PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατι βλεπει οτι εχω 2,75GB Ram ενω εχω 4??



Σελίδες : [1] 2

Nikolas1980
16-06-08, 15:23
Μεχρι πριν λιγο καιρο ειχα 2x1GB Ram OCZ...Πριν λιγες μερες λοιπον εγκατεστησα αλλο ενα κιτακι 2x1GB της Kingston.
Και τα 4 στικακια ειναι στην ιδια συχνοτητα(667) και εχουν τους ιδους χρονισμους(5-5-5-15) και φυσικα εγκατεστημενα στα σωστα σλοτ για dual channel.

Στο pc μου εχω εγκατεστημενα XP professional 32Bit τα οποια λογικα θα επρεπε να βλεπουν μεχρι 3,5 ή 3,75 ram ετσι?
Γιατι λοιπον βλεπει μονο 2,75

(Ξερω οτι η καρτα γραφικων μου 8500 GT GS της Gainward χρησιμοποιει καπου στα 256MB παραπανω*ειναι 256 για να παει 512)
Τα υπολοιπα μεγαμπιτια που ειναι χαμενα??

Υπαρχει καμια ρυθμιση του ΒΙΟS που μου διαφευγει μηπως?

gkandir
16-06-08, 15:29
Απ' όσο ξέρω, τα XP που έχεις βλέπουν μέχρι περίπου 3GB RAM.

ZAGNA
16-06-08, 15:31
Εγκατέστησε το SP3

ownagE_
16-06-08, 15:35
Εγκατέστησε το SP3

Μπα.

Βαλε 64bit λειτουργικό.

Nikolas1980
16-06-08, 15:46
Μπα.

Βαλε 64bit λειτουργικό.

Nαι δεν το βαζω το SP3(το ειχα περασει και μου χαλασε το Vista Transformation Pack)oποτε το ξηλωσα...Αλλα και να το περασω θα βλεπει πανω απο 3?
ΚΑι κατι αλλο...μεθαυριο παιρνω μια 8800 GT που νομιζω πως δεν θα χρησιμοποιει RAM παραπανω αλλα μονο την δικια της.Θα ανεβει?
Και πως μπορω να τσεκαρω τωρα οτι οντως τα 256 τα χρησιμοποιει η 8500?

ownagE_
16-06-08, 16:09
Nαι δεν το βαζω το SP3(το ειχα περασει και μου χαλασε το Vista Transformation Pack)oποτε το ξηλωσα...Αλλα και να το περασω θα βλεπει πανω απο 3?

Να βαλεις Windows XP/Vista x64 με SP3/SP1 αντιστοιχα.
Tα 32bitα λειτουργικα και να βλεπουν κανονικα τη μνημη (4GB) ΔΕΝ μπορουν να την αξιοποιησουν.
Αυτο δεν αλλαζει, ειναι περιορισμος της αρχιτεκτονικης x86.
Οποτε αν θελεις να βλεπεις και να αξιοποιεις και τα 4GB πας σε 64bit OS.


ΚΑι κατι αλλο...μεθαυριο παιρνω μια 8800 GT που νομιζω πως δεν θα χρησιμοποιει RAM παραπανω αλλα μονο την δικια της.Θα ανεβει?

Ερρ, θεωρητικα θ'ανεβει.
Δεν ξερω, θα δεις. :p


Και πως μπορω να τσεκαρω τωρα οτι οντως τα 256 τα χρησιμοποιει η 8500?

Αυτο δεν το γνωριζω, καθως δεν ειχα ποτε καρτα γραφικων με shared μνημη. :p

Andree
16-06-08, 16:11
οταν εχεις 4gb ram και 32bit λειτουργηκο σε αναγνωρηζει μονο τα 3.25gb ram αν βαλεισ 64bit λειτουργικο θα τα αναγνοριζει οσα ραμ και αν βαλεις (που δεν χριαζετε πανο απο 4gb γιατι θα σου ειναι αχριαστα)

ZAGNA
16-06-08, 16:28
Να βαλεις Windows XP/Vista x64 με SP3/SP1 αντιστοιχα.
Tα 32bitα λειτουργικα και να βλεπουν κανονικα τη μνημη (4GB) ΔΕΝ μπορουν να την αξιοποιησουν.
Αυτο δεν αλλαζει, ειναι περιορισμος της αρχιτεκτονικης x86.
Οποτε αν θελεις να βλεπεις και να αξιοποιεις και τα 4GB πας σε 64bit OS.





Σε θέμα 4gb RAM είναι μόνοδρομος η χρήση 64bit OS .

Nikolas1980
16-06-08, 16:42
Δεν με παιρνει για φορματ τωρα για να περασω νεο OS οποτε μαλλον θα μεινω οπως ειμαι :(

sataNik
16-06-08, 16:50
Μια χαρά είσαι, μη τρελαθούμε κιόλας. Εγώ με 512 είμαι σε XP και ούτε το σκέφτομαι να βάλω 2ο dimm, παρόλο που έχω αρκετά σπίτι.

razorblade1100
16-06-08, 16:51
ΔΔεν με παιρνει για φορματ τωρα για να περασω νεο OS οποτε μαλλον θα μεινω οπως ειμαι :(

καλα και με 2,75 GB ραμ μια χαρα θα εισαι δεν χανεις και τιποτα:p

WAntilles
16-06-08, 17:53
64-bit OS είναι απαραίτητο.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 0 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μια χαρά είσαι, μη τρελαθούμε κιόλας. Εγώ με 512 είμαι σε XP και ούτε το σκέφτομαι να βάλω 2ο dimm, παρόλο που έχω αρκετά σπίτι.

Καλά μην υπερβάλλουμε κιόλας.

Δηλαδή έχεις κι άλλη RAM και την αφήνεις να σκουριάζει;

Τί να πει κανείς.

panaiz
16-06-08, 18:11
εχεις 4gb μνημη και βαριεσε να βαλεις 64bit λειτουργικο?? μεινε τοτε με τα 2,75gb αναρωτιεμε γιατι πηγες και πληρωσες για +2gb μνημη και στην τελικη χρησιμοποιεις μονο τα 0,75 και εισαι και ευχαριστιμενος..?

kuja
16-06-08, 18:36
Βαλε 64 bit OS για καλυτερη εκμεταυλεση της συνολικης σου μνημης αν και 2,75 δεν ειναι λιγα.

sataNik
16-06-08, 18:36
Καλά μην υπερβάλλουμε κιόλας.

Δηλαδή έχεις κι άλλη RAM και την αφήνεις να σκουριάζει;

Τί να πει κανείς.

Αφού η used memory μου δε φτάνει καν τα 512 σε καμμιά περίπτωση, γιατί να έχω τσάμπα ένα chipaki να καιεί αχρείαστα;
Για να καταλάβεις σε τι φάση είναι ο υπολογιστής μου, κουτί δεν υπάρχει, ανεμιστήρες δεν υπάρχουν πουθενά, όλα κρυώνουνε από τον αέρα του δωματίου καθώς είναι ανοιχτά και η συνολική κατανάλωση είναι πάρα πολύ μικρή.
Όσο για θόρυβο, με το σκληρό πάνω σε πετσέτα είναι ανύπαρκτος, όχι απλά μηδαμινός.

tsavman
16-06-08, 18:45
Αφού η used memory μου δε φτάνει καν τα 512 σε καμμιά περίπτωση, γιατί να έχω τσάμπα ένα chipaki να καιεί αχρείαστα;
Για να καταλάβεις σε τι φάση είναι ο υπολογιστής μου, κουτί δεν υπάρχει, ανεμιστήρες δεν υπάρχουν πουθενά, όλα κρυώνουνε από τον αέρα του δωματίου καθώς είναι ανοιχτά και η συνολική κατανάλωση είναι πάρα πολύ μικρή.
Όσο για θόρυβο, με το σκληρό πάνω σε πετσέτα είναι ανύπαρκτος, όχι απλά μηδαμινός.

Πρόσεχε μην πάρεις καμιά φωτιά!:p
Πετσέτα:rofl::rofl:

applebite
16-06-08, 20:05
Αφού η used memory μου δε φτάνει καν τα 512 σε καμμιά περίπτωση, γιατί να έχω τσάμπα ένα chipaki να καιεί αχρείαστα;
Για να καταλάβεις σε τι φάση είναι ο υπολογιστής μου, κουτί δεν υπάρχει, ανεμιστήρες δεν υπάρχουν πουθενά, όλα κρυώνουνε από τον αέρα του δωματίου καθώς είναι ανοιχτά και η συνολική κατανάλωση είναι πάρα πολύ μικρή.
Όσο για θόρυβο, με το σκληρό πάνω σε πετσέτα είναι ανύπαρκτος, όχι απλά μηδαμινός.


:worthy::worthy: King Of Patenta

Χωρις πλακα παντως, 512Mb με 1Gb ειναι τρελη διαφορα στο πως ανταποκρινεται το μηχανημα σου, ακομα κ αν σου δειχνει ο task manager οτι χρησιμοποιεις μονο 200Mb. Στην τελικη μνημη ειναι, ποσο ρευμα να καψει? Συνδεσε τη με χαμστερακι για να εισαι κ οικολογος ;)


Επι του θεματος τωρα, κ εγω 64bit λειτουργικο προτεινω, κατα προτιμηση ΧΡ αν μιλαμε για Windows. Ψαξε στο google να βρεις drivers για τις συσκευες σου ωστε να μη φρικαρεις μετα κ σε πιασει φοβια, κ οταν τους βρεις περνα τα. Για να ελαχιστοποιησεις το ρισκο κανε ενα dual boot, ωστε αν δε σε ικανοποιουν να γυρισεις ευκολα στα 32bitα

Artemius
17-06-08, 01:45
προφανώς άμα δεν βάλεις 64bit έχεις πετάξει τα λεφτά που έδωσες στις μνήμες...

πέραν τούτου...άλλον αέρα τα 64bita...

Ducklord
17-06-08, 01:55
Παίδες, ναι, οκ, αλλά τα 64bit δεν είναι και ασύμβατα με "πολύ πράμα" (TM);
Παιχνίδια, εφαρμογές κ.λπ.; Εδώ η Adobe και ακόμη και μέχρι σήμερα λέει συνέχεια πως "η εφαρμογές της είναι πιστοποιημένες για χρήση σε 32bit λειτουργικό και δεν εγγυάται τη σωστή λειτουργία τους σε 64bit"...

Αλήθεια, τώρα που το σκέφτομαι...
...χμμμ...
...Αν σε 64bit λειτουργικό μέσω Virtualization "στήσεις" 32bit λειτουργικό, μπορούν να τρέχουν σε αυτό οι ασύμβατες εφαρμογές, ή παίζει ούτως ή άλλως πρόβλημα κατά τη "μετάφραση" των εντολών από το ένα στο άλλο;

Α, και προς τον Nikolas1980: αν κατάλαβα καλά, όταν ρώτησες για την κάρτα γραφικών ρώτησες "αν θα εκμεταλλεύεται την πρόσθετη μνήμη του συστήματος";;; Ή "αν το σύστημα θα βλέπει πως η νέα σου κάρτα έχει παραπάνω μνήμη από την παλιά";;; Όπως και να έχει, η μνήμη της κάρτας γραφικών συνήθως είναι ανεξάρτητη από τη μνήμη του υπολογιστή (εκτός αν η κάρτα σου ΛΕΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ πως "έχει κοινή μνήμη με το PC" - όπως οι πατέντες τύπου Turbocache της Nvidia). Και χρησιμοποιείται πάντα όση χρειάζεται από ένα παιχνίδι/μια εφαρμογή. Τρέχεις MAME; Μάλλον δεν θα σου "φάει" όλη τη μνήμη της κάρτας γραφικών. Τρέχεις Farcry; Έ, όλο και μπορεί να την... παραγεμίσει.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Nikolas1980
17-06-08, 08:46
εχεις 4gb μνημη και βαριεσε να βαλεις 64bit λειτουργικο?? μεινε τοτε με τα 2,75gb αναρωτιεμε γιατι πηγες και πληρωσες για +2gb μνημη και στην τελικη χρησιμοποιεις μονο τα 0,75 και εισαι και ευχαριστιμενος..?

Δεν ειπα οτι βαριεμαι...παραπανω λεω οτι δεν με παιρνει αυτη την περιοδο γιατι δουλευω τρελλα ωραρια και δεν εχω χρονο να καθομαι να κανω back up και φορματ...

Θα το κανω καποια στιγμη τον αλλο μηνα, το σκεφτομουν απο καιρο.Προτεινεται Vista 64bit(με dirextx10) ή XP 64bit??Και εκτος απο αυτη τη διαφορα με τα 32αρια(την μνημη) τι αλλες διαφορες παιζουν γενικα με τα 32?

Οσον αφορα τους drivers θα βρω ευκολα?

razorblade1100
17-06-08, 09:00
Θα το κανω καποια στιγμη τον αλλο μηνα, το σκεφτομουν απο καιρο.Προτεινεται Vista 64bit(με dirextx10) ή XP 64bit??Και εκτος απο αυτη τη διαφορα με τα 32αρια(την μνημη) τι αλλες διαφορες παιζουν γενικα με τα 32?
απο 64bita τα vista 64 ultimate (κουτσουρεμενα με το vlite ωστε να τους αφαιρεθει οτιδηποτε περιττο)
ειναι αρκετα καλα αν και εγω ο ιδιος δεν τα αντεξα για παραπανω απο 4 μερες και θα τα ξαναβαλω κοβωντας τους ακομα περισσοτερα.


Οσον αφορα τους drivers θα βρω ευκολα?
γιαυτο δεν μπορεις να εισαι σιγουρος εκτος εαν κατσεις και ψαξεις στα site των κατασκευαστων (π.χ. της μητρικης σου) απο πριν και βεβαιωθεις οτι υπαρχουν.

t4ur1n3
17-06-08, 09:25
64bit Windows, δεν πρέπει να έχεις και "hardware" 64bit ?

razorblade1100
17-06-08, 09:28
64bit Windows, δεν πρέπει να έχεις και "hardware" 64bit ?

δεν ειμαι σιγουρος τι εννοεις...:hmm: το μονο που χρειαζεται ειναι 64bit επεξεργαστης για να τρεξει τo 64 λειτουργικο (και προφανεστατα μια μοβο που να δεχεται τετοιο επεξεργαστη...αυτο εννοειται) :p

CORDOBAN
17-06-08, 09:28
Aν έχω καταλάβει καλά ο άνθρωπος δεν μας έχει πεί αν τι μηχανημα έχει και αν υποστηριζει τα 64 bita, οποτε μάλλον αυτόθα έπρεπε να τον ρωτήσουμε πρώτα (εκτος αν έχει απαντηθει και δεν το προσεξα),
επισης το θεμα του πρεπει να το ξεκινησει απο τα βασικά Π.Χ. το bios την βλέπει την μνήμη??? διοτι αν έχει παλιο bios και βλεπει μέχρι 3 τοτε ότι και να κάνει 3 θαβλέπει.

razorblade1100
17-06-08, 09:33
Aν έχω καταλάβει καλά ο άνθρωπος δεν μας έχει πεί αν τι μηχανημα έχει και αν υποστηριζει τα 64 bita, οποτε μάλλον αυτόθα έπρεπε να τον ρωτήσουμε πρώτα (εκτος αν έχει απαντηθει και δεν το προσεξα),
επισης το θεμα του πρεπει να το ξεκινησει απο τα βασικά Π.Χ. το bios την βλέπει την μνήμη??? διοτι αν έχει παλιο bios και βλεπει μέχρι 3 τοτε ότι και να κάνει 3 θαβλέπει.
σε ενα μυνημα του εγραψε

Παιδια εχω τον Ε6420 με 4 GB Ram(3 και κατι για ακριβεια) και motherboard to P5B-V της ASUS.
Καρτα εχω την 8500 GTS (Golden Sample) της Gainward.
οποτε παιρνει 64 αλλα θα συμφωνησω στο οτι πρεπει να κανει ενα bios update :p

Nikolas1980
17-06-08, 11:07
σε ενα μυνημα του εγραψε

οποτε παιρνει 64 αλλα θα συμφωνησω στο οτι πρεπει να κανει ενα bios update :p

Exω το τελευταιο ΒΙΟS που βγηκε πριν κανα 3μηνο, στο site της Asus βεβαια υπαρχει και εναν τελευταιο beta...

Δεν νομιζω να ρισκαρω να περασω Beta εκδοση...

Υπαρχει καποια ρυθμιση στο υπαρχον bios μηπως που πρεπει να κανω ελεγχο?

CORDOBAN
17-06-08, 13:50
απλα να μπεις και να δεις αν το bios βλέπει και τα 4gb που έχεις.Τα λεει στην πρώτη σελίδα , που δινει τις γενικές πληροφοριες που διαβάζει το μηχάνημα κατά την εκκινηση του.

ZAGNA
17-06-08, 14:42
Δεν έχει σημασία εάν τα βλέπει στο BIOS το θέμα είναι στο OS τι θα δείξει. Και μένα που έχω Vista 32bit στο Bios βρίσκει 4gb κανονικά αλλά μέσα στο OS βρίσκει 3.5gb . Μόνο 64bit

Nikolas1980
17-06-08, 14:51
Παιδια εβαλα την καινουρια καρτα 8800GT αλλα τιποτα ακομα 2,75 ειναι :( Τι μου δεσμευει το υπολοιπο?

jim_p
17-06-08, 15:40
Πριν καιρο ειχα το παρακατω προβλημα με μια asus μητρικη. Δοκιμασε να κανεις ενα bios update και μετα κανε οτι προταθηκε εδω

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=197865

Για μενα δουλεψε, αλλα επειδη στο pc γινεται δουλεια σοβαρη, δεν πηρα το ρισκο να κανω την αλλαγη, φοβουμενος τυχον απωλειες.

(το κοινο μας στοιχειο ειναι οι μνημες)

Thuglife
17-06-08, 16:13
Φίλε τσάμπα το παλεύεις δεν έχει νόημα, στα 32bita ούτως ή άλλως οι εφαρμογές μπορούν να δούνε μέχρι 2GB, MAX 2GB.. και μάλιστα αυτά τα 2Gb είναι shared (2GB για τα user apps και 2GB για το OS) σε όλα τα processes που τρέχουν στο pc σου. Μια εφαρμογή πρέπει να είναι ιδικά «φτιαγμένη» ώστε να χρησιμοποιεί παραπάνω (AWE (http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa366527(VS.85).aspx)) και αυτές οι εφαρμογές μετριούνται στα δάχτυλα (Βλέπε sql server)

* Στα x64 οι αντίστοιχοι "περιορισμοί" είναι 8ΤΒ + 8ΤΒ, έτσι αν και πάλι οι 32bites εφαρμογές σε x64 λειτουργικό μπορούν να δουν 2GB max, κάθε εφαρμογή μπορεί να έχει τα δικά της 2Gb και έτσι μπορείς να εκμεταλλευτείς πραγματικά όση μνήμη έχεις.

sharpknife
18-06-08, 00:28
στα 32bita ούτως ή άλλως οι εφαρμογές μπορούν να δούνε μέχρι 2GB, MAX 2GB.. και μάλιστα αυτά τα 2Gb είναι shared (2GB για τα user apps και 2GB για το OS)
βασικα οι 32bit εφαρμογες δεν βλεπουν μεχρι ~3,25? και βεβαια εφοσον γινει το bios update με προσοχη πιθανοτατα θα του λυθει και το προβλημα

ZAGNA
18-06-08, 10:06
Ναι μέχρι τόσο και SP πάνω κλπ. Εμένα 32bit βλέπει 3.35Gb

ElisLasop
18-06-08, 11:03
είναι μονόδρομος η αναβάθμιση λειτουργικού, έτσι θα ηρεμήσεις με τις μνήμες και θα εκμεταλεύεσαι όλο το μέγεθος των 4GB. Επίσης για μερικούς που νομίζουν πως τα 4 Gb είναι αρκετά, δεν μπαίνουμε όλοι μόνο στο ιντερνετ και παίζουμε παιχνίδια. Υπάρχουν πολλές εφαρμογές video ή 3d animation που με 4GB και άνω πετάνε! Πχ αυτη τη στιγμή έχω 4Gb και το after effects σε διάφορα render που κάνει μου το σταματάει γιατί η μνήμη δεν είναι αρκετή όπως λέει. Με κλειστά μάτια θα παω στα 8Gb σε ένα μήνα.

Όσο για τον φίλο που έχει 512mb και δεν βάζει αλλο ενα dimmaki επειδή του είναι αρκετα τα 512 και δεν βάζει για να μη του καει ενώ έχει dimmaki, καλύτερα να βγάλει τη πετσέτα απο το σκληρό γιατί καλύτερα να καεί μνήμη παρά σκληρός... χτύπα ξύλο... knock knock

Nikolas1980
18-06-08, 11:45
βασικα οι 32bit εφαρμογες δεν βλεπουν μεχρι ~3,25? και βεβαια εφοσον γινει το bios update με προσοχη πιθανοτατα θα του λυθει και το προβλημα

Εχω το τελευταιο BIOS(6/08)και 1205 και στο site της Asus υπαρχει 1208 BETA...να μην το ρισκαρω...Να ξαναπερασω το 1205??

ownagE_
18-06-08, 11:48
Ασε το BIOS ησυχο.
Απλα ενεργοποιησε (απο το BIOS) το Memory Remapping.
Συνηθως ειναι στο Νorth Bridge Chipset Configuration -> Memory Remap Feature -> Enabled.

HILL.K
18-06-08, 12:09
Αφού η used memory μου δε φτάνει καν τα 512 σε καμμιά περίπτωση, γιατί να έχω τσάμπα ένα chipaki να καιεί αχρείαστα;
Για να καταλάβεις σε τι φάση είναι ο υπολογιστής μου, κουτί δεν υπάρχει, ανεμιστήρες δεν υπάρχουν πουθενά, όλα κρυώνουνε από τον αέρα του δωματίου καθώς είναι ανοιχτά και η συνολική κατανάλωση είναι πάρα πολύ μικρή.
Όσο για θόρυβο, με το σκληρό πάνω σε πετσέτα είναι ανύπαρκτος, όχι απλά μηδαμινός.

Ρε μαν κάνε ενα κόπο και πόσταρε μια φωτο εδώ Εσωτερικά του PC/PHOTOS!!! (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=200063) θα εχει πολύ ενδιαφέρον!!!:p

Nikolas1980
18-06-08, 12:39
Ασε το BIOS ησυχο.
Απλα ενεργοποιησε (απο το BIOS) το Memory Remapping.
Συνηθως ειναι στο Νorth Bridge Chipset Configuration -> Memory Remap Feature -> Enabled.

Τι θα κερδισω απο αυτο?

sataNik
18-06-08, 12:40
"Όσο για τον φίλο που έχει 512mb και δεν βάζει αλλο ενα dimmaki επειδή του είναι αρκετα τα 512 και δεν βάζει για να μη του καει ενώ έχει dimmaki, καλύτερα να βγάλει τη πετσέτα απο το σκληρό γιατί καλύτερα να καεί μνήμη παρά σκληρός... χτύπα ξύλο... knock knock"

Όμολογώ ότι οι αντισυμβαντικές πατέντες μου είναι για λίγους και τολμηρούς, οι υπόλοιποι στο Πλαίσιο!
Πάντως για το συγκεκριμένο κόλπο, εδώ ράπτορα πάνω σε πετσέτα έβαλα σε παληκάρι μέσα σε κλειστό κουτί που το έχει και όλη μέρα ανοιχτό και δεν έπαθε τίποτα (ακόμα :lol:) , λες να πάθει ο παγωμένος seagate στην ανοιχτωσιά;
Εντωμεταξύ απολαμβάνω τη κλασσική μουσικούλα μου σε χαμηλές εντάσεις, χωρίς παράσιτα ;)

Όσο για τη μνήμη, είναι καθαρά θέμα χρήσης. Για παράδειγμα μόλις πήρα pc που έχει 256Mb DDR2-400 (wtf). Αυτό πρώτη φορά το βλέπω αλλά η κοπέλα μόνο word δουλεύει και συνεπώς μια χαρά είναι.

ownagE_
18-06-08, 12:40
Δοκιμασε το.
Εμενα εβλεπε 3GB χωρις αυτο και 4GB με enabled απ'οτι θυμαμαι (σε 64bit).
Δεν χανεις τιποτα.

sataNik
18-06-08, 12:49
Ρε μαν κάνε ενα κόπο και πόσταρε μια φωτο εδώ Εσωτερικά του PC/PHOTOS!!! (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=200063) θα εχει πολύ ενδιαφέρον!!!:p

Φίλε, το έχω ήδη σκεφτεί αλλά είμαι πολύ oldschool, low tech, return to the nature φάση και το κινητό μου δεν έχει κάμερα. Να φανταστείς στο αυτοκίνητο έχω αναλογικό ραδιόφωνο με ροδέλλες. :rofl:

Αν έρθει κανείς από δω με κάμερα θα προσπαθήσω να το θυμηθώ πάντως ;)

Nikolas1980
18-06-08, 12:50
Δοκιμασε το.
Εμενα εβλεπε 3GB χωρις αυτο και 4GB με enabled απ'οτι θυμαμαι (σε 64bit).
Δεν χανεις τιποτα.

Μπααα...!Απο 2,75 επεσε στα 2 μολις το δοκιμασα!!!

jim_p
18-06-08, 15:43
Εγω συνεχιζω να λεω οτι κατι παιζει με τις μνημες τις Kingston.

Δες στο αναλογο πινακα αν ειναι "συμβατες" με τη μιτρικη σου.

ElisLasop
18-06-08, 15:49
Φίλε, το έχω ήδη σκεφτεί αλλά είμαι πολύ oldschool, low tech, return to the nature φάση και το κινητό μου δεν έχει κάμερα. Να φανταστείς στο αυτοκίνητο έχω αναλογικό ραδιόφωνο με ροδέλλες. :rofl:

Αν έρθει κανείς από δω με κάμερα θα προσπαθήσω να το θυμηθώ πάντως ;)


μη μου πεις πως εχεις και κασετόφωνο στο pc όπως είχε ο spectrum να γουστάρω!?:oneup:
Ωραίος ρε φίλε αλλά δεν ξέρω όσον αφορά τον ήχο του σκληρού, εκτός απο ράπτορα που ακούγεται ο άλλος σκληρός δεν πολύ ακούγεται, εκτός αν εχεις πολλούς και αν δεν έχεις ενα κουτί κλειστό.

Nikolas1980
18-06-08, 16:33
Εγω συνεχιζω να λεω οτι κατι παιζει με τις μνημες τις Kingston.

Δες στο αναλογο πινακα αν ειναι "συμβατες" με τη μιτρικη σου.

Ποιον αναλογο πινακα?Μια χαρα συμβατες ειναι με το mοtherboard εχουν ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα με τις αλλες 2 και παιζουν και σε dual channel.

TΩΡΑ ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΟ BIOS ΜΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ 2816ΜΒ ΚΑΙ ΟΧΙ 4!!!!!

jim_p
18-06-08, 19:24
Ειδες!!! Και μενα εβλεπε 3,008 αντι για 4,096. Και εγω τοτε πηρα μπροστα και καταλαβα οτι δεν φταει η μνημη, ουτε η μητρικη, αλλα ο συνδυασμος των 2!

Σε μενα το λεει εδω (κανεις κλικ αριστερα εκει που λεει QVL download) http://www.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=307&l4=0&model=1179&modelmenu=1

Πες μου τι μητρικη εχεις να σου πω που το λεει.

Nikolas1980
18-06-08, 19:42
Ειδες!!! Και μενα εβλεπε 3,008 αντι για 4,096. Και εγω τοτε πηρα μπροστα και καταλαβα οτι δεν φταει η μνημη, ουτε η μητρικη, αλλα ο συνδυασμος των 2!

Σε μενα το λεει εδω (κανεις κλικ αριστερα εκει που λεει QVL download) http://www.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=307&l4=0&model=1179&modelmenu=1

Πες μου τι μητρικη εχεις να σου πω που το λεει.

Asus PB5-V

jim_p
18-06-08, 20:06
Για φαντασου... οι μητρικες μας ειναι απο την ιδια "φουρνια". Η δικη μου ειναι P5B Deluxe.

Επειδη δεν εχει καμια με P5B-V, σου παραθετω την σκετη P5B. Αν δεν ειναι αυτη http://www.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=307&l4=0&model=1178&modelmenu=1
τοτε αλλαξε το μοντελο στο dropdown list πανω πανω ή βρες μου την εσυ στο site της asus.

---- Edit:

Ακυρο την βρηκα http://www.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=332&model=1314&modelmenu=1
Κανεις κλικ αριστερα που λεει QVL download

Nikolas1980
18-06-08, 21:08
Για φαντασου... οι μητρικες μας ειναι απο την ιδια "φουρνια". Η δικη μου ειναι P5B Deluxe.

Επειδη δεν εχει καμια με P5B-V, σου παραθετω την σκετη P5B. Αν δεν ειναι αυτη http://www.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=307&l4=0&model=1178&modelmenu=1
τοτε αλλαξε το μοντελο στο dropdown list πανω πανω ή βρες μου την εσυ στο site της asus.

---- Edit:

Ακυρο την βρηκα http://www.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=332&model=1314&modelmenu=1
Κανεις κλικ αριστερα που λεει QVL download

Μαλλον βρηκα που ειναι τα χαμενα 256ΜΒιτια....!Εχω εναν PCI controller που βγαζει ΙDE για τον σκληρο μου δισκο....Αυτο το σκατο νομιζω τα κραταει...

Επειδη ειμαι λιγο noobas για τσεκαρε το εσυ ειναι 2χ1 της OCZ και 2χ1 Κινγκστον

http://i202.photobucket.com/albums/aa96/Nikolas1980/Screenshot_2008-06-18_21-15-47.jpg
http://i202.photobucket.com/albums/aa96/Nikolas1980/Screenshot_2008-06-18_21-15-27.jpg

jim_p
18-06-08, 21:13
Κραταει 256 ΜΒ ?!?!? Και το υπολοιπο 1GB απο τα 3 ως τα 4?

Ανεξαρτητως controller, στο post θα επρεπε να σου βγαζει 4GB γιατι ως εκει δεν εμπλεκεται κατι που θα το περιορισει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.