PDA

Επιστροφή στο Forum : D-Link Dlink DSL-G624T New Firmware Version : V3.00B01T01.WI-C.20080410



Σελίδες : [1] 2

SantoPtol
18-06-08, 19:38
Σήμερα είδα ότι στον κατάλογο ftp (ftp://ftp.dlink.gr/Adsl/DSL-G624T/Firmware/) της d-link, εδώ και 2 μήνες βγάλανε καινούριο firmware. Επιστρέψαν στο παλιό και για μένα άθλιο interface αλλά πρόσθεσαν επιλογές. Το καλό με αυτό το interface είναι ότι είναι ίδιο με αυτό που χρησιμοποιεί η www.portforward.com οπότε μπορείς πλέον να ανοίξεις πόρτες με τις δικιές τους οδηγίες.

Το έβαλα πάνω και κράτησε όλες τις ρυθμίσεις και τις πόρτες που είχα ανοίξει με το παλιό interface οπότε για όποιον νομίζει ότι θα του κάνει καλό ένα καινούριο firmware ας το δοκιμάσει άφοβα.

koystado
21-06-08, 13:28
φιλε δοκιμασα το καινουριο firmware οντος αθλιο ειναι το interface αλλα τουλαχιστον ειχα επιτελους ανοιχτες πόρτες το μόνο κακο ειναι οτι ο συγχρονισμος μου απο τα 21000 περιπου επεσε στα 19800

Frontier
21-06-08, 17:45
Σήμερα είδα ότι στον κατάλογο ftp (ftp://ftp.dlink.gr/Adsl/DSL-G624T/Firmware/) της d-link, εδώ και 2 μήνες βγάλανε καινούριο firmware. Επιστρέψαν στο παλιό και για μένα άθλιο interface αλλά πρόσθεσαν επιλογές. Το καλό με αυτό το interface είναι ότι είναι ίδιο με αυτό που χρησιμοποιεί η www.portforward.com οπότε μπορείς πλέον να ανοίξεις πόρτες με τις δικιές τους οδηγίες.

Το έβαλα πάνω και κράτησε όλες τις ρυθμίσεις και τις πόρτες που είχα ανοίξει με το παλιό interface οπότε για όποιον νομίζει ότι θα του κάνει καλό ένα καινούριο firmware ας το δοκιμάσει άφοβα.

Είσαι σίγουρος ότι είναι νεώτερο; Η ημερομηνία του αρχείου στο server τους δεν έχει σχέση με την έκδοση του Firmware. Διότι - βάσει αριθμοδότησης εκδόσεων - η V3.00B01T01.WI-C.20080410 είναι παλαιότερη της V3.10B01T02.EU-A.20070924.

Αν έχεις όρεξη για πειραματισμούς, βάλε το firmware απ΄το site των Routertech (www.routertech.org). Εγώ αυτό χρησιμοποιώ εδώ και 3 εβδομάδες (έκδοση 2.5), το οποίο είναι απείρως παραμετροποιήσιμο και πολύ πιο σταθερό απ'το επίσημο της D-Link :oneup:

SantoPtol
21-06-08, 18:36
Είσαι σίγουρος ότι είναι νεώτερο; Η ημερομηνία του αρχείου στο server τους δεν έχει σχέση με την έκδοση του Firmware. Διότι - βάσει αριθμοδότησης εκδόσεων - η V3.00B01T01.WI-C.20080410 είναι παλαιότερη της V3.10B01T02.EU-A.20070924.

Αν έχεις όρεξη για πειραματισμούς, βάλε το firmware απ΄το site των Routertech (www.routertech.org (http://www.routertech.org)). Εγώ αυτό χρησιμοποιώ εδώ και 3 εβδομάδες (έκδοση 2.5), το οποίο είναι απείρως παραμετροποιήσιμο και πολύ πιο σταθερό απ'το επίσημο της D-Link :oneup:

Αυτό με τις αριθμοδοτήσεις ομολογώ ότι δεν το ήξερα. :oops:
Εννοείται ότι όταν πάω σπίτι θα δοκιμάσω αυτό που προτείνεις εσύ αφού πρώτα σώσω τις ρυθμίσεις που ήδη έχω. Thanks για το info. :oneup:

Frontier
22-06-08, 17:53
Αυτό με τις αριθμοδοτήσεις ομολογώ ότι δεν το ήξερα. :oops:
Εννοείται ότι όταν πάω σπίτι θα δοκιμάσω αυτό που προτείνεις εσύ αφού πρώτα σώσω τις ρυθμίσεις που ήδη έχω. Thanks για το info. :oneup:

Σημείωσε τις ρυθμίσεις σου και σε ένα χαρτί/αρχείο καλύτερα, διότι δεν μπορείς να κάνεις restore το αρχείο ρυθμίσεων της έκδοσης που τρέχεις τώρα σε κάποιο άλλο firmware (είτε στο νεώτερο της D-Link είτε στο RouterTech).

SantoPtol
22-06-08, 17:57
Σημείωσε τις ρυθμίσεις σου και σε ένα χαρτί/αρχείο καλύτερα, διότι δεν μπορείς να κάνεις restore το αρχείο ρυθμίσεων της έκδοσης που τρέχεις τώρα σε κάποιο άλλο firmware (είτε στο νεώτερο της D-Link είτε στο RouterTech).

Για κάθε έκδοση του firmware διαφορετικό backup αρχείο. :oneup:

pitsinis7
01-07-08, 12:47
ρε παιδια μπορει κανεις να μαθει στα σιγουρα αν ειναι οντως καινουργιο το firmware?????το ρουτερακι παντως ειναι πολυ καλο....μονο να το εχετε σε σκληρο επιπεδο γιατι οταν ζεσταινεται χανει το σημα της γραμμης......αποδεδειγμενο....

pitsinis7
02-07-08, 13:31
το firmware της routertech ειναι σιγουρο και σταθερο ρε παιδια να το δοκιμασω?????

Frontier
02-07-08, 21:29
To RouterTech firmware είναι σταθερότατο και με απίστευτες δυνατότητες, αλλά θα πρέπει να μελετήσεις πρώτα τις οδηγίες πολύ καλά πριν το περάσεις.

Αν το κάνεις αυτό, θα σε ανταμείψει διότι το DSL-G624T κυριολεκτικά μεταμορφώνεται σε ένα εξαιρετικά δυνατό router με εκπληκτικές δυνατότητες.

Το χρησιμοποιώ απ'τα τέλη Μαΐου - όταν μου έδωσαν το DSL-G624T στη Forthnet με 2play - και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος :oneup:

Είναι firmware καθαρά για προχωρημένους, αλλά έχει εξαιρετικά εύχρηστο γραφικό περιβάλλον, με πολλές περισσότερες δυνατότητες απ'τα επίσημα firmware της D-Link.

pitsinis7
03-07-08, 00:58
μπορει καποιος να με βοηθησει με τις ρυθμισεις?εχω οτε κονεξ στο 1mbps...θα ηθελα να βαλω αυτο το firmware....

JERY
03-07-08, 14:41
Μπορει καποιος να δωσει link γιατι δεν εβγαλα ακρη
Τo fw που δινουν κανουν για πολλα ρουτερ?

..................

Aπο οτι καταλαβα κανει για πολλα router.Ενας φιλος εχει προβληματα με το wifi, ειχες τετοια προβληματα και λυθηκαν με το συγκεκριμενο?
Aαπλα κανω update οπως το κανονικο fw? Τα λαμπακια εσενα σου δουλευουν κανονικα?

GiorgosH
04-07-08, 14:57
το δικό μου έχει από τη 'μαμά' του το V3.02B01T02.EU-A.20061124... Είμαι με Τελάς.. Να αναβαθμίσω ή δεν αξίζει τον κόπο?

SantoPtol
04-07-08, 20:17
@GiorgosH
Εσύ βάλε V3.10B01T02.EU-A.20070924 που είναι σίγουρα πιο καινούριο firmware από το δικό σου.
Βέβαια πολλοί λένε αν δουλεύει μην το πειράζεις. Η απόφαση δική σου. Σε εμένα πχ μου αρέσει να δοκιμάζω καινούρια πράγματα και να πειραματίζομαι με τα μηχανήματα μου, άλλοι φοβούνται, άλλοι βαριούνται.

paliotomaro
04-07-08, 22:29
Γειά σας και από μένα,

Μόλις έβαλα το V3.10B01T02.EU-A.20070924 και το πρώτο που είδα είναι ότι ο router κούμπωσε
σε μεγαλύτερη ταχύτητα από πριν.
16531 είχα πριν ενώ τώρα 17804.
Το μόνο που βλέπω στο log είναι το.....Jul 4 22:27:03> Error : IOCTL get hwaddr failed
Ξέρει κανείς τι είναι αυτό ?
Σχετικά με τη συμπεριφορά του router με το καινούργιο software θα επανέλθω.

Thanks !!

pitsinis7
05-07-08, 13:55
το V3.10B01T02.EU-A.20070924 ειναι το καλυτερο φιρμ...δουλευει σαν σκυλι με αυτο...αλλα θυμηθειτε..παντα να το κρατατε δροσερο...εχει προβλημα με τη θερμοτητα...

loikl13
15-07-08, 19:29
kalhspera paidia

exw k gw to idio router me forthnet 2play

kanw port forwarding gia utorrent k syxna -ka8e 2 meres- oi ri8miseis xanontai
me apotelesma na xreiazetai na ksana anoiksw tis portes h sthn kalyterh periptosh
an den xathoun ginontai inactive kai prepei na tis kanw add sto active
koutaki.

exw V3.10B01T02.EU-A.20070924 kai apo oti exw googlarei leei oti einai to kalytero
firmware

tespa afou einai tzampa to router ok pantos an eprepe na plhrwsw gia na to apokthsw
tha protimousa kapoio allo -ayto gia tous pithanous agorastes.

na kanw k mia erwthsh:
enw me kalodio katevazw panw apo 1,5 MBytes sta8era kai analogws thn ora k thn
mera mporei na piasw k 2Mbytes

me wireless dn ksepernaw ta 250 KBytes
einai normal ayto tetoies taxythtes mporei na piasei wireless to rooter h kati ftaiei?

a k kati teleytaio
polles fores eno to laptop einai poly konta sto router den to vlepei
thn stigmh pou router tis geitonias se apostash 50 metrwn ta vlepei kanonika

an kserei kapoios as vohthsei

thnks have a nice day :)

SantoPtol
16-07-08, 21:41
Απαγορεύονται τα greeklish, αν τα αλλάξεις σε ελληνικά θα σου απαντήσω σε αρκετές από τις ερωτήσεις σου.

loikl13
17-07-08, 11:41
καλησπερα παιδια

εχω k γω το ιδιο router με forthnet 2play

κανω port forwarding για utorrent k συχνα -καθε 2 μερες- oi ριθμισεις χανονται
με αποτελεσμα να χρειαζεται να ξανα ανοιξω τις πορτες η στην καλυτερη περιπτοση
αν δεν χαθουν γινονται inactive και πρεπει να τις κανω add στο active
κουτακι.

εχω V3.10B01T02.EU-A.20070924 και απο οτι εχω googlarei leei οτι einai το καλυτερο
firmware
τελοσπάντων αφου einai tzampa το router ok παντος αν επρεπε να πληρωσω για να τo αποκτησω
θα προτιμουσα καποιο αλλο -αυτο για τους πιθανους αγοραστες.

να κανω k μια ερωτηση:
ενω με καλοδιο κατεβαζω πανω απο 1,5 MBytes σταθερα και αναλογως την ωρα k την
μερα μπορει να πιασω k 2Mbytes

με wireless δεν ξεπερναω τα 250 ΚBytes
ειναι νορμαλ αυτο τετοιες ταχυτητες μπορει να πιασει wireless το rooter η κατι φταιει?

α κ κατι τελευταιο
πολλες φορες ενο το laptop ειναι πολυ κοντα στο router δεν το βλεπει
την στιγμη που router τις γειτονιας σε αποσταση 50 μετρων τα βλεπει κανονικα

αν ξερει καποιος ας βοηθησει

thnks have a nice day

SantoPtol
17-07-08, 13:41
Για το port forwarding, κάθε φορά που κάνεις κάποια ρύθμιση σε αυτό το router πρέπει να πας πατήσεις την επιλογή save and reboot που νομίζω βρίσκεται στην καρτέλα maintenance. Τώρα έχω το firmware της Routertech πάνω και δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά που είναι αυτή η επιλογή. Αυτό το "κακό" έχει, ενώ σε άλλα router ένα απλό apply αρκεί, αυτό θέλει save and reboot και μετά δεν χάνονται οι ρυθμίσεις ούτε και αν μείνει μέρες χωρίς ρεύμα.

Για το wireless δοκίμασε να αλλάξεις κανάλι (από 1 ως 12 νομίζω) γιατί παίζει να υπάρχουν και άλλα wireless δίκτυα στην περιοχή σου αν χρησιμοποιείτε ίδιο ή παραπλήσιο κανάλι να κάνει ο ένας θόρυβο στον άλλον. Στο δικό μου σπίτι από το ασύρματο πιάνω μέχρι 1 MB/sec, αλλά το PC μου βρίσκεται σε άλλον όροφο. Το σίγουρο είναι ότι και κοντά στο router να το είχα την ταχύτητα του καλωδίου δεν θα την είχα.
Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει, όταν μεταφέρω αρχεία σε φορητό δίσκο usb που το usb καλώδιο περνάει κοντά από το καλώδιο της κεραίας του ασύρματου, ενώ έχω σήμα 4 στα 5 πέφτει η ταχύτητα στο 1 Mbps και η σύνδεση σέρνεται.

Με αυτό το router είμαι πολύ ευχαριστημένος ειδικά σε σχέση με ένα Zyxel P-660HW-D1 που είχα που πάνω από το 1 MB/sec μπούκωνε και για 20 δευτερόλεπτα δεν σάλευε. Και κατέβαζα από server, όχι torrent που είναι πιο βαριά. Αν δεν μου το έδινε η forthnet θα αγνοούσα την ύπαρξη του, επίσης η πρώτη εντύπωση όταν το είδα ήταν μέτριο και μου φάνηκε φθηνιάρικο, αλλά μετά άλλαξα γνώμη. Το Web interface είναι ότι πιο όμορφο έχω δει και πολύ πρακτικό. Επίσης είναι πολύ σταθερό και όταν σου αλλάζει IP ο πάροχος ξανασυνδέεται σε τόσο λίγο χρόνο που πχ αν διαβάζεις μια σελίδα του Adslgr με 10 μεσαίου μεγέθους post δεν το καταλαβαίνεις ότι άλλαξες IP.

pitsinis7
22-07-08, 14:14
παιδια βαλτε το φιρμ της routerterch.org.πραγματικα μετατρεπεται σε ενα απιστευτα δυνατο και σταθερο ρουτερ...

Frontier
23-07-08, 11:37
Για το port forwarding, κάθε φορά που κάνεις κάποια ρύθμιση σε αυτό το router πρέπει να πας πατήσεις την επιλογή save and reboot που νομίζω βρίσκεται στην καρτέλα maintenance. Τώρα έχω το firmware της Routertech πάνω και δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά που είναι αυτή η επιλογή. Αυτό το "κακό" έχει, ενώ σε άλλα router ένα απλό apply αρκεί, αυτό θέλει save and reboot και μετά δεν χάνονται οι ρυθμίσεις ούτε και αν μείνει μέρες χωρίς ρεύμα.

Το 624T δε χρειάζεται reboot μετά απ'τις αλλαγές στο port forwarding. Αυτό είναι πρόβλημα μόνο στο firmware της D-Link. Στο Routertech αφού ρυθμίσεις το port forwarding, απλά πηγαίνεις Tools -> System Commands -> Save All και είναι ΟΚ.

Το 624Τ είναι απ'τα καλύτερα routers που είχα, αν όχι ανώτερο - σίγουρα σε λειτουργίες - και απ'το Speedtouch 585i :oneup:

nikolaswimmer
30-07-08, 11:45
το V3.10B01T02.EU-A.20070924 ειναι το καλυτερο φιρμ...δουλευει σαν σκυλι με αυτο...αλλα θυμηθειτε..παντα να το κρατατε δροσερο...εχει προβλημα με τη θερμοτητα...

Εχω την ιδια εκδοση αλλα δε μου κραταει τις ρυθμισεις στο port forward και ενοειται οτι παταω και στο save and reboot. Εσυ δεν εχεις το ιδιο προβλημα?

Και κατι ακομα. Εχω κατεβασει τα αρχεια απο routertech για να βαλω το δικο τους. Οταν παω να τρεξω ομως το ruchecker που το προτεινουν αυτοι βγαινει μηνυμα λαθους. να συνεχισω αφοβα η να το αφησω?

SantoPtol
30-07-08, 12:42
Δηλαδή ρε παιδιά μετά το apply που κάνετε στην καρτέλα για να ανοίξετε port, και μετά save & reboot και δεν κρατάει τις ρυθμίσεις; Μου φαίνεται πολύ περίεργο, γιατί σε μένα μια χαρά δούλευε το επίσημο firmware. Δοκιμάστε καλύτερα να ξαναπεράσετε το επίσημο firmware της D-link πριν δοκιμάσετε εναλλακτικά, γιατί αν κάτι πάει στραβά θα χάσετε το router σας.

nikolaswimmer
31-07-08, 08:47
Δηλαδή ρε παιδιά μετά το apply που κάνετε στην καρτέλα για να ανοίξετε port, και μετά save & reboot και δεν κρατάει τις ρυθμίσεις; Μου φαίνεται πολύ περίεργο, γιατί σε μένα μια χαρά δούλευε το επίσημο firmware. Δοκιμάστε καλύτερα να ξαναπεράσετε το επίσημο firmware της D-link πριν δοκιμάσετε εναλλακτικά, γιατί αν κάτι πάει στραβά θα χάσετε το router σας.

Ακριβως αυτο και δεν εχω κανει καποιο update για να πω οτι ισως εγινε εκει κατι λαθος. Το επισημο της D-link τελευταια εκδοση 'φοραει'.

SantoPtol
31-07-08, 14:13
Ακριβως αυτο και δεν εχω κανει καποιο update για να πω οτι ισως εγινε εκει κατι λαθος. Το επισημο της D-link τελευταια εκδοση 'φοραει'.

Ξαναπέρασε το μήπως κάτι είχε πάει στραβά όταν το περάσανε από το εργοστάσιο.

johnvam
06-08-08, 08:45
Γειά σας και από μένα,

Μόλις έβαλα το V3.10B01T02.EU-A.20070924.
Το μόνο που βλέπω στο log είναι το.....Jul 4 22:27:03> Error : IOCTL get hwaddr failed


Το επιβεβαιώνω και εγώ!!!

pitsinis7
07-08-08, 01:46
Το επιβεβαιώνω και εγώ!!!

κανε αυτο που λεει ο santoptol...ξανα περασε το γνησιο firmware κ δες αν φτιαξει....ξαφνικα το επαθε??

οριστε κ link απο τον ftp της d-link...ftp://ftp.dlink.gr/Adsl/DSL-G624T/Firmware/:oneup:

sgavros
19-08-08, 18:39
Γειά χαρά (που λέει ο λόγος!!)
Πήγα να κάνω update σε RouterTech firmware και το έκανα brick!. Ενώ στην αρχή το είδε κανονικά, μετα δεν μπορούσε να κάνει καθόλου σύνδεση με το τον υπολογιστή (δεν δίνει IP). Υπάρχει περίπτωση να μου το αλλάξουν δεδομένου οτι είναι ακόμα στην εγγύηση? Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κανένα από τα προγραμματάκια που κυκλοφορούν γιατί δεν μπορεί να το δει καθόλου ο υπολογιστής.
Καμιά ιδέα?

pitsinis7
19-08-08, 19:03
Γειά χαρά (που λέει ο λόγος!!)
Πήγα να κάνω update σε RouterTech firmware και το έκανα brick!. Ενώ στην αρχή το είδε κανονικά, μετα δεν μπορούσε να κάνει καθόλου σύνδεση με το τον υπολογιστή (δεν δίνει IP). Υπάρχει περίπτωση να μου το αλλάξουν δεδομένου οτι είναι ακόμα στην εγγύηση? Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κανένα από τα προγραμματάκια που κυκλοφορούν γιατί δεν μπορεί να το δει καθόλου ο υπολογιστής.
Καμιά ιδέα?

δεν υπαρχει περιπτωση να στο αλλαξουν....δεν επιτρεπεται η αλλαγη φιρμ ποσο μαλλον και στην περιπτωση σου που το φιρμ δεν ειναι γνησιο αρα δεν υποστηριζεται απο την εταιρεια....μπορεις να ποσταρεις στο φορουμ της ρουτερτεκ και να σου πουν πως μπορεις να επαναφερεις το ρουτερ....

Frontier
19-08-08, 21:39
Εάν το router ανάβει - το λαμπάκι status - μαζί με το power, τότε απλά έχει πειραχτεί το firmware, αλλά ο bootloader είναι άθικτος. 100% επανέρχεται αρκεί να χρησιμοποιήσεις το εξής πακέτο:



http://rapidshare.com/files/138550705/DSL-G624T_Dlink_3.10B01T02.EU_20070924.7z.html


Θα ορίσεις την IP του υπολογιστή σου ως 192.168.1.4, θα τρέξεις το runme.bat που βρίσκεται μέσα στο φάκελο Recovery και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες.

Προσοχή: Θα έχεις αποσυνδέσει το router απ'την τηλεφωνική γραμμή και θα έχεις συνδεδεμένο μόνο τον υπολογιστή με την IP 192.168.1.4 με αυτόν και πάνω στην Ethernet θύρα 1 του G624T. Ακολουθείς κανονικά τη διαδικασία (σβύνεις το router, περιμένεις 30" και όταν το πρόγραμμα στο πει το ξαναβάζεις στο ρεύμα) και θα επανέλθει με το εργοστασιακό firmware.

haorfani
19-08-08, 23:51
Καλησπέρα παιδια πριν λιγο εκανα register επείδη διάβαζα την συζήτηση σας κ ήθελα να ρωτήσω κάτι.Το firmware το site της routertech ειναι αυτο που λέει πάνω πάνω,κ ταιριάζει σε όλα τα router?Γιατι απο κατι κατάλαβα έχουν ένα firmware για όλα τα router κ το κάνεις customize ανάλογα με το router σου.Εχω την τελευταία έκδοση για το συγκεκριμενο router κ δουλεύει σχετικα καλά αξιζει τον κόπο να κάνω update??

sgavros
20-08-08, 00:49
Εάν το router ανάβει - το λαμπάκι status - μαζί με το power, τότε απλά έχει πειραχτεί το firmware, αλλά ο bootloader είναι άθικτος. 100% επανέρχεται αρκεί να χρησιμοποιήσεις το εξής πακέτο:



http://rapidshare.com/files/138550705/DSL-G624T_Dlink_3.10B01T02.EU_20070924.7z.html
Θα ορίσεις την IP του υπολογιστή σου ως 192.168.1.4, θα τρέξεις το runme.bat που βρίσκεται μέσα στο φάκελο Recovery και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες.

Προσοχή: Θα έχεις αποσυνδέσει το router απ'την τηλεφωνική γραμμή και θα έχεις συνδεδεμένο μόνο τον υπολογιστή με την IP 192.168.1.4 με αυτόν και πάνω στην Ethernet θύρα 1 του G624T. Ακολουθείς κανονικά τη διαδικασία (σβύνεις το router, περιμένεις 30" και όταν το πρόγραμμα στο πει το ξαναβάζεις στο ρεύμα) και θα επανέλθει με το εργοστασιακό firmware.

Γιατρέ μου!!!!
Δούλεψε κανονικά.
Σ' ευχαριστώ πολύ!!!

andreas1986
01-09-08, 18:27
Καλησπέρα

Παίδες έβαλα το firmware και έχει απενεργοποιηθεί to wirelless και δεν ξέρω πως να το ενεργοποιήσω....plz help me!!!

SantoPtol
01-09-08, 18:53
Φίλε andreas1986 ποιό firmware έχεις βάλει γιατί εδώ μιλάμε είτε για τα επίσημα είτε για custom της routertech;

Επίσης κανονικά όποιο και να έβαλες το wireless πρέπει να είναι ενεργοποιημένο και ξεκλείδωτο.

andreas1986
01-09-08, 20:02
έχω βάλει το τελευταίο από το fttp της d-link!to modem μώλις έγινε το update έκανε restart και δεν είναι ανοιχτό το λαμπάκι toy wirelless και δεν μπορώ να βρώ άκρη στο menu του d-link(192.268.1.1) πως να το ενεργοποιήσω!

giorgos100
04-09-08, 16:49
Γιατρέ μου!!!!
Δούλεψε κανονικά.
Σ' ευχαριστώ πολύ!!! πως το εκανες ακριβως γιατι σε εμενα μου βγαζει αυτο FTP timeout!
THE devile’s IP addreww is 5.8.8.8
Please change your machine’s IP address for the same subnet and then re-running this utility τι ip να βαλω ειχα βαλει 192,168,1,4 και μετα 5,8,8,8 αλλα τιποτα

talos_2002
08-09-08, 13:41
Ρώτησα το D-Link Hellas Support Center για το V3.00B01T01.WI-C firmware, που έχει νεότερη ημερομηνία, και παραθέτω την απάντηση.

Το WI-C firmware δεν είναι για την Ευρωπαϊκή έκδοση του DSL-G624T αλλά για
μια ειδική έκδοση που έχει βγεί στην Ιταλία.

giwrgos21r
17-09-08, 02:08
αυτο το ρουτερ (d-λινκ g624..) ειναι καλυτερο απτο Linksys wag200g τι λετε ?

RTouris
19-09-08, 10:28
Από την εμπειρία μου τα τελευταία χρόνια θα έλεγα πως προτιμώ τα Dlink σε σχέση με τα Linksys λόγω της σταθερότητας που προσφέρουν στον συγχρονισμό της γραμμής...

Κατά το παρελθόν είχα ασχοληθεί αρκετά με την linksys, ιδίως από την στιγμή που την εξαγόρασε η μαμά Cisco, αλλά δεν έμεινα ποτέ ευχαριστημένος ούτε από το web interface, ούτε από την αξιοπιστία σε βάθος χρόνου σε προβληματικές γραμμές ΟΤΕ (υψηλά attenuations και χαμηλά SNRs) τη στιγμή που ανταγωνιστικά στην τιμή προϊόντα της Dlink έπαιζαν κανονικά...

Οπότε μια ψήφος από εμένα για Dlink

pitsinis7
19-09-08, 10:37
και απο εμενα μια ψηφος σε d-link....απροβληματιστα σε καλη τιμη....σταθερα και παραμετροποιησιμα...
ειδικα το 2640b που εχω με εχει ενθουσιασει με το πολυ δυνατο wireless...:oneup:

Samael_667
21-09-08, 13:19
Να κάνω μια ερώτηση κι εγώ, πήρε ένα φίλος μου πρόσφατα το G624T κι έλεγα να του περάσω το firmware της routertech.
Διάβασα κάπου στα docs όμως ότι δεν υπάρχει επικοινωνία μεταξύ των pc που είναι συνδεδεμένα ασύρματα και αυτών που είναι συνδεδεμένα ενσύρματα.
Ισχύει κάτι τέτοιο?

Επίσης, αν είναι εύκολο σε κάποιον, θα μπορούσε να κάνει ένα κατατοπιστικό post για το firmware update?

SantoPtol
21-09-08, 16:12
Να κάνω μια ερώτηση κι εγώ, πήρε ένα φίλος μου πρόσφατα το G624T κι έλεγα να του περάσω το firmware της routertech.
Διάβασα κάπου στα docs όμως ότι δεν υπάρχει επικοινωνία μεταξύ των pc που είναι συνδεδεμένα ασύρματα και αυτών που είναι συνδεδεμένα ενσύρματα.
Ισχύει κάτι τέτοιο?

Επίσης, αν είναι εύκολο σε κάποιον, θα μπορούσε να κάνει ένα κατατοπιστικό post για το firmware update?

Αφού το λένε (το διάβασα και εγώ) κάτι θα ξέρουν παραπάνω.

Για ασφαλές firmware update στο firmware της routertech κάνεις τα εξής:


Θέτεις σταθερή IP στο PC από το οποίο θες να να περάσεις το firmware στο router, κατα προτείμηση 192.168.1.2.
Επιστρέφεις το υπάρχων firmware στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, restore to factory defaults.
Μπαίνεις από το γραφικό περιβάλλον και κάνεις firmware update, για το συγκεκριμένο router επιλέγεις το αρχείο που βρίσκεται μέσα στον φάκελο με όνομα single-A του πακέτου που κατέβασες από την routertech.
Σταυρώνεις τα δάκτυλα σου και περιμένεις 5 λεπτά να πάνε όλα καλά.
Ξανακάνεις restore to factory defaults ακόμα και στο φρεσκοπερασμένο firmware.

Ακόμα και αν δεν πετύχει η διαδικασία θα ανεβάσω κάπου ένα rar με το πρόγραμμα που έκανα debrick το δικό μου. Δουλεύει τόσο καλά αυτό το πακέτο που το τέσταρα πάνω από 5 φορές στο δικό μου router με μεγάλη επιτυχία (έβαζα μια το original με την βοήθεια του πακέτου, μια της routertech μέσω update από το web interface).

jiannisk
21-09-08, 23:30
Να ρωτησω κατι ρε παιδια. Αν βαλω το firm της routerthech θα φτιαξει καθολου το προβλημα με τις αποσυνδεσεις που εχω. Διοτι αποσυνδεεται και μενει εκει. Αν δεν πατησω manual connect δεν συνδεεται μονο του. Ειναι φυσικολογικο?

GiorgosH
23-09-08, 10:41
Έχω προβλήματα με τα disconnects της Tellas, λέτε ένα firmware update στο router να λύσει τα προβλήματα?

Επίσης, είναι αξιόπιστο το option "Save settings" που έχει στο router για να το χρησιμοποιήσω μετά το Update ή προτείνετε να βάλω τις ρυθμίσεις μετά από την αρχή?

nikosmelt
23-09-08, 17:37
Να ρωτησω κατι ρε παιδια. Αν βαλω το firm της routerthech θα φτιαξει καθολου το προβλημα με τις αποσυνδεσεις που εχω. Διοτι αποσυνδεεται και μενει εκει. Αν δεν πατησω manual connect δεν συνδεεται μονο του. Ειναι φυσικολογικο?

Οι αποσυνδέσεις σου είναι συχνές? Έχω τις τελευταίες 2 μέρες αρκετές αποσυνδέσεις, ενώ πριν ήμουν μια χαρά. Υπάρχει περίπτωση να το κάνει λόγω θερμοκρασίας?

jiannisk
24-09-08, 22:19
Kαι μενα Tellas ειναι και δεν ειναι απο υπερθερμανση.

SantoPtol
25-09-08, 03:32
Πάντως στην δικιά μου forthnet όταν τρώω disconnect βρίσκει ξανά γραμμή μόνο του χωρίς να κάνω τίποτα, απλά περιμένω.

GiorgosH
29-09-08, 00:56
Έβαλα κι εγώ το V3.10B01T02.EU-A.20070924 και απότι φαίνεται κράτησε όλες τις ρυθμίσεις για Tellas καθώς και το username & password... Λογικό???

limited733
01-10-08, 17:10
Εάν το router ανάβει - το λαμπάκι status - μαζί με το power, τότε απλά έχει πειραχτεί το firmware, αλλά ο bootloader είναι άθικτος. 100% επανέρχεται αρκεί να χρησιμοποιήσεις το εξής πακέτο:



http://rapidshare.com/files/138550705/DSL-G624T_Dlink_3.10B01T02.EU_20070924.7z.html


Θα ορίσεις την IP του υπολογιστή σου ως 192.168.1.4, θα τρέξεις το runme.bat που βρίσκεται μέσα στο φάκελο Recovery και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες.

Προσοχή: Θα έχεις αποσυνδέσει το router απ'την τηλεφωνική γραμμή και θα έχεις συνδεδεμένο μόνο τον υπολογιστή με την IP 192.168.1.4 με αυτόν και πάνω στην Ethernet θύρα 1 του G624T. Ακολουθείς κανονικά τη διαδικασία (σβύνεις το router, περιμένεις 30" και όταν το πρόγραμμα στο πει το ξαναβάζεις στο ρεύμα) και θα επανέλθει με το εργοστασιακό firmware.

Δε δουλεψε σε μενα!Το εκανα ακριβως οπως ειπες αν και ειναι στα ιταλικα και τωρα οπως και πριν το λαμπακι στατους αναβπσβηνει και το λαν επισης αλλα πολυ γρηγορα.Δε γινεται κατι αλλο και δεν ανταποκρινεται στο hard reset.Πρεπει να βγαλω την μπριζα.

arnestis
07-10-08, 22:42
Παιδια εισαστε φοβεροι εδω και κατι μηνες μου ειχε μπλοκαρει το router μου (dsl-g624t) και μολις βρηκα τη συζητηση σας το δοκιμασα... Το upgrade πετυχε και το router δουλεβει κανονικα αλλα υπαρχει ενα προβλημα σοβαρο δεν λειτουργει το WLAN. Ενω μεσα στις ρυθμισεισ του router μοθ λεει κανονικα οτι δουλευει το λαμπακι μπροστα παραμενει σβησμενο και επισης δεν εκπεμπει... Οποτε ειμαι αναγκασμενος να ειμαι συνδεδεμενος μονο με lan. Μηπως μπορειτε να μου πειτε τι μπορει να φταιει???????

@ ADSLgr.com All rights reserved.