PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναμόνη ενεργοποιήσης



adminis
22-09-05, 11:19
Γεια σας παιδιά...
Έκανα αίτηση ενεργοποίησης DSL πριν καμια 10ρια μέρες. Επειδή έβλεπα ότι αργούσε το πράμα, πήρα τηλ στο 134, και μου έιπαν ότι η σύνδεση είχε γίνει απ'τις 16 του μηνός. Και ερωτώ τώρα εγώ, γιατi to modem(USR 9105) μου δεν συγχρονίζει; Πήρα τηλ στο 121 και μου είπε ότι πιθανό να μην έχει γίνει ενεργοποίηση απο μέσα(ότι κι αν σημαίνει αυτό).
Ακόμα κι αν το modem μου δεν συγχρονίζει, ως ελάχιστη ένδειξη ότι όντως έχει γίνει η σύνδεση, δεν θα είχα θόρυβο στο τηλέφωνο μου;
Τα πήρα πάντως πολύ άσχημα γιατί τόσες μέρες ενώ έπρεπε να μπαίνω Internet με DSL, μπαίνω ακόμα με dial-up.
Αν κάποιος ξέρει κάτι ας με βοηθήσει.
Σας ευχαριστώ.

kotsos84
22-09-05, 12:04
Τι γραμμή έχεις? Φίλτρα ή splitter εχεις βάλει? Αν ναι τότε ξήλωσετα όλα και άσε το modem μόνο του στην γραμμή χωρίς τίποτα άλλο. Αν δεν συγχρονίζει θα περιμενεις να σε πάρουν απο τισ βλάβες εφ οσον το δήλωσες.

adminis
22-09-05, 12:09
Έχω γραμμή PSTN. Έχω δοκιμάσει με και χωρίς splitter, αλλά πάλι τίποτα.

kotsos84
22-09-05, 12:11
Τα τηλέφωνα τα έχεις βγάλει όλα απο την πρίζα? Πρεπει να μείνει μόνο το modem στην γραμμή.

adminis
22-09-05, 13:05
Τα τηλέφωνα τα έχεις βγάλει όλα απο την πρίζα? Πρεπει να μείνει μόνο το modem στην γραμμή.
Γιατι ετσι; Αφου το τηλέφωνο είναι πάνω στο splitter

thama
22-09-05, 13:20
Καμμιά φορά κάποιες συσκευές κάνουν διάφορες χαζομάρες.
Δοκίμασε. Τι έχεις να χάσεις ?

Αφαίρεσε τα πάντα από τη γραμμή, ακόμα και το modem.

adminis
22-09-05, 13:21
Παιδια το δοκίμασα...Τιποτα :-(...

Stefanos6
22-09-05, 13:24
Eμενα ειναι η 11η μερα (εργασιμη) που εκανα την αιτηση και ακομα τπτ.Εμενα ειναι over-isdn και εχω βαλει το splitter.Τους ειχα παρει στις 8 μερες και η κοπελια μου ειπε να περιμενω μεχρι της 12 εργασιμες και μετα να τους παρω.Εχετε καμια προταση ή να περιμενω μεχρι αυριο και μετα να τους παρω να τους αφοδευσω? :dwarf :dwarf :dwarf

adminis
22-09-05, 15:24
Παιδιά τα κατάφερα. Ενώ είχε έρθει η εντολή να μου δώσουν την σύνδεση(γι αυτο και ολα τα pc στον οτε έδειχναν οτι εχω DSL), απ'το τοπικο DSLAM δεν μου ειχαν δώσει γραμμή. Τελικά μου την έδωσαν πριν από λίγο.
Το PC Μου έκανε 2 φορες reboot, ενω ήμουν στο ιντερνετ. τι μπορει να φταιει;;;

Shamrocker
23-09-05, 01:05
Ρε παιδιά είμαι στην ίδια κατάσταση μάλλον.

Έκανα αίτηση για DSL την προηγούμενη Δευτέρα και με πήραν την Παρασκευή ότι ενεργοποιήθηκε.Από Τρίτη που είχα και router προσπαθώ να συνδεθώ, έχω αποκλείσει σχεδόν κάθε πιθανό ενδεχόμενο σφάλματός μου και δεν έχω πετύχει τίποτα.:evil:
Βλέπω τώρα αυτό το τόπικ και πείθομαι ότι ίσως κάτι τρέχει με τον ΟΤΕ.

Λέω να πάρω στο 134.Το 121 για τί σκοπό είναι;

Τί να τους πω αν επιμένουν ότι έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή;
Παίζει σενάριο να μου στέλνουν τεχνικό στο σπίτι και να πληρώνω εγώ σε περίπτωση που φταίνε αυτοί;Γιατί λεφτά σε τέτοια περίπτωση ΔΕΝ παίζει να τους δώσω.:twisted:

otinane
23-09-05, 01:13
Πάρε στο 1242 πρώτα και πεστους το προβλημα σου.και μετα στο 121 γι ανα δηλωσεις βλάβη και θα σε παρει τεχνικός να δει τη συμβαίνει.Σε μενα ετσι εγινε τουλαχιστον.

Shamrocker
23-09-05, 01:21
Ωραία.Ευχαριστώ ρε συ.Θα πάρω αύριο πρωί.

Το 1242 δεν πιστεύω να 'χει καμμια... τρελλή χρέωση ε;

Μέσα σε τί διάστημα έβγαλες άκρη εσύ;Στο έφτιαξαν από... τηλεφώνου;

liago13
23-09-05, 01:22
Εμενα μου δειχνει το modem οτι εχω dsl γραμμη,αλλα δεν μου εχουν παρει τηλεφωνο.Τους κωδικους προσβασης απο που θα τους παρω?

Stefanos6
23-09-05, 14:56
Εμενα μου δειχνει το modem οτι εχω dsl γραμμη,αλλα δεν μου εχουν παρει τηλεφωνο.Τους κωδικους προσβασης απο που θα τους παρω? liago και εγω αυτη τη στιγμη στην ιδια κατασταση βρισκομαι.Μολις σημερα ενεργοποιηθηκε η γραμμη και πηρα τηλ. στην οτενετ.Μου ειπαν οτι ακομα γινονται δοκιμες στη γραμμη και μολις ενεργοποιηθει η συνδεση θα επικοινωνησουν μαζι μου.

ph4nt0m
26-09-05, 23:27
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και μιλώντας τηλεφωνίκα με το κατάστημα ΟΤΕ της περιοχής μου είπαν ότι η γραμμή μου είναι PCM. Γνωρίζει κάποιος τι είναι αυτό και τι πρέπει να κάνω εγώ;

sdikr
26-09-05, 23:29
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και μιλώντας τηλεφωνίκα με το κατάστημα ΟΤΕ της περιοχής μου είπαν ότι η γραμμή μου είναι PCM. Γνωρίζει κάποιος τι είναι αυτό και τι πρέπει να κάνω εγώ;


ouch!! pcm not good!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.