PDA

Επιστροφή στο Forum : Μη διακοπή Conn-X μετά τη μετάβαση σε Forthnet 2play



Frontier
14-06-08, 21:15
Καλησπέρα σε όλους,

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τα φώτα σας.

Πέρσι τον Αύγουστο έκανα μια σύνδεση Conn-X μαζί με Conn-X Talk. Η σύνδεση ήταν σε ταχύτητα 768/192 η οποία "αναβαθμίστηκε" αυτόματα (αφού με έβγαλαν απ'το Conn-X Talk για περίπου 3 μήνες, χωρίς ενημέρωση, προκειμένου να γίνει η αναβάθμιση) μετά από πολλά τηλέφωνα στο 134 και επισκέψεις στο OTEshop Χίου, δεδομένου ότι μου ήρθαν λογαριασμοί "φουσκωμένοι" από αστικές/υπεραστικές κλήσεις (εντός δικτύου ΟΤΕ) που θεωρούσα δωρεάν, αλλά δεν ήταν.

Η εξάμηνη υποχρεωτική παραμονή έληξε τέλη Φεβρουαρίου 2008, η οποία συνέπεσε και με την ολοκλήρωση της "αναβάθμισης", οπότε επανενεργοποίησα το Conn-X Talk. Απ'όσο γνωρίζω, η σύνδεση μετά έγινε αορίστου.

Η σύντομη αυτή αναδρομή στο παρελθόν είναι απαραίτητη για την κατανόηση του προβλήματος.

Τη Δευτέρα 9/6 ενεργοποιήθηκα στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet στη Χίο, με το πακέτο 2play. Παρότι πλέον δεν έχω πάροχο τον ΟΤΕ, εξακολουθώ να έχω πρόσβαση τόσο στα OTEtools όσο και στο Web Self Care, πράγμα που σημαίνει ότι ο λογαριασμός μου στην OTEnet είναι ακόμα ενεργός. Αυτό διαπιστώθηκε όταν πήγα σε φίλο όπου έχει Conn-X και συνδέθηκα κανονικά με το user name μου (σαν aDSL πρόσβαση).

Tην Πέμπτη 12/6 πήγα στο ΟΤΕshop στην πόλη της Χίου και αφού τους εξήγησα την κατάσταση, βρέθηκε μια υπάλληλος (που ήταν σε άδεια) και μου συμπλήρωσε μια αίτηση κατάργησης της σύνδεσής μου. Σημειώστε ότι κανείς εκεί μέσα - συμπεριλαμβανομένου και του προϊστάμενου - δεν γνώριζαν τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, αφού ισχυριζόταν ότι δεν με "έβλεπαν" σαν πελάτη τους, άσχετα αν ο Προμηθέας έδειχνε κανονικά το ιστορικό μου. Εκεί φαινόταν ότι με τη λήξη της 6μηνης υποχρεωτικής παραμονής δήθεν πήρα κάποια προσφορά με αποτέλεσμα να έχω άλλη μια 6μηνη υποχρεωτική παραμονή (!). To μόνο που έκανα εκείνη την περίοδο ήταν να ενεργοποιήσω ξανά το Conn-X Talk στο υφιστάμενο πακέτο Conn-X, μιας που μου το είχαν καταργήσει.

Το "δήθεν" το έβαλα παραπάνω διότι κανείς εκεί μέσα δεν ήξερε να μου πει ακριβώς ποια ήταν αυτή η προσφορά - το μόνο που ήξεραν ήταν ότι πρέπει να έχω ακόμα 2 μήνες δέσμευση! Σε επίμονες ερωτήσεις μου να μου πουν τι ακριβώς συμβαίνει, επαναλάμβαναν τη γνωστή καραμέλα ότι δεν είμαι πελάτης τους και ότι θα πρέπει να βρω την υπάλληλο που πέρασε την τροποποίηση για να μου πει τι έχει συμβεί. Φυσικά, η υπάλληλος είναι σε άδεια.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα και τι με συμβουλεύετε να κάνω, πέρα απ'την καταγγελία στην ΕΕΤΤ (η οποία είναι εκτιμώ η τελευταία λύση);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

29gk
14-06-08, 21:28
Εχω την εντυπωση πως θα επρεπε να μεταφερεις το θεμα στον τομεα του ΟΤΕ. Μαλλον εκει θα βοηθησουν περισσοτερο. Μπλεξιμο παντως απο πατατα ( ?? ) του ΟΤΕ.

sdikr
15-06-08, 00:30
Η πρόσφορά μπορεί να είναι πολλά, νεο ρουτερ, δωρεάν ενεργοποίηση κλπ κλπ

pnikolo
15-06-08, 03:12
Σε επίμονες ερωτήσεις μου να μου πουν τι ακριβώς συμβαίνει, επαναλάμβαναν τη γνωστή καραμέλα ότι δεν είμαι πελάτης τους και ότι θα πρέπει να βρω την υπάλληλο που πέρασε την τροποποίηση για να μου πει τι έχει συμβεί. Φυσικά, η υπάλληλος είναι σε άδεια.

Να τους πεις και εσυ οτι αφου δεν ειμαι πελατης σας, μακαρι να στο εδιναν κι εγγραφως, δε θα παρετε δεκαρα απο εναν μη πελατη τους αλλα και πως ισχυει η δεσμευση! Εαν σου κανουν νουμερα η σε χρεωσουν κανε καταγγελια σε αυτους και στην ΕΕΤΤ, και ζητα και την διαφορα της χρεωσης των μοναδων σου μειον το conn-x talk, που στο εκοψαν χωρις πληροφοριση και υπεστης αυτες τις χρεωσεις. Στειλε και στο συνηγορο του πολιτη, και αν χρειαστει φταστο σε δικη. Θα σου πουν απο εκει τι θα πρεπει να κανεις! :rtfm:

Frontier
15-06-08, 10:02
Η πρόσφορά μπορεί να είναι πολλά, νεο ρουτερ, δωρεάν ενεργοποίηση κλπ κλπ

Μετά τη λήξη της υποχρεωτικής 6μηνης παραμονής, δεν γίνεται αυτόματα αορίστου η σύνδεση;
Δεν πήρα κανένα νέο router/mp3/οτιδήποτε, απλά ενεργοποίησα το Conn-X talk.

Περιμένω αυτή την Παρασκευή που λογικά θα επιστρέψει από άδεια η υπάλληλος, να δω τι έχει γίνει.

pnikolo
15-06-08, 17:41
Μετά τη λήξη της υποχρεωτικής 6μηνης παραμονής, δεν γίνεται αυτόματα αορίστου η σύνδεση;
Δεν πήρα κανένα νέο router/mp3/οτιδήποτε, απλά ενεργοποίησα το Conn-X talk.

Περιμένω αυτή την Παρασκευή που λογικά θα επιστρέψει από άδεια η υπάλληλος, να δω τι έχει γίνει.

Ναι γινεται αοριστου!
Καλα που δεν εχει αδεια τοκετου / λοχειας γιατι θα περιμενες κανενα χρονο! :worthy: :lol:
Δεν ηξερα οτι δουλευουν μεμονωμενα οι υπαλληλοι και οχι σαν υπηρεσια! :mad:

@ ADSLgr.com All rights reserved.