PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα για χρήση Philips CGA3600N/TE



Konstantine64
18-06-08, 20:13
Παιδιά βοήθεια! Έχω μια σύνδεση Conn-x 1 mbps και ενα ενσύρματο Philips CGA3600N/TE. Αρχικά εγκατέστησα τη σύνδεση στο laptop μου και δούλευε τέλεια. Όταν όμως δοκίμασα να τη μεταφέρω στον κανονικό μου υπολογιστή ο router αναγνωριζόταν ως Texas Instruments CDC Ethernet/RNDIS Adapter (ενω στο laptop αναγνωριζόταν ως TI USB remote NDIS Network Device #2) και έλεγε πως δεν είχαν εγκατασταθεί οι drivers.

Ο υπολογιστής έχει Windows XP Service Pack 1, ενώ το laptop έχει Service Pack 2. Μήπως χρειαζεται και ο υπολογιστής το Service Pack 2; Πρέπει να περάσει όλη νύχτα για να το κατεβάσει, γι αυτό αν μπορείτε προτείνετε κάποια άλλη λύση. Είναι απαραίτητο να μεταφέρω τη σύνδεση στον υπολογιστή.

nnn
18-06-08, 23:46
Κάρτες δικτύου δεν έχουν τα μηχανήματα ?

Konstantine64
19-06-08, 00:37
Δεν ξέρω που το βλέπουμε αυτό. Πάντως έχουν και τα δύο PCI Fast-Ethernet adapter, αν εννοείς αυτό. Επίσης συνδέονταν κανονικά στο internet όσο χρησιμοποιούσα modem, αν αυτό σημαίνει κάτι.

EDIT: αλλά δεν είναι ίδιο μοντέλο οι adapter, ούτε έχουν τον ίδιο κωδικό στο " -based".

nnn
19-06-08, 00:42
Στο desktop το σύνδεσες με ethernet ?

Konstantine64
19-06-08, 00:44
Ναι αλλά αφότου σύνδεσα το καλώδιο USB. Λες να έφταιγε αυτό; Οκ θα το δοκιμάσω (αύριο όμως), ευχαριστώ. Καμία άλλη συμβουλή ή πιθανά προβλήματα;

nnn
19-06-08, 00:49
Σύνδεσε το με ethernet και δεν θα έχεις πρόβλημα λογικά.

Konstantine64
19-06-08, 14:08
Έχω ακόμα πρόβλημα. Το router μέσω ethernet δεν εντοπίζεται από το cd και δεν καταλαβαίνω γιατί. Ούτε ανοίγει το interface του router στο 192.168.2.1. Τα λαμπάκια Power, Internet, DSL και Ethernet ανάβουν κανονικά.

Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν μπορώ να χρησιμποποιήσω το router μέσω USB γιατί όταν του λέω να κάνει αυτόματη εγκατάσταση (από CD) μου δείχνει το ακόλουθο μήνυμα:


There was a problem installing this hardware:
Texas Instruments CDC Ethernet/RNDIS Adapter

An error occurred during the installation of the device
A service installation section in this INF is invalid.
Έριξα και μια ματιά στο φάκελο με το driver στο cd και είδα αυτό το αρχείο INF που λέει, αλλά δεν καταλαβαίνω από δομή αρχείων INF και δεν ξέρω τι βρίσκει λάθος.
Έχω τρελαθεί! Παρακαλώ δώστε μου μια λύση.

papdoux
19-06-08, 14:14
Μεσω ethernet, δε θελεις driver.

Τι IP address εχεις οταν το συνδεεις με το ethernet;
μηπως η διευθυνση 192.168.2.1 ειναι για συνδεση μεσω usb και για ethernet εχει αλλη π.χ. 192.168.1.1;

Konstantine64
19-06-08, 14:20
Υποθέτω ότι δεν υπάρχει διεύθυνση IP αν δεν έχεις συνδεθεί, σωστά; Αλλά εσύ προφανώς εννοείς την IP του router. Δεν ξέρω, από πού την μαθαίνεις;

papdoux
19-06-08, 15:13
εννοω τη διευθυνση του Υ/Η και του router.

λοιπον, ασε μονο τη συνδεση μεσω ethernet μεταξυ Η/Η και router. Mετα πηγαινε

ή
start->Connect To->Show All connections που θα σου ανοιξει παραθυρο με το lan connection. Πατας εκει και κανεις δεξι κλικ και διαλεγεις το status. Σου ανοιγει νεο παραθυρο και επιλεγεις support. Εκει θα δεις ολες τις διευθυνσεις. Τη διευθυνση του υπολογιστη σου, τη διευθυνση του router κτλ

ή
πας στο run και γραφεις cmd. Σου ανοιγει μια κονσολα και δινεις ipconfig/ all. Εκει θα σου βγαλει παλι ολες τις πληροφοριες οπως τη διευθυνση του υπολογιστη σου, τη διευθυνση του router κτλ

ή
πας στο control panel->Network and Internet Connections που θα σου ανοιξει παραθυρο με το lan connection και μετα με δεξι κλικ->status->support

Konstantine64
19-06-08, 15:47
Για να γίνουν όλα αυτά πρέπει να έχει γίνει σύνδεση με το router, και ΔΕΝ έχει γίνει. Η μόνη σύνδεση που έχει γίνει είναι με το fast ethernet adapter. Αν αυτή είναι η σύνδεση που χρειάζεται, τότε όχι, οι διευθύνσεις IP που μου δίνει δεν είναι οι σωστές γιατί πάλι δεν μπαίνει στο interface.

Δεν ξέρω τι γίνεται. Αν η σύνδεση ethernet γίνεται (το λαμπάκι αναβοσβήνει), γιατί δεν δείχνει σύνδεση ο υπολογιστής;

papdoux
19-06-08, 16:30
Κατσε γιατι σε χανω. Για ποιο router μιλας που δεν εχει γινει η συνδεση;
Η συνδεσμολογια πως ειναι απο τη γραμμη μεχρι το PC;

........Auto merged post: papdoux πρόσθεσε 5 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

αυτο τον οδηγο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=127884&highlight=Philips+CGA3600N%2FTE) διαβασε. Αναφερεται σε αυτο που εχεις.

Konstantine64
19-06-08, 16:37
Τον είδα, αλλα πού λέει για το συγκεκριμένο πρόβλημα; Μόνο οδηγίες για μετά τη σύνδεση δίνει.

papdoux
19-06-08, 16:42
οκ, η συνδεση σου πως ειναι;

Konstantine64
19-06-08, 16:50
pc - router με καλώδιο ethernet, router στο ρεύμα (εννοείται), router - splitter και τηλέφωνο - splitter, και splitter - γραμμή τηλεφώνου. Το splitter είναι το μικρό κουτί για διαχωρισμο τηλεφώνου & DSL, αν δεν το ξέρεις.

papdoux
19-06-08, 16:55
το ξερω το splitter :)

τωρα, ετσι οπως εχεις τη συνδεσμολογια, τη σου βγαζει το ipconfig/ all απο console;

Konstantine64
19-06-08, 17:30
Κατ' αρχάς έχει μόνο μία ενεργή σύνδεση στο Show All Connections: μια Local Area connection me 100mbps. Κάνω ipconfig /all και λέει:

Node type: Unknown
IP Routing enabled: No
WINS proxy enabled: Yes

Ethernet adapter {ένα μεγάλο κωδικό εδώ μέσα}:
Media state: media disconnected
Description: Smarthide TAP Driver - Packet Scheduler Miniport
Physical Address: 00-FF-BF-FE-A4-13

Ethernet adapter Local Area Connection:
Description: SIS 900-based PCI Fast Ethernet adapter
Physical address: 00-00-00-00-00-00
DHCP enabled: yes
Autoconfiguratione enabled: yes
IP address 192.168.2.3
Subnet Mask: 255.255.255.0
Default Gateway: 192.168.2.1
(Το ίδιο λένε τα DHCP και DNS servers)
lease obtained: (σήμερα)
lease expires: (σε 2 μέρες)

Και ακόμα δε συνδέεται στο 192.168.2.1.
Τα packets στη σύνδεση λένε 72 sent και 0 received.

papdoux
20-06-08, 09:22
Υποθετω οτι δεν εχεις ορισει σταθερη IP στα settings αλλα αφηνεις το PC να παιρνει IP απο το Philips.

Μια χαρα μου φαινεται οτι δουλευει.

Μηπως εχεις firewall και σου κοβει την προσβαση;
ή μηπως εχεις κανενα peerguardia/protowall και σου κοβει απο εκει την προσβαση;

Konstantine64
20-06-08, 16:48
Δε νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο. Πάντως δηλαδή πιστεύεις ότι κάποιο πρόγραμμα το εμποδίζει; Σίγουρα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις ρυθμίσεις;

Και γιατί να μην γίνεται σύνδεση με USB; Γιατί βρίσκει πρόβλημα στην εγκατάσταση των driver;

papdoux
20-06-08, 16:55
Οι οδηγοι μπορει να ειναι προβληματικοι, μπορει να χρειαζονται το SP2 για να δουλευσουν σωστα.

Αλλο modem/router εχεις συνδεσει στο PC για να δεις αν βγανει στον κοσμο και αν βγαινει στο web interface του modem/router?

Konstantine64
20-06-08, 17:04
Ωχ κι εγώ αυτό σκεφτόμουν στην αρχή. Αν είναι έτσι πρέπει να βάλω το SP2 ε; Ξέρεις αν χρειάζεται format στο σκληρό;

papdoux
20-06-08, 22:35
οχι, φορματ δε θελει. Πανω απο το SP1 παει. Αλλα αυτο ειναι για το USB. Με ethernet δε θα επρεπε να εχεις προβλημα.

Οι απαντησεις, απο το PC ειναι ή απο το laptop;

Konstantine64
20-06-08, 22:44
Από το pc. Βέβαια στο laptop έχω χρησιμοποιήσει USB και δεν ξέρω πώς ακριβώς δουλεύει το ethernet. Το cd έχει οδηγίες, αλλα όλο και κάποια βλακεία θα μπορούσα να έχω κάνει. Δεν ξέρω τι να πω. Πόσο δύσκολο πρέπει να είναι πια;

pnikolo
20-06-08, 23:28
Από το pc. Βέβαια στο laptop έχω χρησιμοποιήσει USB και δεν ξέρω πώς ακριβώς δουλεύει το ethernet. Το cd έχει οδηγίες, αλλα όλο και κάποια βλακεία θα μπορούσα να έχω κάνει. Δεν ξέρω τι να πω. Πόσο δύσκολο πρέπει να είναι πια;

Κανε update απο το microsoft update! Η καρτα δικτυου εαν δεν εχεις πειραξει κατι και ειναι στο auto, οταν τρεξεις το web interface θα το δει (το ρουτερ) μονο του. ;)

Konstantine64
21-06-08, 01:42
Ποια κάρτα δικτύου; Οι κάρτες δικτύου δεν είναι για τα ασύρματα; Το δικό μου (philips cga3600n/te) ειναι ενσύρματο.

pnikolo
21-06-08, 03:07
Ποια κάρτα δικτύου; Οι κάρτες δικτύου δεν είναι για τα ασύρματα; Το δικό μου (philips cga3600n/te) ειναι ενσύρματο.

Οχι βαιβαια! Ενσυρματες και ενωνονται με το καλωδιο που ειχε μεσα στο κουτι -με το χοντρο φισακι- (οχι το usb) μεταξυ ρουτερ και καρτας δικτυου.:oneup:

Konstantine64
21-06-08, 14:22
Το ethernet καλώδιο δε λες; Οκ ηρέμησε, δεν είμαι τόσο άσχετος! Απλά δεν ήξερα για τις κάρτες δικτύου. Ίσως αυτό φταίει, δε νομίζω να έχω κάρτα δικτύου στο pc, αν δεν υπάρχει από την αρχή. Απλά υποδοχή ethernet έχω, για σύνδεση δυο υπολογιστών (αυτό το έχω δοκιμάσει με crossover cable και δουλεύει).

Τώρα κανω εγκατάσταση το SP2 στο pc και λογικά θα δουλεύει μετά η σύνδεση USB (ελπίζω). Κι αν είναι βάζω κάρτα δικτύου αργότερα για ethernet.

pnikolo
21-06-08, 17:08
Το ethernet καλώδιο δε λες; Οκ ηρέμησε, δεν είμαι τόσο άσχετος! Απλά δεν ήξερα για τις κάρτες δικτύου. Ίσως αυτό φταίει, δε νομίζω να έχω κάρτα δικτύου στο pc, αν δεν υπάρχει από την αρχή. Απλά υποδοχή ethernet έχω, για σύνδεση δυο υπολογιστών (αυτό το έχω δοκιμάσει με crossover cable και δουλεύει).

Τώρα κανω εγκατάσταση το SP2 στο pc και λογικά θα δουλεύει μετά η σύνδεση USB (ελπίζω). Κι αν είναι βάζω κάρτα δικτύου αργότερα για ethernet.

Ναι αυτο! Εγω ηρεμος ειμαι. Αφου εχεις υποδοχη ethernet θα υπαρχει και καρτα δικτυου -ασχετα αν ειναι buid-in στη motherboard! Εκει θα ενωσεις το ρουτερ και δε χρειαζονται καν drivers. Θα μπεις στο web interface του ρουτερ και απο κει θα τα κανεις ολα! Καλη επιτυχια! ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.