PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελεος!!!!



theodoretiko
21-09-05, 23:21
Παιδιά πραγματικά οφείλω να πώ πως τις τελευταίες μέρες τα έχω παίξει... Πήρα το 9105, περίμενα 12 εργάσιμες να μου ενεργοποιήσει ο ΟΤΕ την γραμμή, ενεργοποίησα την δωρεάν σύνδεσή μου με το RAM, έκανα τις ρυθμίσεις στο router συμφωνα με το "how to", αναβάθμισα το firmware... και η μαγική στιγμή είχε επιτέλους φτάσει... :D :haha Πατάω να γίνει σύνδεση (reboot και να αποθηκευτούν οι ρυθμίσεις), και το βάσανο αρχίζει!... Το wan ip μένει συνέχεια κόκκινο. Τι τηλέφωνα στον ΟΤΕ, τι στην HOL και τί ψάξιμο στα forum του site, άκρη δέν έβρισκα. Τελικά αφού είπα να αλλάξω το password του λογαριασμού μου, το φωτάκι άναψε ΠΡΑΣΙΝΟ!!!! Η μόνη στιγμή της ζωής μου που χάρηκα τόσο πολύ βλέποντας να ανάβει ενα μικρό πράσινο φώς... Αφού λοιπόν αρχίσανε τα γλέντια και τα πανηγύρια το πρώτο... ας πούμε 15ωρο, δώσε downloads απο την μία και updates απο την άλλη, ιδού τα καταραμένα προβληματάκια πάλι. Πρώτα απ' όλα, με το ΝΑΤ. Φτιάχνω οπως πρέπει τα ports στο virtual server, ομοίως και στο mcaffe firewall, αλλα τα p2p και bittorent (βλ. azureus) προγραμματάκια δεν λέει να λειτουργήσουν με καμία παναγία. Μου πετάνε συνέχεια μνματα να ρυθμίσω το ΝΑΤ κ.λπ. Ένα το κρατούμενο. Το άλλο πράγμα που με προβληματίζει είναι αυτή καθ' αυτή η συμπεριφορά του router. Τι θέλω να πώ? Χωρίς ιδιαίτερο -έως καθόλου- φορτο εργασίας, αργεί να ανταποκριθεί, είτε αυτό έχει να κάνει με την σελίδα οπου κάνεις τις ρυμίσεις, είτε με διάφορες άλλες σελίδες στο Νet (όχι συγκεκριμένες). Τέλος, (αφού σας έπρηξα ολίγον τι) η συννενόηση browser (firefox 1.5 την μία φορά και 1.0.4 την άλλη) και modem φαίνεται πολύ φτωχή. Για να δώ τις περισσότερες σελίδες πρέπει να πατήσω ούκ ολίγες φορές το refresh button, και αυτό γιατί απλά η σελίδα "κολλάει" σε κάποιο σημείο... Σκεφτόμουν να πετάξω κανα format, αλλά πραγματικά το λυπάμαι με τόσα updates, συν του ότι δεν έχει περάσει κανας μήνας απο το τελευταίο.

Λοιπόν παίδες, ευχαριστώ για τον χρόνο σας και ανυπομονώ να δώ καμια συμβουλη...

ΥΓ: αν παρεξηγιέστε με το "παίδες' τοτε λάβετε υπόψιν το "αξιότιμοι κυρίες και κύριοι"...

42 :cool:

NoYmErOs
21-09-05, 23:49
Κάτι δεν κάνεις σωστά, εσένα μπορεί να σου φαίνεται βαρετό να ρυθμίσεις το router αλλά τότε γιατί το πήρες ?

Μήπως ήθελες να στο έχουν ρυθμισμένος οι άλλοι ?

Το router που έχεις απλά “πετάει”

Ναι έχει ένα πρόβλημα με το username και τo password ,δεν δέχεται σύμβολα όπως @#$% κτλπ.
Όταν λες σου φαίνεται φτωχό τι θέλεις να έχει ?

Έχεις κάνει update το firmware ?

Δεν σου φαίνεται εσένα περίεργο που χωρίς να έχεις απασχολημένο το pc σου αργούν και κολλάνε οι σελίδες .. 100% δες ρυθμίζεις το router σωστά ..

NoYmErOs
21-09-05, 23:53
Ρίξε μια ματιά εδώ με προσοχή και θα λύσεις πολλές απορίες σου

how to flash U.S.Robotics 9105/9106 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14170)

Οδηγός 9105/9106 (how to) (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14358)

Upgrade Gateway και όλα τα προβλήματα λύθηκαν! (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=17414)

olisadebe23
23-11-05, 19:30
Γεια σου φίλε..
Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα ,άναβε συνέχεια κόκκινο το λαμπάκι το WAN IP .Έμπαινα συνέχεια με Dial up κλήση κάνοντας BRIDGING.
Μου έβαλες την ιδέα να αλλάξω το Password,το έκανα και άναψε επιτέλους Πράσινο ...!!!

Thanks..!!!:thumb_dup :respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.