PDA

Επιστροφή στο Forum : αυτόματη ενεργοποίηση?



vagelis
07-10-03, 18:18
παιδιά,
θα σας τα "πω" συνοπτικά , και κάθε βοήθεια-συμβουλή-απάντηση δεκτή.
Λοιπόν 1/10/03 πάω στον τοπικό ΟΤΕ κάνω αίτηση αγοράζω επιτόπου τον τερματικό εξοπλισμό , γυρίζω στο γραφείο , τον εγκαθιστώ μόνος μου , δεν ενημερώνω κανέναν , ούτε και με παίρνει κανείς τηλέφωνο , αφήνω το κοκαλομόντεμ στην αναμονή (πορτοκαλί φωτάκι αναβοσβήνει ) νύχτα -μέρα και σήμερα στις 14.00 το φωτάκι έγινε πράσινο και συνεχίζει να αναβοσβήνει σιγά και αργά . Σύμφωνα με το εγχειρίδιο του προέδρου (ένας είναι ο πρόεδρος) το μόντεμ έχει συνεδεθεί στο dsl δίκτυο . Είναι έτσι? Περιττό να πω ότι από (Π)ΟΤΕ ούτε φωνή ούτε ακρόαση . Ξέρει κανείς κανένα τηλέφωνο , που μπορώ να το τσεκάρω , γιατί στον τοπικό (Π)ΟΤΕ η απάντησή τους ήταν ότι εμείς δεν έχουμε καμία σχέση με το dsl δίκτυο. :?

MakisCE
07-10-03, 18:26
δοκίμασε σύνδεση με οτενετ
username: otenet@otenet.gr
password: otenet

έχεις πρόσβαση μόνο στο
http://my.otenet.gr ώστε να δεις αν έχεις IP connectivity

Τα στοιχεία αυτά τα έχω κρατήσει από παλιότερα threads, ελπίζω να ισχύουν

UGF_GreekMind
08-10-03, 07:36
Έχεις κάνει συνδρομή με ISP ; Όσο για το τηλέφωνο πάρε στο 134 και ρώτα τους.

panosvas
08-10-03, 09:42
πάρε ένα τηλ. στο 3307090

xenbast_
08-10-03, 10:08
δοκίμασε σύνδεση με οτενετ
username: otenet@otenet.gr
password: otenet

έχεις πρόσβαση μόνο στο
http://my.otenet.gr ώστε να δεις αν έχεις IP connectivity

Τα στοιχεία αυτά τα έχω κρατήσει από παλιότερα threads, ελπίζω να ισχύουν

1)χωρίς το .γρ στο τέλος

2)τελευταία φορά που το δοκίμασα δεν δούλευε..

Nick-K
08-10-03, 12:53
Εγώ σχετικά για πληροφορίες DSL πήρα τηλ. στο 8011135555 και με ενημέρωσαν απο εκεί. Επίσης την ενεργοποίηση την έκανα από το http://my.otenet.gr (εννοώ ότι τσέκαρα το κουτάκι της σύνδεσης Ondsl από τη σελίδα) χωρίς να με πάρουν τηλέφωνο από τον pOTE για να μου πούν πως έγινε.

vagelis
10-10-03, 23:47
παιδιά ,
από χτες έχω μπει στο δίκτυο με μια netcard της ACN . Tαχύτητες download 40-42Kbps. Περιττό να πω ότι ακόμη δεν έχει φανεί κανείς από τον (Π)ΟΤΕ. Είμαι , ειλικρινά , περίεργος να δω αν θα εμφανιστεί κανείς. Θα τον βρίσω , δεν υπάρχει περίπτωση.

Aris_Sat
11-10-03, 02:22
An theleis pes moy oles tis rythmiseis poy exeis kanei mpas kai to katafero kai ego na doylepsei... emena moy efage sxedon 8 ores apo ti netcarta kai adsl den exo dei...
An soy einai eykolo pes moy oles tis rythmiseis kai sto modem kai sto pc...
(An den theleis na ta baleis ola edo .... steilta se pm...

se eyxaristo prokatabolika...

vagelis
11-10-03, 22:43
φίλε Ari πολύ ευχαρίστως.Λοιπόν ,
1.) αναβάθμιση του firmware σε 7.6.2.1. Διαπιστώνω ότι αργώ πολύ να μπω στο web interface του modem. Αποσυνδέω το μόντεμ από το switch και το περνάω κατευθείαν στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή. Αρχίζει και ψιλοστρώνει.
2.)Περναώ στη κάρτα δικτύου στο tcp/ip τα DNS της ACN. Αν δεν τα ξέρεις κάπου παραπάνω τα αναφέρει ο Athlon.
3.) Χρησιμοποιώ το quik start και OXI to WAN CONNECTIONS (σε μένα δεν δουλεύει για κάποιο άγνωστο λόγο) , φτιάχνω μια σύνδεση με όνομα ACN , 8,35, UBS , Chap , Firewall disabled, και περνάω user name και password της netcard.
3.) Πατάς create new connection και κανονικά πρέπει να σου δώσει ip.
4.) Παίρνεις το ip ,που θα σου δώσει (από την επιλογή "status - ACN" και πας configuration -route ,
5.) Πατάς ceate new ip και στη δεύτερη επιλογή Gaytway , συμπληρώνεις τη ip που πήρες , όπως σου γράφω παραπάνω . πατάς create(αν θυμάμει καλά) και είσαι έτοιμος . Αν το σύστημα σου έχει δώσει μια ψεύτικη ip , και δεν σε αφήνει να δημιουργήσεις new ip, απλά σβήσε τη ψεύτικη ip.
6.) Κανονικά πρέπει να κάνεις reset και save configuration . Εγώ δεν χρειάσατηκε να κάνω reset πάντως .
καλή τύχη!

Aris_Sat
12-10-03, 02:02
To problima lithike simera..
Den eftege kati se mena.... to problima itan apo tin ACN kai tis malakies poy kanei..
Syndeomoyna kanonika alla ta paketa apo aytoys pote den xekinoysan na erthoyn se mena...
Me quik start dinontas kodiko kai pass kai 8, 35, chap xoris na kano kamia alli rythmisi simera mpenei se selides kanonika... Dl exo apo 29 mexri 42 (meso oro 38) tora bradynes ores ... gia mera den xero tin deytera tha to do...

Gia tin stasi tis ACN apenanti moy kai tin apati poy kanoyn tha kano xexoristo post.... H oli taleporia moy egine giati i ACN kanei apateonies...

Eyxaristo oloys gia tin oli boithia

vagelis
18-10-03, 07:32
λοιπόν παιδιά , τα νέα από την " αυτόματη σύνδεση" έχουν ως εξής: Σήμερα το πρωί ήρθε τεχνικός από τον (Π)ΟΤΕ , και αφού κάθισε στο γραφείο , αφού παραγγείλαμε και καφέ , και αφού του έκανα και ένα καλό μάθημα για τις ρυθμίσεις του jetslow i500, και αφού μείναμε και οι δύο σύμφωνοι ότι η γραμμή δουλέυει εντάξει μετά την "αυτορύθμισή" της , ο καλός υπάλληλος είπε κάποια στιγμή να φύγει. Στο τέλος όμως λίγο έλειψε να τα χαλάσουμε γιατί εκνευρίστηκε λέει μαζί μου που τους κάλεσα να ασχοληθούν με μια γραμμή που δουλέυει μια χαρά.Στην παρατήρησή μου ότι εσείς ήρθατε δεν σας κάλεσα εγώ , μου είπε ότι έπρεπε να πω στην κοπέλλα από το τηλέφωνα ότι όλα είναι εντάξει και δεν χρειάζεται να έρθει κανείς.
Παιδιά πιστέψτε με οι άνθρωποι είναι στην κυριολεξία για γέλια.Ό,τι και να πει κανείς είναι λίγο, πολύ λίγο.
Υ.Γ. Φταίω εγώ που δεν τον χρέωσα για το μάθημα :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.