PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογη παρόχου για την Αργυρουπολη (σημα Ολυμπιακης)



PredatorKill
19-06-08, 12:33
Καλημερα παιδια...

Σε μερικες μερες η εταιρια μας θα μετακομισει στη περιοχη της Αργυρουπολης, ακριβως κατω απο τo σημα της Ολυμπιακης.

Αρχικα σκεφτομαι τον ΟΤΕ στα 24Mbps/1Mbps αλλα απο οτι διαβαζω μερικοι φιλοι εχουν προβλημα. Με ενδιαφερει βασικα να γινει και γρηγορα η συνδεση, να μην παρει δηλαδη και κανα μηνα. Η συνδεση που λεω να κανω θα ειναι ISDN καθως χρειαζομαστε 2 γραμμες (σε περιπτωση ΟΤΕ).

Ποιοι αλλοι παροχοι δινουν καλες ταχυτητες σε αυτη τη περιοχη χωρις προβληματα; Υπαρχει καποιος φορεας που να δινει παραπανω απο το 1Mbps upload; Χρειαζομαστε οσο πιο πολυ upload γινεται, γι αυτο ρωταω.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

pantakos
19-06-08, 12:37
Εαν θέλεις γρήγορη σύνδεση τότε ο ΟΤΕ είναι μονόδρομος. Παραπάνω απο 1MBps δε δίνει κανένας απο όσο γνωρίζω.


:respekt:

PredatorKill
19-06-08, 12:47
Προφανως εκει θα καταληξω, απο ποιοτητα γραμμων ομως σε αυτη τη περιοχη πως ειναι;

pantakos
19-06-08, 12:49
Κάποιος απο Αργυρούπολη μπορεί να σου απαντήσει καλύτερα απο εμένα.


:respekt:

Arikos
19-06-08, 14:39
Αν είσαι στο DSLAM Hλιούπολης (κανε έναν έλεγχο σε κάποιον ISP να σου πει σε ποιο αστικό κέντρο θα είσαι), αργεί πάρα πολύ η ενεργοποίηση σε εναλλακτικό πάροχο εκτός του ΟΤΕ. Ακόμα και το Conn-x σε μένα πήρα 9 μέρες εργάσιμες, που για τα δεδομένα του conn-x είναι ψιλοκαθυστερημένα. Για Forthnet υπάρχουν εκκρεμμείς αιτήσεις απο 2007

PredatorKill
19-06-08, 14:42
Ευχαριστω για την σαφη απαντηση.

Πως μπορω να κανω ελεγχο σε καποιον ISP; Εχω βαλει στο site του ΟΤΕ το τηλεφωνο μιας εταιριας ακριβως διπλα απο εμενα και μου εχει δωσει οτι υπαρχει καλυψη 24/1. Πως γινεται να μαθω που θα ανηκει;

Το γεγονος οτι θα βαλω office γραμμη με static ip θα εχει καποιο οφελος οσον αφορα το ποσο γρηγορα θα ενεργοποιηθει; Ποια μοντεμ ειναι καλα για μια 24αρα γραμμη; (Για ΟΤΕ μιλαμε παντα)

Και αλλη μια πολυ σημαντικη ερωτηση:
Ας πουμε οτι ο προηγουμενος νοικιαρης του γραφειου ειχε εναλλακτικο παροχο και ολη του η γραμμη δεν ειχε καμμια σχεση με ΟΤΕ, αυτο θα επιβραδυνει τη συνδεση μου με τον ΟΤΕ;

Arikos
19-06-08, 15:12
Ευχαριστω για την σαφη απαντηση.

Πως μπορω να κανω ελεγχο σε καποιον ISP; Εχω βαλει στο site του ΟΤΕ το τηλεφωνο μιας εταιριας ακριβως διπλα απο εμενα και μου εχει δωσει οτι υπαρχει καλυψη 24/1. Πως γινεται να μαθω που θα ανηκει;

Το γεγονος οτι θα βαλω office γραμμη με static ip θα εχει καποιο οφελος οσον αφορα το ποσο γρηγορα θα ενεργοποιηθει; Ποια μοντεμ ειναι καλα για μια 24αρα γραμμη; (Για ΟΤΕ μιλαμε παντα)

Και αλλη μια πολυ σημαντικη ερωτηση:
Ας πουμε οτι ο προηγουμενος νοικιαρης του γραφειου ειχε εναλλακτικο παροχο και ολη του η γραμμη δεν ειχε καμμια σχεση με ΟΤΕ, αυτο θα επιβραδυνει τη συνδεση μου με τον ΟΤΕ;

Μπες στην ιστοσελίδα κάποιου εναλλακτικού παρόχου και κάνε έλεγχο διαθεσιμότητας του αριθμου. Θα σου απαντήσει αν υπάρχει διαθεσιμότητα και σε ποιο αστικό κέντρο θα ανήκει.

Αν έχεις εταιρικό ΑΦΜ και επιλέξεις εταιρικό πακέτο εναλλακτικού συνήθως έχει άλλη αντιμετώπιση απο οτι τα ιδιωτικά πακέτα. Για τον ΟΤΕ δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο.

Οποιοδήποτε ADSL2+ router θα μπορέσει να υποστηρίξει 24αρα γραμμη. Διάβασε απλά διάφορα στατιστικά για να επιλέξεις το καλύτερο απο άποψη απόδοσης/τιμής.

Αν ο προηγούμενος νοικάρης ανήκει σε άλλον πάροχο και θες να κρατήσεις τον αριθμό αυτόν, τότε επικοινωνεις με τον οτε να ξανακανεις αίτηση να περάσει το πάγιο εκει. Ο νοικάρης απλά πρέπει να επικοινωνήσει με τον εναλλακτικό και να αιτηθεί κατάργηση. Να εξοφλήσει και όποιο λογαριασμό υπάρχει επίσης.

Gordito
19-06-08, 15:16
Μενω πολυ κοντα.
Απο προσωπικη εμπειρια να αποφυγεις την ΟΝ οπως ο διαολος το λιβανι.

Εδω παιζουν πολυ καλα σε φιλους Τελλας + ΟΤΕ, χωρις να εχω γνωμη για τους αλλους.

Οσοι εβαλαν ΟΤΕ εδω ηταν οκ σε μια εβδομαδα.

PredatorKill
19-06-08, 15:18
Δηλαδη εαν υπαρχει γραμμη απο καποιον αλλο ενναλακτικο, πρεπει πρωτα να καταργηθει ο παλιος φορεας για να μπω εγω στον ΟΤΕ? Δηλαδη εαν ο αλλος δεν θελει να πληρωσει ή αν δεν εχει να πληρωσει, εγω θα δεν θα μπορεσω να βαλω ιντερνετ/τηλεφωνο ποτέ; Λιγο παραξενο μου ακουγεται αυτο και βλακωδες απο μεριας παροχων.

Εννοειται οτι θα αλλαξω τηλεφωνο, δεν θελω να εχω μπλεξιματα τηλεφωνων αλλα λογικα ο παλιος νοικαρης θα το εχει "παρει" μαζι του στα καινουρια του γραφεια.

@nikcrhris εδω που ειμαι τωρα (σχετικα κοντα με Αργυρουπολη) η ΟΝ ειναι μια χαρα, στην αρχη μας εβγαλε το λαδι αλλα υστερα απο πολλα μπινελικια η γραμμη ειναι καθως πρεπει με απειροελαχιστα disconnect. Εννοειται πως θα μεινω μακρια απο αυτους αλλα και τη Τελλας.

Arikos
19-06-08, 15:24
Για την ενημέρωση, έχω κάνει αίτηση στη Forthnet απο τις 10/6 και είμαι ακόμα σε αναμονή δέσμευσης βρόχου. Μου είπαν ότι δεν υπάρχουν πόρτες.... στο ακριβώς απέναντι σπίτι ενεργοποιήθηκε με conn-x σε 5 μερες εργάσιμες κι έκανε αίτηση μετά απο εμένα.

xmperop1
19-06-08, 16:13
Καλημερα παιδια...

Σε μερικες μερες η εταιρια μας θα μετακομισει στη περιοχη της Αργυρουπολης, ακριβως κατω απο τo σημα της Ολυμπιακης.

Αρχικα σκεφτομαι τον ΟΤΕ στα 24Mbps/1Mbps αλλα απο οτι διαβαζω μερικοι φιλοι εχουν προβλημα. Με ενδιαφερει βασικα να γινει και γρηγορα η συνδεση, να μην παρει δηλαδη και κανα μηνα. Η συνδεση που λεω να κανω θα ειναι ISDN καθως χρειαζομαστε 2 γραμμες (σε περιπτωση ΟΤΕ).

Ποιοι αλλοι παροχοι δινουν καλες ταχυτητες σε αυτη τη περιοχη χωρις προβληματα; Υπαρχει καποιος φορεας που να δινει παραπανω απο το 1Mbps upload; Χρειαζομαστε οσο πιο πολυ upload γινεται, γι αυτο ρωταω.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Αφου μιλάμε για εταιρία μόνο ΟΤΕ να ξέρεις με ποιόν έχεις να κάνεις και αν υπάρξει οποιοδήποτε πρόβλημα να βρείς ανταπόκριση.

PredatorKill
19-06-08, 19:45
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια.

Ξερετε πως μπορω να εχω πανω απο 2 γραμμες μεσω του ΟΤΕ; Το ISDN ειναι μονοδρομος ή υπαρχει καποια αλλη υπηρεσια που να προσφερει 3 γραμμες για π.χ κι ας ειναι VoIP.

Arikos
19-06-08, 19:53
Νομίζω ότι υπάρχει επιλογή μέχρι και 4 γραμμές ISDN. To έχω δει σε κάποια διαφήμιση σε ΟΤΕshop. Καλύτερα όμως να ρωτήσεις στο 134. Voip σε ιδιωτικά πακέτα μέχρι 2 γραμμές το πολύ έχω ακούσει οτι μπορείς να βρεις απο εναλλακτικό.

PredatorKill
19-06-08, 19:55
Εταιρικο θα ειναι το πακετο. Θα παρω το 134 να μαθω, ευχαριστω και παλι!

xmperop1
19-06-08, 20:30
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια.

Ξερετε πως μπορω να εχω πανω απο 2 γραμμες μεσω του ΟΤΕ; Το ISDN ειναι μονοδρομος ή υπαρχει καποια αλλη υπηρεσια που να προσφερει 3 γραμμες για π.χ κι ας ειναι VoIP.

Το ISDN προσφέρει 2 κανάλια ομιλίας( αυτό που λέμε 2 γραμμές) και μπορείς να βάλεις μέχρι 8 νούμερα,αλλά πρακτικά θα μπορείς να μιλάς με 2 κανάλια και 2 νούμερα.
Για να καταλάβεις καλύτερα θα μπορείς να καλείς από το ένα νούμερο στο άλλο δηλ.από το ένα κανάλι στο άλλο,δηλ. θα μπορείς να καλείς τον εαυτό σου.

PredatorKill
23-06-08, 12:56
Καλησπερα παιδια,

Σημερα πηγα στο ΟΤΕShop και εκανα την αιτηση για 24/1Mbps αοριστου χρονου με static IP.

Το DSLAM οπως ειδα στον υπολογιστη τους ειναι της Ηλιουπολεως και μου ειπε οτι δυσκολα θα πιασει 24/1Mbps καθως ενα στοιχείο που ειδε εκει ηταν στο 2.8. Αυτο το στοιχειο ελεγε ακριβως "KV:2.8". Ξερει καποιος τι μπορει να ειναι αυτο; Μηπως ειναι η αποσταση απο το DSLAM; Η υπαλληλος δεν ειχε ιδεα τι ειναι, απλως ηξερε να μεταφραζει το νουμερο προφανως.

Βασικα δεν με νοιαζει το 24Mbps (οχι οτι υπηρχε περιπτωση να τα πιασει) αλλα το 1Mbps upload. Με βαση τη εμπειρια καποιου φιλου, θα μπορεσω να πιασω τουλαχιστον το 1Mbps; Το download ας ειναι οσο θελει, δεν με νοιαζει. Βεβαια παιζουν και αλλοι παραγοντες ρολο, λεω μηπως ξερει καποιος.

Ευχαριστω

xmperop1
23-06-08, 16:46
Καλησπερα παιδια,

Σημερα πηγα στο ΟΤΕShop και εκανα την αιτηση για 24/1Mbps αοριστου χρονου με static IP.

Το DSLAM οπως ειδα στον υπολογιστη τους ειναι της Ηλιουπολεως και μου ειπε οτι δυσκολα θα πιασει 24/1Mbps καθως ενα στοιχείο που ειδε εκει ηταν στο 2.8. Αυτο το στοιχειο ελεγε ακριβως "KV:2.8". Ξερει καποιος τι μπορει να ειναι αυτο; Μηπως ειναι η αποσταση απο το DSLAM; Η υπαλληλος δεν ειχε ιδεα τι ειναι, απλως ηξερε να μεταφραζει το νουμερο προφανως.

Βασικα δεν με νοιαζει το 24Mbps (οχι οτι υπηρχε περιπτωση να τα πιασει) αλλα το 1Mbps upload. Με βαση τη εμπειρια καποιου φιλου, θα μπορεσω να πιασω τουλαχιστον το 1Mbps; Το download ας ειναι οσο θελει, δεν με νοιαζει. Βεβαια παιζουν και αλλοι παραγοντες ρολο, λεω μηπως ξερει καποιος.

Ευχαριστω

Είναι η απόσταση του ΚΑΦΑΟ από το DSLAM.
Και μήν ελπίζεις σε μεγάλες ταχύτητες αλλά να προτιμάς τις σταθερές.

PredatorKill
24-06-08, 18:15
Είναι η απόσταση του ΚΑΦΑΟ από το DSLAM.
Και μήν ελπίζεις σε μεγάλες ταχύτητες αλλά να προτιμάς τις σταθερές.

Ναι, αυτο φανταστικα και εγω. Ελπιζω να μην εχω προβληματα....

Ποιο ISDN modem/router προτεινετε παιδια;

Λεω να παρω το WAG200 της Linksys, εχετε κατι καλυτερο κατα νου;

Firewall κτλ δεν με ενδιαφερουν, IPSec Passthrough να εχει και να μπορει να κανει bridge με το Firewall μου, ειναι αυτα που με απασχολουν. Το WAG200 τα κανει ολα αυτα, αυτο εχω στο σπιτι αλλλα για PSTN και ειμαι ικανοποιημενος. Για το γραφειο ομως μπορει να ειναι αλλιωτικα τα πραγματα.

Μεχρι τωρα ειχα το OneAccess 100 της OnTelecoms, και τι δε τραβηξα με δαυτο, ολα απο telnet....

stef2
15-08-08, 09:30
Καλημερα παιδια...

Σε μερικες μερες η εταιρια μας θα μετακομισει στη περιοχη της Αργυρουπολης, ακριβως κατω απο τo σημα της Ολυμπιακης.

Αρχικα σκεφτομαι τον ΟΤΕ στα 24Mbps/1Mbps αλλα απο οτι διαβαζω μερικοι φιλοι εχουν προβλημα. Με ενδιαφερει βασικα να γινει και γρηγορα η συνδεση, να μην παρει δηλαδη και κανα μηνα. Η συνδεση που λεω να κανω θα ειναι ISDN καθως χρειαζομαστε 2 γραμμες (σε περιπτωση ΟΤΕ).

Ποιοι αλλοι παροχοι δινουν καλες ταχυτητες σε αυτη τη περιοχη χωρις προβληματα; Υπαρχει καποιος φορεας που να δινει παραπανω απο το 1Mbps upload; Χρειαζομαστε οσο πιο πολυ upload γινεται, γι αυτο ρωταω.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Ρίξε μια ματιά και στο ArNet.gr (http://www.arnet.gr) το Δημοτικό Ασύσρματο Δίκτυο της Αργυρούπολης.
Παρέχει ταχύτητες μέχρι 2Mbps και μάλιστα συμμετρικές.
Ακριβώς στο σήμα της Ολυμπιακής υπάρχει Σημείο Πρόσβασης.
Μπορείς να δοκιμάσεις demo για ένα διάστημα και να έχεις την σύνδεση ως backup της ADSL.
Αυτό κάνουν πολλοί στην Αργυρούπολη καθώς συχνα οι DSL παρουσιάζουν προβληματάκια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.