PDA

Επιστροφή στο Forum : Renault Megane Sedan? Mazda 3 ? Ford Focus Sedan ? Τί προτείνετε ?



zardoz
24-09-05, 00:00
Παίδες έχω κολλήσει καιρό και δεν μπορώ να διαλέξω οικογενειακό αυτοκίνητο.
Παλιότερα σκεφτόμουν για 1.6/1.8 (Mazda 6, Avensis, Μοndeo), αλλά τελικά επειδή θα πρέπει
να μείνουν χρήματα και για 2ο αυτοκίνητο (wife) έριξα τον πήχη μέχρι 100HP το πολύ.

Οπότε έμειναν τα:

Renault Megane Sedan (1.4 98HP)
Mazda 3 Sedan (1.6 105HP)
Ford Focus Sedan (1.4 70HP)

Τί στον άνεμο προτείνετε?

Tελευταία το Megane 1.4 που δίνει 98ΗP φαίνεται να με "τραβάει" γιατί έχει σέρβις κάθε
2 χρόνια (ή 30000 χλμ, και εγώ ΔΕΝ κάνω χιλιόμετρα) και είναι ποιό "αθόρυβο".

Απ' την άλλη, μου λένε ότι το Mazda 3 Sedan (που είναι όμορφο) δεν χαλάει ποτέ!

Ακόμη το Focus είναι φτηνο (αν και ψόφιο στα 1.4) και έχει service στα 30000
(ή κάθε χρόνο= ΚΑΚΟ) με 5 χρόνια εγγύηση όμως!

Εμβόλιμα σκέφτομαι για το Citroen C4 (98 ΗP) που δίνει και το ESP στην έκδοση των
1400 κυβικών. Ήδη οδηγώ Citroen ZX 1.6 και θα υπάρχει κάποια "συνέχεια" στην
οδηγική συμπεριφορά που είναι ΑΨΟΓΗ, και δίνουν και το ESP.

Γενικώς έχω κολλήσει όμως, και μάλιστα χοντρά μήνες τώρα.

Μήν μου πείτε για Skoda, Seat κλπ, στην έκθεση (ΔΕΘ) μου έμεινε το καπάκι από
το πίσω παράθυρο στο χέρι σε ένα Skoda Superb.

Οδηγεί κανείς τίποτε από αυτά? Έχετε προσωπική άποψη από χρήση τους?

alfisti
24-09-05, 00:23
mazda 3 1.6 απο τα τρία που έγραψες..
Japan... :respekt: :respekt:

vshadow
24-09-05, 15:31
Εγώ θα πρότεινα Renault Megane ή Ford Focus. Τα Mazda ποτέ δεν τα εμπιστευόμουν και από όσο έχω δει τα Renault και τα Ford δίνουν και περισσότερη ασφάλεια και καλύτερο εξοπλισμό με τα ίδια λεφτά. Γιατί δε σκέφτεσαι και το Toyota Corolla;
Στο παρακάτω link μπορείς να κάνεις μία σύγκριση μεταξύ των μοντέλων που σε ενδιαφέρουν. Απλά για να πάρεις μια γενική ιδέα.
http://www.autotriti.gr/auto/_NEA_MONTELA/comp_NEA_MONTELA_AUTO.asp

Και σε αυτό το link μπορείς να δεις τα αποτελέσματα του Euroncap για την ασφάλεια (δυστυχώς δεν έχει το Mazda 3). Πάντως και το Megane και το Focus είναι από τα λίγα πενταστεράτα αμάξια.
http://www.euroncap.com/content/safety_ratings/ratings.php?id1=2

Δες πάντως και το Citroen C4. Γενικώς τα γαλλικά αυτοκίνητα τα τελευταία χρόνια έχουν δώσει πολύ μεγάλο βάρος στα ηλεκτρονικά εξαρτήματα, στον πλούσιο εξοπλισμό και στην ασφάλεια. Αν ψάχνεις για οικογενειακό αυτοκίνητο, προς τα εκεί να κοιτάξεις.

pelasgian
24-09-05, 19:23
Η Mazda ανήκει στο Ford Group (αυτό αναφορικά με το Japan) και είναι ένας εξαιρετικά ποιοτικός κατασκευαστής. Η Renault αγόρασε και αυτή την Nissan και είναι ο κύρια «δύναμη» ενάντια στην αμερικάνικη κυριαρχία στη βιομηχανία. (Εκεί που η jaguar, volvo, opel, vauxhaul, aston martin, mercedes benz έπεσαν στη ... σκοτεινή πλευρά της δύναμης :mrgreen: )

Εμένα μου αρέσουν τα Ford, διότι μου πλήρωσαν την υποτροφία μου, αλλά στη προκείμενη περίπτωση θα έπαιρνα megane. Το παλιό το είχε η φίλη μου στη Μόσχα, ήταν το μόνο που έπαιρνε μπροστά με -50C, είναι άθραυστο, άνετο και αν δεν το πατήσεις άσχημα σχετικά οικονομικό. Όταν το πατήσεις όμως, πέρα από το προφανές φαινόμενο της πετρελαιοπηγής παραδομένης στη φλόγες, αφήνει ΚΑΙ το λάστιχο στο δρόμο.

Πάντως, για οικογενειακό, θα σκεφτόμουν renault megane ESTATE
http://www.in.gr/auto/parousiaseis/foto_big/in_Renault_Megane_Estate_02.jpg
http://www.in.gr/auto/parousiaseis/foto_big/in_Renault_Megane_Estate_04.jpg

Αφενώς έχει ένα «διαστημικό» look, αφεταίρου έχει «τόνους» πρακτικότητας.
Τέλος, δίνεις δουλειά σε ευρωπαίους μηχανικούς και εργάτες.

ADSL384onISDN
03-10-05, 09:18
Έχω πάρει το Megane Sedan 1.4 τη μεσαία έκδοση πριν 1 1/2 χρόνο.

Το είχα μελετήσει πολύ και σε συγκριτικά που διάβασα παρόλο που ανήκει στα μικρομεσαία το χαρακτήριζαν ικανό να ανήκει στην κατηγορία των μεσαίων.

βαρύ, 4,5 μέτρα μήκος, 5 αστέρια ασφάλεια, αρκετό πλάτος και χώρο για τους πίσω, και αν μιλάμε για οικογένεια, το πορτμπαγκάζ είναι τεράστιο και αν ρίξεις μια ματιά σε Auto Τρίτη θα δεις ότι είναι εφάμιλλο σε χωρητικότητα με των "μεγάλων".

Παίρνει καρότσια μέσα, εργαλεία, ψώνια ότι μπορείς να φανταστείς.

Αθόρυβο, μαλακές αναρτήσεις, ευκολίες, αίσθηση καλή στην οδήγηση, ηλεκτρικό τιμόνι.

Υποτίθεται ότι από τα κορυφαία μεσαια είναι το Opel Vectra. Ρίξε μια ματιά στα νούμερά του και σύγκρινέ τα με το Megane.

Η πραγματική ιπποδύναμη σε συγκριτικό είδα πως είνια είναι στους 100 ίππους.

Έχει γκάζια εξαιρετικά για τα κυβικά του. Με 4η ταχύτητα στα 80-90 χλμ έχει ένα εξαιρετικό τράβηγμα που χρησιμεύει πολύ σε αναγκαίες προσπεράσεις. Δεν ξέρω αν το έκανν επίτηδες αλλά είναι εξαιρετικό χαρακτηριστικό.

Για να ακούσεις κάπως τη μηχανή πρέπει να περάσεις τα τις 4.000 στροφές και τα 130 χλμ/ώρα. Μέχρι εκεί έχεις ένα εντελώς άνετο και αθόρυβο ταξίδι.

Φυσικά αν κάνεις ταξίδια μεγάλα και συχνά να προτιμήσεις τα 1.600. Αν κάνεις μία φορά στο τόσο, πάρε το 1.400

Προσωπικά προτίμησα την μεσαία έκδοση και όχι τη φτηνή.

Προσφέρουν μεγάλη άνεση, ο αυτόματος κλιματισμός όπου βάζεις μια θερμοκρασία και με ένα κουμπί την κρατάει σταθερή χωρίς να κάνεις τίποτα, αυτόματοι υαλοκαθαρτήρες, τα 4 ηλεκτρικά παράθυρα, τα κουρτινάκια για τον ήλιο, το μπράτσο όπου ακουμπά ο οδηγός το χέρι κατά την οδήγηση.

Παλιά είχα ένα Fiatάκι. και έλεγα μέσα μου "τι να τους κάνω τους προβολείς ομίχλης;".

Κι όμως σε βραδυνή οδήγηση ακόμα και σε μέρος με απόλυτο σκοτάδι, ή σε καταστάσεις με βροχή, σου δίνουν τέτοια ορατότητα που λες χαλάλι τα χρήματα.

Έχει καλά φρένα με υποβοήθηση.

Το σέρβις για τα λάδια στα 10.000 μου κοστίζει 52€. Το μεγάλο στα 30.000 δεν το έχω κάνει ακόμα, αλλά φαντάζομαι θα είναι ακριβό.

Πάντως από εμφάνιση ψηφίζω megane ή mazda.

Από άνεση εσωτερικού και αναρτήσεων, ησυχία στην καμπίνα, τεράστιο πορτμπαγκαζ, ψηφίζω το megane.

Θα μου πεις, αφού το πήρα τι θα έλεγα αρνητικά;

Κι όμως, αν είσαι ψηλός, εκεί βρίσκω πρόβλημα και μπροστά αλλά και στο πίσω μέρος με καρεκλάκι παιδιού, όπου το παιδί θέλει προσοχή για να το βάλεις να μην χτυπήσει το κεφαλάκι του κατά την είσοδο. Μετά φυσικά το ύψος είναι επαρκές.

Μέχρι το 1.80 που είμαι εγώ είναι καλά. Μπήκε μέσα κάποιος γνωστός που είναι πάνω από 1.90 και είχε πρόβλημα. Άλλωστε το βλέπεις αυτό μπαίνοντας μέσα, σε μια έκθεση.

Επίσης υπάρχει θέμα στην ορατότητα.

Η ορατότητα δεν είναι από τις καλύτερες λόγω του πάχους των πλευρικών μπαρών που δίνουν ασφάλεια. Σε συγκριτικό που διάβασα την χαρακτήριζαν μέτρια και όντως θέλει προσοχή σε διασταυρώσεις.

Πάντως το είχα ψάξει πολύ και όταν το αγόρασα ήξερα ότι ήταν η καλύτερη αγορά για τα χρήματα αυτά.

Αν θες τίποτε άλλο επάνω στο megane πες μου να σε πληροφορήσω.

Ελπίζω να βρεθεί και κανένας ιδιοκτήτης mazda και ford να σε βοηθήσει καλύτερα στην αγορά σου :thumbsup1

zardoz
03-10-05, 20:25
Έχω πάρει το Megane Sedan 1.4 τη μεσαία έκδοση... :thumbsup1


Φίλε ADSL384onISDN ευχαριστώ για την λεπτομερή αναφορά. Τέτοιες πληροφορίες πρέπει
να ανταλλάσουμε για να βγάζουμε άκρη. Η ορατότητα με είχε προβληματίσει σε ένα C3
που είχα νοικιάσει στη Σκόπελο και δεν μπορούσα να δώ αριστέρά (!) στις διασταυρώσεις,
λόγω της κολώνας. Ευχαριστώ που το υπέδειξες για το megane. Πρέπει να το κοιτάξω
πράγματι.

Α κάποιος κάτοχος Mazda μπορούσε να συμπληρώσει ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.