PDA

Επιστροφή στο Forum : Double play newbie questions



bikey77
20-06-08, 16:41
Καλησπέρα, έχω κάποιες απορίες σχετικά με το 2Play.

1. Σήμερα ξεκίνησε η μετάβασή μου από τον ΟΤΕ στη HOL με 2play.
Μέχρι στιγμής, μπορώ να καλώ και να με καλούν από το 213-ΧΧΧΧΧΧΧ αλλά με τον αριθμό που είχα μέχρι τώρα από τον ΟΤΕ (210-ΧΧΧΧΧΧΧ) τίποτα. Πόσο καιρό παίρνει η πλήρης μεταφορά? Όταν είχα κάνει την αίτηση πριν 2-3 εβδομάδες μου είχαν πει ότι παίρνει μερικές ώρες, ισχύει ή θα περιμένω μερικές μέρες?

2. Διαβάζοντας τη συνδεσμολογία του Router (NetFasteR IAD) αναφέρει ότι συνδέουμε το s0 του netmod στο line του router. Για ποιο λόγο χρειαζόμαστε το netmod? Λόγω ISDN γραμμής που είχα στον OTE? Αυτή δε γίνεται PSTN από τη HOL? Έτσι κι αλλιώς οι τελεφωνικές συσκευές είναι καρφωμένες στο router στις θέσεις phone1, phone2, χρειάζεται να παρεμβάλλεται και το netmod? :hmm:Τo κουτί με τον εξοπλισμό γράφει ότι περιλαμβάνει PSTN splitter αν αυτό βοηθά...

3. Πότε θα συγχρονίσω στη νέα ταχύτητα, στα 24Mbps από τα 6 που είχα μέχρι τώρα?

ZAGNA
20-06-08, 18:36
Καλησπέρα, έχω κάποιες απορίες σχετικά με το 2Play.

1. Σήμερα ξεκίνησε η μετάβασή μου από τον ΟΤΕ στη HOL με 2play.
Μέχρι στιγμής, μπορώ να καλώ και να με καλούν από το 213-ΧΧΧΧΧΧΧ αλλά με τον αριθμό που είχα μέχρι τώρα από τον ΟΤΕ (210-ΧΧΧΧΧΧΧ) τίποτα. Πόσο καιρό παίρνει η πλήρης μεταφορά? Όταν είχα κάνει την αίτηση πριν 2-3 εβδομάδες μου είχαν πει ότι παίρνει μερικές ώρες, ισχύει ή θα περιμένω μερικές μέρες?

2. Διαβάζοντας τη συνδεσμολογία του Router (NetFasteR IAD) αναφέρει ότι συνδέουμε το s0 του netmod στο line του router. Για ποιο λόγο χρειαζόμαστε το netmod? Λόγω ISDN γραμμής που είχα στον OTE? Αυτή δε γίνεται PSTN από τη HOL? Έτσι κι αλλιώς οι τελεφωνικές συσκευές είναι καρφωμένες στο router στις θέσεις phone1, phone2, χρειάζεται να παρεμβάλλεται και το netmod? :hmm:Τo κουτί με τον εξοπλισμό γράφει ότι περιλαμβάνει PSTN splitter αν αυτό βοηθά...

3. Πότε θα συγχρονίσω στη νέα ταχύτητα, στα 24Mbps από τα 6 που είχα μέχρι τώρα?

1. Κανονικά είναι μερικές ώρες αλλά με την HOL ποτέ δεν ξέρεις....
2. Το είδος της γραμμής σου δεν αλλάζει όταν αλλάζεις πάροχο παραμένει ISDN
3. Αυτό εξαρτάται από την HOL μπορεί να πας κατευθείαν στον συγχρονισμό που προβλέπεται για την περιοχή σου (πόσο μακριά είσαι από το dslam) ή σταδιακά. Πάντως μην περιμένεις 24Mbps οι περισσότεροι κυμαίνονται στα 15Mbps
(δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά η πλειοψηφία αυτή είναι εύχομαι να είσαι κοντά στο dslam-παράδεισο ώστε να συγχρονίζεις με πάνω από 20Mbps):oneup:

bikey77
20-06-08, 19:10
Τελικά δεν άργησε η μεταφορά του αριθμου 210-ΧΧΧΧΧΧΧ, όντως σε λίγες ώρες λειτούργησε.
Για τις ταχύτητες συγχρονισμού δεν ελπίζω φυσικά να δώ 20+ Mbps αλλά με ένα 14-16 θα ήμουν ευχαριστημένος.

Κάτι άλλο που είδα στο management tools με έβαλε σε σκέψεις... Ξέρει κανείς τί είναι αυτό και τί σημαίνουν τα ποσά που γράφει η δεξιά στήλη???

http://www.imageshack.gr/files/wujjw2i50e9tl2qjjxcp_thumb.gif (http://www.imageshack.gr/view.php?file=wujjw2i50e9tl2qjjxcp.gif)

guzel
20-06-08, 23:45
ειναι τα ποσα που θα πληρωνες αν εμπαινες με dial up. απλα το αγνοεις ;)

........Auto merged post: guzel πρόσθεσε 0 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

στα ποσα συγχρονιζεις ? σε 2-3 βδομαδες ενεργοποιηθηκες?

bikey77
21-06-08, 12:39
Μέχρι στιγμής συγχρονίζω ακριβώς στην ίδια ταχύτητα που είχα έως τώρα, στα 6128kbps. (μέχρι τώρα η σύνδεσή μου ήταν 6/1.

Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό το μέγιστο ή απλά δε μου έχουν σετάρει την πόρτα ακόμα?
Ναι, περίπου 3 εβδομάδες έκανε η όλη διαδικασία ενεργοποίησης.

vampira
21-06-08, 13:02
Καλησπέρα, έχω κάποιες απορίες σχετικά με το 2Play.



2. Διαβάζοντας τη συνδεσμολογία του Router (NetFasteR IAD) αναφέρει ότι συνδέουμε το s0 του netmod στο line του router. Για ποιο λόγο χρειαζόμαστε το netmod? Λόγω ISDN γραμμής που είχα στον OTE? Τo κουτί με τον εξοπλισμό γράφει ότι περιλαμβάνει PSTN splitter αν αυτό βοηθά...



Καλημέρα!

Αν έχεις double play σε κύκλωμα hol (που αυτό έχεις αφού λες pstn spliter) και όχι Over ΑΡΥΣ τότε το netmode πρέπει οπωσδήποτε να βγει από την γραμμή. Άλλωστε θα πρέπει να το επιστρέψεις και στον ΟΤΕ .
Αν το αφήσεις μόνο προβλήματα θα σου δημιουργεί..αποσυνδέσεις, κακή ποιότητα τηλεφωνίας...

bikey77
25-06-08, 15:51
Επανέρχομαι στο θέμα μου...
Ειδοποίησα την ΤΥ της HOL για τη χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού και αφού το έλεγξαν και διπίστωσαν ότι όντως υπάρχει κάποιο πρόβληα, άνοιξαν ticket και το προώθησαν στο τεχνικό τμήμα, σήμερα είδα ότι o router συγχρονίζει στα 11172/789. Λέω "ωραία, είμαστε σε καλό δρόμο"... αμ δε!

Δοκιμάζω να κατεβάσω μερικά αρχεία από microsoft.com, rapidshare κλπ για να δω με πόσα κατεβάζω και βλέπω ακριβώς τα ίδια νούμερα με πριν, όταν ο router συγχρόνιζε στα 6128Kbps.
Έκανα 2-3 reset από το ui του router αλλά τίποτα. Σημειωτέον, δε χρησιμοποιώ netlimiter.

Υπάρχει τρόπος να ρυθμίσει κάτι η HOL στην πόρτα μου ώστε να βλέπω ότι συγχρονίζω σε υψηλή ταχύτητα ενώ στην πραγματικότητα δεν έχει γίνει τίποτα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.