PDA

Επιστροφή στο Forum : παρεμβολες στο ασυρματο ιντερνετ;;



sin77
19-06-08, 14:35
μολισ προσφατα εγκατεστησα το ασυρματο dsl 1mb του οτε. Εχω παρατηρησει οτι πολλες φορες οταν χτυπαει το ασυρματο τηλεφωνο που βρισκεται κοντα στον υπολογιστη, αυτο επηρεαζει τη συνδεσιμοτητα και αποσυνδεομαι...Οντως υπαρχει αυτη η περιπτωση ή υπαρχει καποιο προβλημα;

Arikos
19-06-08, 15:29
Ποιο ασύρματο router έχεις; διάβασε το manual τou router και του τηλεφώνου σε τι συχνότητα εκπέμπουν. Αν είναι στην ίδια τότε λογικά το επηρρεάζει.

vaggoulas
19-06-08, 15:46
Καλό είναι η βάση του ασυρμάτου τηλεφώνου να μην είναι κοντά στο wi-fi router.Επίσης δες όπως είπε ο φίλος παραπάνω αν είναι και τα 2 στο ίδιο κανάλι.

k_koulos
19-06-08, 15:49
το ασύρματο κομματι σου εμφανίζει πρόβλημα ή ξεσυγχρονιζει κ το dsl?

gourdo
19-06-08, 15:54
Αλλαξε καναλι στο router

Umbra
19-06-08, 16:05
Επισης κοιτα αν εχεις βαλει σωστα τα φιλτρα στις γραμμες τους

sin77
19-06-08, 20:52
επειδη ειμαι νεος στο ασυρματο ιντερνετ να ξεσυγχρονιζει δεν γνωριζει τι σημαινει...λειτουργει καλα παντως...ΤΟ θεμα ειναι η βαση να μην ειναι κοντα νομιζω το οποιο το εχω ηδη κανει...αν γινει πιο εντονο το προβλημα θα τσεκαρω και τα καναλια..Ευχαριστω παντως...

pnikolo
20-06-08, 04:37
επειδη ειμαι νεος στο ασυρματο ιντερνετ να ξεσυγχρονιζει δεν γνωριζει τι σημαινει...λειτουργει καλα παντως...ΤΟ θεμα ειναι η βαση να μην ειναι κοντα νομιζω το οποιο το εχω ηδη κανει...αν γινει πιο εντονο το προβλημα θα τσεκαρω και τα καναλια..Ευχαριστω παντως...

Κανε αυτο που σου ειπε ο Umbra πολυ σωστα! Ελενξε τα φιλτρα του τφ εαν εχεις σωστα συνδεσει το σπλιτερ / φιλτρο εν αναγκη αν συνεχισει αλλαξετα! Εαν το τφ ειναι τεχνολογιας dect δεν εχεις προβλημα. Εγω εχω 2 ασυρματα τφ σε αποσταση 1 και 2 μ. Ελπιζω να μην ειναι κατι παλμικα "αρχαια" ;)

jpan
20-06-08, 08:29
μολισ προσφατα εγκατεστησα το ασυρματο dsl 1mb του οτε. Εχω παρατηρησει οτι πολλες φορες οταν χτυπαει το ασυρματο τηλεφωνο που βρισκεται κοντα στον υπολογιστη, αυτο επηρεαζει τη συνδεσιμοτητα και αποσυνδεομαι...Οντως υπαρχει αυτη η περιπτωση ή υπαρχει καποιο προβλημα;

Aν συνδέεσαι ασύρματα στο router, και το ασύρματο τηλέφωνο λειτουργεί στα 2.4 GHz τότε πρέπει να αλλάξεις κανάλι στο router. Αν συνδέεσαι ethernet με τo router τότε πρέπει να ελέγξεις το φίλτρο ή το spliter που έχεις στην τηλεφωνική γραμμή σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.