PDA

Επιστροφή στο Forum : Format με Serial ATA δίσκο



bomberb17
24-09-05, 22:04
Έχει ένας φίλος μου σύστημα με έναν SerialATA δίσκο (Western Digital 80GB WD800JD) και ένα mobo asus P5GD1. Ξεκινάει boot με τα Windows x64 (ο CPU είναι 64ρης) και όταν φτάνει στην οθόνη που πατάς F8 ("συμφωνώ") δεν κάνει τίποτα. Μάλλον δε βρίσκει το δίσκο... Χρειάζεται να βάλει τίποτα drivers με δισκέτα εκεί που λέει να πατήσεις F6 στην αρχή-αρχή; Δεν έχει RAID, μόνο ένα δίσκο μόνο του...

ToMaHaWk
24-09-05, 22:13
Απο οτι εχω ψαξει πρεπει να προσδιορισεις drivers για sata σκληρους.
Σε εμενα αυτουτ του εχω απο το cd της MSI.
Με αυτο εφτιαξα δισκετα.

ΑΛΛΑ αν δεν κανω λαθος δεν χρειαζεται να το κανεις αν boot-αρεις με Windows XP with SP2 intergrated CD.
Επισης ισως μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με τα εργαλεια (partitions managers κτλ) που σου παρεχει το Hirens BootCD 7 or 6 για παραδειγμα.

KLG
25-09-05, 05:22
πατα τα καλωδια, ειχα το ιδιο προβλημα με λαπτοπ, εχασα ενα μηνα και μερικα χρονια απο τη ζωη μου για να δω τι παιζει (εννοειται οτι πρωτα βλεπεις τους drivers)

power
25-09-05, 09:31
Στα συνοδευτικά της μητρικής (ή αν τα έχασε να τα βρεί στο site τους), έχει δισκέττα με τους drivers του sata controller. Μόλις γίνεται boot από το CD, στο κάτω μέρος της οθόνης εμφανίζεται μια επιλογή "press F2 (νομίζω) if you want to install additional scsi drivers" ή κάτι παρόμοιο. Το πατάς και αφού φορτώσει τα δικά του, και πρίν ξεκινίσει να δείχνει τα partitions, σου ζητάει να βάλεις τη δισκέττα. Τη διαβάζει, φορτώνει τους driver και μετά σου εμφανίζει το δίσκο.
Αν δεν το κάνεις αυτό, δεν θα τον εντοπίσει ποτέ.

bomberb17
25-09-05, 10:49
Δηλαδή ο SATA controller της mobo χρειάζεται driver με δισκέτα στην αρχή απότι κατάλαβα ε;

JoeBar
25-09-05, 11:43
Δηλαδή ο SATA controller της mobo χρειάζεται driver με δισκέτα στην αρχή απότι κατάλαβα ε; Μόνο αν έχεις στήσει raid. Για ένα δίσκο μόνο του δεν χρειάζονται drivers.
Ο δίσκος φαίνεται στο bios;

hedgehog
25-09-05, 12:26
Μόνο αν έχεις στήσει raid. Για ένα δίσκο μόνο του δεν χρειάζονται drivers.
Σε ορισμένες περιπτώσεις ο driver απαιτείται ακόμα και για ένα δίσκο μόνο του.
Απλά απο το RAID configuration στήνεις ένα array JBOD με τον μοναδικό δίσκο ;)

bomberb17
25-09-05, 12:47
O δίσκος φαίνεται κανονικά στο bios. Δεν έχει raid (είναι μόνος του) και γιαυτό μου κάνει εντύπωση. Τελοσπάντων θα δοκιμάσουμε έτσι και βλέπουμε..

WAntilles
25-09-05, 12:48
Μόνο αν έχεις στήσει raid. Για ένα δίσκο μόνο του δεν χρειάζονται drivers.

Δεν έχει καμμία μα καμμία σχέση με το αν ο δίσκος είναι μόνος του ή σε RAID array.

Αν τύχει και οποιοσδήποτε driver υπάρχει ενσωματωμένος στο σετ που έχει μέσα το CD των Windows, τότε δεν χρειάζεται, αλλιώς χρειάζεται floppy και F6.

power
25-09-05, 13:40
Μόνο αν έχεις στήσει raid. Για ένα δίσκο μόνο του δεν χρειάζονται drivers.
Ο δίσκος φαίνεται στο bios;

O δίσκος μπορεί να φαίνεται στο bios αλλά το πρόγραμμα εγκατάστασης δε τον αναγνωρίζει.
Σε winXP και 64bit σε 2 διαφορετικά PC με 3 διαφορετικούς SATA, ποτέ δε μου αναγνώρισαν κανέναν, παρά μόνο με τη χρήση drivers.

Y.Γ. Με F6 τελικά, όπως είπε και ο WAN

sotiriskakos
25-09-05, 14:42
Αυτό είχε στμβεί και σε μένα την πρώτη φορά που έκανα φορμάτ στο pc μου και είχα καταπιεί την ψυχή μου, μέχρι να δω τι είναι.
Εγώ έχω μητρική gigabyte και αν δεν περάσω τους οδηγούς της sis (με δισκέτα μόνο) δεν αναγνωρίζεται από το πρόγραμμα ο δίσκος.Βέβαια είναι ίσως και θέμα μητρικής.Γιατί σε μια albatron ενός φίλου μου που είχα βάλει το σκληρό μου για να τον φορμάρω δεν είχε χρειαστεί κάτι τέτοιο.

JoeBar
26-09-05, 12:03
Δεν έχει καμμία μα καμμία σχέση με το αν ο δίσκος είναι μόνος του ή σε RAID array.

Αν τύχει και οποιοσδήποτε driver υπάρχει ενσωματωμένος στο σετ που έχει μέσα το CD των Windows, τότε δεν χρειάζεται, αλλιώς χρειάζεται floppy και F6. Εγώ σε όσα πισια έχω στησει με NF4 και VIA KT890 και ένα δίσκο δεν έχω βάλει driver χωρίς κανένα προβλημα.

l3ft3r1s
01-12-05, 03:00
παιδιά έναν 250αρη sata ΙΙ σε m/b sata I η εγκατάστασταση των windows βλέπει περίπου μόνο το μίσο. τα bios βλέπουν 250. υπάρχει τρόπος τώρα, μετά την εγκατάστηση των win, να φανεί ολόκληρος ο σκληρός και να φτιάξω τα υπόλοιπα partitions?

sdikr
01-12-05, 03:02
Μάλλον δεν έχεις sp1 (service pack1)

θα έλεγα να ψάξεις στο φόρουμ για slipstream

WAntilles
01-12-05, 04:29
Να κάνεις slipstream το SP-2.

l3ft3r1s
06-12-05, 03:32
ΟΚ τελικά τα κατάφερα! Ευχαριστώ παιδιά...
κάτι άλλο τελικά ανακάλυψα πως η μητρική υποστηρίζει sata2 αλλά το speed test μέσω του device manager δεν βγάζει πάνω από 140Mb... οι ρυθμίαεις φαίνονται ΟΚ... μπορεί κάποιος να μου πει ποιες είναι όλες οι ρυθμίσεις που θα έπρεπε να προσέξω?

και κάτι άλλο, το optical drives δεν πάνε παραπάνω από ultra 33?
thanks!

Agent M
10-12-05, 19:42
και κάτι άλλο, το optical drives δεν πάνε παραπάνω από ultra 33?
thanks!
Αν με το optical drives εννοείς CD,DVD κοκ τότε κοίτα το καλώδιο αν είναι 40πινο ή 80πινο αλλιώς κοίτα στο device manager αν είναι ενεργοποιημένο το DMA ή αν είναι σε PIO mode. ;)

hedgehog
10-12-05, 20:13
κάτι άλλο τελικά ανακάλυψα πως η μητρική υποστηρίζει sata2 αλλά το speed test μέσω του device manager δεν βγάζει πάνω από 140Mb... οι ρυθμίαεις φαίνονται ΟΚ... μπορεί κάποιος να μου πει ποιες είναι όλες οι ρυθμίσεις που θα έπρεπε να προσέξω?
Νομίζω θα σε ενδιαφέρει αυτό το post ;)

l3ft3r1s
11-12-05, 04:38
hedgehog, το είδα εκείνο το site αλλά δεν πολυκατάλαβα... ο σκληρός μου σύμφωνα με τη wd υποστηρίζει "next-generation SATA 300 MB/s interface". το ίδιο και η A8N-SLI της Asus. το κόλημα που είναι? ότι δεν υπάρχει "SATA II"?

Agent M, ναι αναφέρομαι σε DVD/CD κτλ. Μάλλον έχω 40αρι καλώδιο με Ultra DMA 2 - Ultra 33. Καλά δεν είμαι? :O

Agent M
11-12-05, 18:02
hedgehog, το είδα εκείνο το site αλλά δεν πολυκατάλαβα... ο σκληρός μου σύμφωνα με τη wd υποστηρίζει "next-generation SATA 300 MB/s interface". το ίδιο και η A8N-SLI της Asus. το κόλημα που είναι? ότι δεν υπάρχει "SATA II"?

Agent M, ναι αναφέρομαι σε DVD/CD κτλ. Μάλλον έχω 40αρι καλώδιο με Ultra DMA 2 - Ultra 33. Καλά δεν είμαι? :O
Καλύτερα να πάρεις 1-2 80πινα καλώδια έτσι ώστε "ο δρόμος" των data να γίνει "αυτοκινητόδρομος" και να μη πνίγεις την απόδοση των drives σου και όλου του συστήματος γενικότερα... :D ;)

Για το SATA-II καλύτερα να κάνεις αυτό που σου λένε τα παιδιά (SP2,τους πιο πρόσφατους drivers του SATA controller) και μετά βλέπουμε.;)

l3ft3r1s
11-12-05, 18:27
Καλύτερα να πάρεις 1-2 80πινα καλώδια έτσι ώστε "ο δρόμος" των data να γίνει "αυτοκινητόδρομος" και να μη πνίγεις την απόδοση των drives σου και όλου του συστήματος γενικότερα... :D ;)

Για το SATA-II καλύτερα να κάνεις αυτό που σου λένε τα παιδιά (SP2,τους πιο πρόσφατους drivers του SATA controller) και μετά βλέπουμε.;)
τα sp2 τα έχω βάλει προ πολλού, sata drivers έβαλα κατά την εγκατάσταση των win με τη δισκέτα που έφτιαξα με το cd της μητρικής μου. νεότερους που βρίσκω? στο site της μητρικής ή του σκληρού?

Agent M
11-12-05, 18:59
τα sp2 τα έχω βάλει προ πολλού, sata drivers έβαλα κατά την εγκατάσταση των win με τη δισκέτα που έφτιαξα με το cd της μητρικής μου. νεότερους που βρίσκω? στο site της μητρικής ή του σκληρού?
Μητρική δεν μας είπες ποιά είναι μπας και βοηθήσουμε κι εμείς... ;)
Η A8N-SLI;

l3ft3r1s
11-12-05, 21:52
Ναι, μητρική την Α8Ν-SLI, όπως είπα και παραπάνω, σκληρός ο WD2500JS (μην μου αρχίσετε τώρα γτ δεν πήτα των KS) και στο speed test βγάζει:
Burst speed: 142.1 million bytes / second
Sustained speed: 60.6 million byes / second

Anyone?

wolfman
19-12-05, 19:24
Λεβέντες δεν σας κρύβω ότι έχω μπερδευτεί. Εχω δύο Pata δίσκους και πρόσφατα αγόρασα κι ένα Maxtor 6V300F0 Sata II τον οποίο κι ετοιμάζομαι να εγκαταστήσω (σε απλή όχι σε Raid διάταξη). Η mobo είναι MSI με NF4 chipset (δέχεται Sata II κι έχω αναβαθμίσει στο τελευταίο BIOS). Στην συσκευασία της υπάρχει και δισκέτα με οδηγούς της Nvidia. Χρησιμοποιώ γνήσια Windows XP Home. Επειδή όμως έχω χάσει τα πασχάλια μου και τρέχω να καταλάβω πως θα καταφέρω να τελεσφορήσει το γεγονός της εγκατάστασης (δεν είμαι και τόσο μπασμένος στα ηλεκτρονικά - έχω μάθει πολλά από τα παιδιά του site) θα ήθελα να παρακαλέσω (μιάς και οι δίσκοι θα είναι Sata στύλ απ' εδώ και στο μέλλον) να δημιουργηθεί ένας βήμα - βήμα οδηγός ώστε να λυθούν οι πάμπολλες απορίες των πρωτοξεκίνητων. Μιλάω ειλικρινά και δεν αποτελεί υπερβολή λέγοντας ότι δεν θα είμαι ο μόνος που θα το εκτιμήσει.

wolfman
21-12-05, 12:56
Εφαγα όλη τη νύχτα παληκάρια και δεν έβγαλα άκρη. Ο δίσκος είναι εγκατεστημένος και μετά το μπουτάρισμα μου βγαίνει ειδοποίηση "New Hardware found, Maxtor 6V300F0". Δεν φαίνεται πουθενά ο δίσκος όμως. Εβαλα το CD των Windows και μετά το ξεκίνημα του CD πάτησα F6 βάζοντας την δισκέτα όταν ζητήθηκε. To λαμπάκι του floppy άναψε κανονικά, σημάδι ότι πήρε τις πληροφορίες που ήθελε. Μετα δεν συνέχισα παρακάτω την εγκατάσταση (έχω ήδη εγκατεστημένα τα Windows σε άλλο δίσκο). Εχω τσεκάρει το BIOS και όλα είναι enabled. Τώρα αν πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις RAID εκεί χάνομαι. Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει και όπως προείπα τον δίσκο τον θέλω μόνο του (οχι RAID). Η σύνδεση έχει γίνει στη θέση SATA1 της μητρικής. Βοήθεια παιδιά κάποιος να βγάλω άκρη... Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός!

platonas
21-12-05, 13:31
φιλε wolfman αυτο με το cd των ΧΡ το κανεις MONO οταν θες να κανεις εγκατασταση σε sata δισκο.Ειναι δηλαδη για να περασεις sata/scsi drivers στα xp πριν τα κανεις εγκατασταση για να δουν στους sata και να περασεις εκει το λειτουργικο.Αν το κανεις και μετα κανεις reboot ειναι σαν να μην το εκανες.(δεν κραταει τους drivers).

Για raid θες 2 δισκους οποτε στο μενου του δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι.

Εχεις περασει τους drivers της μητρικης?Η δισκετα ειναι μονο για τον σκοπο που εγραψα πιο πανω.....αν εχεις ηδη win και απλα βαλεις εναν sata δισκο δεν χρειαζετε.
Κανε και μια βολτα απο τον device manager και δες αν σου εχει πουθενα θαυμαστικα!

wolfman
21-12-05, 18:37
φιλε wolfman αυτο με το cd των ΧΡ το κανεις MONO οταν θες να κανεις εγκατασταση σε sata δισκο.Ειναι δηλαδη για να περασεις sata/scsi drivers στα xp πριν τα κανεις εγκατασταση για να δουν στους sata και να περασεις εκει το λειτουργικο.Αν το κανεις και μετα κανεις reboot ειναι σαν να μην το εκανες.(δεν κραταει τους drivers).

Για raid θες 2 δισκους οποτε στο μενου του δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι.

Εχεις περασει τους drivers της μητρικης?Η δισκετα ειναι μονο για τον σκοπο που εγραψα πιο πανω.....αν εχεις ηδη win και απλα βαλεις εναν sata δισκο δεν χρειαζετε.
Κανε και μια βολτα απο τον device manager και δες αν σου εχει πουθενα θαυμαστικα!
Οι drivers είναι όλοι περασμένοι και στο device manager δεν υπάρχουν θαυμαστικά ή ερωτηματικά. Το αστείο είναι ότι τώρα δεν ξεκινάει κάν ο υπολογιστής. Κοιτάζοντας στο BIOS διαπίστωσα ότι υπάρχει μόνο ο SATA δίσκος κι έχουν χαθεί οι δύο PATA που είχα προηγουμένως. Μη με ρωτήσεις πως και γιατί, απλά δεν ξέρω. Πάω για format και clean installation των Windows XP από την αρχή. Ελπίζω μόνο να μην έχω χάσει αρχεία όταν ξαναδεί τους δίσκους. Ευχαριστώ για την βοήθεια..

WAntilles
21-12-05, 19:28
Έχεις μπλέξει τα μπούτια σου τόσο πολύ - σε ένα πραγματικά πολύ απλό θέμα (η εγκατάσταση NT-Class Windows σε SATA δίσκο δεν διαφέρει σε απολύτως τίποτα από την εγκατάσταση σε IDE δίσκο) - που έχεις μπλέξει και εμάς εδώ πέρα και δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

platonas
21-12-05, 22:35
Οι drivers είναι όλοι περασμένοι και στο device manager δεν υπάρχουν θαυμαστικά ή ερωτηματικά. Το αστείο είναι ότι τώρα δεν ξεκινάει κάν ο υπολογιστής. Κοιτάζοντας στο BIOS διαπίστωσα ότι υπάρχει μόνο ο SATA δίσκος κι έχουν χαθεί οι δύο PATA που είχα προηγουμένως. Μη με ρωτήσεις πως και γιατί, απλά δεν ξέρω. Πάω για format και clean installation των Windows XP από την αρχή. Ελπίζω μόνο να μην έχω χάσει αρχεία όταν ξαναδεί τους δίσκους. Ευχαριστώ για την βοήθεια..

Την καλυτερη δουλεια θα κανεις!

Αν στο κανει και μετα το format για πες μας το συστημα σου και τι τροφοδοτικο εχεις!
Αυτο ειδικα που σου βρισκουν τον δισκο τα ΧΡ αλλα στο mycomputer δεν φαινετε τιποτα το εχω δει αρκετες φορες σε εξωτερικους δισκους που δεν παιρναν αρκετο ρευμα
απο την usb (ειχαν βαλει hub βεβαια και που να τα σηκωσει ολα μια usb port)

Υ.Γ. Κατι τετοια κουλα με τα cd-dvd και τον δισκο μου (να τα χανει) εκανε μια abit max3 που ειχα και τελικα ηταν προβλημα μητρικης,στην αλλη που μου δωσανε δουλευαν ρολοι.

sdikr
22-12-05, 01:39
Εφαγα όλη τη νύχτα παληκάρια και δεν έβγαλα άκρη. Ο δίσκος είναι εγκατεστημένος και μετά το μπουτάρισμα μου βγαίνει ειδοποίηση "New Hardware found, Maxtor 6V300F0". Δεν φαίνεται πουθενά ο δίσκος όμως. Εβαλα το CD των Windows και μετά το ξεκίνημα του CD πάτησα F6 βάζοντας την δισκέτα όταν ζητήθηκε. To λαμπάκι του floppy άναψε κανονικά, σημάδι ότι πήρε τις πληροφορίες που ήθελε. Μετα δεν συνέχισα παρακάτω την εγκατάσταση (έχω ήδη εγκατεστημένα τα Windows σε άλλο δίσκο). Εχω τσεκάρει το BIOS και όλα είναι enabled. Τώρα αν πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις RAID εκεί χάνομαι. Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει και όπως προείπα τον δίσκο τον θέλω μόνο του (οχι RAID). Η σύνδεση έχει γίνει στη θέση SATA1 της μητρικής. Βοήθεια παιδιά κάποιος να βγάλω άκρη... Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός!


Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα,

Δεξί κλικ στο υπολογιστής μου Manage , diskmanagment εκεί λόγικα θα δείς τον νέο δίσκο

wolfman
22-12-05, 02:28
Ρωτώντας πάς στην Πόλη.. Κατάφερα μέσα απ' το BIOS να επαναφέρω τους δύο PATA που δεν φαινόντουσαν (γύρισα τις ρυθμίσεις σε Auto κι εμφανίσθηκαν). Τον SATA τώρα τον βλέπει σαν Third Primary Master. Στο Disk management μου δίνει τις εξής πληροφορίες: Disk2, Uknown, 279,48 GB, Not Initialized. Δίπλα ακριβώς βγάζει μαύρη μπάρα κι από κάτω πάλι 279,48 Unallocated. Οταν κάνω δεξί κλίκ και πατήσω Initialize Disk με τρώει το περίμενε (δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό, μου μοιάζει να κολλάει, το λαμπάκι του δίσκου είναι αναμένο συνέχεια).
Υπόψιν ότι έβαλα τους οδηγούς με δισκέτα και F6 με το Windows CD μήπως και δώ τον δίσκο, αλλά δεν φαίνεται πουθενά εκεί στη συνέχεια και δεν μπορώ να κάνω format. Μέχρι εδώ καλά έφτασα. Καμμιά καλή ιδέα; Πως φορμάρεται ο δίσκος;

Αν στο κανει και μετα το format για πες μας το συστημα σου και τι τροφοδοτικο εχεις!
Αυτο ειδικα που σου βρισκουν τον δισκο τα ΧΡ αλλα στο mycomputer δεν φαινετε τιποτα το εχω δει αρκετες φορες σε εξωτερικους δισκους που δεν παιρναν αρκετο ρευμα
απο την usb (ειχαν βαλει hub βεβαια και που να τα σηκωσει ολα μια usb port)

Φίλε Platonas, έχω δύο τροφοδοτικά Zalman 400W σε Cool Master κουτί. Τα φορτία τους δεν είναι μεγάλα καθότι είναι όλα μοιρασμένα.

platonas
22-12-05, 05:23
Την επιλογη φορματ μπορεις να την διαλεξεις?

wolfman
22-12-05, 11:17
Την επιλογη φορματ μπορεις να την διαλεξεις?
Δεν υπάρχει κάν στο μενού του δεξιού κλίκ. Μόνο Initialize Disk. Συνεχίζω προσπάθειες..

platonas
22-12-05, 14:55
Κανονικα πρεπει πρωτα να φτιαξεις partition και μετα να του κανεις φορματ!
Κανα partition magic εχεις ?

wolfman
22-12-05, 18:34
Κανονικα πρεπει πρωτα να φτιαξεις partition και μετα να του κανεις φορματ!
Κανα partition magic εχεις ?
Κοίτα να δείς τι γίνεται. Ο δίσκος φαίνεται στο BIOS. Δεν υπάρχει πουθενά στο My Computer. Φαίνεται και στο Disk Management (σαν Unallocated). Η επιλογή format δεν υπάρχει.
Απόψε θα δοκιμάσω αλλαγή φίσσας ρεύματος παίρνοντας γραμμή από το άλλο τροφοδοτικό. Θα προσπαθήσω επίσης να αλλάξω θέση στην μητρική (από SATA1 σε SATA2/3/4). Οχι πως περιμένω ν' αλλάξει τίποτα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.. Μίλησα επίσης με το e-shop και τους εξήγησα όσο μπορούσα. Θα πάρω τον υπολογιστή παραμάσκαλα και θα πάω αύριο να δούμε τι τρέχει. Αν βγάλω άκρη θα ποστάρω.

platonas
23-12-05, 01:03
Αντε καλη τυχη φιλε μου !!

Πες μας και τι ακρη βγαλατε !!

wolfman
23-12-05, 17:52
Τελικά αποδεικνύεται αυτό που είχα διαβάσει σε πολλά fora τις τελευταίες μέρες. Οι δίσκοι Sata της Maxtor έχουν πρόβλημα συμβατότητας με τις μητρικές που "φοράνε" Nf4 chipset. Κάπου το περίμενα, μου το επιβεβαίωσαν και οι τεχνικοί του e-shop. Ετσι αναγκάστηκα να βάλω ένα 250 GB της Seagate (που εγκαταστάθηκε χωρίς το παραμικρό πρόβλημα). Η πορεία θα δείξει πόσο καλός είναι. Ας το έχουν υπόψη τους όσοι ενδιαφέρονται για αγορά δίσκου και διαθέτουν Nf4.

@ ADSLgr.com All rights reserved.