PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία ενος άσχετου (όχι πρόβλημα, ελπίζω...)



beren1970
19-06-08, 16:58
Καλησπέρα σε όλους,
Λοιπόν γράφω για να κάνω μια ερώτηση στούς πολύ πιο έμπειρους για το ADSL. Πρώτα λίγο το ιστορικό...
Εκανα την σύνδεση σε Connx 24 τον Δεκέμβριο (απ΄τους πρώτους) και μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Αποφάσισα λοιπόν το προηγούμενο ΣΚ να μεταφέρω το Router (Netgear DG834N), απο την πρίζα του γραφείου στην κεντρική του σπιτιού, για να συνδέσω το XBOX με καλώδιο και όχι ασύρματα. Μέχρι τώρα δεν υπάρχουν προβλήματα αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν τα στατιστικά που θα γράψω είναι φυσιολογικά ή όχι (Το σπίτι είναι καινούργιο -πολυκατοικία- με καλώδια UTP)

1. Τα στοιχεία της γραμμής μου πριν την αλλαγή:
Ταχύτητα σύνδεσης: 18706/1023
SNR: 9.1 / Attn: 23.5 όπως φαίνονται και στο προφιλ μου

2. Τα στοιχεία της γραμμής μετά την τοποθέτηση στην κεντρική πρίζα:
Ταχύτητα σύνδεσης: 16197/1023
SNR: 9.4 / Attn: 24

Δικαιολογείται αυτή η διαφορά, δηλαδή να μην ασχοληθώ ή μπορεί να είναι κάτι άλλο και να το ψάξω?

Και μια τελευταία ερώτηση: είχα κατεβάσει με το DMT το snr σε 6.5, για 15 μέρες χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Αξίζει να το έχω μόνιμα έτσι, ή όχι?

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση

030366
19-06-08, 19:12
To Snr είναι καλά στα επίπεδα πού το έχεις τώρα (9-9.5 και στις 2 πρίζες) Οσο αφορά τη μεταβολή των στατιστικών αφού το σύνδεσες στη κεντρική, συμβαίνει επιδή η κεντρική πρίζα είναι η πιο κοντινή στον κατανεμητή, αλλά εντάξει δεν μιλάμε και για καμιά τεράστια αλλαγή. :P Οπως και να'χει τα στατιστικά σου για τη ταχύτητα πού κλειδώνεις είναι πολύ καλά!

agrelaphon
20-06-08, 00:00
(Υποθέτω οτι έχεις PSTN)
Αφού έχεις κεντρική μπρίζα, βάλε spliter και κάνε τους παραλληλισμούς σου μετά απ'αυτό

papakion
20-06-08, 00:22
Φίλε μου μην τρελλαίνεσαι.... και μια ωρα μετα να ξαναδεις τα στατιστικά σου μπορει το SNR σου να εχει πιάσει 5db... Στην ουσία τωρα, εχεις μια πολύ καλή γραμμή και πιάνεις το μέγιστο στα 9db.
Εκεινο που μου έκανε εντυπωση ειναι : εχει ο ΟΤΕ φίλτρα να εχεις μινιμουν SNR τα 9db?? :hmm:

pnikolo
20-06-08, 04:50
Εκεινο που μου έκανε εντυπωση ειναι : εχει ο ΟΤΕ φίλτρα να εχεις μινιμουν SNR τα 9db?? :hmm:

Δεν εχει φιλτρα, η καρτα σου στο dslam (σε σωστη γραμμη χωρις θορυβο) δινει target snr 9db (στην 24αρα) σε οποια αποσταση και να εισαι. Εαν εισαι κοντα δινει τοσο ωστε το ρουτερ σου να παιρνει 9, εαν εισαι μακρυα το δυναμωνει ωστε παλι να εχεις 9! Εαν εχεις ασχοληθει καθολου με τα ηλεκτρονικα, δουλευει οπως το avc στο ραδιοφωνο και το agc στη τηλεοραση. ;)

blugosi
20-06-08, 07:13
Δεν εχει φιλτρα, η καρτα σου στο dslam (σε σωστη γραμμη χωρις θορυβο) δινει target snr 9db (στην 24αρα) σε οποια αποσταση και να εισαι. Εαν εισαι κοντα δινει τοσο ωστε το ρουτερ σου να παιρνει 9, εαν εισαι μακρυα το δυναμωνει ωστε παλι να εχεις 9! Εαν εχεις ασχοληθει καθολου με τα ηλεκτρονικα, δουλευει οπως το avc στο ραδιοφωνο και το agc στη τηλεοραση. ;)

Και στην 8άρα τι snr δίνει σα στόχο η κάρτα του DSLAM? Το ίδιο, 9?

hel
20-06-08, 09:57
Παραπάνω είναι στην 8άρα. Δεν πρέπει να είναι κλειδωμένο. Έχω δει και 15. Το κατώτερο είναι το 9.

papakion
20-06-08, 10:55
Ναι μα για αυτο λέω, για το κατωτερο... αρα επιβεβαιωθηκα... ;)


Δεν εχει φιλτρα, η καρτα σου στο dslam (σε σωστη γραμμη χωρις θορυβο) δινει target snr 9db (στην 24αρα) σε οποια αποσταση και να εισαι. Εαν εισαι κοντα δινει τοσο ωστε το ρουτερ σου να παιρνει 9, εαν εισαι μακρυα το δυναμωνει ωστε παλι να εχεις 9! Εαν εχεις ασχοληθει καθολου με τα ηλεκτρονικα, δουλευει οπως το avc στο ραδιοφωνο και το agc στη τηλεοραση. ;)

Ναι φιλε μου pnikolo...αυτο εννοώ με την λέξη "φιλτρο" οχι κυριολέκτικά ;)

beren1970
20-06-08, 15:31
Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις απαντήσεις.
Ιδιαίτερα προς agrelaphon.. ναι έχω pstn, και η διαφορά στα στατιστικά με splitter είναι
Connection Speed 16546 kbps down (χωρίς splitter: 16197)
Line Attenuation 24.5 db down (χωρίς splitter: 24)
Noise Margin 9.1 db down (χωρίς splitter: 9.4)
Απο ότι κατάλαβα μάλλον είμαι καλά οπότε δεν πειράζω τίποτα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο :).
ΥΓ. Μπορεί να κλείσει το θέμα για να μην πιάνει και χώρο...:closed:

pnikolo
20-06-08, 20:24
Παραπάνω είναι στην 8άρα. Δεν πρέπει να είναι κλειδωμένο. Έχω δει και 15. Το κατώτερο είναι το 9.

Πολυ σωστα... :clap: Το 9 ειναι λιγο, σημαινει θορυβος. Εμπειρικα πρεπει να 'ναι >12. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.