PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποίηση adsl in a box



jar76
23-09-05, 22:28
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum
Σκέφτομαι να αγοράσω το adsl in a box (λόγω συμφέρουσας τιμής) και θα ήθελα να μου πείτε σε πόσες περίπου ημέρες (από τη στιγμή που θα στείλω την αίτηση στη forthnet) θα έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή. Διάβασα γενικά στο forum για περιπτώσεις μεγάλων καθυστερήσεων αλλά δεν ξέρω αν οι καθυστερήσεις αυτές είναι συχνό φαινόμενο ή αν αποτελούν εξαιρέσεις.
Ευχαριστώ πολύ

sdikr
24-09-05, 00:22
Γιατί να πάρεις in a box (ο μονος λόγος είναι αν θές να το έχεις μονο για 3 μήνες)

πάρε γραμμή απο τον Οτε και μετά πας σε οποιον isp θέλεις!

πάντως σαν χρόνους, ο Οτε πλέον το κάνει μέχρι και την ίδια μέρα, μέσω forthnet θα χάσεις χαλαρά 4 μέρες μέχρι να παρουν και να στείλουν αιτήσεις, και το όριο είναι 12 μέρες

NoYmErOs
24-09-05, 03:58
Εδώ θα βρεις τα υπέρ και τα κατά aDSL σύνδεσης σε πακέτο ADSL σε πακέτο. Να το πάρω; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15038)

aroutis
24-09-05, 10:21
χεχε.. κατευθείαν στην Microsoft με βγάζει...

psyxakias
24-09-05, 10:38
Μάλλον εννοεί το http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15038 (στο ποιο πάνω link έλειπε η άνω/κάτω τελεία μετά το http)

toneworks
24-09-05, 12:56
Γιατί να πάρεις in a box (ο μονος λόγος είναι αν θές να το έχεις μονο για 3 μήνες)


1) για να εχεις adsl για 4 μηνες χωρις να πληρωσεις τα κερατα σου
2) για να μη σου ερχεται τιποτα στον λογαριασμο ΟΤΕ
3) για να εχεις ευρυζωνικη χωρις να ειναι στο ονομα σου η γραμμη του τηλεφωνου
4) για να δοκιμασεις αν σε ενδιαφερει η ευρυζωνικη

Και ολα αυτα, χωρις να δεσμευεσαι για να συνεχισεις μετα τους 4 μηνες.

Εμενα αυτο που με χαλασε απιστευτα, ειναι οτι ενω ποτε δε με ειχε παρει εναλλακτικος φορεας σταθερης τηλεφωνιας, με το που εβαλα box, ενα μηνα μετα ξαφνικα ειχα τηλεφωνο για τετοια προσφορα. Δε νομιζω οτι ειναι τυχαιο. Κατα τα αλλα, το box ειναι στα προτυπα της καρτοκινητης (προπληρωνεις, δεν ασχολεισαι με τον ΟΤΕ, δεν δεσμευεσαι) κ προσωπικα εμενα με καλυψε.
Οι τιμες ειναι ανταγωνιστικες. Αν δε σ'ενδιαφερει τπτ απο τα 4 παραπανω, τοτε πηγαινε ΟΤΕ, τσιμπα κ ενα RAM και τα λεμε κατα τα χριστουγεννα ;)

ΥΓ. Ενω επεσαν τα παγια, η τιμη του box παρεμεινε ιδια :thumbdown

yannis1967
24-09-05, 16:43
Οτε πλέον το κάνει μέχρι και την ίδια μέρα, μέσω forthnet θα χάσεις χαλαρά 4 μέρες μέχρι να παρουν και να στείλουν αιτήσεις, και το όριο είναι 12 μέρες

Και μόνο για το γεγονός ότι ο ΟΤΕ καθυστερεί τους υπόλοιπους 3 μέρες (και σε βεβαιώ το κάνει για να δυσφημεί τους παρόχους) θα έπρεπε να υποστηρίζεις οτιδήποτε εκτός από τον ΟΤΕ.

Ακόμα και το γεγονός της δέσμευσης (κατάργηση και ξανά ενεργοποίηση), το κάνει ο ΟΤΕ για να πηγαίνουν όλοι σε αυτόν....

Τέλος πάντων, απότι βλέπω τα καταφέρνει.. καλά ο ΟΤΕ να δυσφημεί τους υπολοίπους!

Γιάννης

sdikr
24-09-05, 17:44
1) για να εχεις adsl για 4 μηνες χωρις να πληρωσεις τα κερατα σου
2) για να μη σου ερχεται τιποτα στον λογαριασμο ΟΤΕ
3) για να εχεις ευρυζωνικη χωρις να ειναι στο ονομα σου η γραμμη του τηλεφωνου
4) για να δοκιμασεις αν σε ενδιαφερει η ευρυζωνικη

1) οπώς είπα και πρίν, μονο για αυτόν το λόγο, σαν κοστος η μονη διαφορά είναι η ενεργοποιήση, αλλά έχω την γραμμη συνεχώς απο το 2003 --- εχω κάνει αποσβεση της ενεργοποιήσης!

2) δεν με πειράζει αυτό,
3) αν δεν ειναι στο ονομα σου η γραμμή δεν μπορείς να κάνεις και την αιτηση, πρέπει να υπάρχει ο κάτοχος της γραμμης, ακομα και για το Inbox
4) ερρρ τι να δοκιμάσεις; εγώ δεν ξαναγυρνώ σε pstn!


Εμενα αυτο που με χαλασε απιστευτα, ειναι οτι ενω ποτε δε με ειχε παρει εναλλακτικος φορεας σταθερης τηλεφωνιας, με το που εβαλα box, ενα μηνα μετα ξαφνικα ειχα τηλεφωνο για τετοια προσφορα. Δε νομιζω οτι ειναι τυχαιο.

ουτε εμένα με έχουν πάρει που εχω γραμμη απο τον οτε, ασχετο το ενα με το άλλο


Οι τιμες ειναι ανταγωνιστικες. Αν δε σ'ενδιαφερει τπτ απο τα 4 παραπανω, τοτε πηγαινε ΟΤΕ, τσιμπα κ ενα RAM και τα λεμε κατα τα χριστουγεννα

Κάτι που με το In abox δεν θα μπορούσες να κάνεις γιατί έχεις πληρώσει για τους 4 μήνες συνδομη ;)


Και μόνο για το γεγονός ότι ο ΟΤΕ καθυστερεί τους υπόλοιπους 3 μέρες (και σε βεβαιώ το κάνει για να δυσφημεί τους παρόχους) θα έπρεπε να υποστηρίζεις οτιδήποτε εκτός από τον ΟΤΕ.


Δεν καθηστερεί μονο ο Οτε, αν ο παροχός κάνει μια βδομάδα να στείλει την αιτηση δεν φταίει ο Οτε
Και αν ήθελα να μην υποστηρίζω κάτι απο τον οτε θα εβαζα γραμμη vivodi, γιατί βλέπεις και με το In abox πάλι ο Οτε θα τα πάρει.


Τέλος πάντων, απότι βλέπω τα καταφέρνει.. καλά ο ΟΤΕ να δυσφημεί τους υπολοίπους!
οι ποιο πολλοί το κάνουν μονοι τους, δηλ αν εγω εχω γραμμη απο in abox, και τους πάρω τηλέφωνο λένε ααα δεν φταίμε εμείς φταίει ο Οτε, το προβλημα μετά ειναι οτι στον Οτε εσύ δεν φαίνεσαι σαν κάτοχος της γραμμης και φυσικά και πολυ σωστά σου λεει συγνώμη αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

Οχι προτίμω την γραμμη στο ονομα μου, να εχω δυνατότητα επιλογής οποιου Isp θέλω, να κάνω αναβαθμιση γραμμης απο 384 σε 512 χωρίς να πρέπει να κάνω αναβαμιση αναγκαστικα και την συνδρομη, να μπορώ να πάρω τον Οτε και να του ζητήσω να κοιτάξει την γραμμη ή να κάνει ενα reset χωρίς να πρέπει να πάρω τον παροχο και να περιμένω πότε θα πάρουν εκείνοι τον οτε.

toneworks
24-09-05, 18:18
Μιλουσα γενικα, αλλα το εκανες συγκεκριμενο. Εβαλα το ονομα σου γιατι δε το στηριξες σωστα.


2) δεν με πειράζει αυτό,
3) αν δεν ειναι στο ονομα σου η γραμμή δεν μπορείς να κάνεις και την αιτηση, πρέπει να υπάρχει ο κάτοχος της γραμμης, ακομα και για το Inbox
4) ερρρ τι να δοκιμάσεις; εγώ δεν ξαναγυρνώ σε pstn!

2) εμενα με πειραζει να φαινεται το παγιο
3) Αν δεν ειναι στο ονομα σου η γραμμη, κανεις μια χαρα την αιτηση. Απλα τσεκαρεις ενα κουτακι οτι συμφωνει ο ιδιοκτητης. Κ στο λεω γιατι εγω δεν εχω γραμμη δικη μου, αλλα εβαλα το ονομα μου στην φορθνετ.
4) ερρρ πως ειναι το δικτυο του οτε.

Τελος για το αν συμφερει οικονομικα να εχεις τη γραμμη στ'ονομα σου αντι για 1bill, ας μιλησουμε για 12 μηνες κ οχι για οσο διαστημα κραταει το RAM. Χαρακτηριστικα θα πω μονο οτι οσο καιρο παιρνανε την ΝΕΤΚΕΥ 10/μηνα καποιοι κ χαιροντουσαν, σε 1bill ηταν φτηνοτερη η τιμη.

EDIT: Αν υπαρχει προβλημα με τις ταχυτητες στο ΑΡΥΣ, αυτος ειναι λογος να χωσουμε στον οτε κ οχι να λεμε, "παρτε γραμμη απο ΟΤΕ". Εγω παντως δεν εχω κανενα προβλημα σ'αυτο το θεμα.

ΥΓ. Ναι, ειμαι αντι-οτε και δεν εχω προσβαση στο vivo δικτυο :p

sdikr
24-09-05, 18:57
ΥΓ. Ναι, ειμαι αντι-οτε και δεν εχω προσβαση στο vivo δικτυο

Εγώ να δείς ποσο αντι-οτε είμαι
απλά αυτό δεν σημαίνει οτι θα βάλω νερό στο κρασί και να πάω σε άλλον παροχο μέσω ΑΡΥΣ, γιατί πάλι ο Οτε θα τα πάρει


Μιλουσα γενικα, αλλα το εκανες συγκεκριμενο. Εβαλα το ονομα σου γιατι δε το στηριξες σωστα.
οπώς και εσύ, μιλάμε προσωπικά, δηλαδή εγώ λεω την άποψη μου γιατί δεν θα έβαζα in a box


Τελος για το αν συμφερει οικονομικα να εχεις τη γραμμη στ'ονομα σου αντι για 1bill, ας μιλησουμε για 12 μηνες κ οχι για οσο διαστημα κραταει το RAM. Χαρακτηριστικα θα πω μονο οτι οσο καιρο παιρνανε την ΝΕΤΚΕΥ 10/μηνα καποιοι κ χαιροντουσαν, σε 1bill ηταν φτηνοτερη η τιμη.


Με το τρόπο που πάνε αυτή την στιγμή οι τιμές, αν έσυ είχες προπληρώσει την 1bill (συνδρόμη & γραμμή) τώρα με τις μειώσεις θα σου λέγαν μα κύριε προπληρωσατε ;)
Ενώ μεσω Οτε η αλλάγη στα πάγια γίνεται αυτόματα (σου στέλνουν και επιστρόφη).


EDIT: Αν υπαρχει προβλημα με τις ταχυτητες στο ΑΡΥΣ, αυτος ειναι λογος να χωσουμε στον οτε κ οχι να λεμε, "παρτε γραμμη απο ΟΤΕ". Εγω παντως δεν εχω κανενα προβλημα σ'αυτο το θεμα.

Εμένα με πείραζει οτι με την ΑΡΥΣ θα πληρώνω τον παροχό και όχι τον ΟΤΕ, και φυσικά θα θέλω μια σωστή απάντηση απο τον Παροχο, οχι του τύπου αααα δεν φταίμε εμείς πάρτε τον Οτε, μα εγώ δεν πληρώνω τον Οτε εσάς πληρώνω!!

stivakos
24-09-05, 18:59
Αν βάλεις adsl ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να γυρίσεις σε PSTN/ISDN. Ρώτα με κι εμένα που έβαλα μόλις χθες. Αλλη αίσθηση φίλε μου. Οταν κατεβάζεις με 3 άντε 4 κβ τα 10, 20, 30 ή και 40 καθώς και το always on είναι αίσθηση μοναδική που δεν την αλλάζεις με τίποτα.
Εκτός αυτού, σου δίνεται η δυνατότητα να αγοράσεις ένα καλό modem/router με λίγα χρήματα (εγώ πήρα το USR 9105 με 95Ευρά) το οποίο είναι εξαιρετικά παραμετροποιήσιμο. Απ'ότι ακούω από τα άλλα παιδιά τα μοντεμάκια που συνοδεύουν τα πακέτα των εταιριών είναι μπρίκια.
Αν υπολογίσεις τα 9105+τέλος ενεργοποίησης+3 μήνες γραμμή από τον ΟΤΕ+κόστος RAM=156Ευρά περίπου. Σου μένει το 9105 και έχεις ήδη πληρώσει το τέλος ενεργοποίησης και πας όπου θες όποτε θες.
Ελπιζω να βοήθησα...

toneworks
24-09-05, 20:00
Εγώ να δείς ποσο αντι-οτε είμαι
απλά αυτό δεν σημαίνει οτι θα βάλω νερό στο κρασί και να πάω σε άλλον παροχο μέσω ΑΡΥΣ, γιατί πάλι ο Οτε θα τα πάρει

Παιρνει λιγοτερα ομως, εστω κ ελαχιστα λιγοτερα. Κ αυτο μ'ευχαριστει. :clap
Αν μου πει η forthnet "δε φταιμε κυριε" σε προβλημα γραμμης, υπαρχουν κ αλλου πορτοκαλιες. Τελος ενεργοποιησης δε πληρωσα, οποτε δε θα φυγω κλαμμενος. Γι'αυτο φροντιζω κ παιρνω 4μηνες μονο.


Αν βάλεις adsl ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να γυρίσεις σε PSTN/ISDN
Σαφεστατα. Αν εχει προβλημα η γραμμη σου ομως, λογω αποστασης σπιτιου με dslam πχ τι κανεις; Συνεχιζεις να τα σκας; Ο ΟΤΕ δεν δινει εγγυηση για εστω ενα 70-80% της προσφερομενης ταχυτητας στη γραμμη. Αν ειχαν @@, να λεγανε σας χρεωνουμε παγιο αναλογο με τα μεγιστα kbps που πιανετε, να τους παραδεχτω. Τεσπα, κουβεντα να γινεται ;)

sdikr
24-09-05, 20:04
Παιρνει λιγοτερα ομως, εστω κ ελαχιστα λιγοτερα. Κ αυτο μ'ευχαριστει.
Αν μου πει η forthnet "δε φταιμε κυριε" σε προβλημα γραμμης, υπαρχουν κ αλλου πορτοκαλιες. Τελος ενεργοποιησης δε πληρωσα, οποτε δε θα φυγω κλαμμενος. Γι'αυτο φροντιζω κ παιρνω 4μηνες μονο.


Δεν μπορώ να σε καταλάβω, εγώ δεν έχω καμία όρεξη να είμαι χωρίς adsl για χ μέρες γιατί ο τάδε παροχός δεν μου τα είπε καλά.

Απο την στιγμή μάλιστα που το τελος ενεργοποιήσεις το πληρώνεις μια φορά στον οτε, ...

toneworks
24-09-05, 21:33
Δεν μπορώ να σε καταλάβω, εγώ δεν έχω καμία όρεξη να είμαι χωρίς adsl για χ μέρες γιατί ο τάδε παροχός δεν μου τα είπε καλά.
Αν εισαι χ μερες χωρις ΑΡΥΣ adsl δηλωνεις βλαβη κ οσο καιρο εχεις προβλημα δεν χρεωνεσαι. Δε νομιζω οτι περιμενεις εμενα να στο εξηγησω. Δεν ειιναι ολοι οι παροχοι μπακαληδες, ετσι θελω να πιστευω για τη φορθνετ τουλαχιστον.
Δηλαδη τι ειναι η ΑΡΥΣ; ψευτοdsl; `Η μηπως δεν εχει υποχρεωσεις η φορθνετ απεναντι μας; Μπορει να υπαρχει μια καλυτερη εξυπηρετηση και φροντιδα αν εχεις γραμμη απο ΟΤΕ (θεωρητικα), στις περισσοτερες περιπτωσεις νομιζω η ποιοτητα γραμμης θα'ναι η ιδια. Τεσπα αμα εχεις thread που υπαρχουν συγκεκριμενα παραπονα για ΑΡΥΣ και μετα ο τυπος εβαλε ΟΤΕ κ εφτιαξε το προβλημα, εδω ειμαι, δωσε λινκ.

yannis1967
24-09-05, 23:40
Είναι πολύ σημαντικό πάντως να καταλάβουμε ότι:

Κάθε φορά που αγοράζουμε γραμμή απευθείας από το μονοπώλιο:
- Ενισχύουμε το μονοπώλιο (δηλ τον ΟΤΕ και την θυγατρική του)
- Δεν δίνουμε την δυνατότητα και σε άλλες εταιρείες να αναπτυχθούν
- Μειώνουμε την δύναμη του ανταγωνισμού

Ακούω εδώ κάποιους που λένε ότι αν πάρεις τον Χ ISP θα σου πει "φταίει ο ΟΤΕ και δεν μπορώ να κάνω τίποτε". Υπάρχει κάποιος που να διαφωνεί?? Αφού πάντα το πρόβλημα φαίνεται να είναι όντως στην μεριά του ΟΤΕ, και μάλιστα χωρίς δυνατότητα επίλυσης. (Φορτωμένα DSLAM, αναβαθμίσεις χωρίς σχεδιασμό, άγνωστο contention ratio, γεννικότερη έλειψη σχεδιασμού και προχειρότητα).

Επισης, να θυμόμαστε ότι ενισχύοντας ISPs όπως η HOL, η Vivodi, η Tellas κλπ αυξάνουμε
την φωνή και την δύναμή τους που έχουν στην ΕΕΤΤ και στην Ευρωπαϊκή επιτροπή.

Τέλος, και το θέμα του ότι ο ΟΤΕ δεν δίνει το δικαίωμα "μετάβασης" σε άλλον ISP χωρίς διακοπή" το πολεμάνε οι εταιρείες να το κατακτήσουν, ώστε να μην βγαίνει ο καθένας και λέει ότι άν δεν πας στον ΟΤΕ μετά δεν μπορείς να αλλάξεις ISP...
Ακόμα βέβαια ο ΟΤΕ καταφέρνει να παρασύρει μερικούς και να τους κάνει φορείς της πολιτικής και των συμφερόντων του, αλλά ελπίζω πάντα ότι τα πράγματα θα αλλάξουν.

Γιάννης

NoYmErOs
25-09-05, 05:50
Είναι πολύ σημαντικό πάντως να καταλάβουμε ότι:

Κάθε φορά που αγοράζουμε γραμμή απευθείας από το μονοπώλιο:
- Ενισχύουμε το μονοπώλιο (δηλ τον ΟΤΕ και την θυγατρική του)


Αφού οι εταιρίες αυτές φροντίζουν να μην δίνουν την δυνατότητα στον χρήστη να πάει σε άλλον ISP όταν λήξη η σύνδεση του ..



- Δεν δίνουμε την δυνατότητα και σε άλλες εταιρείες να αναπτυχθούν

Με τέτοιες τιμές που πουλάνε το ότι δεν αναπτύσσονται μάλλον κάτι άλλο φταίει και όχι ότι δεν βγάζουν τα προς το ζην ..



- Μειώνουμε την δύναμη του ανταγωνισμού


Ας στήσουν δικά τους δίκτυα να τους υποστηρίξουμε ..



Ακούω εδώ κάποιους που λένε ότι αν πάρεις τον Χ ISP θα σου πει "φταίει ο ΟΤΕ και δεν μπορώ να κάνω τίποτε". Υπάρχει κάποιος που να διαφωνεί?? Αφού πάντα το πρόβλημα φαίνεται να είναι όντως στην μεριά του ΟΤΕ, και μάλιστα χωρίς δυνατότητα επίλυσης. (Φορτωμένα DSLAM, αναβαθμίσεις χωρίς σχεδιασμό, άγνωστο contention ratio, γεννικότερη έλειψη σχεδιασμού και προχειρότητα).

Απάντησα πριν ..




Επισης, να θυμόμαστε ότι ενισχύοντας ISPs όπως η HOL, η Vivodi, η Tellas κλπ αυξάνουμε
την φωνή και την δύναμή τους που έχουν στην ΕΕΤΤ και στην Ευρωπαϊκή επιτροπή.

Ξέρεις πόσες καταγγελίες έχουν στείλει χρήστες της vivodi στην ΕΕΤΤ ?



Τέλος, και το θέμα του ότι ο ΟΤΕ δεν δίνει το δικαίωμα "μετάβασης" σε άλλον ISP χωρίς διακοπή" το πολεμάνε οι εταιρείες να το κατακτήσουν, ώστε να μην βγαίνει ο καθένας και λέει ότι άν δεν πας στον ΟΤΕ μετά δεν μπορείς να αλλάξεις ISP...
Ακόμα βέβαια ο ΟΤΕ καταφέρνει να παρασύρει μερικούς και να τους κάνει φορείς της πολιτικής και των συμφερόντων του, αλλά ελπίζω πάντα ότι τα πράγματα θα αλλάξουν.

Ο ΟΤΕ απαγορεύει στους ΙSP να αφήνουν τους χρήστες να αλλάζουν ISP με τα την λήξη του πακέτου τους ? :shock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.