PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 2play και προορισμοί εξωτερικού



chios
22-06-08, 01:35
Ξέρει κανείς με ποια λογική έχει γίνει η επιλογή των προορισμών για τις δωρεάν κλήσεις εξωτερικού; Επίσης, έχει ακουστεί τίποτα σχετικά με προσθήκη νέων προορισμών;

Για τα κινητά δε ρωτάω καν, υπάρχει το σχετικό νήμα με τη δημοσκόπηση.

Το θέμα είναι ότι σε συνδυασμό με το μηδενικό δωρεάν χρόνο ομιλίας προς κινητά, έχω την εντύπωση ότι η τρέχουσα πρόταση του ανταγωνισμού (βλ. tellas) είναι κατά πολύ συμφερότερη.

Προσωπικά θα άλλαζα αμέσως με τη λήξη του 12μηνου και ο μόνος λόγος που δεν το κάνω είναι ότι η tellas δεν έχει ακόμα ιδιόκτητο δίκτυο στην περιοχή μου.

Αν είχε όμως δίκτυο και είχα σήμερα να επιλέξω μεταξύ των διαφόρων εναλλακτικών πακέτων 2play, δύσκολα - μα πολύ δύσκολα - θα κατέληγα ξανά στη Forthnet...

Έτσι επανέρχομαι στην αρχική ερώτηση, αν υπάρχουν ελπίδες:
α) είτε να προστεθούν άλλοι προορισμοί
β) είτε να επιτρέψει το ίδιο πρόγραμμα κάποιου είδους επιλογή για 1-2 προορισμούς (όπως στον ΟΤΕ)

hel
22-06-08, 08:39
Για ποια χώρα ενδιαφέρεσαι;
Eίναι γεγονός ότι η Hol έχει 26 δωρεάν προορισμούς και η Tellas 38, oπότε σε αυτό τον τομέα είμαστε πίσω.
Μπορείς να ρωτήσεις με mail αν προτίθενται να αυξήσουν τους δωρεάν προορισμούς τους.
Βέβαια η Tellas έχει άλλα προβλήματα όπως ανεξήγητα χαμηλές ταχύτητες, υψηλά ping κλπ που μπορείς να τα βρεις στο section της.
Φαινομενικά και η προσφορά της ΟΝ με 27 Ε που δίνει και τηλεόραση, είναι η πιο συμφέρουσα, αλλά ρώτα τους αν είναι ευχαριστημένοι εκεί;)

morfeas2002
22-06-08, 11:25
Έχω την εντύπωση οτι η πρόσθεση παραπάνω προορισμών είναι καθαρά θέμα εντυπωσιασμού.Εγώ έχω 15, εσύ 20, αυτός 25.Σαν τα πιτσιρίκια με τις κάρτες τους.
Οι προορισμοί αυτοί είναι οι πιο βασικοί.Τα κινητά σε Αμερική και Καναδά τα πιο σημαντικά.1 στους 100 θα έχει συγγενείς σε χώρες έξω απο τις δωρεάν.
Οπότε το να θέλουμε να δώσει παραπάνω προορισμούς είναι για να λέμε στους άλλους "ο δικός μου πάροχος δίνει 30 χώρες, ο δικός σου μόνο 25;"

hel
22-06-08, 23:39
Άμα έχει ο άλλος όμως κανέναν συγγενή στις παραπάνω χώρες τον καίει.

morfeas2002
22-06-08, 23:56
Πες μου πόσο εύκολο είναι να βρεις συγγενή σε χώρα εκτός δωρεάν προορισμού.Σαν να ψάχνεις βελόνα στα άχυρα είναι.

chios
23-06-08, 02:46
Έχω την εντύπωση οτι η πρόσθεση παραπάνω προορισμών είναι καθαρά θέμα εντυπωσιασμού.Εγώ έχω 15, εσύ 20, αυτός 25.Σαν τα πιτσιρίκια με τις κάρτες τους.
Οι προορισμοί αυτοί είναι οι πιο βασικοί.Τα κινητά σε Αμερική και Καναδά τα πιο σημαντικά.1 στους 100 θα έχει συγγενείς σε χώρες έξω απο τις δωρεάν.
Οπότε το να θέλουμε να δώσει παραπάνω προορισμούς είναι για να λέμε στους άλλους "ο δικός μου πάροχος δίνει 30 χώρες, ο δικός σου μόνο 25;"


Άμα έχει ο άλλος όμως κανέναν συγγενή στις παραπάνω χώρες τον καίει.

Και το ένα σωστό και το άλλο επίσης, αλλά επιτρέψτε μου να επεκτείνω τον προβληματισμό μου:

Όντως μπορεί οι 24 προορισμοί να καλύπτουν π.χ. το 85% και οι επιπλέον 14 της Tellas να προσθέτουν μόνο 10% δυνητικών κλήσεων εξωτερικού, αλλά από εμπορική άποψη η διαφορά είναι τεράστια.

Σκεφτείτε ότι ακόμα και αν ένας συνδρομητής δεν έχει λόγο κλήσης σε κάποια χώρα πέραν των 24, πιθανότατα γνωρίζει κάποιον άλλο, φίλο ή συγγενή του που έχει. Ακόμα και σε μία ατελή αγορά χωρίς πλήρη γνώση και διάχυση των πληροφοριών, η εικόνα που σχηματίζει ο καταναλωτής είναι ότι η μία υπηρεσία προσφέρει περισσότερα από την άλλη.

Σε πρακτικό επίπεδο, αν δείτε τη λίστα με τους προορισμούς της Forthnet - μάλλον λάθος διατύπωση γιατί σίγουρα την έχετε ήδη δει, αν λοιπόν τη μελετήσετε προσεκτικά θα παρατηρήσετε ότι καλύπτει λιγότερο από το 1/3 των ευρωπαϊκών χωρών.
Επίσης, πόσοι από εσάς ενδιαφέρεστε για δωρεάν κλήσεις σε Βραζιλία, Σιγκαπούρη, Χόνγκ Κόνγκ ή Περού; Ειδικά το τελευταίο πολύ θα ήθελα κάποιος να μου το εξηγήσει :hmm:

Όντως έπεσα στην περίπτωση και οι μόνες κλήσεις εξωτερικού που θα με ενδιέφεραν είναι προς χώρα της Δ. Ευρώπης που δεν περιλαμβάνεται, ενώ η Tellas την έχει συμπεριλάβει. Ακόμα όμως κι αν τηλεφωνώ εκεί μόνο μια φορά το χρόνο, αυτό είναι αρκετό για να χαρακτηρίζω το ένα πακέτο ελλιπές και το άλλο πληρέστερο. Βάλτε και τα κινητά και η διαφορά μεγαλώνει.

Για να επανέλθω στο θέμα του μάρκετινγκ, αν δεχτούμε αυτό που λέει ο φίλος Morfeas για το 1%, τότε είναι ακόμα πιο αδιανόητο για ποιο λόγο η εταιρεία δεν έδωσε άλλους 50 προορισμούς (έστω των πρώτων ζωνών που δεν είναι τόσο ακριβοί) εφόσον θα μπορούσε να προσφέρει 3πλάσιους προορισμούς αυξάνοντας την κίνηση από κλήσεις (άρα και το κόστος της) κατά μόλις 1%.

Όσον αφορά την πρώτη διαπίστωση του φίλου Morfea, από πότε ο εντυπωσιασμός σταμάτησε να είναι βασικός στόχος των επιχειρήσεων που θέλουν να πουλήσουν τα προϊόντα ή τις υπηρεσίες τους; Και σε αυτή τη μάχη η Tellas εκ πρώτης όψης είναι αυτή που κερδίζει τις εντυπώσεις.

balander
23-06-08, 06:59
Λόγω δουλείας θα θελα να μπει και η Βουλγαρια που δεν υπάρχει.. :down:

hel
23-06-08, 08:23
Nα στείλετε mail τότε να ρωτήσετε αν θα προστεθούν άλλες χώρες.

chios
24-06-08, 19:09
Nα στείλετε mail τότε να ρωτήσετε αν θα προστεθούν άλλες χώρες.

Γιατί να απευθυνθούμε στην εταιρεία;

Αφού από εδώ θα πάρουμε πιο αξιόπιστες και άμεσες απαντήσεις ;)

Cristina
24-06-08, 23:04
[...]
Το θέμα είναι ότι σε συνδυασμό με το μηδενικό δωρεάν χρόνο ομιλίας προς κινητά, έχω την εντύπωση ότι η τρέχουσα πρόταση του ανταγωνισμού (βλ. tellas) είναι κατά πολύ συμφερότερη.
[...]


Έχει και η Forthnet μία ώρα το μήνα δωρεάν σε κινητά του εσωτερικού. http://www.mplampla.gr/files/Trillian/blink.gif

nrg_polini
24-06-08, 23:05
Έχει και η Forthnet μία ώρα το μήνα δωρεάν σε κινητά του εσωτερικού. http://www.mplampla.gr/files/Trillian/blink.gif

Δεν εχει...

nnn
24-06-08, 23:15
Έχει και η Forthnet μία ώρα το μήνα δωρεάν σε κινητά του εσωτερικού. http://www.mplampla.gr/files/Trillian/blink.gif
Το ανέφερες και σε άλλο θέμα, περιμένουμε την πηγή της εικασίας.

Cristina
24-06-08, 23:25
Το ανέφερες και σε άλλο θέμα, περιμένουμε την πηγή της εικασίας.
Δεκατρία Οχτώ Τριανταένα.

nnn
24-06-08, 23:41
Δεκατρία Οχτώ Τριανταένα.
Έτσι απλά λένε πως θα δώσουν κινητά ?
ντρέπονται να το ανακοινώσουν ? :rolleyes:

Cristina
24-06-08, 23:49
Έτσι απλά λένε πως θα δώσουν κινητά ?
ντρέπονται να το ανακοινώσουν ? :rolleyes:

Για την ακρίβεια μου είπαν πως ήδη ισχύει. Πήρα να ρωτήσω πόσες ώρες θα μείνω χωρίς τηλέφωνο/internet σήμερα που θα γινόταν η ενεργοποίηση του 2play και μου το ανέφερε.
Btw, αυτήν τη στιγμή είμαι με PSTN... Είχα ένα δυναμικό ξεκίνημα με το 2play, δεν μπορώ να πω... http://www.mplampla.gr/files/Trillian/worried.gif

candlebox71
25-06-08, 11:00
Δεν ξερω αν γνωριζετε οτι τουλαχιστον στην αλλη πλευρα του ατλαντικου, οι πελατες πανε σε διαπραγματευση με τους παροχους για το τι θα τους προσφερθει. Δηλαδη, αν υποθεσουμε οτι εγω και η Φορθνετ ημασταν στις ΗΠΑ, μιλωντας μαζι τους θα σου ελεγαν οτι δινουμε αυτα και αυτα. Για να αλλαξεις ομως παροχο εκει πρεπει να εχεις καλυτερη προσφορα, τουλαχιστον αυτο εφαρμοζουν ολοι οι καταναλωτες. Οποτε μπαινεις στη διαδικασια και αρχιζεις να λες οτι εγω κανω τηλεφωνα στην Ελλαδα, 2-3 φορες τη μερα, τι μου δινετε για να ερθω σε σας?
Ετσι λοιπον ο κουμπαρος μου καταφερε να κλεισει συμφωνια για 0.5 cent το λεπτο χρεωση για Ελλαδα, μαλιστα μετα που υπεγραψε με την Verizon αν δεν κανω λαθος, πηρε και ενα κινητο που λειτουργει με καποιο παραξενο τροπο που δεν εχω καταλαβει ακομα σωστα, το οποιο του δινει δωρεαν ολες τις κλησεις εντος ΗΠΑ.
Τις διαπραγματευσεις τις κανεις απ' ευθειας με τους πωλητες της καθε εταιριας.
Συμπερασματικα, εχουμε λιγο καλομαθει τους παροχους, εχουν και αυτοι εφαρμοσει τα διδαγματα του μεγαλου νταβατζη, του ελληνικου κρατους, οπου ισχυε και ισχυει, "αυτο ειναι αν το θες το παιρνεις αλλιως ασε μας ησυχους".
Μπορει να μη τους γουσταρω απο την αλλη μερια και ας εχω παει 3 φορες μεχρι σημερα, αλλα σε τετοια θεματα, να καλεις δηλαδη τον καθενα και να του λες οτι εχω αυτη την προσφορα και θελω να μου δωσετε και αυτο για να ερθω σε σας, δεν παιζονται.
Και αυτο συμβαινει στα περισσοτερα πραγματα, οχι απλα σε internet, τηλεφωνια και οτιδηποτε αλλο hitech...

balander
25-06-08, 11:04
Φίλος αμερική πήρε κινητό με επιδότηση! Αλλά δεν μπορούσε να λάβει μηνύματα στα ελληνικα κτλ κτλ. Τα sms τα παραλάμβανε μετά απο μιση μέρα απο ελλάδα. Ετσι πηγε στο κατάστημα και τους ειπε οτι δεν μου κάνει αυτο το προϊον που μου δωσατε για αυτούς τους λόγους (μέσα σε 10 μερες) και του έδωσαν τα λεφτά όλα πίσω και έδωσε και το κινητό πισω αυτός και πήγε σε άλλη εταιρεια.

candlebox71
25-06-08, 11:49
Φίλος αμερική πήρε κινητό με επιδότηση! Αλλά δεν μπορούσε να λάβει μηνύματα στα ελληνικα κτλ κτλ. Τα sms τα παραλάμβανε μετά απο μιση μέρα απο ελλάδα. Ετσι πηγε στο κατάστημα και τους ειπε οτι δεν μου κάνει αυτο το προϊον που μου δωσατε για αυτούς τους λόγους (μέσα σε 10 μερες) και του έδωσαν τα λεφτά όλα πίσω και έδωσε και το κινητό πισω αυτός και πήγε σε άλλη εταιρεια.

Αυτο συμβαινει σε οτιδηποτε αγορασεις, σου δινουν ολα τα χρηματα πισω χωρις καν να σου προτεινουν να αγορασεις κατι αλλο απο το μαγαζι. Πηγα ρολοϊ Seiko σε Wallmart πισω, 9 μηνες μετα και μου το πηραν πισω και μου γυρισαν ολα τα χρηματα. Τους ειπα απλα οτι δεν μου αρεσε. Αγορασα παλια (1994) ενα μικρο organizer της Casio εκει, 2-3 μερες μετα και αφου εχω σκισει τη πλαστικη θηκη, βλεπω το ιδιο με τη διπλασια μνημη 3 δολλαρια παραπανω. Το παω πισω και τους λεω οτι βρηκα ενα με διπλασια μνημη και 3 δολλαρια παραπανω, μου λενε, κανενα προβλημα θα το παρουμε πισω και θα σας επιστρεψουμε τα χρηματα, οπως και εγινε. Απο τοτε πηρα φορα κι εγω και ειπα οτι αφου το κανουν αυτοι θα το χρησιμοποιησω κι εγω. Αγορασα καθαριστικη κασετα για 8mm βιντεοκαμερα, καθαρισα τη κεφαλη και 1 ωρα μετα τη πηγα πισω και τους ειπα οτι δεν μου αρεσει, και πηρα τα χρηματα μου πισω. Ειδα μεχρι και μηχανημα που κοβει το γρασιδι να γυρναει πισω με τα χωματα και τα χορτα και να επιστρεφουν χρηματα, οπως ειδα ακομα και ολα τα κομφορ ενος γαμου να γυρνανε πισω και να επιστρεφονται χρηματα (κρυσταλλινα ποτηρια, πορσελανες κ.α.)...

Τρελα λεμε τωρα...

balander
25-06-08, 13:31
Καλα είπαμε... στην τελική δεν θα ξέρεις εαν αυτό που αγοράζεις είναι χρησιμοποιημένο ή όχι...

candlebox71
25-06-08, 15:26
Οταν ειναι σφραγισμενο ειναι αυτο που ειναι. Τα καταστηματα δεχονται τα παντα πισω υπο τον φοβο της εμπλοκης σε δικαστηρια οπου εκει πεφτει βαρυς πελεκυς.
Και με τη σειρα τους τα επιστρεφουν επισης.
Ας ηταν και εδω ετσι και μετα να μου πεις οτι δεν θα αγοραζες τιποτα μηπως και ειναι χρησιμοποιημενο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.