PDA

Επιστροφή στο Forum : KALA H TELLAS MAS KOROIDEUEI ???????????????



newcommer
07-10-03, 16:35
RE PAIDIA TI KANEI AUTI H TELLAS, PIRA ENA MINA DOKIMASTIKA KAI SERNETEE, TI ANABATHMISI KAI M...SSS MAS LENE??

EDO PRIN 2MERES KATEBAZA ME 28-32 TORA ME 14 EINAI TRELOI
BANDWITH 2.5 gPS KAI PAPARIES...

mE OTENET POU EXO AORISTOU KATEBAZO 42 XALARA (OXI DEN EIMAI APO THESSALONIKI) KAI ME FORTHNET POU PIRA DEMO 48-50 MAX ME TIN 384ara MOU.

ASE TO ALLO H FORTHNET MOU DEIXNEI GEMATO DOWNLOAD STO DU METER XORIS SKABANEBAZMATA ANTITHETA OTENET KAI TELLAS PANO KATO SAN TRENAKI.

DEN XERO ALLA AN EINAI AUTI POIOTIKI IPIRESIA .......

TOTE ANTE GEIAAAAAAAAAAAA

AMiGR
07-10-03, 17:29
Exoun plaka merikoi san kai esena... Otan leme kanoun anabathmish, de shmainei
oti lene malakies upoxreotika... Auth th fash thn eixa perasei kai me OteNET me thn ISDN otan eixe bgei, kai me Tellas ADSL pou ebala twra. To periergo, pou akrivws einai?

s0k
07-10-03, 20:58
Κάποιος που φωνάζει για να μην τον πιάσουν, ή επειδή τον έπιασαν κορόιδο έχει πλάκα!
Πολύ πλάκα ! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑ

Πάλι τα ίδια θα λέμε όπως γιατί να διαμαρτυρυθεί κάποιος όταν οι τιμές είναι ακριβές αφού κάποτε θα πέσουν! Μιλάμε για πολύ γέλιο :x

sostos
07-10-03, 21:26
mE OTENET POU EXO AORISTOU KATEBAZO 42 XALARA (OXI DEN EIMAI APO THESSALONIKI) KAI ME FORTHNET POU PIRA DEMO 48-50 MAX ME TIN 384ara MOU.



κατι δε μου κολλάει εδώ: πως γινεται να κατεβαζει η 384 με 50Κ τη στιγμή που το ανωτατο θεωρητικό της όριο ειναι τα 48Κ, που κι αυτα δεν τα πιανεις ποτέ λόγω οβερχεντ κλπ... κάπου κανεις λαθος μαλλον.

αλήθεια, ποια ΙΡ σου δινει η τελλας;

newcommer
07-10-03, 22:47
oxi re file den kano lathos

apla mporei to theoritiko na einai mexri 48k alla apo tin arxi pou to evala mou katevaze full kai parapano (den xero giati)

edo se mia etaireia pou xero exoun vivodi 256 kai katevazoun me 60k !!!!!!!!!

To eida me ta matia mou , tora ti lete eseis den xero ego milao me gegonota kai me auta pou exo dei kai exo pathei.

Min mou peis oti den iparxoun kai alloi pou exoun dsl kai den katevazoun parapano apo to theoritiko?????

newcommer
07-10-03, 22:49
Exoun plaka merikoi san kai esena... Otan leme kanoun anabathmish, de shmainei
oti lene malakies upoxreotika... Auth th fash thn eixa perasei kai me OteNET me thn ISDN otan eixe bgei, kai me Tellas ADSL pou ebala twra. To periergo, pou akrivws einai?



Ti exoun plaka re megale???

Epeidi graftikes tora sto forum esteiles kai mia m.....kia

nomizeis oti eisai exipnos. Panton apo tin apantisi sou se dikaiologo

bye

newcommer
07-10-03, 22:50
Κάποιος που φωνάζει για να μην τον πιάσουν, ή επειδή τον έπιασαν κορόιδο έχει πλάκα!
Πολύ πλάκα ! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑ

Πάλι τα ίδια θα λέμε όπως γιατί να διαμαρτυρυθεί κάποιος όταν οι τιμές είναι ακριβές αφού κάποτε θα πέσουν! Μιλάμε για πολύ γέλιο :x


Kala megale kai esi den pas piso .........

Tin xira me ta pente orfana tin xereis????

Athlon_XP
07-10-03, 23:26
Κατεβάζει πάνω από 48 ΚB/sec γιατί τον έχουν ρυθμίσει την γραμμή από το DSLAM περισσότερο για να κερδίζει το overhead και να πιάνει το θεωρητικό max της 384/128. Συνήθως αυτό γίνεται σε όσους πέφτουν σε siemens DSLAM και το ρυθμίζουν συνήθως στα 420/160.

SfH
07-10-03, 23:33
1)To theoritiko orio ths 384 adsl me to implementation tou ote den einai 48, einai 40. Apo kei kai pera, mhn arxisoume pali tis syzhtiseis tou styl "o ote mou edwse parapanw", to thema einai oti me auta pou kanei o ote, den exoume amesa sygrisimes conne ektws an sygrinoume panw apo enan isp sthn IDIA grammh.
2)Vivodi 256 me 60k/s = NO WAY. Borei na leechare apo lan, apo sklhro h apo otidhpote allo ektws apo to net. H vivodi den rythmizei kan parapanw thn taxythta pou synxronizoun ta modem. Ama les gia IC metaxy xrhstwn IC, auto ginotane kai einai teliws diaforetikh periptwsh...
2)Egw proswpika iemai 95% ikanopoihmenos apo thn tellas ki otan ftiaxei kai to routing me aglia teliws tha eimai 100 :)

s0k
07-10-03, 23:54
newcommer:


Kala megale kai esi den pas piso .........

Tin xira me ta pente orfana tin xereis????


newcommer εγώ χλευαστικός με τον AMiGR ήμουνα στην παράθεσή μου για την επιθετική και άδικη απάντηση που έδωσε σε σένα, τώρα αν εσύ κατάλαβες άλλα και χρησιμοποιείς και χήρες και ορφανά γιαυτό το λόγο τι να πω! συγγνώμη!

newcommer
08-10-03, 00:04
sorry sok

lathos

newcommer
08-10-03, 00:10
2)Vivodi 256 me 60k/s = NO WAY. Borei na leechare apo lan, apo sklhro h apo otidhpote allo ektws apo to net. H vivodi den rythmizei kan parapanw thn taxythta pou synxronizoun ta modem. Ama les gia IC metaxy xrhstwn IC, auto ginotane kai einai teliws diaforetikh periptwsh...
2)Egw proswpika iemai 95% ikanopoihmenos apo thn tellas ki otan ftiaxei kai to routing me aglia teliws tha eimai 100 :)

1. ti na sou po, tha to xanapsakso kai tha epaneltho

2. diladi ti sindesi exeis? poso katevazeis?
kai einai stable to dowloading (opos forthnet) sou h me flunctuations(opos otenet)???

SfH
08-10-03, 02:12
tellas 384/128, paizei 46-48 (me fluctuations gia na lew 46-48 alla den peftei katw apo 46).

Gothic
08-10-03, 03:10
newcommer, sok και AmiGR χαλαρώστεεεε....

sostos
08-10-03, 03:18
oxi re file den kano lathos

apla mporei to theoritiko na einai mexri 48k alla apo tin arxi pou to evala mou katevaze full kai parapano (den xero giati)

edo se mia etaireia pou xero exoun vivodi 256 kai katevazoun me 60k !!!!!!!!!

To eida me ta matia mou , tora ti lete eseis den xero ego milao me gegonota kai me auta pou exo dei kai exo pathei.

Min mou peis oti den iparxoun kai alloi pou exoun dsl kai den katevazoun parapano apo to theoritiko?????

στην περιπτωση αυτη η μόνη εξήγηση ειναι οτι το πρόγραμμα μέτρησης δεν ειναι και τόσο αξιόπιστο! το θεωρητικό όριο δεν το ξεπερνά κανείς γιατί τότε αντιβαίνει τους νόμους της φύσης και της φυσικής!! (γιαυτό και αποκαλειται θεωρητικό όριο άλλωστε).
κι επαναλαμβάνω οτι ουτε αυτη η ταχύτητα είναι εφικτή λόγω των overheads. όποιος πιάνει 45Κ είναι θεος. οι αλλοι εχουν απλά χαλασμένο κοντέρ....

sostos
08-10-03, 03:21
Κατεβάζει πάνω από 48 ΚB/sec γιατί τον έχουν ρυθμίσει την γραμμή από το DSLAM περισσότερο για να κερδίζει το overhead και να πιάνει το θεωρητικό max της 384/128. Συνήθως αυτό γίνεται σε όσους πέφτουν σε siemens DSLAM και το ρυθμίζουν συνήθως στα 420/160.

ΑΘΛΟΝ! σε εχω για σοβαρο στοιχειο εδω μέσα! δεν επιτρεπεται εσυ να αναμασας τετοιες χαζοιστοριούλες που παραπληροφορούν. σιγά μην εχει ρυθμισει ο οτε την ταχυτητα παραπάνω!

Athlon_XP
08-10-03, 07:43
Μα στα Siemens DSLAM πάντα έτσι γίνετε. Ρωτήστε όποιον πέφτει πάνω σε Siemens DSLAM τι ταχύτητα πιάνει και θα σας πει σίγουρα 48 ή και παραπάνω (χαζές ιστορίες δεν λέω πάντως αλλά τουλάχιστον μπείτε καμιά φορά στο κανάλι του #adslgr στο IRC δίνοντας στο MIRC /server eu.undernet.org και μετά /join #adslgr).

dskf
08-10-03, 11:33
o athlon εχει δικιο.ειμαι σε siemens dslam.21/8 που εγινε η συνδεση κατεβαζα στα8ερα με 47 απο download.com με οτενετ.απο τοτε κατεβαζω μονο απο dc++
και η ταχυτητα δεν ειναι στα8ερη.ο αδερφος μου που κατεβαζει απο http βλεπει
47 αλλα οχι κα8' ολη την διαρκεια της μερας.το du meter εχει φτασει και στα 49κ.
επισης www.cfos.de ειναι driver/protocol? gia pppoe που εχει traffic shaping.απο δοκιμη με full upload το dl επεσε στο μισο αλλα νομιζω οτι εχει βελτιωσει το πινκγ
με dl/ul mazi.

SfH
08-10-03, 12:04
sostos->Ontws se pollous (myself included) o ote to exei rythmisei parapanw (ki an ki egw de borw na dw akrivws poso, mias kai eimai se pppoe, polloi pou einia se pppoa exoune bei sto webadmin tou modem ki exoune dei arketa ypshlotera noumerakia apo oso tha eprepe).

newcommer
08-10-03, 12:32
simfono kai ego me tous prolalisantes

AA-Tyrael
08-10-03, 12:33
rikste mia matia kai sta alla page tou ADSL.Gr gia tin forthnet kai Otenet

problems me to dl sti forthnet

Otenet=BYE BYE DARLING :\

Prepi na ise efharistimenos pou i tellas kani upgrade to diktio tis hori na tis to zitisoun :S

I otenet theli na tous kanoun parapona prota :S

P.s Ehi kanenas sas PSTN/ISDN otenet?
To latency mou ehi .....(min to po) tis last days

niksarid
08-10-03, 12:36
Μα στα Siemens DSLAM πάντα έτσι γίνετε. Ρωτήστε όποιον πέφτει πάνω σε Siemens DSLAM τι ταχύτητα πιάνει και θα σας πει σίγουρα 48 ή και παραπάνω (χαζές ιστορίες δεν λέω πάντως αλλά τουλάχιστον μπείτε καμιά φορά στο κανάλι του #adslgr στο IRC δίνοντας στο MIRC /server eu.undernet.org και μετά /join #adslgr).

Ερώτηξις: Γιατί φίλτατε Άθλωνα_ΧΠ το φτιάξατε το κανάλι στο Undernet? Μια χαρούλα GRnet δεν έχομε??? θα πήξει στα παράθυρα το mIRC, χώρια που θα χάσω τον μπούσουλα...

Athlon_XP
08-10-03, 13:22
Δυστηχώς εγώ δεν φταίω για αυτό μιας και το κανάλι δεν είναι δικό μου. Παλιότερα ήταν στο GRNET (νομίζω υπάρχει ακόμα) αλλά είχε γίνει κάτι με κάποιον IRC operator νομίζω και τότε το έκαναν στο undernet. Πάντως εγώ συνήθως είμαι πάντα και στο GRNET και στο UNDERNET αλλά και σε άλλα κανάλια για όποιον/α θέλει να με βρει αλλά το nickname μου στο GRNET είναι λίγο πιο μεγάλο και είναι συνήθως το Athlon_XP_Nvidia_Nforce2.

yiapap
08-10-03, 13:50
Vivodi: 60Kbps... Η Vivodi δεν ήταν που σε πακέτα δικά της (από Vivodi Server (π.χ. proxy) σε DSL Vivodi έδινε 768 down?

Τώρα για τα μέγιστα θεωρητικά και μη... πάντα να ελέγχετε average speeds. Το ADSL+DUMeter είναι εκπληκτικό στα spikes (από 4Kbps --> 100Kbps και ξανά 4). Ταχύτητες σταθερά στα 50ΚΒ/s σημαίνουν περίπου 460Kbps (15% overhead)... 460?!?!?!? Δηλαδή μια ανάσα από τα 512;;;; Λίγο περίεργο μου φαίνεται...

Siemens overclocked... Δηλαδή για να καταλάβω... Οι ISP στηρίζονται στον ΟΤΕ για να δώσουν όριο στο bandwidth τους;;; ΩΡΑΙΑ!

newcommer
08-10-03, 17:40
yiapap ti na sou po

ego me forthnet stathera 46-48 na min peftei me tipota kai arketes fores 50 arize

ti na po .......

SIEMENS DSLAM rulessssssssss

SfH
08-10-03, 17:52
yiapap->An de me apata h mnhmh mou h IC edine 768/768 metaxy twn xrhstwn ths.

Oso gia ta calculations, swstos eisai...alla mhn xenxas oti logika, ki otan vazeis 512 pali olo kai kati parapanw tha dinoun ;)


SIEMENS DSLAM rulessssssssss
Agreed

Bone_Collector
08-10-03, 17:56
Guys exakoloutho na min katalaveno pio to prob sas me tellas :P to ping mou eine poly kalo kai downloads xtipao kai 48k aneta ... (mirmigo-net 384k 8) )



mE OTENET POU EXO AORISTOU KATEBAZO 42 XALARA (OXI DEN EIMAI APO THESSALONIKI)


Ti na mas peis re file gia tin otenet tora ? to oti katebasame oloi me 12-14kb , 200 ms ping stin ellada kai sinexi disconnects apo tote pou "pitare" to diktio tis ? min tin sigrinis me tellas oute kai me kamia alli vevea kathos i otenet eine apo tous xiroterous isp se dsl ipiresies ... kai sto next2u supprot tmima kanoun tous kinezous ...



ASE TO ALLO H FORTHNET MOU DEIXNEI GEMATO DOWNLOAD STO DU METER XORIS SKABANEBAZMATA ANTITHETA OTENET KAI TELLAS PANO KATO SAN TRENAKI.


Min xehnas ena pragma omos i Forthnet eine eteria pou iparxi pano apo 10 xronia sto paixnidi ton isps kai i tellas den exei klisi akoma oute 1 xrono zwis kai omos ta exei kataferi polu kalitera apo allous "kataxiomenous isps" tou xorou (onomata den leme ikogenies den thigoume :PPP)

Wolverine
08-10-03, 18:06
yiapap: Τα siemens τα ρυθμίζουν συνήθως στα 420. Το έχω δοκιμάσει εγώ αυτό και με διαφορετικά modem και με διαφορετικούς ISP. Με το Efficient 5935 που έχω εγώ και με οτενετ (πριν αρχίσουν τα προβλήματα) κατέβαζα σταθερά με 46 kBps.

Password
08-10-03, 20:03
pos katalaveno se ti marka dslam eimai? pou mou leh diladi (dslam= tade?)

AMiGR
08-10-03, 22:27
Ti exoun plaka re megale???
Epeidi graftikes tora sto forum esteiles kai mia m.....kia
--

Sorry edw, sto site eimai apo tote pou ftiaxthke, ekleise gia kapoio logo
o account mou prin 3-4 mhnes kai bariomoun na ton ksanaftiaxw,
mhn akouw paparies twra...
Gia rwta kai ton webmastora.

--
Alkis Tsapanidis
www.amigasympan.gr/~pegasos/

Dimitris
08-10-03, 23:32
pos katalaveno se ti marka dslam eimai? pou mou leh diladi (dslam= tade?)

Yparxei edo sto forum ena arxeio opou analoga me to noumero thlefonou pou exeis vlepeis kai ti marka einai to DSLAM pou sou antistoixei.

sdikr
09-10-03, 02:16
Guys exakoloutho na min katalaveno pio to prob sas me tellas :P to ping mou eine poly kalo kai downloads xtipao kai 48k aneta ... (mirmigo-net 384k 8) )



mE OTENET POU EXO AORISTOU KATEBAZO 42 XALARA (OXI DEN EIMAI APO THESSALONIKI)


Ti na mas peis re file gia tin otenet tora ? to oti katebasame oloi me 12-14kb , 200 ms ping stin ellada kai sinexi disconnects apo tote pou "pitare" to diktio tis ? min tin sigrinis me tellas oute kai me kamia alli vevea kathos i otenet eine apo tous xiroterous isp se dsl ipiresies ... kai sto next2u supprot tmima kanoun tous kinezous ...



ASE TO ALLO H FORTHNET MOU DEIXNEI GEMATO DOWNLOAD STO DU METER XORIS SKABANEBAZMATA ANTITHETA OTENET KAI TELLAS PANO KATO SAN TRENAKI.


Min xehnas ena pragma omos i Forthnet eine eteria pou iparxi pano apo 10 xronia sto paixnidi ton isps kai i tellas den exei klisi akoma oute 1 xrono zwis kai omos ta exei kataferi polu kalitera apo allous "kataxiomenous isps" tou xorou (onomata den leme ikogenies den thigoume :PPP)


Ναι αλλα η Τελας εχει την μαμα wind απο πισω! αλλα ξεχασα εχει την wind απο πισω οταν μας συμφερει αλλιως ειναι νεοι στο παιχνιδι το isp. ααααα το ξερετε οτι η wind εχει καποια οικονομικα προβληματακια???
Forthnet εχει την τεχνογνωσια, ειναι αυτη που εφερε το internet σε ιδιωτες στην ελλαδα.
Απο την αλλη η Οτενετ εχει τον μπαμπα Οτε απο πισω.
hol καλη αλλα απο την στιγμη που εγινε εξαγορα εγινε σαν την εταιρια που την εξαγορασε.
Εμενα προσωπικα πειτε μου για τελας οταν καποια στιγμη αποφασισει να δωσει αυτο που μπορει (να κανει επενδυσεις πανω στο υπαρχον δικτυο απο την ΔΕΗ) και οχι κατσε να παρουμε γραμουλες απο τον ΟΤΕ να τα αρπαξουμε.

Wolverine
09-10-03, 04:38
Forthnet εχει την τεχνογνωσια, ειναι αυτη που εφερε το internet σε ιδιωτες στην ελλαδα.


Μην ακούω υπερβολές και η Forthnet δεν είναι και καμιά αγία εταιρία πριν ανοίξει η οτενετ έκανε ότι ήθελε και χρησιμοποιούσε τακτικές πολύ περίεργες εκμεταλλευόμενη την θέση που είχε τότε. Κάποτε είχε αρνηθεί να συνεισφέρει ιδιαίτερα στην ανάπτυξη του AIX γιατί κάτι τέτοιο δεν θα την ωφελούσε αυτή ιδιαίτερα αλλά τις μικρότερες εταιρίες και για να μην έχει τον ανταγωνισμό δεν έδινε φράγκο. Άσε που το οι πρώτοι που είδαν internet στην Ελλάδα ήταν από Compulink. Αυτά για να μην ξεχνάμε και να μην θεωρούμε κάποιες εταιρίες ότι είναι άγιες. Όλοι λεφτά θέλουν να βγάλουν και το κάνουν με κάθε δυνατό τρόπο. Το μόνο θετικό είναι ότι αρχίζει να αναπτύσσετε ο ανταγωνισμός.

yiapap
09-10-03, 09:09
Μην ακούω υπερβολές και η Forthnet δεν είναι και καμιά αγία εταιρία πριν ανοίξει η οτενετ έκανε ότι ήθελε και χρησιμοποιούσε τακτικές πολύ περίεργες εκμεταλλευόμενη την θέση που είχε τότε. Κάποτε είχε αρνηθεί να συνεισφέρει ιδιαίτερα στην ανάπτυξη του AIX γιατί κάτι τέτοιο δεν θα την ωφελούσε αυτή ιδιαίτερα αλλά τις μικρότερες εταιρίες και για να μην έχει τον ανταγωνισμό δεν έδινε φράγκο.
....
Πες τα - και πες και άλλα, να ακούνε οι νεώτεροι ή/και οι πιο πορωμένοι!!!

nEC
09-10-03, 09:28
Κάποτε είχε αρνηθεί να συνεισφέρει ιδιαίτερα στην ανάπτυξη του AIX γιατί κάτι τέτοιο δεν θα την ωφελούσε αυτή ιδιαίτερα

An thimamai kala, itan enas apo tous Anti-AIX providers arnoumenh gia arketo kairo na dimiourgithei to AIX kai kathisterontas arketa to project... Vevaia den itan kai i moni....

Athlon_XP
09-10-03, 09:38
Το πορωμένοι το εννοείς για εμένα μήπως; Πάντως εγώ την pOTEnet δεν την πάω και ας κάνει καλύτερες τις ταχύτητες τις εγώ δεν πρόκειται ποτέ να την προτιμίσω γιατί κάνει συνεχώς μπαμπέσικα συστήματα.

yiapap
09-10-03, 09:43
Το πορωμένοι το εννοείς για εμένα μήπως; Πάντως εγώ την pOTEnet δεν την πάω και ας κάνει καλύτερες τις ταχύτητες τις εγώ δεν πρόκειται ποτέ να την προτιμίσω γιατί κάνει συνεχώς μπαμπέσικα συστήματα.
Όχι σου ορκίζομαι ότι δεν είχα κανέναν στο μυαλό μου όταν το έγραφα (αλλά, τώρα που το λες σου υπενθυμίζω τη λαϊκή ρήση "όποιος έχει τη σφίγγα...")
Όσο για την ΟΤΕΝet, εδώ θα συμφωνήσω, πορωμένος γαρ, απόλυτα... Άλλωστε για όλους (ακόμη και τη Forthnet) θα βρει κάποιος κάτι καλό να πει... για την ΟΤΕΝet... τι καλό να πεις;;;

Φιλικά,
Γιάννης

maria
09-10-03, 10:35
skdir να σε ενημερωσω πως η τεχνολογια IP over power lines δεν εχει εφαρμοστει πουθενα στον κόσμο (παρά μόνο πιλοτικά σε κάποια περιοχή στη Σκωτία) λόγω σοβαρων τεχνικών προβλημάτων αυτης της τεχνολογίας. Τεράστιων διαστάσεων εταιρίες έχουν ασχοληθεί με το θέμα και τα παράτησαν στη μέση (συμπεριλαμβανομένης και της Wind).

Τα πραγματα ειναι απλα:
Οτενετ:εκθετική μείωση της προόδου
Φορθνετ:εντυπωσιακη σταθερότητα (στασιμότητα?)
Τελλας:εκθετικη αυξηση της προόδου (μεχρι τωρα, μετα ιδωμεν)
Αcn:καλη πρόοδος (ας περιμενουμε πριν κρινουμε,θετικά ή αρνητικα)
Λοιπές εταιρίες:στα όρια της ανόδου.

Athlon_XP
09-10-03, 12:33
Να και τα δικά μου σχόλια προς τον κάθε ISP:

FORTHNET: Σταθερότητα στο full και μικρότερα pings παντού
pOTEnet: Not identified as ISP (αποτυχιμένος ISP, πεθαμένος ISP, μπαμπέσικος και πολλά άλλα)
ACN: Καλή φαίνεται αλλά έχει αστάθεια με το εξωτερικό
Tellas: Δεν γνωρίζω και πολλά γι' αυτήν αλλά μάλλον και αυτή δεν πρέπει να είναι στα καλά τις σύμφωνα με τα λεγάμενα
VIVODI: Σταθερή αλλά δυστηχώς με μικρή κάλυψη (και μάλλον γι' αυτό ευθύνεται ο πΟΤΕ με τις μαλακίες του)
Λοιπές: Δεν υπάρχουν λοιπές για μένα

Αυτά είναι τα τωρινά αποτελέσματα των ISP.

sdikr
09-10-03, 12:53
skdir να σε ενημερωσω πως η τεχνολογια IP over power lines δεν εχει εφαρμοστει πουθενα στον κόσμο (παρά μόνο πιλοτικά σε κάποια περιοχή στη Σκωτία) λόγω σοβαρων τεχνικών προβλημάτων αυτης της τεχνολογίας. Τεράστιων διαστάσεων εταιρίες έχουν ασχοληθεί με το θέμα και τα παράτησαν στη μέση (συμπεριλαμβανομένης και της Wind).

Τα πραγματα ειναι απλα:
Οτενετ:εκθετική μείωση της προόδου
Φορθνετ:εντυπωσιακη σταθερότητα (στασιμότητα?)
Τελλας:εκθετικη αυξηση της προόδου (μεχρι τωρα, μετα ιδωμεν)
Αcn:καλη πρόοδος (ας περιμενουμε πριν κρινουμε,θετικά ή αρνητικα)
Λοιπές εταιρίες:στα όρια της ανόδου.


Η τεχνολογια Ip over power lines εχει δωθει στην Αυστρια, σιγουρα οχι σε ολη την εκταση αλλα εχει δωθει.

απο εκει και περα, η Δεη χρησιμοποιει εδω και καιρο δικο της συστημα επικοινωνιας με τους υποσταθμους της,
Φιλικα

maria
09-10-03, 13:19
Γνωστο αυτο αλλα για να μιλανε οι τεχνικοι μεταξυ τους όχι για όλο τον πληθυσμο.Κι εγω την υποστηριζω θερμα αυτην την τεχνολογια και ελπιζω η Τελλας να προχωρησει επιτελους στο αρχικο σχεδιο.
Στην Αυστρια όμως ειχε απελευθερωθει η αγορα ενεργειας απο πριν και ειχαν ήδη voice over IP.Και η εταιρια που το εδωσε εχει ολοκληρωμενο backbone με οπτικες..Μεχρι να γινουν αυτα εδω.......... :(

Nik0s
09-10-03, 20:03
Έάν το authentication της σύνδεσης γίνεται με μέθοδο που απαιτεί εικονικό dialup (νομίζω αυτό γίνεται μόνο με PPPoA και USB modem) τότε το εικπνίδιο της σύνδεσης σου δίνει την ακριβή ταχύτητα. Εγώ στην αγγλία είχα σύνδεση 512/256 , και όταν έκανα σύνδεση μου έδινε 576/288 που ήταν προφανώς το μήκος του overhead. Έπιανα συνεχώς γύρω στα 62K

@ ADSLgr.com All rights reserved.