PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με συναρμολόγηση



sarleft
21-06-08, 22:02
Καλησπέρα

Κοιτώντας το forum αγόρασα και εγώ μια σειρά εξαρτημάτων, και αποφάσισα να κάνω μόνος μου τη συναρμολόγηση. Αντιμετώπισα πολλά προβλήματα μιας και είχα πάνω από πέντε χρόνια να ασχοληθώ με συναρμολόγηση, και πάνω που νόμιζα ότι τα ξεπέρασα, κόλλησα.

Μητρική: Gigabyte P35-DS4
Σκληρός: Sata II Seagate
Τροφ/κο: Corsair 650W
Επ/της: Core 2 Duo 8400
Μνήμη: Mushkin 4GB XP-8000
DVDRW: LG SATA

Κατά την απόπειρα εγκατάστασης των XP και μόλις τελείωσε εκείνο το μακρινάρι στην έναρξη που λέει φορτώνεται το τάδε και το τάδε, πριν φτάσουμε να ζητήσει διεσκέτα για SATA, έβγαλε μπλε οθόνη που για να είμαι ειλικρινής δεν πολυθυμάμαι τι έλεγε, νομίζω πάντως ότι έλεγε κάτι για το σκληρό γιατί μίλαγε για chkdsk.

Αμέσως μετά και σε κάθε προσπάθεια εκκίνησης κολλάει στο Verifying DMI pool data.

ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΩΣ ΤΩΡΑ
Και τα 2 Sata τα έβαλα στις 2/5 θύρες με ICH9R SATA controllers. (Υπήρχαν και 2 θύρες για Gigabyte SATA2 controllers).
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά κατα λάθος έβαλα το DVDRW στη θέση 0 και το σκληρό στη θέση 1. Δεν τα έχω αλλάξει ακόμα γιατί φαντάζομαι ότι δεν παίζει ρόλο και είναι δύσκολο γιατί πρέπει να βγάλω την κάρτα γραφικών.
Την πρώτη φορά εκκίνησης χωρίς να κάνω τίποτα με τα xp στο stmdard cmos έβλεπε στα ide channels 0 kai 1 master το σκληρό και το DVDR. Το θυμάμαι γιατί άλλαξα και την ημερομηνία που ήταν λάθος.
Τέλος στο integrated peripherals άλλαξα το sata mode σε AHCI. Μετά ακολουθεί η πρώτη απόπειρα με τα xp.
Τώρα στο standard cmos δε βλέπει τίποτα.

Αν κάποιος έχει μια ιδέα παρακαλώ για τη βοηθεια σας ακόμα και για προφανή πράγματα. πχ δεν ήξερα ότι οι καινούργιες κάρτες γραφικών θέλουν τροφοδοσία, είχα μείνει στις παλιές που τις έβαζες και τέρμα.

Ευχαριστώ πολύ

BigBlack
21-06-08, 22:15
Για αρχή δοκίμασε να βγάλεις τελείως τους δίσκους και δες αν μπορείς να ξεπεράσεις το Verifying DMI pool data και αν μπουτάρει με το cd των ΧΡ. Αν όχι βρες το τζαμπεράκι και κάνε clear cmos και ξαναδοκίμασε.

sarleft
22-06-08, 03:55
BigBlack ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου.

Τελικά το θέμα λύθηκε πολύ απλά αν και όπως είναι φυσικό δημιουργήθηκε άλλο μετά. Ασ τα πάρω με τη σειρά και περισσότερο για κάποιον που στο μέλλον εμφανίσει το ίδιο πρόβλημα.

Άλλαξα τη σειρά εκκίνησης και μπούταρε απο cd winXP χωρίς να κολλήσει. Χάρηκα, άρχισα την εγκατάσταση, βάζω και το floppy με τους drivers που είχα φτιάξει με το παλιό PC, και μετά το format, με την έναρξη της εγκατάστασης μου λέει ότι δεν βρίσκει το αρχείο iastor.sys και δεν μπορεί να προχωρήσει η εγκατάσταση. Εγώ του λέω ότι μου έχει σπάσει τα νεύρα του δίνω μια και το σπάω. οκ αυτό δεν έγινε αλλά είχα μια έντονη τέτοια επιθυμία.

Σε όλες τις επανεκκινήσεις για 10 δευτερολέπτα έλεγε ότι εγκαθιστά το AHCI, οπότε φαντάστηκα ότι κάτι δεν πάει καλά, και βάζω το sata mode σε disabled
Ξαναδοκιμάζω και βγάζει μπλε οθόνη με ένα μεγάλο κείμενο που κατέληγε check for hard drive corruption και error τάδε.

Στην τελική προσπάθεια με sata mode disabled δεν χρησιμοποίησα δισκέτα με drivers και παραδόξως όλα πήγαν τέλεια.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Χάνω κάτι που δεν έχω βάλει AHCI; Τώρα που είναι ήδη εγκατεστημένα τα XP μπορώ να πάω στο bios, να το επιλέξω; Αν ναι να επιλέξω και το native mode, γιατί από manual και google δεν έχω βγάλει άκρη.

Ευχαριστώ και πάλι

BigBlack
22-06-08, 06:02
Φίλε sarleft, δε χανεις κάτι ιδιαίτερο αν δε βάλεις το AHCI mode. Αστο έτσι γιατί μόνο μπελά θα βρεις για το τίποτα. Αν επιμένεις όμως, καλύτερα να φτιάξεις ένα cd XP με τους AHCI drivers streamlined, ενσωματωμένους δηλαδή στο cd. Δες αυτό τον εξαιρετικό οδηγό. (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=166926)
Καλή τύχη.

WAntilles
22-06-08, 17:19
Το σωστό είναι - αν υπάρχει τέτοια επιλογή - να δηλώνεται AHCI.

Τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα βαριεστημάρας.

sarleft
22-06-08, 17:55
Κατ αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι, αν τώρα που έχει γίνει η εγκατάσταση των xp, μπω στο bios και χρησιμοποιήσω την επιλογή AHCI, όλα καλά ή υπάρχει περίπτωση να υπάρξει κάποιο πρόβλημα.
Και αν ναι και γίνεται, θα χάσω κάτι σε σχέση με το να το είχα κάνει αρχικά;

Γενικά είμαι οπαδός της θεωρίας δοκιμή-λάθος κτλ μέχρι να βρεις το σωστό αλλά έφαγα όλο το Σ/Κ, δεν θα αντέξω να ξαναπεράσω τα πάντα πάνω.

Ευχαριστώ

BigBlack
22-06-08, 23:00
Λοιπόν, παρ'όλο που θα διαφωνήσει ο φίλος WAN, εγώ θα στο πω: Τζάμπα κόπος να γυρίσεις σε AHCI, ιδίως αφού έχεις μόνο ένα σκληρό δίσκο στο σύστημά σου. Ωστόσο μπορείς να το κάνεις αν πρώτα φορτώσεις τους κατάλληλους drivers στα XP. Tους βρίσκεις από το site της Intel, αυτή είναι η σελίδα για το Ρ35 και τα ΧΡ. (http://downloadcenter.intel.com/filter_results.aspx?strTypes=all&ProductID=2842&OSFullName=Windows*+XP+Professional&lang=eng&strOSs=44&submit=Go!) Ψάχνεις για Raid-Ahci drivers-Intel storage manager.

Βέβαια ξανακοιτάζοντας τα προηγούμενα ποστ κάτι δε μου πάει καλά με τις μπλε οθόνες, οπότε τις δοκιμές και τα λάθη δεν τα γλιτώνεις!:) Ελπίζω να ήταν απλώς παραξενιά της μητρικής. Βάλε και το τελευταίο Bios επάνω καλού κακού...

sarleft
23-06-08, 01:41
Bigblack, ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου να δώσεις link. θα το δοκιμάσω αφού κάνω κάνα backup καλού κακού. Ευχαριστώ και για το θέμα του δικτύου γιατί με δικό σου έναυσμα βρήκα νομίζω λύση.

BigBlack
23-06-08, 01:53
Ωραία, χαίρομαι! Καλο κουράγιο, έχεις μπλέξει με πολλά ταυτόχρονα αλλά θα τα καταφέρεις, έχεις το σωστό attitude. :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.