PDA

Επιστροφή στο Forum : Ειναι αληθεια;



antrenik
20-06-08, 23:17
Γεια και απο μενα
Εχω το connex talk στα 8 Mbps και οι λογαριασμοι μου κατω απο 150 ευρω δεν πεφτουν.
Ετσι λοιπον εχθες ειχα παει σε εναν φιλο και οπως το καναμε κουβεντα,μου ειπε πως το δωρεαν internet του OTE ισχυει απο τις 20:00 εως τις 8:00,ειναι αληθεια; Τοτε τη δωρεαν intrnet ολο το 24ωρο μας λενε;
Υ.Γ (ασε που σε καθε λογαρισμο μου βαζουν ενα καρο αναδρομικα)
Υ.Γ 2 (Πληρωνω και 14 ευρω για τα απεριοριστα εντος οτε, 26 για το ιντερνετ και το παγιο,τα υπολοιπα τι ειναι;)

Cloudman
20-06-08, 23:23
To internet είναι απεριόροστο όλο το 24ωρο. Αυτό που λες ισχύει για το πρόγραμμα ΟΤΕtalk (otetalk "Βράδυ & Σ/Κ) και αφορά δωρεάν τηλεφωνικές κλήσεις που μπορούν να γίνουν μέσα σ' αυτό το χρονικό διάστημα (χρεώνεται με πάγιο 7,80€). Δεν αφορά όμως την παροχή internet!

Spanos
20-06-08, 23:29
Αν έχεις PSTN

14,756€ Χ2 (Πάγιο τηλεφωνικής γραμμής PSTN)

1,19€ Χ2 (Αναγνώριση κλήσης)

14€ Χ2 (Talk)

26€ χ2 (Connx 8Mbit)
____________________


111,892€

χωρίς κλήσεις εκτός δικτύου ΟΤΕ και κινητά

hel
20-06-08, 23:34
Γεια και απο μενα
Εχω το connex talk στα 8 Mbps και οι λογαριασμοι μου κατω απο 150 ευρω δεν πεφτουν.
Ετσι λοιπον εχθες ειχα παει σε εναν φιλο και οπως το καναμε κουβεντα,μου ειπε πως το δωρεαν internet του OTE ισχυει απο τις 20:00 εως τις 8:00,ειναι αληθεια; Τοτε τη δωρεαν intrnet ολο το 24ωρο μας λενε;
Υ.Γ (ασε που σε καθε λογαρισμο μου βαζουν ενα καρο αναδρομικα)
Υ.Γ 2 (Πληρωνω και 14 ευρω για τα απεριοριστα εντος οτε, 26 για το ιντερνετ και το παγιο,τα υπολοιπα τι ειναι;)

Για να πέσουν οι λογαριασμοί στο μισό βάλε εναλλακτικό. Αλλιώς δεν γίνεται κάτι.;)

orck
20-06-08, 23:35
υπαρχουν δυο πακετα talk ενα ειναι το φτηνο που κοστιζει περιπου 8€ και εχει ισχυει τα βραδια και τα ΣΚ και το ακριβο με κοστος περιπου 15€ που ειναι ολο το 24ωρο

πλεον δεν υφισταται το εντος δικτυου οτε και καλυπτει ΟΛΑ τα δικτυα το δωρεαν

ο υπολογισμος που εκανε ο φιλος παραπανω ειναι για 2 μηνες

Spanos
20-06-08, 23:38
υπαρχουν δυο πακετα talk ενα ειναι το φτηνο που κοστιζει περιπου 8€ και εχει ισχυει τα βραδια και τα ΣΚ και το ακριβο με κοστος περιπου 15€ που ειναι ολο το 24ωρο

πλεον δεν υφισταται το εντος δικτυου οτε και καλυπτει ΟΛΑ τα δικτυα το δωρεαν

ο υπολογισμος που εκανε ο φιλος παραπανω ειναι για 2 μηνες

Ναι όμως για πας στο καινούργιο OTE Talk δεν πρέπει να έχεις Connx όπως ο φίλος και πρέπει να το ζητήσεις εσύ γιατί είναι πιο ακριβό. Οπότε είναι στο παλίο Connx Talk ;)

antrenik
20-06-08, 23:44
Ναι όμως για πας στο καινούργιο OTE Talk δεν πρέπει να έχεις Connx όπως ο φίλος και πρέπει να το ζητήσεις εσύ γιατί είναι πιο ακριβό. Οπότε είναι στο παλίο Connx Talk ;)

Το καινουργιο εχω με τις αλλαγες που εκαναν στις τιμες

Spanos
20-06-08, 23:46
Το καινουργιο εχω με τις αλλαγες που εκαναν στις τιμες

Eσυ έχεις Conn-x Talk το καινούργιο πακέτο που βγήκε και περιλαμβάνει τις κλήσεις εκτός δικτύου ΟΤΕ ειναι το OTE Talk.

orck
20-06-08, 23:49
επειδη μπορει να αναστατωσουμε τον φιλο καλυτερα θα ηταν να μην υποθετουμε
ας ρωτησει στο 134
εγω δεν μπορω να ξερω τι εχει



Ναι όμως για πας στο καινούργιο OTE Talk δεν πρέπει να έχεις Connx όπως ο φίλος και πρέπει να το ζητήσεις εσύ γιατί είναι πιο ακριβό. Οπότε είναι στο παλίο Connx Talk ;)

Spanos
20-06-08, 23:50
επειδη μπορει να αναστατωσουμε τον φιλο καλυτερα θα ηταν να μην υποθετουμε
ας ρωτησει στο 134
εγω δεν μπορω να ξερω τι εχει

Αν έχεις ADSL connx δε μπορείς να πάρεις μπείς στο νέο OTE Talk. Το νέο ΟΤΕ Talk είναι για εκείνους που έχουν μονο τηλεφωνία ΟΤΕ.

Στανταρ 100%

antrenik
21-06-08, 00:03
ναι ρε παιδια,αλλα οι κλησεις που γινονται απο το σταθερο, το πολυ ειναι 5 το μηνα,δεν το χρησιμοποιουμε.

pnikolo
21-06-08, 00:05
ναι ρε παιδια,αλλα οι κλησεις που γινονται απο το σταθερο, το πολυ ειναι 5 το μηνα,δεν το χρησιμοποιουμε.

Αναλυτικη κατασταση δεν παιρνεις? Δες τα απο κει τι χρεωσεις σου κανουν! :hmm:
Καν' την ποστ να σου εξηγησουμε.:whistle:

mmyron
21-06-08, 00:18
Αν έχεις ADSL connx δε μπορείς να πάρεις μπείς στο νέο OTE Talk. Το νέο ΟΤΕ Talk είναι για εκείνους που έχουν μονο τηλεφωνία ΟΤΕ.

Στανταρ 100%

Πάντως από inside man στον ΟΤΕ έμαθα οτι από 16/6 όσοι είχαν ConnX Talk 24/7 αναβαθμίστηκαν αυτόματα στο νέο πακέτο (και η αντίστοιχη χρέωση εννοείται) και πλέον δεν πληρώνουν για κλήσεις προς άλλους παρόχους.
Αν πάντως ισχύει αυτό που γράφει ο Spanos, ο inside man θα φάει χοντρές φάπες :hmm:

pnikolo
21-06-08, 02:57
Πάντως από inside man στον ΟΤΕ έμαθα οτι από 16/6 όσοι είχαν ConnX Talk 24/7 αναβαθμίστηκαν αυτόματα στο νέο πακέτο (και η αντίστοιχη χρέωση εννοείται) και πλέον δεν πληρώνουν για κλήσεις προς άλλους παρόχους.
Αν πάντως ισχύει αυτό που γράφει ο Spanos, ο inside man θα φάει χοντρές φάπες :hmm:

Νομιζω οτι πρεπει να τον αρχισεις! Ενα τφ στο 134 θα στο επιβεβαιωσει.:rtfm:

Art2007
21-06-08, 03:24
Η προσωπική σας πεποίθηση , ιδιαίτερα όσων εργάζονται στον οτε, είναι οτι τελικά θα εγκριθεί το conn-x talk, προς όλα τα σταθερά δίκτυα, όπως εγκρίθηκε και το Οτε talk ; Ευχαριστώ

agrelaphon
21-06-08, 06:53
ναι ρε παιδια,αλλα οι κλησεις που γινονται απο το σταθερο, το πολυ ειναι 5 το μηνα,δεν το χρησιμοποιουμε.

Kαι τότε τι το θες το tαlk? :redface:

panoc
21-06-08, 07:49
Kαι τότε τι το θες το tαlk? :redface:

επεσε σε καλό πωλητη....

alieus
21-06-08, 14:48
Έχω κόνεξ 1mb κι ένα πρόγραμμα της φορθνετ 240' το μήνα με 6,75 ευρώ περίπου και κάνω όλα τα αστικά υπεραστικά μέσω αυτής, τηλέφωνα από οτε κάνω μόνο σε 5ψήφια και 3 ψήφια λίγα πράματα και κάτω από 88-90 ευρώ δεν πέφτω. Αφού σκέφτομαι μισοαστεία μισοσοβαρά μήπως τα τηλέφωνα που κάνω με πρόθεμα 1789 φορθ τα... χρεώνει και ο οτε...δεν εξηγείται αλλοιώς!!

sdikr
21-06-08, 14:54
σημείωση ο ΟΤΕ στέλνει λογαριασμό ανα δυο μήνες οι εναλλακτικοί ανα 1

pnikolo
21-06-08, 17:13
Έχω κόνεξ 1mb κι ένα πρόγραμμα της φορθνετ 240' το μήνα με 6,75 ευρώ περίπου και κάνω όλα τα αστικά υπεραστικά μέσω αυτής, τηλέφωνα από οτε κάνω μόνο σε 5ψήφια και 3 ψήφια λίγα πράματα και κάτω από 88-90 ευρώ δεν πέφτω. Αφού σκέφτομαι μισοαστεία μισοσοβαρά μήπως τα τηλέφωνα που κάνω με πρόθεμα 1789 φορθ τα... χρεώνει και ο οτε...δεν εξηγείται αλλοιώς!!

Συνεκρινε τις αναλυτικες και θα το δεις! ;)

Art2007
21-06-08, 19:14
Έχω κόνεξ 1mb κι ένα πρόγραμμα της φορθνετ 240' το μήνα με 6,75 ευρώ περίπου και κάνω όλα τα αστικά υπεραστικά μέσω αυτής, τηλέφωνα από οτε κάνω μόνο σε 5ψήφια και 3 ψήφια λίγα πράματα και κάτω από 88-90 ευρώ δεν πέφτω. Αφού σκέφτομαι μισοαστεία μισοσοβαρά μήπως τα τηλέφωνα που κάνω με πρόθεμα 1789 φορθ τα... χρεώνει και ο οτε...δεν εξηγείται αλλοιώς!!

Λοιπόν, αν υποθέσουμε οτι έχεις απλή PSTN γραμμή με αναγνώριση κλήσης, τότε μαζί με τα πάγια του connx ο 2μηνιαίος λογαριασμός είναι ΚΑΤ' ΕΛΑΧΙΣΤΟΝ, ακόμα κι αν δεν κάνεις ΚΑΜΙΑ κλήση:

29,50 + 2,38 +33,00 = 64,90

Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι αν η διαφορά των 25 ευρώ περίπου οφείλεται μόνο σε κλήσεις, προς σταθερα ή κινητα ή εχεις ενεργοποιημένη και κάποια άλλη υπηρεσία, όπως π.χ. φραγή εξερχομένων. Έχε επίσης υπόψη σου οτι κάποια από τα 5ψηφια κοστιζουν πανάκριβα, πάνω από 1 ευρώ ανά λεπτό (π.χ. το 11880!). Οπότε δεν πιθανολογώ να διπλοχρεώνονται οι κλήσεις, παρόλα αυτά τσέκαρε το και στον αναλυτικό να είσαι σίγουρος...

(παρένθεση: κάθισα και υπολόγισα, πόσο θα σου κόστιζαν τα 240 λεπτά ομιλίας εάν τα πραγματοποιούσες μέσω ΟΤΕ, χωρίς κάποιο πρόγραμμα ομιλίας - πάγιο, και μου βγήκαν 7 ευρώ. Αξίζει τελικά η ταλαιπωρία να λαμβάνεις έναν επιπλέον λογαριασμό για αυτή την έκπτωση;;) )


Γεια και απο μενα
Εχω το connex talk στα 8 Mbps και οι λογαριασμοι μου κατω απο 150 ευρω δεν πεφτουν.
Ετσι λοιπον εχθες ειχα παει σε εναν φιλο και οπως το καναμε κουβεντα,μου ειπε πως το δωρεαν internet του OTE ισχυει απο τις 20:00 εως τις 8:00,ειναι αληθεια; Τοτε τη δωρεαν intrnet ολο το 24ωρο μας λενε;Υ.Γ (ασε που σε καθε λογαρισμο μου βαζουν ενα καρο αναδρομικα)
Υ.Γ 2 (Πληρωνω και 14 ευρω για τα απεριοριστα εντος οτε, 26 για το ιντερνετ και το παγιο,τα υπολοιπα τι ειναι;)

Τρελή παραπληροφόρηση από τον φίλο σου αλλά, anyway, τί να πείς, είναι συνήθεια στην ελλάδα να μην ξέρουμε κάτι σίγουρα, αλλά να το διαδίδουμε ως πιο σιγουρο ακόμα κι απο το ότι η Γη είναι στρογγυλη....

Τέλος πάντων στο δίμηνο οι χρεώσεις -χωρίς τυχον αναδρομικά- για σένα είναι
53,80 connx sta 8
29,90 talk
29,50 πάγιο PSTN ή 37,80 για ISDN.

Αρα 113,20 ή 121,50 έιναι μόνο τα πάγια για τις υπηρεσίες που έχεις ζητήσει. Αν δεν κάνεις πολλές αστικο υπεραστικές, ζητα να καταργησουν το talk.

dimpard
21-06-08, 23:35
σημείωση ο ΟΤΕ στέλνει λογαριασμό ανα δυο μήνες οι εναλλακτικοί ανα 1

και η Netone στέλνει δίμηνο λογαριασμό.

alieus
22-06-08, 01:17
Η φορθ στέλνει ανά 2 μήνες αν ξεπερνάς τα 240'/μήνα αλλοιώς και ανα 3 μήνες αν δεν έκανες πάνω από το όριο. Πάντως θα το κόψω γιατί κι αυτοί μου φαίνεται ό,τι θέλουν χρεώνουν, στέλνουν βέβαια κατάσταση αλλά κάτσε τώρα να θυμηθείς τα τηλεφωνήματα σε διάστημα 3 μηνών! Ο ΟΤΕ δεν στένει κατάσταση, μόνο συγκεντρωτική που λέει τόσα αστικά τόσα κινητά κλπ. Έχει κόστος να ζητήσω και αναλυτική;

Art2007
22-06-08, 03:25
Ναι, έχει κάποιο κόστος, δεν ξέρω όμως ακριβώς πόσο. Νομίζω 2 ευρώ το μήνα, αλλά ας απαντησει κάποιος που να ξέρει, ή- ακόμα καλύτερα - πάρε το 134 κάποια στιγμή...

pnikolo
22-06-08, 03:29
Η φορθ στέλνει ανά 2 μήνες αν ξεπερνάς τα 240'/μήνα αλλοιώς και ανα 3 μήνες αν δεν έκανες πάνω από το όριο. Πάντως θα το κόψω γιατί κι αυτοί μου φαίνεται ό,τι θέλουν χρεώνουν, στέλνουν βέβαια κατάσταση αλλά κάτσε τώρα να θυμηθείς τα τηλεφωνήματα σε διάστημα 3 μηνών! Ο ΟΤΕ δεν στένει κατάσταση, μόνο συγκεντρωτική που λέει τόσα αστικά τόσα κινητά κλπ. Έχει κόστος να ζητήσω και αναλυτική;

Η φορθνετ (με προεπιλογη φορεα) στελνει ανα 2μηνο ακομα και αν ο λογ/σμος σου ειναι 1Ε!
Οχι ειναι δωρεαν, αλλα πρεπει να πας στο οτεσοπ να κανεις αιτηση! (Δεν γινεται μεσω 134)

maik
22-06-08, 11:08
Έχει κόστος να ζητήσω και αναλυτική;

Η αναλυτικη εμπιπτει στα προσωπικα δεδομενα οποτε πρεπει να παει ο κατοχος της γραμμης με την ταυτοτητα του σε ενα oteshop να την ζητησει. Φυσικα δεν εχει καμια χρεωση.

hel
22-06-08, 23:57
Η αναλυτικη εμπιπτει στα προσωπικα δεδομενα οποτε πρεπει να παει ο κατοχος της γραμμης με την ταυτοτητα του σε ενα oteshop να την ζητησει. Φυσικα δεν εχει καμια χρεωση.

Τηλεφωνικά στο 134 δεν γίνεται;

maik
23-06-08, 00:09
Τηλεφωνικά στο 134 δεν γίνεται;

Ειναι απο τα ελαχιστα που δεν γινεται. Ευτυχως:whistle:

hel
23-06-08, 11:33
Ειναι απο τα ελαχιστα που δεν γινεται. Ευτυχως:whistle:

Πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπάρχουν online αναλυτικές όπως στους εναλλακτικούς. Για να αποφεύγεται η άσκοπη χαρτούρα και για ευκολία.
Μπορείς ανά πάσα στιγμή να δεις αν χρεώθηκες και πόσο, τι τηλέφωνα έκαναν τα παιδιά κλπ.
Σε εμάς απλά χρειάζεται ένα τηλέφωνο και να δώσεις το ΑΦΜ σου , εφόσον βέβαια καλείς από το τηλέφωνο που έχεις συνδρομή.

maik
23-06-08, 15:51
Πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπάρχουν online αναλυτικές όπως στους εναλλακτικούς. Για να αποφεύγεται η άσκοπη χαρτούρα και για ευκολία.
Μπορείς ανά πάσα στιγμή να δεις αν χρεώθηκες και πόσο, τι τηλέφωνα έκαναν τα παιδιά κλπ.
Σε εμάς απλά χρειάζεται ένα τηλέφωνο και να δώσεις το ΑΦΜ σου , εφόσον βέβαια καλείς από το τηλέφωνο που έχεις συνδρομή.

Υποθετικο :hmm: σεναριο. Ο λαγαριασμος ειναι στο δικο σου ονομα. Η γυναικα σου φυσικα ξερει το ΑΦΜ. Παιρνει και λεει οτι θελει αναλυτικη. Της δινουν κωδικους κλπ. Την αλλη μερα εισαι στο νοσοκομειο με σπασμενο κεφαλι:hammer:
Αλλο σεναριο. Υπαλληλος σου κανει το ιδιο και παιρνει κωδικους. Την αλλη μερα ολη η αγορα ξερει τις επαφες σου.

foyltaka
23-06-08, 17:11
Έχει κόστος να ζητήσω και αναλυτική;

Απο τον τιμοκατάλογο του ΟΤΕ (http://www.oteshop.gr/pdf/teleph_tariffs.pdf) στην 13η σελίδα

Τέλη αναλυτικής χρέωσης ανά έκδοση λογαριασμού:
Για την πρώτη σελίδα : 0,69 € με Φ.Π.Α
Για κάθε επιπλέον σελίδα : 0,17 € με Φ.Π.Α

pnikolo
23-06-08, 18:58
Υποθετικο :hmm: σεναριο. Ο λαγαριασμος ειναι στο δικο σου ονομα. Η γυναικα σου φυσικα ξερει το ΑΦΜ. Παιρνει και λεει οτι θελει αναλυτικη. Της δινουν κωδικους κλπ. Την αλλη μερα εισαι στο νοσοκομειο με σπασμενο κεφαλι:hammer:
Αλλο σεναριο. Υπαλληλος σου κανει το ιδιο και παιρνει κωδικους. Την αλλη μερα ολη η αγορα ξερει τις επαφες σου.

Αμα ειναι να τα βρουν οι ανταγωνιστες η η γυναικα μας, τη στηνει οταν ειναι να ερθουν οι λογ/σμοι τους παιρνει, τους ανοιγει και τα βλεπουν ολα! Ετσι καταληγεις στο νοσοκομειο και δε ξερεις το γιατι! :lol:
Θα τους παραδεχομουνα αυτο εαν τους εστελναν τουλαχιστον συστημενους. ;)

........Auto merged post: pnikolo πρόσθεσε 4 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Απο τον τιμοκατάλογο του ΟΤΕ (http://www.oteshop.gr/pdf/teleph_tariffs.pdf) στην 13η σελίδα

Αυτο ειναι για προηγουμενες η παλιοτερες αναλυτικες, η αν δεν εχεις αναλυτικη και θελησεις να δεις που εγιναν κλησεις! Εκει βλεπεις τα παντα ακομη και αν εχεις πληκτρολογισει υπηρεσια, π.χ. *43#! ;)

maik
23-06-08, 19:23
Αμα ειναι να τα βρουν οι ανταγωνιστες η η γυναικα μας, τη στηνει οταν ειναι να ερθουν οι λογ/σμοι τους παιρνει, τους ανοιγει και τα βλεπουν ολα! Ετσι καταληγεις στο νοσοκομειο και δε ξερεις το γιατι! :lol:


Μα δεν ζητας αναλυτικο και εχεις το κεφαλι σου ησυχο και στην θεση του.:chair:

@ ADSLgr.com All rights reserved.