PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλεος με τις μεταφορές ημερομηνίας ! ! !



Pehlis
17-06-08, 12:16
Έλεος πια με τις μεταφορές ημερομηνίας για το ιδιόκτητο.
Αναφέρομαι για την Λευκάδα. Δεν γνωρίζω αν ισχύει το ίδιο και για άλλες περιοχές.
Τον Σεπτέμβριο του 2007 ο wizard έλεγε για κάλυψη στις 30-11-2007.
Έτσι και εγώ ενεργοποίησα τηλεφωνική γραμμή του ΟΤΕ στις 14-10-2007 και άμεσος έκανα αίτηση για ADSL. Ο υπάλληλος του καταστήματος μου έλεγε πως σύντομα θα υπάρχει κάλυψη μιας και η Πάτρα καλύπτετε από το ιδιόκτητο.
Έλα όμως που δεν υπήρχανε διαθέσιμες πόρτες και η γραμμή μου ενεργοποιήθηκε στις 2-1-2008. 2 μήνες πλήρωνα τσάμπα το πάγιο καθώς δεν χρησιμοποιώ το σταθερό καθόλου. Δεν έχω καν συσκευή.
Στις αρχές Γενάρη η ημερομηνία μεταφέρθηκε για τις 28-2-2008, ενώ τον Δεκέμβριο έλεγε για 31-01-2008, και τέσσερεις μέρες πριν (24-2-2008) άλλαξε για τις 30-6-2008. Εκεί είπα, εντάξει, καλό καλοκαίρι….
Ήλπιζα πως σε 5 μήνες θα απαλλαγω από το πάγιο του ΟΤΕ ως που σήμερα μπήκα και πάλι στο site της forthnet και ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ. Η ημερομηνία έλεγε για 30-11-2008, λόγω καθιστερισης ανάπτυξης των οπτικών ινών, ενώ μια βδομάδα πριν έλεγε για 30-6-2008.
Οπότε τώρα δεν λέω καλό καλοκαίρι αλλά καλό χειμώνα η μάλλον καλό καλοκαίρι του 2009 κοκ.
Να σημειώσω πως συμμετείχα και στην καταγγελία για την αναβάθμιση στα 4mb εκτός ιδιοκτήτου.
Μήπως πρέπει να τους κάνουμε και άλλη καταγγελία;
Αυτή τη φορά να ζητάμε και αποζημίωση και ολας, αλλιώς με τέτοια που κάνει θα δει τα καταστήματα της να καταστρέφονται με μολότοφ.


:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

WARonlinegr
17-06-08, 12:23
Έλεος πια με τις μεταφορές ημερομηνίας για το ιδιόκτητο.
Αναφέρομαι για την Λευκάδα. Δεν γνωρίζω αν ισχύει το ίδιο και για άλλες περιοχές.
Τον Σεπτέμβριο του 2007 ο wizard έλεγε για κάλυψη στις 30-11-2007.
Έτσι και εγώ ενεργοποίησα τηλεφωνική γραμμή του ΟΤΕ στις 14-10-2007 και άμεσος έκανα αίτηση για ADSL. Ο υπάλληλος του καταστήματος μου έλεγε πως σύντομα θα υπάρχει κάλυψη μιας και η Πάτρα καλύπτετε από το ιδιόκτητο.
Έλα όμως που δεν υπήρχανε διαθέσιμες πόρτες και η γραμμή μου ενεργοποιήθηκε στις 2-1-2008. 2 μήνες πλήρωνα τσάμπα το πάγιο καθώς δεν χρησιμοποιώ το σταθερό καθόλου. Δεν έχω καν συσκευή.
Στις αρχές Γενάρη η ημερομηνία μεταφέρθηκε για τις 28-2-2008, ενώ τον Δεκέμβριο έλεγε για 31-01-2008, και τέσσερεις μέρες πριν (24-2-2008) άλλαξε για τις 30-6-2008. Εκεί είπα, εντάξει, καλό καλοκαίρι….
Ήλπιζα πως σε 5 μήνες θα απαλλαγω από το πάγιο του ΟΤΕ ως που σήμερα μπήκα και πάλι στο site της forthnet και ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ. Η ημερομηνία έλεγε για 30-11-2008, λόγω καθιστερισης ανάπτυξης των οπτικών ινών, ενώ μια βδομάδα πριν έλεγε για 30-6-2008.
Οπότε τώρα δεν λέω καλό καλοκαίρι αλλά καλό χειμώνα η μάλλον καλό καλοκαίρι του 2009 κοκ.
Να σημειώσω πως συμμετείχα και στην καταγγελία για την αναβάθμιση στα 4mb εκτός ιδιοκτήτου.
Μήπως πρέπει να τους κάνουμε και άλλη καταγγελία;
Αυτή τη φορά να ζητάμε και αποζημίωση και ολας, αλλιώς με τέτοια που κάνει θα δει τα καταστήματα της να καταστρέφονται με μολότοφ.


:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

Δεν φταιει η forthnet η καθε forthnet.φταινε οι εργολαβοι στην ελλαδα που εχουν οικονομισει με τις μιζες και δουλεια δεν κανουν.

no_logo
17-06-08, 12:35
[
Μήπως πρέπει να τους κάνουμε και άλλη καταγγελία;


χρειάζονται άλλους πελάτες
Πελάτες που θα τα παίρνουν με την κοροϊδία και θα τους στέλνουν στον αγύριστο, αντίθετα από αυτά που λες έχουν πελάτες που εκλιπαρούν παρά το φτύσιμο μηνών.

magnuslupus
17-06-08, 14:58
Δεν φταιει η forthnet η καθε forthnet.φταινε οι εργολαβοι στην ελλαδα που εχουν οικονομισει με τις μιζες και δουλεια δεν κανουν.

Σωστός.:oneup: Την ανάπτυξη των οπτικών ινών, τουλάχιστον για την επαρχεία, την έχουν αναλάβει οι δήμοι. Αυτοί διαπράττουν το έργο. Το ίδιο έχει συμβεί και στην Λαμία. Την ανάπτυξη των οπτικών ινών έχει αναλάβει η intracom:oops: αλλά το έργο πάει απο αναβολή σε αναβολή.:sorry:

hel
17-06-08, 15:09
Δυστυχώς δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε τίποτα γι αυτό.
Απλά να προσέχουμε να έρχεται πρώτα το ιδιόκτητο και μετά να κάνουμε αίτηση.

guzel
17-06-08, 15:12
Δυστυχώς δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε τίποτα γι αυτό.
Απλά να προσέχουμε να έρχεται πρώτα το ιδιόκτητο και μετά να κάνουμε αίτηση.

μετα δεν θα χει πορτες :rofl::rofl:

Pehlis
17-06-08, 15:46
Σωστός.:oneup: Την ανάπτυξη των οπτικών ινών, τουλάχιστον για την επαρχεία, την έχουν αναλάβει οι δήμοι. Αυτοί διαπράττουν το έργο. Το ίδιο έχει συμβεί και στην Λαμία. Την ανάπτυξη των οπτικών ινών έχει αναλάβει η intracom:oops: αλλά το έργο πάει απο αναβολή σε αναβολή.:sorry:

Εδω δεν ξερω ποιος εχει αναλαβει την εγκατασταση των οπτικων ινων αλλα αν ειναι στο χερι του δημου καηκαμε....
Ολοι ειναι για τα μπαζα εδω περα. Τπτ δεν λειτουργει.
Αν και για μια βδομαδα εδω καπου σκαβουνε στον δρομο και περνανε κατι σαν σπειραλ αλλα δεν ξερω αν ειναι για τη ΔΕΗ η τπτ αλλο.

emeliss
17-06-08, 16:04
Έχετε μπερδέψει τα δίκτυα των δήμων με τα δίκτυα των εναλλακτικών

αλλά κυρίως

αγνοείτε ότι αυτή η δικαιολογία μπαίνει παντού, ανεξάρτητα από το αν θα βάλει ίνες και κυρίως αν θα τις χρησιμοποιήσει άμεσα. Φαίνεται βέβαια ωραίο στο μάτι.

magnuslupus
17-06-08, 16:16
Έχετε μπερδέψει τα δίκτυα των δήμων με τα δίκτυα των εναλλακτικών

Το εξηγείς λίγο αυτό; :hmm:

Pehlis
17-06-08, 16:26
Μαλον ο emeliss δεν ξερει τι σημενει ιδιοκτητο και πως λειτουργει...

emeliss
17-06-08, 16:31
Οι δήμοι φτιάχνουν δικά τους δίκτυα που θα ενώσουν τους κρατικούς φορείς (δήμους, ΚΕΠ, ΔΟΥ, νοσοκομεία...) Σήμερα αυτά είναι στο σύζευξις μέσω (κυρίως) του ΟΤΕ.
πχ http://www.ionio.gr/broadband/lefkada.html
Άρα δεν μπερδεύουμε τις ίνες των δήμων με τις ίνες των παρόχων.

Επιπλέον η κοινωνία της πληροφορίας έκανε το διαγωνισμό "Ανάπτυξη Ευρυζωνικών Δικτύων στην Περιφέρεια" για να βοηθήσει την προώθηση της ευρυζωνικότητας. Επιδότησαν δηλαδή την ανάπτυξη ευρυζωνικών υποδομών των παρόχων. Την ζώνη στην οποία ανήκει η Λευκάδα την κέρδισε η HOL. Νομίζω πως το έργο πρέπει να έχει τελειώσει μέχρι το τέλος του 2008.

Αυτό δεν εμποδίζει άλλο πάροχο να πάει στην περιοχή και να βάλει ίνες. Μπορεί μάλιστα να εγκαταστήσει dslam στην χώρους συνεγκατάστασης που δίνει ο ΟΤΕ ή να βάλει καμπίνες, χωρίς καν να περάσει ίνες. Να χρησιμοποιήσει δηλαδή μισθωμένα κυκλώματα του ΟΤΕ, όπως συμβαίνει σήμερα στα περισσότερα σημεία που έχουν "ιδιόκτητα" δίκτυα.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 0 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μαλον ο emeliss δεν ξερει τι σημενει ιδιοκτητο και πως λειτουργει...
κοντά έπεσες....

magnuslupus
17-06-08, 16:54
Οι δήμοι φτιάχνουν δικά τους δίκτυα που θα ενώσουν τους κρατικούς φορείς (δήμους, ΚΕΠ, ΔΟΥ, νοσοκομεία...) Σήμερα αυτά είναι στο σύζευξις μέσω (κυρίως) του ΟΤΕ.
πχ http://www.ionio.gr/broadband/lefkada.html
Άρα δεν μπερδεύουμε τις ίνες των δήμων με τις ίνες των παρόχων.

Επιπλέον η κοινωνία της πληροφορίας έκανε το διαγωνισμό "Ανάπτυξη Ευρυζωνικών Δικτύων στην Περιφέρεια" για να βοηθήσει την προώθηση της ευρυζωνικότητας. Επιδότησαν δηλαδή την ανάπτυξη ευρυζωνικών υποδομών των παρόχων. Την ζώνη στην οποία ανήκει η Λευκάδα την κέρδισε η HOL. Νομίζω πως το έργο πρέπει να έχει τελειώσει μέχρι το τέλος το 2008.

Αυτό δεν εμποδίζει άλλο πάροχο να πάει στην περιοχή και να βάλει ίνες. Μπορεί μάλιστα να εγκαταστήσει dslam στην χώρους συνεγκατάστασης που δίνει ο ΟΤΕ ή να βάλει καμπίνες, χωρίς καν να περάσει ίνες. Να χρησιμοποιήσει δηλαδή μισθωμένα κυκλώματα του ΟΤΕ, όπως συμβαίνει σήμερα στα περισσότερα σημεία που έχουν "ιδιόκτητα" δίκτυα.

Ήσουν κατατοπιστικότατος.

Για άλλη μια φορα δηλαδη, μας δουλευουν...

citizen78
17-06-08, 16:55
Μήπως πρέπει να τους κάνουμε και άλλη καταγγελία;
Αυτή τη φορά να ζητάμε και αποζημίωση και ολας, αλλιώς με τέτοια που κάνει θα δει τα καταστήματα της να καταστρέφονται με μολότοφ.


:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:


Καταγγελία και αποζημιωση με βαση τι; Ολα αυτα γραφονται σαν αναμενόμενες ημερομηνίες.
Δεν δεσμευονται σε κατι και δεν εχουν καποια συμφωνία μαζί σου.
Φαντάζεσαι ολοι οι κατοικοι της Λευκαδας να ισχυριστουν οτι περιμέναν τη σύνδεση και να ζηταν αποζημίωση;
Απλά η εταιρεία γίνεται αναξιοπιστη με τετοιες "προβλέψεις" και το μόνο που μπορεις να κάνεις είναι να την διαγραψεις απο τις μελλοντικές επιλογές σου
Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου αλλά ....

ΥΓ. Αν εχεις μετοχες της forthnet , καταγγελία στο χρηματιστηριο για παραπλάνηση του επενδυτικού κοινού , και θα φάνε τρελλό πρόστιμο ...

magnuslupus
17-06-08, 17:03
ΥΓ. Αν εχεις μετοχες της forthnet , καταγγελία στο χρηματιστηριο για παραπλάνηση του επενδυτικού κοινού , και θα φάνε τρελλό πρόστιμο ...

Ωραία ιδέα :oneup:!!!!!!! Θα τους έρθει απο εκεί που δεν το περιμένουν:lol:

citizen78
17-06-08, 18:32
Μια διορθωσούλα ... αν οσα εγραφε στο site είναι διατυπωμένο με τρόπο που θα παρασύρει τους επενδυτες δεν είναι καν απαραίτητο (νομίζω) να εχεις μετοχές. Καταγγελία στην επιτροπή κεφαλαιαγοράς και αστους να τρέχουν .... :evil::evil:

emeliss
17-06-08, 18:43
το πάτε μακρυά.

sstergou
17-06-08, 21:21
Ακριβώς την ίδια κατάσταση βιώσαμε και στη Ρόδο επί πολλούς μήνες. Να φανταστείτε όταν επιτέλους έφτασε η ημερομηνία που ανέφερε ο wizard την άλλαξαν την ίδια μέρα και σαν ημερομηνία τελευταίας τροποποίησης έβαλαν προγενέστερη ημερομηνία!

Pehlis
17-06-08, 22:32
Σημασια εχει πως πληρωνουμε τσαμπα το παγιο του ΟΤΕ μιας και χρησημοποιουμε μονο το ADSL.
Αλλα και παλι με 19,5 το μηνα στα 4mb που αλλου να πας. Αυτο εκμεταλευοντε.
Αυριο-μεθαυριο ειναι να πληρωσω τον λογαριασμο και περιμενω να δω τι θα μου πει αραγε ο τυπος στο forthnet-shop. Ισος κανει και καποιο τηλεφωνημα σε αλλο αρμοδιο τμημα και θα μου πει παλι τα ιδια....
Απορω ομως γιατι τετοια καθυστεριση, αφου Πρεβεζα, Αρτα Αγρινιο που ειναι εδω τριγιρω εχουνε ιδη καλυψη.

efo355
19-06-08, 16:12
Επειδή είμαι από άρτα (αν και μένω αθήνα λόγω σπουδών) να σε πληροφορήσω ότι και άρτα έτσι κάνανε το πήγαιναν πίσω και άργησε ενάμιση χρόνο να έρθει από την πρώτη ημερόμηνία που είχαν δώσει. Γενικά μόλις πλησίαζε η ημερομηνία κάπου εκει στον ενάμιση μήνα το άλλαζαν και το πήγαιναν 4-5 μήνες παραπίσω.Τα ίδια και στο αγρίνιο που έχω συγγενεισ και τσέκαρα τί γίνεται και εκεί οπότε μη νομίζεις ότι είστε οι μόνοι εκεί στη Λευκάδα που τα τραβάν αυτά. Πάντως έκανες μεγάλο λάθος που δεν περίμενες πρώτα να γίνει το δίκτυο γιατί εγώ άρτα τώρα ξεκινάω τις διαδικασίες 2 μήνες αφού μπήκε το δίκτυο και αφού ρώτησα πως πάνε οι ταχύτητες.

sakistsalikis
19-06-08, 16:35
Στη λευκαδα δε θα ερθει ποτε. Δε νομιζω οτι τους συμφερει να κανουν κατι τετοιο για μια περιοχη απομακρυσμενη που εχει 1000 dsl. Ποσες θα παρει η forthnet;
Νομιζω κολπακι ειναι η μεταφορα ημερομηνιας για να μαζευει πελατες. Σκεφτειτε ποσα χρηματα βγαζει οταν σε εχει στο 1mbps και πληρωνεις 19,5 ευρω το μηνα. Βεβαια 4mbps λεει αλλα ειναι πολλοι στο 1mbps οπως κι εγω εδω και 4 μηνες. Ακομα και 4mbps μεσω ΟΤΕ ειναι πολυ καλα για τη forthnet να περνει 19,5ευρω. με τα ιδια λεφτα η αλτεκ δινει 24mbps μεσω ΟΤΕ.

theopan
19-06-08, 22:08
πολυ καλα για τη forthnet να περνει 19,5ευρω. με τα ιδια λεφτα η αλτεκ δινει 24mbps μεσω ΟΤΕ.

Έχεις μείνει λιγάκι πίσω! 9,90 πλέον!

WARonlinegr
22-06-08, 10:13
Στη λευκαδα δε θα ερθει ποτε. Δε νομιζω οτι τους συμφερει να κανουν κατι τετοιο για μια περιοχη απομακρυσμενη που εχει 1000 dsl. Ποσες θα παρει η forthnet;
Νομιζω κολπακι ειναι η μεταφορα ημερομηνιας για να μαζευει πελατες. Σκεφτειτε ποσα χρηματα βγαζει οταν σε εχει στο 1mbps και πληρωνεις 19,5 ευρω το μηνα. Βεβαια 4mbps λεει αλλα ειναι πολλοι στο 1mbps οπως κι εγω εδω και 4 μηνες. Ακομα και 4mbps μεσω ΟΤΕ ειναι πολυ καλα για τη forthnet να περνει 19,5ευρω. με τα ιδια λεφτα η αλτεκ δινει 24mbps μεσω ΟΤΕ.

ΘΑ ερθει κανονικοτα.εμενα στην περιοχη μου ειμαστε 30.000 κοσμος και εχω ρωτησει οτι η συνδεσεις forthnet2play ειναι μονο 17 μεχρι στιγμης.(εχουν περασει 2.5 μηνες απο την καλυψη ιδιοκτητου εδω που ειμαι) δηλαδη αυτοι επενδυσανε σε οπτικη ινα μονο για μενα και αλλους 16? ημαρτον δηαλδη μην κατεβαζουμε και λεμε οτι μα ερχετε.μην το βλεπεις ετσι.

παιδια δεν χρειαζεται να πιπιλαμε την ιδια καραμελα ολοι την ωρα.για ολα φταινε οι εργολαβοι που εχουν αναλαβει την αναπτηξη ινων για την καθε εταιρεια

emeliss
22-06-08, 12:03
Οι εργολάβοι δεν φταίνε σε τίποτα (όσο αφορά το θέμα μας)

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 2 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στη λευκαδα δε θα ερθει ποτε.
Η HOL θα έρθει σίγουρα. Αλλά και η Fothnet μπορεί να έρθει με πολύ μικρό κόστος και ότι πιάσει.

blkik
22-06-08, 12:49
Ποτέ δεν κάνουμε άιτηση πρίν φτάσει το ιδιοκτητο δίκτυο στην περιοχή μας και δούμε ότι υπάρχει όντως κάλυψη. Επίσης δεν περιμένεουνε περισσότερους απο 4-5 μήνες για ενεργοποίηση.

Αν υπάρχει άλλος ενναλακτικος πάμε σε αυτον αλλιώς καθομαστε στο ΟΤΕ
Καλύτερα να είσαι στον ΟΤΕ και να είσαι ύσηχος παρα να στα στα παίρνει και ο εναλλακτικος και να είσαι στην αναμονη εγκλωβισμένος. Μην παίζετε το παιχνίδι τους

sakistsalikis
23-06-08, 22:14
Έχεις μείνει λιγάκι πίσω! 9,90 πλέον!

Πιστευω το 9,90 δε το λες για τη forthnet γιατι τετοιο πραγμα η forthnet αν το δωσει θα το δωσει μονο θεωρητικα, στην πραξη αλλα θα συμβουν.
Ομως και η αλτεκ σε νεους το δινει αυτο ή σε οσους ανανεωνουν με νεο πακετο. Οι παλιοι απ οσο ξερω που ειναι αοριστου συνεχιζουν να πληρωνουν 19,9

@ ADSLgr.com All rights reserved.