά ενεργοποιηθείς η όχι αφού έχει πάει αίτημα ΟΤΕ έχω την εντύπωση πλερώνεις 150 euro πρόστιμο για να διακόψεις τις διαδικασίες. Πάρε ένα τηλέφωνο και ρωτα τους κιόλας γιατί δε ξέρω εάν άλλαξε κάτι πλέον. :hmm:

sofaki
23-06-08, 17:01
Δεν μπορώ όμως να είμαι 3,4 μήνες χωρίς τηλέφωνο,έτσι...?Εχουμε κ υποχρεώσεις.Αν αυτοι δεν ξαναβρούν την αίτηση,δεν θα φταίω εγώ..συγγνώμη..

DiM
23-06-08, 17:12
Δεν κατάλαβες εάν για κάποιο λόγο τους καθυστέρηση ο ΟΤΕ δεν είναι ευθύνη της τελλας και δεν μπορείς να κανεις τίποτα για αυτό. Aσε που δύσκολα βρίσκεις το δίκιο σου γιατί ο ένας στέλνει την ευθύνη στον άλλο.

Τώρα που την έκανες wind δε πρόκειται να την χάσουν (λέμε τώρα :p)

Δυστυχώς το χω ξαναπεί οι παροχoi είναι ρουλέτα και όπου κάτσει η μπίλια ...

Εάν έκανες αίτηση ΟΤΕ για τηλέφωνο θα το είχες ανάλογα την περιοχή από λίγες μέρες μέχρι κάνα 2 εβδομάδες. Έμεινες στον ΟΤΕ λίγους μήνες βάζοντας και internet και μετά πήγαινες σε κάποιο πάροχο μένοντας εκτος internet λίγες μέρες και τηλέφωνο λίγες ώρες.

Αυτός είναι ο πιο γρήγορoς και σίγουρος τρόπος εάν θες νεα τηλεφωνική γραμμή.

Από εκεί και πέρα σου εύχομαι καλή τύχη και να σου θυμίσω ότι έχεις λίγες μέρες να στείλεις ένα FAX υπαναχωρήσεις η να πας σε κάποιο κατάστημα της WIND οποτε διακόπτεται η αίτηση στον εκάστοτε πάροχο χωρίς κανένα κόστος.

sofaki
23-06-08, 17:45
Ο ΟΤΕ ποσο να καθυστερήσει να δώσει τη γραμμή?Ας μου έλεγαν οτι ξέρετε δεν προχωράει από τον ΟΤΕ,όχι ότι δεν σας βρίσκουμε καταχωρημένους ως πελάτες!Εγω θα ειμαι στο συγκεκριμενο σπίτι για 1.5 χρόνο,αν είναι να αλλάζω συνεχώς παροχους κ να περιμένω,φέξε μου κ γλίστρησα!
Αν δεν με ξαναβρούν ως πελάτες σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να κάνω αίτηση υπαναχώρησης για να φύγω,έτσι δεν είναι?

DiM
23-06-08, 18:02
Κοίτα φυσιολογικά τώρα η αίτηση δεν χάνεται. Θα πάει στα κεντρικά και από εκεί θα ελέχθη και θα σταλεί το αίτημα στον ΟΤΕ.

Κανεις πάροχος και να υπάρχει και να το γνωρίζει δεν σου λέει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε εμάς η στον ΟΤΕ της περιοχής σας. Σε χώνει και σε χει στο περίμενε ρίχνοντας τις ευθύνες στον ΟΤΕ. Στην δικη σου περίπτωση δεν συμβαίνει αυτό απλά την έχασαν πίστεψε με ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία θα είσαι.

Ο ΟΤΕ πλέον πρέπει εάν δεν εκφέρει κάποιο κώλυμα να διεκπεραίωση το αίτημα μεσα σε 25 εργάσιμες μέρες. Συνήθως το κάνει την τελευταία μέρα :p
Εάν δε το κάνει μονο τότε (μετα τις 25 εργάσιμες μέρες) η τελλας μπορει να αποστείλει αίτημα να ρωτήσει τι συμβαίνει και ο ΟΤΕ υποχρεούται να απαντήσει.

Και ένα last μιας και ρώτησες εάν δε σε βρούν δεν είσαι υποψήφιος πελάτης τους δε σε ξέρουν δε χρειάζεται να κανεις καμια αίτηση υπαναχώρησης.

sofaki
23-06-08, 20:08
25 μέρες είναι ένα λογικό κ σεβαστό χρονικό διάστημα..Απορώ ρε γαμώτο πως χάνουν τις αιτήσεις?Τι είναι κ τις χάνουν?Μικρά παιδάκια ή έχουν τόση πελατεία που δεν θέλουν νέα άτομα?Τι να πω...

AvonGirl
25-06-08, 13:26
Το σωστο ειναι οτι δεν υπαρχει η αιτηση καταχωρημενη στο συστημα, οχι οτι δεν υπαρχει το ΑΦΜ.
ΑΙΤΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΑΦΜ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΦΜ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΙΤΗΣΗ!
Το πιο λογικο ειναι να μην εχουν παραλαβει το συμβολαιο ή να μην εχει περαστει ακομα στο συστημα.
Εχω δουλεψει αρκετους μηνες στην Τελλας, δεν εχει τυχει ποτε να φτασει στα αυτια μου να εχει χαθει το συμβολαιο. Δωσε μια μικρη παραταση λιγες μερες κ αν δεν εχει γινει κατι:
1)Στειλε αναλυτικα τα στοιχεια σου (ονοματεπωνυμο, ΑΦΜ, Α.Τ. κλπ) κ οτι ''θα ηθελα να μην προχωρησουν οι διαδικασιες για την ενεργοποιηση του Τellas Double-Play λογω μεγαλης καθυστερησης στο σταδιο παραλαβης του συμβολαιου κ εκκινησης της διαδικασιας ενεργοποιησης'' και απο κατω οπωσδηποτε την υπογραφη σου.
2)Στειλτο στο φαξ 211.120.0021.
Εφοσον επιθυμεις κανε μια αιτηση εξ'αρχης σε καποιο καταστημα Wind αλλα προσοχη στη παραπληροφορηση που γινεται πολλες φορες απο τους εξωτερικους συνεργατες της Τελλας.
Εχω ακουσει απο πελατη, μετα απο ενημερωση που του εγινε απο εξωτερικο συνεργατη, οτι στο Τελλας Πολις 300 (προγραμμα προεπιλογης φορεα) δεν θα πληρωνει παγιο στον ΟΤΕ!
Αυτα τα πραγματα ειναι απαραδεκτα!!
Ελπιζω να σε βοηθησα!
Για οτιδηποτε αλλο θελεις να ρωτησεις περιμενω μηνυματακι!
Να μην ανησυχεις, ολα λυνονται!

sofaki
25-06-08, 16:10
όλα λύνονται?Πως θα λυθεί το γεγονός ότι χρειάζομαι τηλέφωνο κ ίντερνετ σύντομα κ όχι σε 7,8 μήνες??

DiM
25-06-08, 22:32
Κανεις αίτηση στον ΟΤΕ και το έχεις, τόσο απλά :p

sofaki
25-06-08, 22:48
Aπλά δεν έχω τοσα λεφτά ωστε να δινω 30 ευρω το μηνα για ταχυτητες κατω του 1mb.Ειμαι φοιτητρια κ θελω κατι πιο γρηγορο κ οικονομικο

vasiliou
26-06-08, 03:30
Aπλά δεν έχω τοσα λεφτά ωστε να δινω 30 ευρω το μηνα για ταχυτητες κατω του 1mb.Ειμαι φοιτητρια κ θελω κατι πιο γρηγορο κ οικονομικο

Aχ αυτα ειναι....Φοιτητές ρεε.... και τι θέλουν μια φθίνει dsl .. που ειναι τα Δίοδος με συμφέρουσες προσφορές????
Δικιο εχεις Σοφία η Tελλας Double Play Best Price μετα 22,90 και η Ηολ double play lite 21,90
ειναι σχεδόν τα μονα προγράμματα που βολεύουν κάπως ενα φοιτητή..Και αυτό γιατί
1)Σου δίνουν νεο αριθμό και δεν χρειάζεται πριν να έχεις τηλεφωνώ,
2)Δεν ζητάνε κοστει ενεργοποιήσεις κτλ
3)Και ίσως έχεις (αν σου κάτσει) και μια γρήγορη σύνδεση dsl 6-24Μbit....Εννοώ οτι αν πας στον οτε θα πληρώσεις πολύ περισσότερα και πάλι στο ίσως θα είσαι :hmm:
Βλέπετε δεν ειναι όλοι η φοιτητές επιδοτούμενοι(του μπαμπά) ή του κράτους με το δες την ψηφιακά (γιανα περνούν λαπτοπ) μόνο το 10% του σύνολου παίρνει ,και ο 1 αριστούχος απο κάθε τμήμα παίρνει μια τσάμπα σύνδεση ίντερνετ στο δίοδος!
Έχετε ιδέα τι κόστος θέλει για να βάλει κάποιος φοιτητής μια 1Μbit στον οτε η έστω στο δίοδος που πάλι δεν γλυτώνεις τον οτε???Και για τον προϋπολογισμό ενος φοιτητή που πολύ περνάνε με ~300 ευρο τον μηνά(δεν ειναι μόνο η γενιά τον πτυχιούχων και τον 700ευρο) είναι και των φοιτητών που ζουν μακριά απο το σπίτι τους με 200-400 ευρο!
Και ετσι....
Χοντρικά να βάλει κάποιος φοιτητής 2Μbit με δίοδος σε ενα σπίτι που παει πρώτη φορά και δεν εχει τηλεφωνο πρέπει να εχει στο χερι του 145ευρο το 12μηνο πακέτο για 2Μbit + 35ευρο εγκατάσταση σταθερου,+2 τα 2 πάγια δίμηνου 30ευρο + άλλα 2 πάγια τηλεφώνου εφάπαξ αλλα 30 ευρό αμέσως αμέσως στο πρώτο δίμηνο πρέπει να σκάσει 240ευρο!
Ειναι πολλά τα λεφτά Αρη:whistle:
Ενώ 23 ευρο κλαίγεσαι λίγο στους παππούδες κόβεις μια απο τις 3-4 νυχτερινές εξόδους και κάνα καφέ ,και τα βολεύεις το μηνά!


Πάντως εγω πρωτινό να μιλήσεις ξανά με τελλας μπας και την βρουν σε κανα ράφι και αν δεν βγάλεις άκρη ,ξανα πάρε κανε μια αίτηση ξανά ,κράτα τα αντίγραφα του συμβολαίου αυτί την φορά και μαξ σε 1,5 μηνα αν έχουν πόρτες στην περιοχή σου θα είσαι και συ στον κόσμο του γρήγορου ίντερνετ!:rolleyes:

ΥΓ: Καλοκαιράκι περνάει χαλαρά ο καιρός και δεν θες να εισαι στον σπίτι πανω απο ενα PC ειναι οτι πρέπει να κάνεις αίτηση για dsl εως να τελειώσει η εξεταστική του Σεπτεμβρίου ολα θα ειναι τελεία! :p

sofaki
27-06-08, 09:02
Ξαναέκανα αίτηση στην τελλάς,αυτή τη φορά πήγα βέβαια σε κατάστημα wind κι έτσι έχω κ συμβόλαιο στα χέρια μου...Αν δεν γίνει τπτ σε ένα μήνα,θα πάω στα σίγουρα του οτε,τι να κάνω....

sofaki
01-07-08, 12:53
Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση,αυτή τη φορά καταχωρήθηκε η αίτησή μου κ προωθήθηκε στις 26.6
Μακαρι να πανε ολα καλα

vasiliou
01-07-08, 16:36
Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση,αυτή τη φορά καταχωρήθηκε η αίτησή μου κ προωθήθηκε στις 26.6
Μακαρι να πανε ολα καλα


Oμορφα... αλλα δεν εφησυχάζουμε κανονικά πρέπει να ξαναπαρεις για και να το σηκωσει άλλος να δεις αν θα σου πει τα ιδια!
Επισης να ρωτήσεις τι πρόβλημα υπάρχει εκει με την κάρτα.. γιατί μπορεί να χρειαστεί να στείλεις κανα φαξ!

Τελος αφου 26/6 πιγε στον οτε... και αν η τελλας εχει πόρτες στην περιοχή σου πρεπει εως της 15/7 περίπου να εχει έρθει ο οτεζης να σου βάλει την γραμμή!Αν γίνει αυτο θα πρέπει να χαίρεσαι !
Αλλα κάλου κακοί εκει κατά τις 8/7 πάρε και ρωτά ξανά σε ποιο στάδιο βρίσκετε, γιατι αν εχει προκύψει κατι πρόβλημα στον οτε θα έχει βγει!

Αντε με το καλοοοοο!;)

sofaki
01-07-08, 17:14
Δεν ξερω τι προβλημα βγηκε με την καρτα αλλα δεν με πειραζει αυτο.Ας μπει το τηλεφωνο κι ας πληρωνω οπως να ναι.Μηπως αυτο καθυστερησει τις διαδικασίες ή δεν παίζει ρόλο?Για τις πόρτες ευθύνεται η Τελλάς ή ο ΟΤΕ?

vasiliou
01-07-08, 17:33
Aν δεν εχει πόρτες θα στο πούνε...
Θα σου πούνε απορρίφθηκε η αίτηση απο τον οτε γιατί δεν εχει πόρτες.. Οποτε μην ανησυχείς ακόμα αφου δεν σου έχουν πει κατι!
Για της πόρτες ευθύνεται η πρώτα η Τελλας γιατί πολλές φόρες τελειώνουν και δεν παραγγέλνει νεες στον Οτε γιατί περιμένει να μαζέψει αιτήσεις πολλές να πετύχει καλύτερη τιμή!
Επίσης εχει τύχη ομως να φταίει και ο Οτε που ενω η τελλας του ειχε παραγγείλει πόρτες(ζεύγη καλωδίων δηλαδή) ο ΟΤΕς καθυστερούσε να παραδώσει της νεες πόρτες!


Τωρα οσο αναφορά την πιστωτική αν δεν εχεις κάνει την προσφορά με το λαπτοπ δεν νομίζω να εχεις πρόβλημα!
Αλλα εχεις ενα λογο για να τους παίρνεις και να ρωτάς πως παει η ενεργοποίηση,αν απάντησε κατι ο οτε πχ προβλεπόμενη ημερομηνία κατασκευής πόρτες κτλ...

sofaki
01-07-08, 17:39
Δεν έχω την προσφορά με το λαπτοπ,οχι.
Εγω να πω την αληθεια,δηλωσα πιστωτικη για να κερδιζω εκπτωση στο λογαριασμο του κινητου.Ειναι το τελευταιο που με απασχολει!Εγω θελω να αποκτησω γραμμη!!!

vasiliou
01-07-08, 17:50
Αν εχει πόρτες και οντως 26/6 πηγε η αιτηση σου στον οτε τοτε ο πΟΤΕ πρέπει μέσα σε 18 εργάσιμες μέρες να παραδώσει την πόρτα(γραμμή).Όποτε εκει γύρο στης 20/7 πρέπει να εχει μπει η γραμμή και εως τις 30 να εχει έρθει το μόντεμ και ο τεχνικός της τελλας να βάλει επίσημα την γραμμή!

Επισεις αν δεν εχεις τι να κάνεις παρε ενα τηλ. και ρωτα και καλα σαν νεος πελάτης οτι και καλα θες να βαλεις ιντερνετ και δώσε τον ιδιο γειτονικό αριθμό και ρωτά πόσες πόρτες σας δείχνει οτι εχει ακόμα το σύστημα για την περιοχή αυτη!
Ετσι θα μάθουμε αν θα εχεις η οχι προβλήματα!Και μην μασάς ρωτά πόσες να σου πουν αριθμό... Το σύστημα τους αν πατήσουν 1 κλικ τους λεει πόσες πόρτες εχουν η οτι δεν έχουν η οτι δεν θα έχουν ποτε!

Με λιγα λογία να τους ψαρέψουμε!Γιατι σε μένα την εχουν πατήσει πολλές φόρες,μιας και οσοι δουλεύουν εκει δεν ειναι ολοι έντιμοι!

makunian
03-07-08, 23:09
Παρόμοια περίπτωση και εγώ (αίτηση για Double Play με νέα αριθμοδότηση) αλλά ακόμη δεν αγχώνομαι.... :whistle:

Αίτηση σε κατάστημα Wind 30/5
Νέα αίτηση τηλεφωνικά στις 6-6 γιατί είχαν κάνει αίτηση ακύρωσης από το κατάστημα Wind χωρίς να το ζητήσω εγώ ("λόγω προβλημάτων του συστήματος ακυρώσαμε όλες τις αιτήσεις...!!.)
Αποστολή αίτησης στον OTE στις 12-6. Σύμφωνα με την ενημέρωση που έχω ως τώρα έχει δοθεί πόρτα από τον ΟΤΕ "και είμαστε στην τελική ευθεία"


Ερώτησεις: 1) Έχω ελπίδες για Ιούλιο? 2) Όταν θα γίνει η μεικτονόμιση χρειάζεται να είναι κάποιος στο σπίτι? Θα με ειδοποιήσουν νωρίτερα?

sofaki
04-07-08, 08:44
Παρόμοια περίπτωση και εγώ (αίτηση για Double Play με νέα αριθμοδότηση) αλλά ακόμη δεν αγχώνομαι.... :whistle:

Αίτηση σε κατάστημα Wind 30/5
Νέα αίτηση τηλεφωνικά στις 6-6 γιατί είχαν κάνει αίτηση ακύρωσης από το κατάστημα Wind χωρίς να το ζητήσω εγώ ("λόγω προβλημάτων του συστήματος ακυρώσαμε όλες τις αιτήσεις...!!.)
Αποστολή αίτησης στον OTE στις 12-6. Σύμφωνα με την ενημέρωση που έχω ως τώρα έχει δοθεί πόρτα από τον ΟΤΕ "και είμαστε στην τελική ευθεία"


Ερώτησεις: 1) Έχω ελπίδες για Ιούλιο? 2) Όταν θα γίνει η μεικτονόμιση χρειάζεται να είναι κάποιος στο σπίτι? Θα με ειδοποιήσουν νωρίτερα?

Σε ποια περιοχή είσαι?
Εχω μια απορία.Σε περίπτωση που η τελλας ή κάποια άλλη εταιρεία δεν εχουν πόρτες διαθέσιμες,στέλνουν εντούτοις το αίτημα στον ΟΤΕ?

XARAYGH
04-07-08, 09:19
Σε ποια περιοχή είσαι?
Εχω μια απορία.Σε περίπτωση που η τελλας ή κάποια άλλη εταιρεία δεν εχουν πόρτες διαθέσιμες,στέλνουν εντούτοις το αίτημα στον ΟΤΕ?

OXI.
αναμονη

........Auto merged post: XARAYGH πρόσθεσε 3 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παρόμοια περίπτωση και εγώ (αίτηση για Double Play με νέα αριθμοδότηση) αλλά ακόμη δεν αγχώνομαι.... :whistle:

Αίτηση σε κατάστημα Wind 30/5
Νέα αίτηση τηλεφωνικά στις 6-6 γιατί είχαν κάνει αίτηση ακύρωσης από το κατάστημα Wind χωρίς να το ζητήσω εγώ ("λόγω προβλημάτων του συστήματος ακυρώσαμε όλες τις αιτήσεις...!!.)
Αποστολή αίτησης στον OTE στις 12-6. Σύμφωνα με την ενημέρωση που έχω ως τώρα έχει δοθεί πόρτα από τον ΟΤΕ "και είμαστε στην τελική ευθεία"


Ερώτησεις: 1) Έχω ελπίδες για Ιούλιο? 2) Όταν θα γίνει η μεικτονόμιση χρειάζεται να είναι κάποιος στο σπίτι? Θα με ειδοποιήσουν νωρίτερα?

αρχες αυγουστου να περιμενεις και να τουσ κανεις και κανενα τηλεφωνο γιατι καποιες φορεν καθυστερουν την μεικτονομιση(τωρα εχει σημασια και το τελικη ευθεια που σου ειπαν αν πχ εισαι npr accept εισαι πραγματι πολυ κοντα και να υπολογιζεις σε 15 ημερες)

makunian
04-07-08, 11:11
Σε ποια περιοχή είσαι?
Εχω μια απορία.Σε περίπτωση που η τελλας ή κάποια άλλη εταιρεία δεν εχουν πόρτες διαθέσιμες,στέλνουν εντούτοις το αίτημα στον ΟΤΕ?

Είμαι Βριλήσσια

sofaki
04-07-08, 12:55
Ξαναπήρα τηλεφωνο να δω που βρίσκεται η αίτηση.Η κοπέλα μου πε τα ίδια με την προηγούμενη φορά,ότι δηλ το αίτημα προωθήθηκε στις 26.6,είμαι στο τηλεφωνικό κέντρο Παγκρατίου κ περιμένουν απάντηση από τον ΟΤΕ.Αλλά αυτή τη φορά μου βρήκαν κ την 1η αίτηση!!!!Μου λέει γιατί κάνατε 2η αίτηση?1η αίτηση είχα κάνει τηλεφωνικά 26.5 κ μέχρι τις 21.6 που έγινε η 2η δεν έβρισκαν το ΑΦΜ.Ξαφνικά πως βρεθηκε?

akkiiss55
04-07-08, 16:27
Ξαναπήρα τηλεφωνο να δω που βρίσκεται η αίτηση.Η κοπέλα μου πε τα ίδια με την προηγούμενη φορά,ότι δηλ το αίτημα προωθήθηκε στις 26.6,είμαι στο τηλεφωνικό κέντρο Παγκρατίου κ περιμένουν απάντηση από τον ΟΤΕ.Αλλά αυτή τη φορά μου βρήκαν κ την 1η αίτηση!!!!Μου λέει γιατί κάνατε 2η αίτηση?1η αίτηση είχα κάνει τηλεφωνικά 26.5 κ μέχρι τις 21.6 που έγινε η 2η δεν έβρισκαν το ΑΦΜ.Ξαφνικά πως βρεθηκε?

κουκλα μ σ ειχα πει οτι οταν η αιτηση γινεται σε εξωτερικο αντιπροσωπο καθυστερει να ερθει.αν ρωτησεις ποτε τη λαβαμε θα σ πουν οτι τη λαβαμε τελευταιες μερες.100%!!!

sofaki
04-07-08, 17:25
Ποσο καθυστερεί πια?Ενα μηνα?Αφού η τηλεφωνήτρια είπε ότι σε 25 μέρες θα έχω τηλέφωνο!!!!Ας έλεγε ότι καθυστερεί μέσω κούριερ...

manoulamou
04-07-08, 17:46
ΑΧ αυτοι οι εξωτερικοι συνεργατες των εταιριων...
Κανουν ο,τι μπορουν να ψαρεψουν πελατες ακομη και παραπλανωντας
και μετα τους αφηνουν στην τυχη τους
να ψαχνουν το πως και το γιατι!!!
Μηπως ν αποφευγουμε οποιαδηποτε συναλλαγη μαζι τους;
:twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.