PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεκρικές Μάσκες



drkameleon
21-06-08, 12:46
Δείτε ΕΔΩ (http://kameleon-nest.blogspot.com/2008/06/blog-post_21.html) μια συλλογή από φωτογραφίες με ΝΕΚΡΙΚΕΣ ΜΑΣΚΕΣ("αποτύπωμα" του προσώπου διάσημων νεκρών) που κατόρθωσα να συγκεντρώσω...:respekt:

Mouse Potato
21-06-08, 12:48
Σκιάχτηκα :scared::scared:

drkameleon
21-06-08, 12:49
Εντούτοις, έχει ένα ενδιαφέρον... δεν νομίζεις?

Mouse Potato
21-06-08, 12:52
Ακριβώς. :oneup::oneup:

jpan
21-06-08, 12:52
από ανθρωπολογική πλευρά έχει κάποιο ενδιαφέρον

drkameleon
21-06-08, 12:58
Κι ίσως γιατί έχουμε την ευκαιρία να "δούμε" ΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΗΤΑΝ σπουδαίες προσωπικότητες για τις οποίες δεν υπάρχουν κάν φωτογραφικές μαρτυρίες...

ESP1982
21-06-08, 13:10
Τροφαντός-τροφαντός ο Newton. :lol: :lol: :p

drkameleon
21-06-08, 13:14
Τροφαντός-τροφαντός ο Newton. :lol: :lol: :p

πράγματι :p

Mouse Potato
21-06-08, 13:16
Να κάνω κι εγώ μια "τεχνική" ερώτηση;

Οι νεκρικές μάσκες που είναι από κερί που συντηρούνται;

crypter
21-06-08, 13:20
τον Abraham Lincoln αλλιως τον φανταζομουν:hmm::p

drkameleon
21-06-08, 13:30
τον Abraham Lincoln αλλιως τον φανταζομουν:hmm::p

Μπα, εμένα μού φάνηκε πως ήταν ακριβώς όπως τον φανταζόμουνα - κρίνοντας από κάποιες παλιότερες φωτογραφίες του που είχα δει αλλά κι από κάποιες προσωπογραφίες του (εδώ βέβαια, "παίζει" να έχουν γίνει και μετά-θάνατον πορτραίτα βασισμένα στη νεκρική μάσκα, πράγμα ΑΡΚΕΤΑ συνηθισμένο, τότε που εξέλειπαν οι φωτογραφίες...)


Να κάνω κι εγώ μια "τεχνική" ερώτηση;

Οι νεκρικές μάσκες που είναι από κερί που συντηρούνται;

Από αυτές που βρήκα εγώ, καμία δεν είναι από κερί. Ωστόσο, το κερί χρησιμοποιείται κυρίως για να ληφθεί το αρχικό καλούπι. Κι έτσι μπορούμε να έχουμε "νεκρικές μάσκες" βασισμένες στο αρχικό κέρινο καλούπι, οι οποίες τελικά να είναι από γύψο, μπρούτζο, κ.α.;)

Mouse Potato
21-06-08, 13:34
Μπα, εμένα μού φάνηκε πως ήταν ακριβώς όπως τον φανταζόμουνα - κρίνοντας από κάποιες παλιότερες φωτογραφίες του που είχα δει αλλά κι από κάποιες προσωπογραφίες του (εδώ βέβαια, "παίζει" να έχουν γίνει και μετά-θάνατον πορτραίτα βασισμένα στη νεκρική μάσκα, πράγμα ΑΡΚΕΤΑ συνηθισμένο, τότε που εξέλειπαν οι φωτογραφίες...)



Από αυτές που βρήκα εγώ, καμία δεν είναι από κερί. Ωστόσο, το κερί χρησιμοποιείται κυρίως για να ληφθεί το αρχικό καλούπι. Κι έτσι μπορούμε να έχουμε "νεκρικές μάσκες" βασισμένες στο αρχικό κέρινο καλούπι, οι οποίες τελικά να είναι από γύψο, μπρούτζο, κ.α.;)

Μάλιστα... Κερί για καλύτερη αποτύπωση και μετά επίστρωση (ή νέο καλούπι) με άλλα υλικά. Ενδιαφέρουσα δουλειά :rolleyes:

drkameleon
21-06-08, 14:21
Μάλιστα... Κερί για καλύτερη αποτύπωση και μετά επίστρωση (ή νέο καλούπι) με άλλα υλικά. Ενδιαφέρουσα δουλειά :rolleyes:

Πράγματι...:oneup:

drkameleon
23-06-08, 20:37
Ενημερωτικά, πάντως, επειδή συζητήσαμε περί της μάσκας του Λίνκολν, κάπου βρήκα ότι η συγκεκριμμένη δεν είναι ακριβώς "death mask", αλλά "life mask" δηλαδη έγινε ενώ ο Λίνκολν ήταν εν ζωή...;)

Mouse Potato
23-06-08, 20:38
Ενημερωτικά, πάντως, επειδή συζητήσαμε περί της μάσκας του Λίνκολν, κάπου βρήκα ότι η συγκεκριμμένη δεν είναι ακριβώς "death mask", αλλά "life mask" δηλαδη έγινε ενώ ο Λίνκολν ήταν εν ζωή...;)

Πολλές απ' ότι είδα είναι life masks... Τουλάχιστον από αυτές που έχει το princeton

drkameleon
23-06-08, 20:50
Δε νομίζω... Βέβαι, εντάξει, τό ότι π.χ. η μάσκα του Shakespeare είναι ελαφρώς "πειραγμένη" νομίζω ότι είναι προφανές...

@ ADSLgr.com All rights reserved.