PDA

Επιστροφή στο Forum : PPoE από οτε?



theorrion
07-10-03, 22:52
Παληκαρια χαιρετω.Την Παρασκευη μετα απο ενα μηνα (επιτελους) :D ερχονται οι τεχνικοι για τη γραμμη.Ειχα παραγγειλει το Siemens Χpresslink ISDN πριν πεσει στο μισο η τιμη (οταν επεσε βεβαια πηρα παλι για το 5935, αλλα ειπαν δεν υπαρχει, τουλαχιστο θα μου δωσουν το Xpresslink στην τρεχουσα τιμη) και απ'οτι εχω δει στο forum λειτουργει σε PPoE.
Έψαξα τα threads σχετικα αλλα δεν καταλαβα αν το πρωτοκολλο σου το ρυθμιζει ο ΟΤΕ στη γραμμη ή το ρυθμιζει το modem που εχεις , αναλογα με το αν υποστηριζει PPoE ή PPoA.Αν αργοτερα δηλαδη παρω router με ΡΡοΑ θα πρεπει να πω στον ΟΤΕ να μου αλλαξουν ρυθμιση?
Thanks

Athlon_XP
07-10-03, 23:22
Αν μένεις στην Αθήνα τότε δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί τα DSLAM τα έχουν ρυθμισμένα σε autosense mode δηλαδή δουλεύουν σε PPPoA ή σε PPPoE. Αν είσαι εκτός Αθηνών τότε θα χρειαστεί να πάρεις τηλεφώνο τον πΟΤΕ για να σου αλλάξει το πρωτόκολλο της γραμμής σου σε PPPoA το οποίο νομίζω στοιχίζει 40Ε ή ίσως και παραπάνω.

theorrion
07-10-03, 23:43
Thanks για την πληροφορια.Ελπιζω να ισχυει για DSLAM Siemens που εχει το Χαιδαρι. Αν το Xpresslink βγει μαπα θα παω για Ζyxelακι.

panosvas
08-10-03, 09:36
Φίλε μου το πρόβλημα είναι ότι το Xpresslink δουλεύει ΜΟΝΟ σε PPPoE

@ ADSLgr.com All rights reserved.