PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL Cable Router + WiFi Access Point, Safer than a unified solution of all-in-a-box?



Kowalski
22-09-05, 10:44
Καλημέρα,

Αν θεωρήσουμε ότι δεν υπάρχει θέμα κόστους για κάποιον, θεωρείται ασφαλέστερη η χρήση 2 διαφορετικών μηχανημάτων ( άσχετα από πιθανώς δυσκολότερη υλοποίηση στην πράξη ) αντί για ένα ενιαίο?
Τι εννοώ?
Ποιά λύση από τις 2 παρακάτω θεωρείται ασφαλέστερη από άποψη διασφάλισης μη πρόσβασης από μή εξουσιοδοτημένα άτομα-χρήστες ( π.χ. γείτονες ) του modem/router και κατ' επέκταση της γραμμής ADSL?

1) Ενιαία λύση modem/router/ethernet hub/WiFi Access point ( π.χ. USR 9106 κ.λ.π. )
2) ADSL Modem Router/Ethernet port( or hub ) + ξεχωριστό Wireless Access Point ( π.χ. USR 9105 + Cisco Aironet κ.λ.π. )

Θέλω να τονίσω ότι η δική μου λογική λέει ότι στη δεύτερη περίπτωση έχουμε ένα πρόσθετο απίπεδο ασφάλειας για τη μετάβαση από το WiFi Access Point στο Router ακόμη κι αν κάποιος καταφέρει και συνδεθεί στο Access Point από διπλανό σπίτι.
Κάτι απίσης θεωρητικά απλό είναι ότι αν απλά δεν χρειάζεσαι το ασύρματο το κάνεις power off και το Router σου συνεχίζει να παίζει κανονικά.
Καταλαβαίνω ότι μπορείς επίσης μέσω web interface να απενεργοποιήσεις το Ασυρματο σε ένα router all-in-one, το ζητούμενό μου όμως δεν είναι αυτό, να μπω δηλαδή κάθε φορά στη διαδικασία να ανοίγω παράθυρα με Login κ.λ.π. και να κάνει πιθανώς και restart ο router.

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες σας στο συγκεκριμένο θέμα.

Φιλικά
Γιάννης

Ziggy
22-09-05, 11:28
Σωστά όσα λες αλλά θεωρώ εξαιρετικά απίθανο ενδεχόμενο, έχοντας ενεργοποιημένα MAC filtering, authentication WPA-PSK και encryption TKIP, να βρεθεί σε απόσταση 100 μέτρων από το σπίτι σου ο Μitnick :roll:
Κατά την γνώμη μου δηλαδή, το 9106 είναι αρκετά secure από μόνο του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.