PDA

Επιστροφή στο Forum : Να πάρω Core 2 ή Phenom;



Σελίδες : [1] 2

HitmanBM
19-06-08, 20:54
Παιδιά θέλω να στήσω ένα καινούργιο σύστημα μέσα στο καλοκαίρι. Θέλω να παίζω και παιχνίδια (ΒΑΡΙΑ!). Αλλά δε θέλω να ξοδέψω μια περιουσία.

Τι προτείνετε να βάλω; Core 2 (Penryn) ή Phenom; Οι οποίοι σημειωτέον στην τελευταία τους έκδοση δεν έχουν το διαβόητο bug.

NikoLakis
19-06-08, 21:00
Απ'τη στιγμή που θες να παίζεις παιχνίδια Core 2 δαγκωτό

kuja
19-06-08, 21:16
Δαγκωσετο και απο μενα!

nikgr
19-06-08, 21:22
Λίγο διάβασμα δεν κάνει κακό
http://www.guru3d.com/article/cpu-scaling-in-games-with-quad-core-processors/1

NT1G
19-06-08, 21:26
Για games μάλλον ένας Core2 E8400 είναι η καλύτερη επιλογή αυτήν την στιγμή:)

Patentman
19-06-08, 21:56
Εφοσον δεν σε ενδιαφερει το SSE4.1 τοτε μπορεις να παρεις ειτε Phenom 9550, ειτε Q6600, με πλεονεκτημα του Q6600 την υψηλοτερη ταχυτητα αλλά και την δυνατοτητα overclocking.

Αν σε ενοιαζε το SSE4.1 τοτε μονοδρομος θα ηταν ενας Q9300 ή/και Q9450.

Αν το οικονομικο παιζει ρολο και θελεις να γλιτωσεις καποια λεφτα τοτε παιρνεις εναν E7200 και τον ανεβαζεις αρκετα.


ΥΓ. στα παιχνιδια κατα 99% παιζει ρολο η καρτα γραφικων και οχι ο επεξεργαστης.
Μην τρως το τυρακι και μπεις στην φακα δινοντας αλλου χρηματα.
Επεξεργαστης + μνημη δεν παιζουν τοσο μεγαλο ρολο οσο η καρτα.

sdikr
19-06-08, 22:11
Είστε όλοι πουλημένοι, περιμένετε την απάντηση του master

flamelab
19-06-08, 22:13
Oποιοσδήποτε διπυρηνος απο το 2006 και μετά, ανω των 2,2 Ghz σου κάνει.

Και ασε τους άλλους να "δαγκώνουν"...

Παρε καλή καρτα γραφικών.

ownagE_
19-06-08, 22:15
E8400 χωρις υπερβολες..

manosdoc
19-06-08, 23:15
Υπάρχουν και άλλα ΟΛΟΙΔΙΑ thread γιατί δεν τα κοιτάς.
Εδώ είναι 2 στρατόπεδα ο καθείς το μακρύ του και το κοντό του.
Βασικά θες καλή κάρτα γραφικών και όχι 667 πυρήνες....

George978
20-06-08, 00:50
φιλαρακι οτι και να παρεις θα παιξεις τα παιχνιδια σου μια χαρα , προσεξε λιογ στην επιλογη καρτς γραφικων


τετραπυρηνος για παιχνιδια παντως ειναι πεταμενα λεφτα , το πολυ 5 παιχνιδια τους εκμεταλλευτονται. παρε εναν 8400 οπως σου λενε ή αν θελεις αμδ για Χ Υ Ζ λογους εναν 5600 και τα ρεστα φουντουνια:p

kadronarxis
20-06-08, 01:18
Έβαλα σε φίλο έναν phenom... 2,2 GHz.με τη μαμά ψύκτρα πάνω.
φίλε το pc ΚΑΙΓΕΤΑΙ. Παίρνει φωτιά.
Βάλαμε 3 ανεμιστηράκια 12-ιντσα πάνω και σώθηκε η κατάσταση.
Stay with intel, sorry wan.

George978
20-06-08, 01:19
πολυ αμφιβαλλω για την αξιοπιστια του ποστ σου , γιατι και εγω πηρα προχθες εναν 9550 και ειναι μια χαρα ακομα και για τη μια-2 ωρες που δουλεψε με τη μαμα ψυκτρα. ολοι λενε οτι καιγεται αλλα ο δικος μου ρε γμτ πως γινεται να ειναι τοσο κρυος δε καταλαβαινω....

kadronarxis
20-06-08, 01:23
το ποστ μου,όπως και όλα τα ποστ μου ξεχειλίζουν από αξιοπιστία φίλε george.
Φτάσαμε στο σημείο να τα ξεστήσουμε όλα και να τα ξαναβάλουμε πάνω.
Πλέον το dvd-writer δε γράφει dvd λόγω της θερμοκρασίας στο κουτί.
Δοκιμάσαμε με άλλο dvd-writer και είχαμε το ίδιο αποτέλεσμα.
Υπόψην ο επεξεργαστής έχει το bug πάνω.

αυτά.

ΥΓ: επειδή γουστάρω apple μη νομίζεις ότι δε γνωρίζω την πιάτσα.

sataNik
20-06-08, 03:26
Κάνε προσεκτικές επιλογές σε μητρική και κάρτα γραφικών και μη δίνεις λεφτά πολλά σε επεξεργαστή και μνήμη.

George978
20-06-08, 04:07
το ποστ μου,όπως και όλα τα ποστ μου ξεχειλίζουν από αξιοπιστία φίλε george.
Φτάσαμε στο σημείο να τα ξεστήσουμε όλα και να τα ξαναβάλουμε πάνω.
Πλέον το dvd-writer δε γράφει dvd λόγω της θερμοκρασίας στο κουτί.
Δοκιμάσαμε με άλλο dvd-writer και είχαμε το ίδιο αποτέλεσμα.
Υπόψην ο επεξεργαστής έχει το bug πάνω.

αυτά.

ΥΓ: επειδή γουστάρω apple μη νομίζεις ότι δε γνωρίζω την πιάτσα.

δε γνωριζω τι γνωριζεις και ουτε μου πεφτει λογος σε τι σου αρεσει , αλλα ρε φιλε τι κουτι ειναι αυτο, γκοφρετα? τι να σου πω πολυ περιεργο το περιστατικο αυτο, τεσπα .

WAntilles
20-06-08, 08:46
ΥΓ: επειδή γουστάρω apple μη νομίζεις ότι δε γνωρίζω την πιάτσα.

Σαφώς και δεν την γνωρίζεις.

Έχω Phenom, έχω ενεργοποιημένα στο BIOS καί Cool & Quiet καί Quiet-Fan, και μόνο δεν καίγεται. 43C idle και 55C σε φόρτο, τώρα με τον καύσωνα. Πριν ένα μήνα που δεν είχε ζέστες ήταν 10 βαθμούς κάτω και τα 2.

Είσαι παντελώς εκτός πραγματικότητας και αγοράς.

Μόνο για Μήλα μπορείς να μιλάς.

Ο φίλος σου έχει κουτί στρούγκα όπου και ένας Pentium-1 θα καιγόταν.

ownagE_
20-06-08, 10:53
Σαφώς και δεν την γνωρίζεις.

Έχω Phenom, έχω ενεργοποιημένα στο BIOS καί Cool & Quiet καί Quiet-Fan, και μόνο δεν καίγεται. 43C idle και 55C σε φόρτο, τώρα με τον καύσωνα. Πριν ένα μήνα που δεν είχε ζέστες ήταν 10 βαθμούς κάτω και τα 2.

Είσαι παντελώς εκτός πραγματικότητας και αγοράς.

Μόνο για Μήλα μπορείς να μιλάς.

Ο φίλος σου έχει κουτί στρούγκα όπου και ένας Pentium-1 θα καιγόταν.

:rofl:
45oC σε full load το χειμωνα o Φενομακος?
Στη Σουηδια μενεις?

Τελος παντων, ΜΗΝ χαλατε αλλο ενα thread.

Φιλε, Ε8400, τελος.
Οπως ειπε και ο george ελαχιστα παιχνιδια εκμεταλλευονται 4 πυρηνες και οσα τους εκμεταλλευονται, τους εκμεταλλευονται στα χαρτια μονο, δηλαδη να δειχνει 100% load και στα 4 cores.. :down:

kuja
20-06-08, 10:57
:rofl:
45oC σε full load το χειμωνα o Φενομακος?
Στη Σουηδια μενεις?

Τελος παντων, ΜΗΝ χαλατε αλλο ενα thread.

Φιλε, Ε8400, τελος.
Οπως ειπε και ο george ελαχιστα παιχνιδια εκμεταλλευονται 4 πυρηνες και οσα τους εκμεταλλευονται, τους εκμεταλλευονται στα χαρτια μονο, δηλαδη να δειχνει 100% load και στα 4 cores.. :down:

Στο αμεσο μελλον θα γινει και αυτο.Δες Assassins Gred Assassins Greed που θελει 2 πυρινες.:)
Αλλα παντα ενα ενας intel ή αντε και κανενας AMD για πιο οικονονικο συστημα και καλο......

Rama
20-06-08, 11:21
Είστε όλοι πουλημένοι, περιμένετε την απάντηση του master
:rofl::rofl::rofl::rofl: Ε Λ Ι Ω Σ Α. Θεός! :respekt::respekt::respekt:

Πάντως θα συμφωνήσω με όσους είπαν σε γενικές γραμμές "ότι και να πάρεις από cpu καλά θα είσαι".
Όσο για το dual vs quad, πιστεύω ότι στο άμεσο μέλλον η κατάσταση θα αλλάξει γενικότερα στο software και φυσικά και στα παιχνίδια. Αφού εκεί πάει το hardware. Είναι τόσο απλό.

WAntilles
21-06-08, 01:28
45oC σε full load το χειμωνα o Φενομακος?
Στη Σουηδια μενεις?

Αφού δεν έχεις δει Φενομάκο ούτε με το κυάλι.

Δεν μπορείς να γνωρίζεις.

kadronarxis
21-06-08, 02:12
master, αφού δε σου χαλάω χατήρι, ότι πεις ρε καρντάσι!
Το κουτί είναι πράγματι μικρό, θα περάσουμε τη μητρική και τα υπόλοιπα σε ένα μεγαλύτερο και θα επανέλθω.

pelasgian
21-06-08, 02:42
Είστε όλοι πουλημένοι, περιμένετε την απάντηση του master

Με το που το είδα, πήρα pop corn και pepsi για δύο μέρες.

linkinp
21-06-08, 02:43
βασικα χωσε λεφτα για καρτα γραφικων αν θες να παιζεις παιχνιδια.οι cpu dual core και ανω δεν εχουν προβλημα

pelasgian
21-06-08, 02:45
ΥΓ: επειδή γουστάρω apple μη νομίζεις ότι δε γνωρίζω την πιάτσα.

Αφού τη γνωρίζεις, τότε πώς βρέθηκες με Mac; :p
(ή αφού γνώριζες για τη στροφή, πώς βρέθηκες στο χαντάκι :lol: )

tuluba
21-06-08, 19:28
Αφού τη γνωρίζεις, τότε πώς βρέθηκες με Mac; :p
(ή αφού γνώριζες για τη στροφή, πώς βρέθηκες στο χαντάκι :lol: )

:lol::lol::lol::lol::lol:

gmaitre
21-06-08, 20:07
8400 8400 8400 !!!

O phenom δεν κάνει για παιχνίδια.Δεν κάνει γιατί είναι ο χειρότερος σε επιδόσεις.Δεν κάνει γιατί είναι υπερτιμημένος.

WAntilles
21-06-08, 20:10
O phenom δεν κάνει για παιχνίδια.Δεν κάνει γιατί είναι ο χειρότερος σε επιδόσεις.Δεν κάνει γιατί είναι υπερτιμημένος.

Έσπασε η καρέκλα από τα τρανταχτά τα γέλια.

Gordito
21-06-08, 20:19
Πραγματικα εχω ακουσει καλες ατακες σε αυτο το νημα. :biggrin:

Στα δικα μας, τα μικρα κουτια ειναι θανατος.

Ειδικα σε δωματια που δεν αεριζονται καλα και μενει η ζεστη μεσα.


Τωρα οσον αφορα τα παιχνιδια, σαφως και παιζει ρολο ο επεξεργαστης, οποιος δεν το πιστευει, ας αγορασει τον φτηνοτερο της κλασης του και να δει μονος του τις διαφορες.

Αλλα οχι σε πακμαν ή Τετρις. Σε απαιτητικα games.

lamdami
21-06-08, 20:20
Core 2 duo eE8400...θα είσαι άρχοντας...

pancon
21-06-08, 22:10
Έσπασε η καρέκλα από τα τρανταχτά τα γέλια.

Άντεξε κλυδωνισμούς αρκετών μηνών αλλά τελικώς το μοιραίον επήλθε.

R.I.P wan's chair!

:rofl::rofl::rofl:

kadronarxis
21-06-08, 23:59
H κακιά στιγμή πελασγέ!
Όπως λένε όσοι φύγαν από τον δρόμο και επέζησαν.
mac ρε, μια ζωή mac.

ownagE_
22-06-08, 11:19
Άντεξε κλυδωνισμούς αρκετών μηνών αλλά τελικώς το μοιραίον επήλθε.

R.I.P wan's chair!

:rofl::rofl::rofl:

Αντε και στην επομενη..
:rofl:
:respekt:

adtakhs
22-06-08, 13:49
Έβαλα σε φίλο έναν phenom... 2,2 GHz.με τη μαμά ψύκτρα πάνω.
φίλε το pc ΚΑΙΓΕΤΑΙ. Παίρνει φωτιά.
Βάλαμε 3 ανεμιστηράκια 12-ιντσα πάνω και σώθηκε η κατάσταση.
Stay with intel, sorry wan.

Σιγουρα δεν έχεις βάλει την ψύκτρα σωστά!! Δεν ανεβάζουν τόσο πολύ θερμοκρασία οι phenom! Αυτό είναι ένα παραμύθι και μόνο!

Οσο για τον φίλο θα του πω τα εξης!!!

Στα παιχνίδια και ειδικά όταν παίζεις σε υψηλές αναλύσεις που παίζουν οι νέες tft οθόνες οι επεξεργαστές δεν παίζουν ειδιαίτερο ρόλο και όλο τον φόρτο εργασίας αναλαμβάνουν οι κάρτες γραφικών!!
Αρα στην θέση σου θα έπαιρνα έναν phenom 9850 (190Ε) ή έναν 9750 (175Ε) και μια μητρική σαν την sapphire 790fx που την δίνει το πλαίσιο σε προσφορά (90Ε) ή μια MSI K9A2 CF-F (75Ε) για να έχω το απόλυτα σπιρτόζικο σύστημα για τις καθημερινές εφαρμογές να εκμεταλεύομαι τους 4 πυρήνες όπου αυτοί χρειάζονται και από εκεί και πέρα για τα παιχνίδια θα κοιτούσα πολύ προσεκτικά την κάρτα γραφικών που θα χρησιμοποιήσω! Μάλλον θα έπαιρνα μια HD4850 (150E) και θα ήμουν άρχοντας με τα όλα μου!
Τέλος ο phenom θα σου φανεί χρησιμότερος στο μέλλον όταν τα επερχόμενα παιχνίδια θα εκμεταλεύονται και τους 4 πυρήνες του!!!
Για εμένα αυτή είναι η ποιο σοφή λύση , αν αναλογιστείς ότι η πλατφόρμα της amd θα είναι αναβαθμίσημη σε βάθος χρόνου και δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις ξανα για μητρική μνήμες κ.λ.π. για να αυξήσεις τις επιδόσεις του συστήματός σου όταν αυτό δεν θα μπορεί να ανταπεξελθει στις νέες εφαρμογές παρα μόνο για έναν νέο επεξεργαστή!!!

kuja
22-06-08, 13:55
Παιδια οντως οι Phenom δεν ειναι για πεχνιδια.Γιατι απλα δεν εχουν ισχυ.Αποκρισιμοτητα μπορει να εχουν αλλα για πεχνιδια δεν αξιζει.Εχω δει πολλες κοντρες και επισης εχουν και μεγαλυτερη καταναλωση.Θα εβαζα Phenom σε ενα οικονομικο συστημα που θα επεζε καποια games χωρις πολλα πολλα.Γνωμη μου.

flamelab
22-06-08, 13:58
Παιδια οντως οι Phenom δεν ειναι για πεχνιδια.Γιατι απλα δεν εχουν ισχυ.Αποκρισιμοτητα μπορει να εχουν αλλα για πεχνιδια δεν αξιζει.Εχω δει πολλες κοντρες και επισης εχουν και μεγαλυτερη καταναλωση.Θα εβαζα Phenom σε ενα οικονομικο συστημα που θα επεζε καποια games χωρις πολλα πολλα.Γνωμη μου.

Αυτά που λες απλά δεν στέκουν.

Οι επεξεργαστές, αν δεν υπάρχουν εγγενή Physics σε ενα game --> aka PhysX engine ή Crysis σε Ultra Quality Mode , απλα δεν μετράνε όσο η καρτα γραφικών.

Οι επεξεργαστές άνω των 2 Ghz , οι διπύρηνοι, Intel ή AMD , απο το 2006, είναι πλήρως ικανοί να ανταποκριθούν, χωρίς να αποτελούν bottleneck, σε οποιοδήποτε παιχνίδι.

Οι Phenom είναι υπεραρκετοί για όλους. Δεν τον φτάνεις ποτε στα όρια του, εκτός εάν κανεις χοντρό encoding με H.264 ή κάνεις compiling.

Επίσης, να μετρας και το scalability και την αποκρισιμοτητα σε full load.

kuja
22-06-08, 14:05
Αυτά που λες απλά δεν στέκουν.

Οι επεξεργαστές, αν δεν υπάρχουν εγγενή Physics σε ενα game --> aka PhysX engine ή Crysis σε Ultra Quality Mode , απλα δεν μετράνε όσο η καρτα γραφικών.

Οι επεξεργαστές άνω των 2 Ghz , οι διπύρηνοι, Intel ή AMD , απο το 2006, είναι πλήρως ικανοί να ανταποκριθούν, χωρίς να αποτελούν bottleneck, σε οποιοδήποτε παιχνίδι.

Οι Phenom είναι υπεραρκετοί για όλους. Δεν τον φτάνεις ποτε στα όρια του, εκτός εάν κανεις χοντρό encoding με H.264 ή κάνεις compiling.

Επίσης, να μετρας και το scalability και την αποκρισιμοτητα σε full load.

Θα το πω πιο σωστα:Οι Phenom:down: δεν φτανουν τους intel στα παιχνιδια.

flamelab
22-06-08, 14:07
Θα το πω πιο σωστα:Οι Phenom:down: δεν φτανουν τους intel στα παιχνιδια.

Που να χτυπιέσαι (να σ'το πω γιατί δεν είσαι σωστός) δεν υπαρχει περιπτωση να τους συγκρίνεις γιατί ΠΟΤΕ δεν φτάνουν σε full load.

ΣΗΜΕΡΑ σε ΟΛΑ τα παιχνίδια, είσαι απολυτως ισοδύναμοι.

kuja
22-06-08, 14:09
Εσυ τι θα διαλεγες για πεχνιδια δηλαδη????????

flamelab
22-06-08, 14:12
Εσυ τι θα διαλεγες για πεχνιδια δηλαδη????????

Οποιον τετραπύρηνο να'ναι (γιατί αργότερα, στο μέλλον, θα χρησιμοποιεί SMP scalability ανω των 2 cores).

Οταν φτάσει η στιγμή να χρησιμοποιηθούν τεσσερις πυρήνες πλήρως , μα πλήρως, τότε θα φανεί . Αλλα μεχρι τότε θα έχουν βγει αλλες σειρες σε Intel (Nehalem) και AMD (Bulldozer) , οποτε ... Παντα θα είσαι πλήρης, με όποιον επεξεργαστή αγορασεις.

kuja
22-06-08, 14:14
Οποιον τετραπύρηνο να'ναι (γιατί αργότερα, στο μέλλον, θα χρησιμοποιεί SMP scalability ανω των 2 cores).

Οταν φτάσει η στιγμή να χρησιμοποιηθούν τεσσερις πυρήνες πλήρως , μα πλήρως, τότε θα φανεί . Αλλα μεχρι τότε θα έχουν βγει αλλες σειρες σε Intel (Nehalem) και AMD (Bulldozer) , οποτε ... Παντα θα είσαι πλήρης, με όποιον επεξεργαστή αγορασεις.

οκ,ας περιμενουμε τοτε.....κανα χρονακι.....τι να πω.....:)

adtakhs
22-06-08, 14:20
Aκριβώς έτσι είναι ! Δεν υπάρχει καμιά διαφορά στα παιχνίδια, τουλάχιστον εμφανείς! Ενα fps παραπάνω ή ένα λιγότερο δεν είναι τίποτα! Ολα είναι θέμα κάρτας γραφικών!!! Οι σημερινοι επεξεργαστές φτάνουν για οποιδήποτε παιχνίδι!
Και επειδή το pc δεν είναι μόνο games και στην καθημερινότητα την αίσθηση της ταχύτητας την αντιλαμβανόμαστε από την αποκρισημότητα και μόνο του συστήματος θα έπαιρνα phenom δαγκωτό!!!! Αλλη αίσθηση!!!!
Να μην ξαναπώ για αναβαθμισημότητα γιατί θα γίνω κουραστικός!! Πάντος οι phenom και γενικά η πλατφόρμα spider σου δίνει λειτουργικό pc για μεγαλύτερο διάστημα με πολύ περιορισμενες αλλαγές!

mach
22-06-08, 15:34
^^ έσπασε και η δικιά μου καρέκλα από τα τρανταχτά γέλια

sonic
22-06-08, 16:06
Σιγουρα δεν έχεις βάλει την ψύκτρα σωστά!! Δεν ανεβάζουν τόσο πολύ θερμοκρασία οι phenom! Αυτό είναι ένα παραμύθι και μόνο!


Πως έβγαλες συμπέρασμα ότι έβαλε λάθος την ψύκτρα ο kadronarxis και ότι δεν ζεσταίνονται τόσο οι phenom όταν ο Wan σου λέει 45 idle 55 load.

45 idle την τελευταία φορά που κοίταξα λέγανε ότι ήταν υψηλή θερμοκρασία, τώρα είναι χαμηλή;

sataNik
22-06-08, 17:39
Σε επεξεργαστή δεν αξίζει να σκας λεφτά στις μέρες μας.

adtakhs
22-06-08, 18:59
Πως έβγαλες συμπέρασμα ότι έβαλε λάθος την ψύκτρα ο kadronarxis και ότι δεν ζεσταίνονται τόσο οι phenom όταν ο Wan σου λέει 45 idle 55 load.

45 idle την τελευταία φορά που κοίταξα λέγανε ότι ήταν υψηλή θερμοκρασία, τώρα είναι χαμηλή;

Το παλικάρι λέει για τρελές θερμοκρασίες!
Σε μεταγενέστερο ποστ λέει ότι θερμαίνεται όλο το tower εξαιτίας του επεξεργαστή! Τι άλλο θα ακούσουμε δηλαδή!!!! Οσο θερμός και αν είναι αυτά τα πράγματα δεν γίνονται!!!

Να σε ρωτήσω και εγώ κάτι άλλο! Ο Ε6600 μου που σου γράφω τώρα έχει θερμοκρασία 44c idle ακλοκάριστος ενώ χρησιμοποιώ για ψύκτρα την SCYTHE MUGEN! Για αυτόν τι έχεις να πεις? και πόση διαφορά βλέπεις από τον phenom του WAN!!!! Ελεος!

Kαι για να μην το κουράζουμε πάρε και ένα screenshot από everest για να πειστείς!!

http://img293.imageshack.us/my.php?image=everest1jo3.jpg

ownagE_
22-06-08, 19:22
^^ έσπασε και η δικιά μου καρέκλα από τα τρανταχτά γέλια

:rofl:
Και η δικια μου.. αλλα δεν το λες σωστα :p

Έσπασε η καρέκλα από τα τρανταχτά τα γέλια.

adtakhs
22-06-08, 19:30
To παραπάνω link το είδες ή γράφεις για να γράφεις!!!

gmaitre
23-06-08, 13:18
Μιας και ο φίλος που άνοιξε το τόπικ μίλησε για βαρύ gaming οι quad υλοποιήσεις δεν έχουν θέση εδώ.Τώρα άλλοι γράφετε ότι θα βγούνε παιχνίδια που θα τους αξιοποιούν κτλ.Όταν βγουν θα έχουν βγει και άλλοι επεξεργαστές μαζί με άλλες πλατφόρμες.Οπότε κάνει κάποιος μια αναβάθμιση τότε.Ας δώσει τώρα τα 170 για έναν 8400 μαζί με μια καλή ψύκτρα π.χ noctua και θα τον φτάσει στο θεό.Επίσης μην ακούω για phenom και θερμοκρασίες.Η τεχνολογία του είναι στα 65nm.Οι Χ2 στα 90nm.Μην απορείτε μετά με τις θερμοκρασίες.Η σωστή αγορά είναι στα 45 nm με τον 8400.

WAntilles
24-06-08, 12:44
Επίσης μην ακούω για phenom και θερμοκρασίες.Η τεχνολογία του είναι στα 65nm.Οι Χ2 στα 90nm.Μην απορείτε μετά με τις θερμοκρασίες.Η σωστή αγορά είναι στα 45 nm με τον 8400.

1. Δεν έχεις δει ποτέ σου Phenom.

2. Τα χαρακάκια και τα νανομετράκια είναι ένας μόνο από τους πολλούς (5-6) παράγοντες που παίζουν ρόλο στις θερμοκρασίες.

3. Άλλοι παράγοντες είναι ο γενικότερος σχεδιασμός (μικροαρχιτεκτονική) του chip, το πλήθος σταδίων CPU throttling, των πλήθων ανεξάρτητων περιοχών για CPU throttling κλπ.. Σε όλα τα 3 προαναφερθέντα, οι AMD K10 είναι τάξεις μεγέθους πιο προηγμένοι.

4. Οι X2 είναι 65nm. Καλό είναι να μην λέμε ψέμματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.