PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο ΟΤΕ είναι ανάξιος να παρέχει internet στην Ελλάδα



Horizon
16-06-08, 13:10
Ο ΟΤΕ η αλλιώς ο νταβατζής τον τηλεπικοινωνιών στην χωρα μας ,θεωρώ πως είναι ο πιο αναξιόπιστος πάροχος.Ο λόγος....έχοντας κάποτε μια σύνδεση forthnet όλα κυλάγανε normal μέχρι που έκανα το λάθος να πάω στον οτε για να m παρέχει υπηρεσίες internet.Η ιστορία ξεκινάει από την ώρα που πήγα στο OTEShop και ζήτησα την μετά φορα του τηλεφώνου μου σε νέα διεύθυνση,ζητώντας να μου παρέχουνε το πακέτο τον 24 Mbps το οποιο τσέκαρε η κοπέλα στο κατάστημα αν έχει για την περιοχή διαθέσιμες πόρτες και με διαβεβαίωσε πως μπορούν να μου παρέχουνε το πακέτο αυτό.Ως εδώ όλα καλά...και μου πετάει την ατάκα ότι θα το βάλουμε πρώτα σε βασική ταχύτητα (δηλαδή 768) και μετά θα την ανεβάσουμε....ζητάω να μην γίνει αυτό και μου ξανά να το βάλουμε σε βασική ταχύτητα επιμένοντας εγώ να μην γίνει αυτό. τελικά πηγαίνω σπίτι και περιμένω κάποια ημερομηνία τον τεχνικό να έρθει να μου συνδέσει τηλέφωνο και internet( ασχολίαστο παραμένει ότι ο τεχνικός που ανάθεμα αν είναι τεχνικοί αυτή που κάνουνε την μικτονόμηση έρχεται και με ρωτάει πια είναι τα καλώδια μέσα στην εισαγωγή τις πολυκατοικίας....OOK τεχνικός δικτύων είμαι αλλα είναι δίκια του δουλειά να ξέρει ...και το ακόμα καλύτερο είναι πως δεν γνώριζε πως ανοίγει το κουτί ...ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ ΟΜΩΣ ΕΙΠΑΜΕ ΑΥΤΟ)τελικά το τσακάλι με αλχημείες καταφέρνει να συνδέσει το τηλέφωνο και όταν κάποια στιγμή έρχεται και το internet χάρηκα πως θα κατεβάσω με μια αξιοπρεπής ταχύτητα,ook...ξέρω από την εμπειρία μου σαν τεχνικός σε έναν εναλλακτικό πάροχο ότι ο χαλκός του ΟΤΕ είναι απλά για τα σκουπίδια οποτε δεν θα πιάνω καθαρά 24 ...έστω 15...έστω 12....έστω 10 το καταλαβαίνω αυτό,τελικά βλέπω πως είμαι σε βασική ταχύτητα 768 καλώντας στον ΟΤΕ με ενημερώνουνε πως γίνετε σταδιακά η αναβάθμιση για να πάμε στα 24Mbps...καλός ? καλός....μετά από μερικές βδομάδες βρίσκομαι στο 1Mgb...ναι έγινε ξανά αναβάθμιση και τα 24 ακόμα τα περίμενα.Τελικά γυρνάω σπίτι μου ένα απόγευμα και βλέπω το Router μου να έχει γίνει χριστουγεννιάτικο δέντρο από τα λαμπάκια που αναβοσβήνανε γιατί του κάνανε αναβάθμιση ο ναι το θυμηθήκανε τι τους ζήτησα,έλα όμως που το internet δεν δουλεύει ...και ότι μέσα έβλεπα να πηγαίνει από τα 6 Mgbp στα 8 και μετά στα 9 και εκεί να μην μπορεί να συγχρονίσει....στα 8 κάτι έκανα και μετά το έχανε πάλι.οποτε κοιτάω εσωτερική καλωδίωση στο σπίτι μου και όλα okτελικός περνώ στον ΟΤΕ και σύνολο πήρα 6 φορες και τις 6 φορες μου είπανε 6 διαφορετικά πράγματα...Οποτε αφού δεν βγαίνει άκρη τηλεφωνικός αποφασίζω να πάω στο OTEShop.Πολύ ευγενικά ζητάω να δω τον προϊστάμενο του καταστήματος και έχουμε μια ήρεμη συζήτηση σχετικά με την βλάβη και την επίλυση τις και ναι τελικά έβγαλε το συμπέρασμα ότι φταίει το Router μου που είναι NETGEAR, μα είναι δυνατόν να τα πιστεύει αυτά που λέει?...τελικός όταν το είδα και συγχρόνισε στα 8 μου κόβει και κατεβάζω firmware για το Router για να τρέχει σε ADSL2+ και συγχρονίζει στα 15 Mbps ΝΑΙ τα κατάφερε....πια 15? που είναι αυτά τα 15 ?γιατί τα 100kbps σε download και όταν βάζεις δεύτερο αρχείο να κατεβαίνει πέφτει 50 kbps και 50 kbps δεν είναι 15 αλλα 1 ...έχω άδικο ?από όπου και αν κατεβάσω δεν πάει πάνω από 100 kbps και όλα σέρνονται ούτε καν σελίδα δεν θα ανοίξει αν κατεβάζει με την ιλιγγιώδη ταχύτητα τον 100kbps...Και στην τελική τι πληρώνω ? 24 και κατεβάζω με 1? Το Αποκορύφωμα έρχεται με τον λογαργιασμό.... που μου χρεώσανε αναβάθμισης από τα 7 68 στα 1 και από τα 1 στα 24...ΠΑΙΔΙΑ τι γράφω πάνω ? ότι ζήτησα εξαρχής τα 24 γιατί με χρεώσανε κάτι που δεν ζήτησα?τώρα που μετακόμισα πάλι η ταχύτητα μου ήτανε στα 11 Mbps με απόσταση από το αστικό κέντρο ούτε καν χιλιόμετρο...και τώρα παρατηρώ ότι έχει πέσει στα 4 Mbps και κατεβάζω ΞΑΝΑ με 100kbps και χωρίζει στην μέση την ταχύτητα για δυο αρχεία.Αν όμως θελήσεις να πας σε άλλον πάροχο σου βγάζει την πιστη ο οτε με κάτι αργοπορημένες κατασκευές βρόγχου και όταν υπάρχει βλάβη και prpei ο εναλλακτικός πάροχος αναγκαστικά να την δηλώσει στον οτε γιατί είναι δίκια του ευθύνη ο κόλο-χαλκός του σου απαντάει μέσα σε μια ωρίτσα ότι όλα είναι ok χωρίς να πάει τεχνικός τους να ελένξεικαι αν θέλει να έχει το μονοπώλιο ας μην χρεώνει ότι θέλει και ας παρέχει σωστά τις υπηρεσίες του.


(Οι ενδείξεις στο Router μου ... το netgear που δεν δουλεύει σε μεγάλες ταχύτητες όπως μου είπε ο προϊστάμενος του OTEShop : Down Stream 4384kbps ,Up Stream 864kbps) :evil: :evil: :evil: :mad: :mad: :mad:

........Auto merged post: Horizon πρόσθεσε 5 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

OXI ALO OTE

panoc
16-06-08, 13:15
Καλημέρα, σιγουρα θα γραφεις κατι σημαντικό αλλα ετσι οπως ειναι το κειμενο χωρις σημεια στιξης και το σημαντικότερο χωρις παραγραφους ειναι υπερβολικα δυσκολο στην αναγνωση....

baltazar1999
16-06-08, 13:17
Κατ'αρχάς παρουσίασε πλήρη στατιστικά από τον router σου πχ SNR/Attenuation κλπ.

Μία ένσταση σε όσα λες. Αφού λες ότι είσαι τεχνικός σε εναλλακτικό γιατί δεν πήγες σε αυτόν
και πήγες τον ΟΤΕ?:hmm:

emeliss
16-06-08, 13:17
Καλημέρα, σιγουρα θα γραφεις κατι σημαντικό...
Μην είσαι και τόσο σίγουρος. Χολή βγάζει. Ούτε ψάχνει λύση, ούτε θέλει να ενημερώσει για κάτι.

amwnra
16-06-08, 13:18
Μην είσαι και τόσο σίγουρος. Χολή βγάζει. Ούτε ψάχνει λύση, ούτε θέλει να ενημερώσει για κάτι.

+1 :whistle:

trinity
16-06-08, 13:32
(Οι ενδείξεις στο Router μου ... το netgear που δεν δουλεύει σε μεγάλες ταχύτητες όπως μου είπε ο προϊστάμενος του OTEShop : Down Stream 4384kbps ,Up Stream 864kbps) :evil: :evil: :evil: :mad: :mad: :mad:

........Auto merged post: Horizon πρόσθεσε 5 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

OXI ALO OTE

Αυτες ειναι μονο οι ενδειξεις για εναν ΤΕΧΝΙΚΟ :hmm:

Horizon
16-06-08, 13:32
Σκέφτομαι να πάω στην Netone ...έχω ακούσει ότι είναι αξιόπιστος πάροχος και από τεχνική εξυπηρέτηση πολύ καλή

emeliss
16-06-08, 13:32
Δεν έχει και και και και

Αν κάτι είναι στραβό (πχ χρέωση για την αναβάθμιση, σήκωσε το τηλέφωνο (αύριο) και κάλεσε το 134 λέγοντας τους το πρόβλημα.

Horizon
16-06-08, 13:35
30 db Attainable Rate

........Auto merged post: Horizon πρόσθεσε 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

παλεύω κάτι μήνες να βγάλω άκρη απλός θα αλλάξω πάροχο όσο για τις χρέωσης του conxx talk m είπανε ότι είναι προς όλα τα σταθερά και τελικά μονο στου οτε τα σταθερά δεν χρεώνομε...ενώ άλλοι που γνωρίζω πω uexoune αυτό το πακέτο παίρνουνε σε όλα τα σταθερά
κάθε φορα m λένε αλλα πράγματα :S :(

emeliss
16-06-08, 13:39
Είναι ξεκάθαρο ότι οι απεριόριστες είναι προς το δίκτυο του ΟΤΕ (προς το παρόν ακόμα τουλάχιστον)

http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=456&hop=h&scid=250

Επίσης υπάρχουν 5, 6 (παραπάνω είναι) νήματα στο adslgr.com με συζήτηση για το conn-x talk.

no_logo
16-06-08, 13:39
από το αρχικό μήνυμα αλλά και όσα λες στα επόμενα βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα πως είσαι σε σύγχιση.
Κατάσταση δικαιολογημένη για καποιον εντελώς άσχετο αλλά για "τεχνικό δικτύων"; :hmm::whistle:

gtl
16-06-08, 13:41
Αυτό που έστειλες, στην λογοτεχνία το ονομάζουμε συνειρμική γραφή. ;) Χωρίς πλάκα, είναι πολύ δύσκολο να παρακολουθήσουμε τα μηνύματά σου αν δεν χωρίζεις προτάσεις και παραγράφους.

Horizon
16-06-08, 13:42
Όπως και να έχει ήθελα να είμαι στον οτε για τον λόγο που θέλουνε όλοι.για να είναι σίγουροι τι έχουνε αλλα τελικά αποδεικτικέ αναξιόπιστος

foyltaka
16-06-08, 14:07
30 db Attainable Rate

ΔΕΝ είσαι τεχνικός ,το καταλάβαμε.


Αυτό που έστειλες, στην λογοτεχνία το ονομάζουμε συνειρμική γραφή.
Τρικυμία εν κρανίω.


Όπως και να έχει ήθελα .....
Αρχίσαμε τις απολογίες.


Για το σύνολο της παγουσίασης , σου βάζω τγία.:down:

guzel
16-06-08, 14:23
συμφωνω με τον τιτλο. :oneup: παντελως αναξιος και αναξιοπιστος και το πιο σημαντικο πανακριβος

emeliss
16-06-08, 14:29
συμφωνω με τον τιτλο
Ευτυχώς σήμερα υπάρχουν πολλές εναλλακτικές λύσεις. Ο καθένας μπορεί να επιλέξει.

gantzinis
16-06-08, 14:42
Δοκιμασε να κατεβασεις απο http://my.otenet.gr/demos/files
Αν η ταχυτητα που καταβαζεις ειναι 100 kbps δηλωσε βλαβη στο 121 για να το κοιταξουν.
Για τα καλωδια του ΟΤΕ: Αυτο που λες για τον χαλκο του ΟΤΕ δεν εχω ιδεα αν ισχυει. Δηλαδη υπαρχει χαλκος Α και Β ποιοτητας και αποδοσεων? Υποθετω οτι το προβλημα θορυβου ( Αν εχεις ) εξαρταται απο την αποσταση που εχεις απο το DSLAM ( το 1 χιλιομετρο δεν ειναι μεγαλη αποσταση ), απο την εσωτερικη καλωδιωση, απο φθορα της γραμμης ή της εσωτερικής καλωδιωσης. Παντως τα 8 Mbps δεν ειναι καμια εξωφρενικη ταχυτητα, σιγουρα μπορει να την εξυπηρετησει.
Για τα 24 δυσκολοτερα να τα πιασει ακριβως . Παντως μεσος ορος συγχρονισμου στα 24 ειναι τα 12-16 Mbps.
Ισως να ευθυνεται και η πατεντα που σου εκανε ο τεχνικος
Αυτα που γραφεις για τους αλλους παροχους οτι καθυστερει ο ΟΤΕ κτλ τα αντιμετωπιζω με σκεπτικισμο.
Ισως να καθυστερει οντως ο ΟΤΕ
Ομως ειναι πολυ βολικο για τον καθε παροχο να ριχνει το μπαλακι στον ΟΤΕ. Εχω φιλους που παροχος τους ελεγε οτι καθυστερει η συνδεση γιατι ο ΟΤΕ βρισκει τα στοιχεια λαθος. Αυτοι ρωτουσαν που ειναι το λαθος και ο παροχος τους ελεγε οτι δεν ξερει. Βρωμουσε πολυ το πραγμα.

........Auto merged post: gantzinis πρόσθεσε 12 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Απορω πως γινεται ενω καποιοι παροχοι χρησιμοποιουν τις γραμμες του ΟΤΕ (αρα λογικα κατι θα του σκανε) να ειναι φθηνοτεροι. Κατι ειχα διαβασει στην ελευθεροτυπια οτι υπαρχει μια αρχη ( το ακρονυμιο εμοιαζε με ΕΕΒΤ η κατι τετοιο δεν το θυμαμαι ακριβως) η οποια εποπτευει την αγορα για το θεμα των τιμων στις συνδεσεις ADSL. Ουσιαστικα ομως το μονο που κανει ειναι να απαγορευει στον ΟΤΕ να ριξει πολυ τις τιμες για να μην πληγει ο ανταγωνισμος.

panoc
16-06-08, 14:46
Απορω πως γινεται ενω καποιοι παροχοι χρησιμοποιουν τις γραμμες του ΟΤΕ (αρα λογικα κατι θα του σκανε) να ειναι φθηνοτεροι. Κατι ειχα διαβασει στην ελευθεροτυπια οτι υπαρχει μια αρχη ( το ακρονυμιο εμοιαζε με ΕΕΒΤ η κατι τετοιο δεν το θυμαμαι ακριβως) η οποια εποπτευει την αγορα για το θεμα των τιμων στις συνδεσεις ADSL. Ουσιαστικα ομως το μονο που κανει ειναι να απαγορευει στον ΟΤΕ να ριξει πολυ τις τιμες για να μην πληγει ο ανταγωνισμος.


κανε μια αναζητηση με ορο το "ΕΕΤΤ" :)

guzel
16-06-08, 15:01
Απορω πως γινεται ενω καποιοι παροχοι χρησιμοποιουν τις γραμμες του ΟΤΕ (αρα λογικα κατι θα του σκανε) να ειναι φθηνοτεροι.

κοινωνικο συμφερον ;) δεν θελουν να μας αδειαζουν .. σεμνα και ταπεινα προσπαθουν να μας παρεχουν υπηρεσιες ιντερνετ και τηλεφωνιας :rofl:

Horizon τι τεχνικος εισαι ?:hmm:

xmperop1
16-06-08, 18:14
Σκέφτομαι να πάω στην Netone ...έχω ακούσει ότι είναι αξιόπιστος πάροχος και από τεχνική εξυπηρέτηση πολύ καλή

Ναι είναι αρκετά αξιόπιστος σαν πάροχος και από τεχνική εξυπηρέτηση πολύ καλή.
Να πας.
Ο εναλλακτικός που εργάζεσαι πόσο πιο αξιόπιστος η το αντίθετο είναι από τον ΟΤΕ?

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 1 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όπως και να έχει ήθελα να είμαι στον οτε για τον λόγο που θέλουνε όλοι.για να είναι σίγουροι τι έχουνε αλλα τελικά αποδεικτικέ αναξιόπιστος

Ε τότε να μη πας αλλά να ψαχτείς να βρείς τι φταίει γιατί αν πάς θα πάς με αυτή ίσως την προβληματική γραμμή που έχεις τώρα.
Ο εναλλακτικός που εργάζεσαι πόσο πιο αξιόπιστος η το αντίθετο είναι από τον ΟΤΕ?

papakos
16-06-08, 21:08
...ξέρω από την εμπειρία μου σαν τεχνικός σε έναν εναλλακτικό πάροχο ...

Πραγματικα χαιρομαι να βλεπω τοσο αξιολογους τεχνικους σ αυτην την χωρα, κριμα να μην τους εχει ο ΟΤΕ........;) :wall:

Φιλε ποσα θες να μας τρ......?

Hunter 85
16-06-08, 21:12
Μην είσαι και τόσο σίγουρος. Χολή βγάζει. Ούτε ψάχνει λύση, ούτε θέλει να ενημερώσει για κάτι.
+1:)

Αυτες ειναι μονο οι ενδειξεις για εναν ΤΕΧΝΙΚΟ :hmm:

Ακόμα κ οι ίδιοι οι τεχνικοί δεν πάνε στις εταιρείες που δουλέυουν..Μαμησε τα!!!!!:cool: :cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool:

hel
17-06-08, 16:11
Παιδιά, οι προσωπικές αντιπαραθέσεις είναι ενάντια στους κανόνες του forum. Πάρα πολλά θέματα έχουν αναχθεί σε αντιπαράθεση ΟΤΕ-εναλλακτικών, κάτι που δεν προσφέρει τίποτα στους αναγνώστες.

emeliss
17-06-08, 16:55
Παιδιά, οι προσωπικές αντιπαραθέσεις είναι ενάντια στους κανόνες του forum. Πάρα πολλά θέματα έχουν αναχθεί σε αντιπαράθεση ΟΤΕ-εναλλακτικών, κάτι που δεν προσφέρει τίποτα στους αναγνώστες.
Ούτε το σχόλιο σου προσφέρει κάτι, ούτε αυτό το flame θέμα προσφέρει κάτι.

Hunter 85
17-06-08, 16:57
Ούτε το σχόλιο σου προσφέρει κάτι, ούτε αυτό το flame θέμα προσφέρει κάτι.

Γιαυτο προτεινω να :lock:

papakos
17-06-08, 16:59
Κι αργησε κιολας..

Erwdios
17-06-08, 23:47
Βασικά ο ΟΤΕ, όπως και κάθε εταιρεία παγκοσμίως, έχει ευχαριστημένους και δυσαρεστημένους πελάτες.
Το θέμα με τον ΟΤΕ, είναι ότι κουβαλάει ακόμα τη νοοτροπία του ωχ αδερφισμού, που τον συνόδευε χρόνια τώρα, λόγω της καθεστωτικής του αντίληψης που διατηρούσε όλα αυτά τα χρόνια και δεν κάνει όσα θα έπρεπε για να ικανοποιήσει τους δυσαρεστημένους του πελάτες.
Δυστυχώς και στη δική μου περίπτωση υπάρχει πλήρης αδιαφορία αλλά dum spiro spero.

@ ADSLgr.com All rights reserved.