PDA

Επιστροφή στο Forum : alman hellas ερωτηση..



enigma
24-09-05, 23:08
καλησπερα..θα ηθελα να ρωτησω κατι..
εχει κανεις απο εσας συνεργαστει με την alman hellas οσον αφορα την αντικατασταση οθονης ἠ οτιδηποτε αλλο??ποσο χρονο σας πηρε π.χ για να σας αντικαταστησουν ή ακομα να σας επισκευασουν κατι??να ειστε καλα!

savdown
24-09-05, 23:16
Εναν μήνα για αντικατάσταση κάρτας γραφικών σε φορητό.
Εχω τις χειρότερες εντυπώσεις απο την εταιρία να σκεφτείς όταν τους πήρα τηλέφωνο 3 μέρες αφού τους είχα πάει το φορητό με λίγα λόγια η κοπέλα μου είπε απο τώρα θα τον έχουμε έτοιμο εδώ άλλοι ξέρετε πόσο περιμένουν;

euri
24-09-05, 23:17
Σε δύο μέρες από τη στιγμή που έγινε η κλήση, ήρθε κούριερ με άλλη (ίδια, αλλά όχι καινούργια, προφανώς επισκευασμένη) οθόνη, την άφησε και πήρε την παλιά. Οι δύο μέρες μάλλον επειδή είμαι εκτός Αθήνας.

enigma
24-09-05, 23:20
Σε δύο μέρες από τη στιγμή που έγινε η κλήση, ήρθε κούριερ με άλλη (ίδια, αλλά όχι καινούργια, προφανώς επισκευασμένη) οθόνη, την άφησε και πήρε την παλιά. Οι δύο μέρες μάλλον επειδή είμαι εκτός Αθήνας.και εγω εχω παρει εδω και 3 μερες τηλεφωνο για αντικατασταση οθονης..αλλα δεν καταλαβα??δεν θα ειναι καινουργια αυτη που θα μου φερουν??και εγω τι πληρωσα τοσα λεφτα για να παρω πισω μια επισκευασμενη??και που ξερω εγω αν σε μερικες μερες δεν χαλασει παλι??α δεν παμε καλα!

euri
24-09-05, 23:28
και εγω εχω παρει εδω και 3 μερες τηλεφωνο για αντικατασταση οθονης..αλλα δεν καταλαβα??δεν θα ειναι καινουργια αυτη που θα μου φερουν??και εγω τι πληρωσα τοσα λεφτα για να παρω πισω μια επισκευασμενη??και που ξερω εγω αν σε μερικες μερες δεν χαλασει παλι??α δεν παμε καλα!Δε νομίζω ότι πουθενά στο κείμενο της εγγύησης αναφέρεται ότι η αντικατάσταση γίνεται υποχρεωτικά με καινούργιο προϊόν. Αν σου χαλάσει ξανά σε μερικές μέρες, τότε τους ξανακαλείς για να σου την ξαναλλάξουν...

enigma
24-09-05, 23:32
Δε νομίζω ότι πουθενά στο κείμενο της εγγύησης αναφέρεται ότι η αντικατάσταση γίνεται υποχρεωτικά με καινούργιο προϊόν.αυτο δεν το εχω κοιταξει.αλλα τελος παντων ας μου φερουν μια αλλη να ειναι μια χαρα,εννοω χωρις καμμενο pixel και ασπρες γραμμες στην οθονη..ειναι η τριτη οθονη που κανω αντικατασταση..μεχρι τα 3 χρονἶα που μου δινει η LG με βλεπω να εχω αλλαξει καμια χιλιαρα...και η ζωη συνεχιζεται!~thnx παντως!

euri
24-09-05, 23:38
αυτο δεν το εχω κοιταξει.αλλα τελος παντων ας μου φερουν μια αλλη να ειναι μια χαρα,εννοω χωρις καμμενο pixel και ασπρες γραμμες στην οθονη..ειναι η τριτη οθονη που κανω αντικατασταση..μεχρι τα 3 χρονἶα που μου δινει η LG με βλεπω να εχω αλλαξει καμια χιλιαρα...και η ζωη συνεχιζεται!~thnx παντως!Είναι να μη σου τύχει. Πάντως είναι καλό ότι πρόκειται για LG που δίνει δικαίωμα αντικατάστασης με το πρώτο pixel. Καλά ξεμπερδέματα και ελπίζω να είναι η τελευταία που αλλάζεις.

enigma
24-09-05, 23:42
Είναι να μη σου τύχει. Πάντως είναι καλό ότι πρόκειται για LG που δίνει δικαίωμα αντικατάστασης με το πρώτο pixel. Καλά ξεμπερδέματα.παλι καλα!!να ηταν μονο το καμμενο πιχελ δεν θα με πειραζε τοσο πολυ αλλα οταν ειναι σβηστη η οθονη παρουσιαζονται πανω καποιες γραμμες οριζοντιες και καθετες σαν να ειναι χαρακιες ή ακομα καλυτερα κατι σαν υγρασια..δεν ξερω τι ειναι αυτα...το θεμα ειναι οτι ειναι εσωτερικες αυτες οι γραμμες..εχω παρει ειδικα μαντηλακια για καθαρισμο αλλα τιποτα...τι σου λεω τωρα??τον πονο μου μαλλον...τελος παντως αρχιζουμε και βγαινουμε εκτος θεματος..ελπιζω ολα να πανε καλα!καλο σου βραδι!

nwing
25-09-05, 00:29
Εγώ έχω τις χειρότερες εντυπώσεις από πέρσι που αντικατέστησα μία crt. Αναγκάστηκα να επαναλάβω τη διαδικασία της αντικατάστασης 4 ή 5 φορές δε θυμάμαι ακριβώς, επειδή μου έστελναν συνέχεια προβληματικές οθόνες, επισκευασμένες εννοείται. Μετά από 2 μήνες και αφού έφτασα μέχρι τον υπέυθυνο του sevice της Ευρωηλεκτρονικής (ο οποίος από μόνος του επικοινώνησε μαζί μου επειδή "επιστρέφω οθόνες χωρίς να έχουν πρόβλημα) συμφωνήσαμε (!) το εξής: αν η τελευταία οθόνη που τους έστειλα πίσω έχει πρόβλημα θα μου έστελναν μία καινούρια (όχι επισκευασμένη), αλλιώς θα κράταγα αυτή που είχα!! Δηλαδή αίσχος...
Τελικά μου έστειλαν μία ολοκαίνουρια καθώς ειδικά η τελευταία έκλεινε μόνη της!

Απ'την άλλη με την αντικατάση μιας LG tft μιας φίλης δεν υπήρξε απολύτως κανένα πρόβλημα (εκτός από το ότι έστειλαν λάθος χρώμα αλλά δε φτάινει μόνο αυτοί) αλλά η οθόνη ήταν refurbished (επισκευασμένη) χωρίς όμως να έχει διαφορά από μία καινουρια.

Απ'ότι έμαθα για να πάρει κάποιος μία ολοκαίνουρια πρέπει να το δηλώσει μέχρι μία εβδομάδα μετά την αγορά. Κάτι το οποίο φυσικά δεν μπορώ να καταλάβω ενώ δεν ξέρω και αν αναφέρεται πουθενά.

enigma
25-09-05, 00:34
Εγώ έχω τις χειρότερες εντυπώσεις από πέρσι που αντικατέστησα μία crt. Αναγκάστηκα να επαναλάβω τη διαδικασία της αντικατάστασης 4 ή 5 φορές δε θυμάμαι ακριβώς, επειδή μου έστελναν συνέχεια προβληματικές οθόνες, επισκευασμένες εννοείται. Μετά από 2 μήνες και αφού έφτασα μέχρι τον υπέυθυνο του sevice της Ευρωηλεκτρονικής (ο οποίος από μόνος του επικοινώνησε μαζί μου επειδή "επιστρέφω οθόνες χωρίς να έχουν πρόβλημα) συμφωνήσαμε (!) το εξής: αν η τελευταία οθόνη που τους έστειλα πίσω έχει πρόβλημα θα μου έστελναν μία καινούρια (όχι επισκευασμένη), αλλιώς θα κράταγα αυτή που είχα!! Δηλαδή αίσχος...
Τελικά μου έστειλαν μία ολοκαίνουρια καθώς ειδικά η τελευταία έκλεινε μόνη της!

Απ'την άλλη με την αντικατάση μιας LG tft μιας φίλης δεν υπήρξε απολύτως κανένα πρόβλημα (εκτός από το ότι έστειλαν λάθος χρώμα αλλά δε φτάινει μόνο αυτοί) αλλά η οθόνη ήταν refurbished (επισκευασμένη) χωρίς όμως να έχει διαφορά από μία καινουρια.

Απ'ότι έμαθα για να πάρει κάποιος μία ολοκαίνουρια πρέπει να το δηλώσει μέχρι μία εβδομάδα μετά την αγορά. Κάτι το οποίο φυσικά δεν μπορώ να καταλάβω ενώ δεν ξέρω και αν αναφέρεται πουθενά.και πως μπορεις να ξερεις οτι αυτη που σου στελνουν ειναι επισκευασμενη και οχι καινουργια??

George978
25-09-05, 00:43
σε 2 μερες και εμενα μου την αλλαξανε

giorgosc61
25-09-05, 06:45
Κάτι τέτοια ακούω για αυτή την εταιρεία και τρελαίνομαι μια και το Acer που θέλω να πάρω έχει αυτή την εταιρεία για service.
Γι'αυτό και σκέφτηκα να πάρω το Acer μου από Acer-Point που αναλαμβάνει να στο στέλνει εντός εγγύησης Ιταλία και να το έχεις πίσω σε μια βδομάδα.
Για τη MDI που επίσης έχει service Acer αν είναι σαν την Alman...άστα.

savdown
25-09-05, 12:18
Το έχω πάει και στην MDI το Acer μου, είναι πολυταξιδεμένο βλέπεις :| . Το πήγα για αλλαγή DVD-RW drive και παρόλο που είναι μια απλή αντικατάσταση τους πήρε 20 μέρες! Αλλά το χειρότερο είναι ότι το είχαν έτοιμο και δεν με είχαν πάρει τηλέφωνο να πάω να το παραλάβω, απλά τυχαία τους είχα πάρει εγώ τηλέφωνο και μου είπαν πως είναι έτοιμο. Πάντως είναι πιο εξυπηρετικοί και συνενοήσημοι απο την ALMAN.

nwing
27-09-05, 07:29
Πρώτον, ρώτησα και μου είπαν ότι είναι επισκευασμένες. Αλλα και να μη μου το έλεγαν
δε θέλει και μεγάλη παρατηρητικότητα για να καταλάβεις αν είναι επισκευασμένη η ολοκαίνουρια μια οθόνη. Πρώτα απ'όλα η πρώτη που μου έφεραν ήταν τίγκα στη σκόνη, δεν ξέρω πόσες μέρες την είχαν και μάζευε. Αφού παραπονέθηκα την επόμενη φορά την ξεσκόνισαν με βρεγμένο πάνι απ'ότι φαίνεται και φαίνονταν τα σημάδια από το νερό!! Τέλος η μεγαλύτερη απόδειξη είναι τα προβλήματα που παρουσίασαν αυτές οι οθόνες.

Τέλος πάντων, θέλω να ελπίζω ότι δεν υπήρξαν πολλές περιπτώσεις ανάλογες με τη δική μου, αν και πιστεύω ότι σε αυτή την περίπτωση στηρίζονται στο ότι "δεν θα το προσέξουμε". Από την άλλη βέβαια στην περίπτωση της LG δεν υπήρχε πρόβλημα....οπότε δεν ξέρω τι γνώμη να έχω. Το σίγουρο είναι πάντως ότι η εταιρεία δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως αξιόπιστη!

megahead13
27-09-05, 10:10
Οι περισσότερες, αν όχι όλες, οι αντιπροσωπείε/εταιρείεςς στην Ελλάδα είναι για τον λούτσο. Κανένας σεβσσμός προς τον πελάτη. Και λογικό είναι. Απ' τη στιγμη που δεν υπάρχει κανένας έλεγχος, ο καθένας κάνει ότι του γουστάρει...

Dr Death
27-09-05, 10:34
Εγώ χρειάστηκε να πάω εκεί το laptop μου για καμμένο inverter οθόνης και χτυπημένο δίσκο. Μου έβγαλαν την πίστη για να μου αλλάξουν το δίσκο (δεν με πίστευαν ότι είχε bad sectors), και αναγκάστηκα να τους φοβερίσω πως θα πάω στο ΙΝΚΑ, για να τον αλλάξουν. Η όλη διαδικασία κράτησε περίπου 30 μέρες γιατί περίμεναν λέει δίσκο από την Ιταλία -π@π@ριές!-(εννοείται ότι τους έπαιρνα κάθε μέρα!!!), και τελικά τους έπεισα να μου το στείλουν δωρεάν με courrier στην Πάτρα όπου έμενα τότε...
Η γενική μου εντύπωση είναι ότι κάποιοι εκει μέσα είναι συνεργάσιμοι και κάποιοι άλλοι είναι πολύ στραβόξυλα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.