PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΤΩΝ UPS.



fotios_eal
22-06-08, 09:07
Επειδη καθε Σαββατοκυριακο ειχα πολυ συχνες αποσυνδεσεις (forthnet 2play - Δραμα) η και πληρη διακοπη, τεχνικος της forthnet μου συστησε να ελεγξω τις καλωδιωσεις (ταυ, ανταπτορες κλπ) της τηλεφωνικης μου γραμμης γιατι κατι προκαλει βραχυκυκλωμα, και οτι δεν υπαρχει βλαβη στον server του κεντρου (να σημειωσω οτι τα τηλεφωνα μου λειτουργουσαν και λειτουργουν κανονικα χωρις προβλημα - δυο ασυρματες συσκευες - απο την αρχη). Επειδη ειχα φροντισει εκ των προτερων να τοποθετησω εντελως καινουργια καλωδια και εξαρτηματα απο το κουτι του ΟΤΕ μεσα στο σπιτι μου και μετα, θεωρησα απιθανο να υπαρχει βραχυκυκλωμα, κακη επαφη κλπ (ειμαι ηλεκτρονικος εξαλλου). Ετσι ψαχνοντας, εντοπισα οτι το προβλημα οφειλοταν στο UPS μου. Τα UPS οπως ξερετε, παρεχουν μια εισοδο / εξοδο τηλεφωνικης γραμμης με αντικεραυνικη προστασια. Ετσι ειχα συνδεμενο το τηλεφωνικο καλωδιο, απο το κουτι του ΟΤΕ, πρωτα στο UPS και μετα την εξοδο του UPS διακλαδωσεις, φιλτρα κλπ.
Συνδεοντας το καλωδιο απ'ευθειας στο ρουτερ, το προβλημα εξαφανιστηκε. Αν λοιπον η γραμμη σας περνα μεσα απο το αντικεραυνικο φιλτρο ενος UPS, βγαλτε την γιατι το φιλτρο προκαλει βραχυκυκλωματα στο ιδιοκτητο δικτυο.
Να σημειωσω οτι για δυο χρονια αυτη η συνδεσμολογια μεσω του δικτυου του ΟΤΕ δεν παρουσιασε ποτε προβλημα. Προφανως το δικτυο της forthnet εχει προβλημα με τα φιλτρα των UPS.

tolisp
22-06-08, 11:46
Τα φίλτρα των UPS (ανάμεσα σε αλλα) φιλτράρουν και τις υψηλές συχνότητες... ΛΟΓΙΚΌΤΑΤΟ λοιπόν να "κόβουν" την ADSL από την τηλεφωνική γραμμή!
Το ότι δούλευε στον ΟΤΕ είναι καθαρά τυχαίο αν και είμαι σίγουρος ότι εισήγαγε έτσι και αλλιώς αρκετό attenuation - το "κόβουν" όπως πολύ καλά ξέρεις στην πράξη σημαίνει εξασθενούν το σήμα... κάτι που ΔΕΝ θέλεις ειδικά όταν μιλάμε για μεγάλες ταχύτητες (και οριακά σήματα) γιατί πολύ απλά προκαλεί disconnect

ΑΝ χρησιμοποιήσουμε φίλτρα στην γραμμή του τηλεφώνου πρέπει πάντα να είμαστε σίγουροι ότι είναι "adsl2+ approved" (κυκλοφορούν τέτοια στις ΗΠΑ - Ευρώπη είναι σχεδόν αδύνατο να τα βρείς)

fotios_eal
22-06-08, 12:17
Τα φίλτρα των UPS (ανάμεσα σε αλλα) φιλτράρουν και τις υψηλές συχνότητες... ΛΟΓΙΚΌΤΑΤΟ λοιπόν να "κόβουν" την ADSL από την τηλεφωνική γραμμή!
Το ότι δούλευε στον ΟΤΕ είναι καθαρά τυχαίο αν και είμαι σίγουρος ότι εισήγαγε έτσι και αλλιώς αρκετό attenuation - το "κόβουν" όπως πολύ καλά ξέρεις στην πράξη σημαίνει εξασθενούν το σήμα... κάτι που ΔΕΝ θέλεις ειδικά όταν μιλάμε για μεγάλες ταχύτητες (και οριακά σήματα) γιατί πολύ απλά προκαλεί disconnect

ΑΝ χρησιμοποιήσουμε φίλτρα στην γραμμή του τηλεφώνου πρέπει πάντα να είμαστε σίγουροι ότι είναι "adsl2+ approved" (κυκλοφορούν τέτοια στις ΗΠΑ - Ευρώπη είναι σχεδόν αδύνατο να τα βρείς)

Ευχαριστω για την ερμηνεια του φαινομενου, γιατι δεν εχω ασχοληθει ποτε και κατα συνεπεια δεν ξερω τιποτα για τα αντικεραυνικα φιλτρα. Δεν εχω δει ποτε το κυκλωμα τους καθως δεν προξενησε ποτε το ενδιαφερον μου. Στην συγκεκριμενη περιπτωση βεβαια, τα πραγματα αλλαξαν.
Ενδιαφερον επισης ειναι αυτο που αναφερεις για τα φιλτρα των τηλεφωνων. Δεν το ειχα υποψη μου. Μαλλιστα πιστευα οτι αυτα που διαθετω (Crypto) ειναι πολυ καλα αλλα τωρα μολις ειδα οτι ειναι απλα ADSL approved και οχι ADSL2+.
Επισης πρεπει να αναφερω οτι οταν ημουν στο δικτυο του ΟΤΕ απο τα τηλεφωνα ακουγοταν ενας βομβος (buzz) ενω απο τη στιγμη που μεταφερθηκα στο ιδιοκτητο δικτυο της forthnet ο βομβος εξαφανιστηκε, και η τηλεφωνικη γραμμη ειναι τελειως απαλαγμενη απο θορυβους.

tolisp
22-06-08, 12:32
Ευχαριστω για την ερμηνεια του φαινομενου, γιατι δεν εχω ασχοληθει ποτε και κατα συνεπεια δεν ξερω τιποτα για τα αντικεραυνικα φιλτρα. Δεν εχω δει ποτε το κυκλωμα τους καθως δεν προξενησε ποτε το ενδιαφερον μου. Στην συγκεκριμενη περιπτωση βεβαια, τα πραγματα αλλαξαν.
Ενδιαφερον επισης ειναι αυτο που αναφερεις για τα φιλτρα των τηλεφωνων. Δεν το ειχα υποψη μου. Μαλλιστα πιστευα οτι αυτα που διαθετω (Crypto) ειναι πολυ καλα αλλα τωρα μολις ειδα οτι ειναι απλα ADSL approved και οχι ADSL2+.
Επισης πρεπει να αναφερω οτι οταν ημουν στο δικτυο του ΟΤΕ απο τα τηλεφωνα ακουγοταν ενας βομβος (buzz) ενω απο τη στιγμη που μεταφερθηκα στο ιδιοκτητο δικτυο της forthnet ο βομβος εξαφανιστηκε, και η τηλεφωνικη γραμμη ειναι τελειως απαλαγμενη απο θορυβους.

Μην μπερδεύεις φιλε μου τα φίλτρα "γραμμής πόλης" (αντικεραυνικα, καθαρισμού από παρεμβολές κλπ) με τα φίλτρα adsl (που χωρίζουν το σήμα σε τηλεφωνικό και adsl)
Το "φιλτρακι" του UPS (που σου δημιουργούσε το πρόβλημα) ανήκει στην πρώτη κατηγορια, το Crypto για το οποιο μιλάς στην δεύτερη.

Σε σχετικό συγκριτικό test που έχω κάνει τα Crypto είναι μακράν τα χειρότερα... θα σου πρότεινα το Speedtouch (έχει στο Πλαίσιο)

Για αντικεραυνική προστασία και καθαρισμό γραμμής θα βρείς πολύ καλά φίλτρα εδώ.

http://www.elect-spec.com/phone.htm

Στην πράξη βελτιώνει το SNR 1-2 dB και είναι 100% adsl2+ approved (τα χρησιμοποιώ αρκετό καιρό) PDS-11ISDN

(το 11 σημαίνει ακροδέκτες RJ11 - υπάρχει και έκδοση με RJ45 αν σε βολεύει καθώς και έκδοση PSTN για ανάλογες γραμμές)
Προσοχή αν το αγοράσεις να μην ξεχάσεις να του συνδέσεις μια καλή γείωση (αλλιώς δεν έχει νόημα...)

Lagman
22-06-08, 17:40
εχει ξαναφερθει στο παρελθον οτι οσοι ειχαν τηλεφωνικη πριζα με αντικεραυνική προστασία πχ αυτες με το σημα του οτε... ειχαν προβλημα.

τωρα αυτο με τα φιλτρα ο περισσοτερος κοσμος εχει φιλτρα απο 386 συνδεση... πριν κατι χρονια... αναβαθμηστικαμε και ακομα τα ιδια φιλτρα εχουμε...

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 6 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

που θα βρουμε φιλτρα της προκοπης ; speedtouch νομιζω πουλαει και ο ΟΤΕ...

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 15 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

βρήκα και ενα post απο ξενο forum Με θέμα adsl vs adsl2+ filters ...

http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/590510.html

και ολη η ελλαδα χρησιμοποιει φιλτρα απο adsl1 ...

tolisp
22-06-08, 18:40
εχει ξαναφερθει στο παρελθον οτι οσοι ειχαν τηλεφωνικη πριζα με αντικεραυνική προστασία πχ αυτες με το σημα του οτε... ειχαν προβλημα.

τωρα αυτο με τα φιλτρα ο περισσοτερος κοσμος εχει φιλτρα απο 386 συνδεση... πριν κατι χρονια... αναβαθμηστικαμε και ακομα τα ιδια φιλτρα εχουμε...

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 6 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

που θα βρουμε φιλτρα της προκοπης ; speedtouch νομιζω πουλαει και ο ΟΤΕ...

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 15 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

βρήκα και ενα post απο ξενο forum Με θέμα adsl vs adsl2+ filters ...

http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/590510.html

και ολη η ελλαδα χρησιμοποιει φιλτρα απο adsl1 ...

Έχεις δίκιο αλλα ευτυχώς τα περισσότερα από τα "παλιά" είναι συμβατά με adsl2+... βεβαια καλο είναι να κάνουμε test με διαφορετικά μοντέλα η να ακούμε όσους έχουν ήδη πειραματιστεί! ;)
Εγώ λόγω 1 χρόνου ταλαιπωρίας με την HOL (ευτυχώς μας τελειωσε πλέον...) είχα αγοράσει ΌΛΑ τα φίλτρα που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά και καλά αποτελέσματα έδιναν μονο 2... το speedtouch και το magcom με "ελαφρό" προβάδισμα στο πρώτο (ως προς το SNR...)

Το χειρότερο του test ήταν το crypto που δεν κατάφερε καν να συγχρονίσει το router - όλα αυτά με τις ακραίες συνθήκες του (χαλια) δικτύου της HOL... προφανώς όταν όλα πάνε καλά πιθανότατα δεν βλέπεις καμια διαφορα.

Πάντα μιλάμε για το φίλτρο που "χωρίζει" το adsl σήμα από το τηλεφωνικό και ΌΧΙ αυτό που πιθανότατα είναι πρώτο στην σειρά για να προστατεύει από υπερτάσεις!!! (και που έτσι και αλλιώς πολύ λίγοι το έχουν κυρίως για προστασία του τηλεφωνικού κέντρου η κάποιου ακριβού cisco router)

Για "αντικεραυνικο" φίλτρο είναι αυτό που δίνω πιο πάνω στο link - από τα λίγα (το μονο που ξέρω εγώ τουλάχιστον) που υποστηρίζει adsl2+

fotios_eal
22-06-08, 20:37
Μην μπερδεύεις φιλε μου τα φίλτρα "γραμμής πόλης" (αντικεραυνικα, καθαρισμού από παρεμβολές κλπ) με τα φίλτρα adsl (που χωρίζουν το σήμα σε τηλεφωνικό και adsl)
Το "φιλτρακι" του UPS (που σου δημιουργούσε το πρόβλημα) ανήκει στην πρώτη κατηγορια, το Crypto για το οποιο μιλάς στην δεύτερη.

Σε σχετικό συγκριτικό test που έχω κάνει τα Crypto είναι μακράν τα χειρότερα... θα σου πρότεινα το Speedtouch (έχει στο Πλαίσιο)

Για αντικεραυνική προστασία και καθαρισμό γραμμής θα βρείς πολύ καλά φίλτρα εδώ.

http://www.elect-spec.com/phone.htm

Στην πράξη βελτιώνει το SNR 1-2 dB και είναι 100% adsl2+ approved (τα χρησιμοποιώ αρκετό καιρό) PDS-11ISDN

(το 11 σημαίνει ακροδέκτες RJ11 - υπάρχει και έκδοση με RJ45 αν σε βολεύει καθώς και έκδοση PSTN για ανάλογες γραμμές)
Προσοχή αν το αγοράσεις να μην ξεχάσεις να του συνδέσεις μια καλή γείωση (αλλιώς δεν έχει νόημα...)

Ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες. Οσο για το μπερδεμα των φιλτρων, μαλλον εγω σε μπερδεψα καθως δεν διατυπωσα σωστα αυτα που σκεφτομουν. Ξερω φυσικα οτι αλλο ειναι το φιλτρο "υπερτασεων" (οπως ειναι o σωστος ορισμος του αντικεραυνικου) που περιεχει το UPS και αλλο το φιλτρο "απορριψης" του dsl απο το οποιο παιρνει σημα το τηλεφωνο.
Αυτα που αναφερει ο lagman ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα. Πριν 2,5 χρονια ειχα αγορασει το πακετο της forthnet ADSL in a box Plus, στο οποιο περιλαμβανοταν το WAG386 με 2 φιλτρακια adsl Crypto. Καθως ασχολουμαι πολυ σπανια με download που απαιτουν υψηλες ταχυτητες, ποτε δεν αναβαθμισα την ταχυτητα μου απο την αρχικη των 768kbps και απλα περιμενα την εναρξη λειτουργιας του ιδιοκτητου δικτυου της forthnet. Βεβαια επειδη εχω καποιες απαιτησεις και 3 υπολογιστες, πριν 1,5 χρονο εκανα μια δικη μου μινι επενδυση σε καλυτερο εξοπλισμο: Linksys WAG54GS, 2 X Linksys WUSB54GC, 1 X Linksys WPC54GS συνολικου κοστους περιπου 190 ευρω. Το WAG54GS μαλλιστα στο αυτοκολητο στην πλατη του αναφερει version 1.1 και στο site της Linksys προσφερεται αναβαθμιση firmware μονο μεχρι 1.0. Οπως και οι περισσοτεροι, δεν εδωσα σημασια στα φιλτρακια adsl Crypto και δεν τα αλλαξα φυσικα. Οταν καποια στιγμη στο μελλον (αν υπαρχει ακομη ζωη στον πλανητη) αντικατασταθουν τα 50ετους ηλικιας καλωδια του ΟΤΕ (χαλκινοι αγωγοι με μονωση απο κηροχαρτο θαμενα απ'ευθειας στο χωμα χωρις προστατευτικη σωληνα κλπ) με οπτικες ινες τοτε τα ξαναβλεπουμε. Με τη δεδομενη καλωδιακη υποδομη σημερα απο τα σπιτια μας μεχρι τα κεντρα, νομιζω οτι οποιαδηποτε περαιτερω αναβαθμιση ειναι αχρειαστη γιατι ετσι κι αλλιως εστω και το οικονομικο οικιακο δικτυο που εχω, ξεπερνα κατα πολυ σε δυνατοτητες την καλωδιακη υποδομη του ΟΤΕ. Το να μπαινουμε σε διαδικασιες "100 παραδες το γαιδουρι, 110 παραδες το σαμαρι" δεν νομιζω οτι ειναι σοφο. Επειδη το σπιτι μου βρισκεται σε αποσταση περιπου 600 μετρων απο το κεντρο του ΟΤΕ, ειμαι και καπως προνομιουχος στις ταχυτητες. Κατα τα αλλα, πλην του απροσδοκητου προβληματος που σχετιζοταν με το UPS δεν αντιμετωπισα σχεδον ποτε καποιο αλλο προβλημα και ολα (ρουτερ και τηλεφωνα) δουλευουν μια χαρα. Καλυτερα δεν νομιζω οτι γινεται.

cyberten
23-06-08, 00:08
παιδιά εγώ με το φίλτρο της speedtouch δεν πιάνω σήμα. Βέβαια η απόσταση με το dslam είναι 6,5 km. Ωστόσο ποστάρω γιατί παρόλα αυτά, με το crypto φίλτρο πιάνω σήμα... Αν πάντως κανείς σας θέλει να με βοηθήσει να καταλάβω τί γίνεται, είναι ευπρόσδεκτος!

tolisp
23-06-08, 00:22
παιδιά εγώ με το φίλτρο της speedtouch δεν πιάνω σήμα. Βέβαια η απόσταση με το dslam είναι 6,5 km. Ωστόσο ποστάρω γιατί παρόλα αυτά, με το crypto φίλτρο πιάνω σήμα... Αν πάντως κανείς σας θέλει να με βοηθήσει να καταλάβω τί γίνεται, είναι ευπρόσδεκτος!

Όταν λες "δεν πιάνεις σήμα" εννοείς δεν συγχρονίζεις η δεν ανάβει καθόλου το λαμπάκι του dsl?
Γιατί αν συμβαίνει το δεύτερο πολύ πιθανό να το έχεις συνδέσει ανάποδα (είναι γνωστό πρόβλημα του speedtouch να έχει ανάποδα τις συνδέσεις) ....

Πάντως ΑΝ είσαι 6.5 Klm από το dslam (αναρωτιέμαι ΠΩΣ είστε μερικοί τόσο πολύ σίγουροι για τις αποστάσεις...:whistle:) είναι απαγορευτικό για dsl - σε "σοβαρές χώρες" οι εταιρίες ΔΕΝ σε συνδέουν πάνω από 4 Klm

Lagman
23-06-08, 09:47
Τώρα μιλάμε για απόσταση στο περίπου έτσι ; για δεν νομίζω να υπολογίζει κανείς ότι ο ΟΤΕ τραβάει παντού έξτρα καλώδιο σε περίπτωση που κοπεί να μην ξαναπεράσει ... οπότε η απόσταση μεγαλώνει και άλλο σε σχέση με αυτή που έχουμε υπολογίσει από το driveme(dslam – σπίτι μας) η το google earth (ευθεία) .

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 25 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@ tolisp Έχεις δοκιμάσει μήπως Zyxel filter ? είχα βρει κάτι zyxel που γράφανε πάνω ότι είναι zyxel και κάποια τα οποία δεν γράφανε . Θυμάμαι ότι με το zyxel Μου έβγαζε λιγότερο θόρυβο από το speedtouch η ήταν τα ίδια .

hel
23-06-08, 11:26
@ tolisp Έχεις δοκιμάσει μήπως Zyxel filter ? είχα βρει κάτι zyxel που γράφανε πάνω ότι είναι zyxel και κάποια τα οποία δεν γράφανε . Θυμάμαι ότι με το zyxel Μου έβγαζε λιγότερο θόρυβο από το speedtouch η ήταν τα ίδια .

Εν τω μεταξύ έψαχνα σπλίτερ επώνυμα στην αγορά και κανείς δεν είχε st ή zyxel . Όλοι είχαν κάτι κινέζικα και μάλιστα 10 Ε . Τελικά cryfto από Γερμανό με 5 Ε . Μου είπαν ότι τα καλά τα φέρνουν οι πάροχοι μόνο και τα δίνουν με τις συνδέσεις τους.

jpan
23-06-08, 11:50
Τα speedtouch που πουλάνε τα OTEshops είναι και κορυφαία και φτηνότερα από οτιδήποτε άλλο υπάρχει στην ελληνική αγορά.

Lagman
23-06-08, 13:24
Εν τω μεταξύ έψαχνα σπλίτερ επώνυμα στην αγορά και κανείς δεν είχε st ή zyxel . Όλοι είχαν κάτι κινέζικα και μάλιστα 10 Ε . Τελικά cryfto από Γερμανό με 5 Ε . Μου είπαν ότι τα καλά τα φέρνουν οι πάροχοι μόνο και τα δίνουν με τις συνδέσεις τους.



http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613660

είχα πάρει zyxel splitter από eshop αλλά τώρα δεν βρίσκω Link

με ενημερώσανε ότι σε κατάστημα forthnet πουλάνε speedtouch

Lagman
23-06-08, 16:58
Atech adsl pots splitter
Statistics Downstream Upstream
Line Rate 10766 Kbps 1021 Kbps
Attainable Line Rate 10420 Kbps 1119 Kbps
Noise Margin 5.9 dB 8.4 dB
Line Attenuation 31.0 dB 14.9 dB
Output Power 12.4 dBm 19.1 dBm

Speedtouch splitter
Statistics Downstream Upstream
Line Rate 10708 Kbps 1021 Kbps
Attainable Line Rate 12552 Kbps 1073 Kbps
Noise Margin 6.2 dB 7.9 dB
Line Attenuation 31.0 dB 14.8 dB
Output Power 12.4 dBm 18.7 dBm


παλιοτερα επιανα περισσοτερα Mbps... αυτα ειναι απο την γραμμη με το 2play

tolisp
23-06-08, 18:24
@ tolisp Έχεις δοκιμάσει μήπως Zyxel filter ? είχα βρει κάτι zyxel που γράφανε πάνω ότι είναι zyxel και κάποια τα οποία δεν γράφανε . Θυμάμαι ότι με το zyxel Μου έβγαζε λιγότερο θόρυβο από το speedtouch η ήταν τα ίδια .


Είχαμε ξαναμιλήσει private νομίζω πιο παλιά για τα ORIGINAL ZyXel... δυστυχώς δεν υπάρχουν πουθενά στην Ελληνική αγορά όσο και αν έψαξα:(
Αυτά που πούλαγε το eshop δήθεν για ZyXel τα παρήγγειλα και τα είδα από κοντά... είναι 100% ΜΟΎΦΕΣ!
Δεν έγραφαν πουθενά ZyXel και μάλιστα ήταν "made in china" πράγμα...σουρεαλιστικό αφού η εταιρία είναι Ταϊβανέζικη και (προφανέστατα) η τελευταία χωρα που θα είχε συνεργασία είναι η Κίνα! :whistle:

Τα MagCom που κάποιοι στο κέντρο τα πουλάνε για ZyXel είναι όντως πολύ καλά αλλα ελαφρά χειρότερα από Speedtouch (έχω κάνει εκτεταμένα test σε όλη την διάρκεια της μέρας - μάλιστα ακόμα τα έχω διπλα διπλα)

Αν κάπου έχεις βρει original ZyXel (με ανάγλυφο το logo πάνω στο φίλτρο - όχι απλά στο κουτί!) σε παρακαλώ πέσμου να το δοκιμάσω (επιτέλους...) και αυτό, αν και πλέον στο δίκτυο του ΟΤΕ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα εδώ και 6 μήνες!

........Auto merged post: tolisp πρόσθεσε 3 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τα speedtouch που πουλάνε τα OTEshops είναι και κορυφαία και φτηνότερα από οτιδήποτε άλλο υπάρχει στην ελληνική αγορά.

Δεν τα έχουν όλα τα oteshop... τουλάχιστον στην Αθηνα όπου ρώτησα μου είπαν ότι δεν τα πουλάνε πλέον. Όσο για το φθηνότερο OK... το τελευταίο που έχει σημασία στα φίλτρα είναι η τιμή - έτσι και αλλιώς όλα κάνουν γύρω στα 10-20 euro

Lagman
23-06-08, 21:25
τελικά από το μούφα zyxel έχω ούτε καν λέει ότι είναι zyxel μάλλον OEM είναι :rofl: αλλα το eshop το πούλαγε σαν zyxel...

θα δοκιμάσω και στην isdn άλλο splitter.a στην γραμμή 2play είχα ένα made in Greece(handmade) filter και το άλλαξα με ένα crypto και μιλάμε τεραστια διαφορα στην ποιότητα

nnn
23-06-08, 21:30
Εγώ που έχω Adsl από το 2003-04 και από πάντα περνάω την γραμμή από το φίλτρο του Ups δεν έπρεπε να γράφω εδώ αυτήν τη στιγμή.
Άλλη μια επιννόηση της ΤΥ :rolleyes:

Lagman
23-06-08, 22:22
και εγώ έχω ups με προστασία για υπέρταση της τηλεφωνικής γραμμής αλλα αφού θα μου ρίξει την ποιότητα δεν το κάνω.δοκίμασε να τα αλλάξεις είμαι σίγουρος ότι θα δεις μια μικρή διαφορα.

nnn
23-06-08, 22:25
και εγώ έχω ups με προστασία για υπέρταση της τηλεφωνικής γραμμής αλλα αφού θα μου ρίξει την ποιότητα δεν το κάνω.δοκίμασε να τα αλλάξεις είμαι σίγουρος ότι θα δεις μια μικρή διαφορα.
Δεν υπάρχει διαφορά, έχουν γίνει οι σχετικές δοκιμές.

tolisp
23-06-08, 23:17
Εγώ που έχω Adsl από το 2003-04 και από πάντα περνάω την γραμμή από το φίλτρο του Ups δεν έπρεπε να γράφω εδώ αυτήν τη στιγμή.
Άλλη μια επιννόηση της ΤΥ :rolleyes:

Δεν είναι ΌΛΑ τα UPS φίλτρα προβληματικά για το adsl2+... και μένα το παλιό μου UPS (MGE eclipse) δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα... Έχει να κάνει καθαρά με το φάσμα υψηλών συχνοτήτων που κόβει το UPS από τον σχεδιασμό του ;)

Η ΤY μπορεί γενικά να λέει διαφορες σαχλαμάρες προκειμενου να φταίνε όλοι εκτος από τον "εναλλακτικό" αλλα σε αυτή την περίπτωση μιλάμε καθαρά για δικες μας παρατηρήσεις και test και όχι για κάτι που μας είπαν η μας πρότειναν

nnn
23-06-08, 23:22
Δεν είναι ΌΛΑ τα UPS φίλτρα προβληματικά για το adsl2+... και μένα το παλιό μου UPS (MGE eclipse) δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα... Έχει να κάνει καθαρά με το φάσμα υψηλών συχνοτήτων που κόβει το UPS από τον σχεδιασμό του ;)

Η ΤY μπορεί γενικά να λέει διαφορες σαχλαμάρες προκειμενου να φταίνε όλοι εκτος από τον "εναλλακτικό" αλλα σε αυτή την περίπτωση μιλάμε καθαρά για δικες μας παρατηρήσεις και test και όχι για κάτι που μας είπαν η μας πρότειναν
Πάντα είχα APC και δεν μου έχουν εμφανίσει προβλήματα, η αναφορά μου στην ΤΥ έγινε λόγω του παρακάτω

Συνδεοντας το καλωδιο απ'ευθειας στο ρουτερ, το προβλημα εξαφανιστηκε. Αν λοιπον η γραμμη σας περνα μεσα απο το αντικεραυνικο φιλτρο ενος UPS, βγαλτε την γιατι το φιλτρο προκαλει βραχυκυκλωματα στο ιδιοκτητο δικτυο.
Να σημειωσω οτι για δυο χρονια αυτη η συνδεσμολογια μεσω του δικτυου του ΟΤΕ δεν παρουσιασε ποτε προβλημα. Προφανως το δικτυο της forthnet εχει προβλημα με τα φιλτρα των UPS.

έχω ακούσει "δράκους" στην ΤΥ :rolleyes:

Lagman
23-06-08, 23:41
και εγω ενα παλιο apc εχω ... ξερει κανεις αν υπαρχει ποιο ποιοτικο τηλεφωνικο καλωδιο να παρω και μια πενσα να τα φτιαξω οριακα τα καλωδια ,γιατι τωρα μου περισευουν κατι μετρα...

tolisp
24-06-08, 00:02
και εγω ενα παλιο apc εχω ... ξερει κανεις αν υπαρχει ποιο ποιοτικο τηλεφωνικο καλωδιο να παρω και μια πενσα να τα φτιαξω οριακα τα καλωδια ,γιατι τωρα μου περισευουν κατι μετρα...

Μακριά από τηλεφωνικά καλώδια! :down:

Όλα να τα φτιάχνεις με CAT5e η ακόμα καλύτερα CAT6 καλώδιο... θα χρειαστείς φυσικά και βύσματα RJ45 καθώς και την ειδική πένσα που θα βρείς σε όλα τα καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού.

georgep138
24-06-08, 00:12
Προσοχή αν το αγοράσεις να μην ξεχάσεις να του συνδέσεις μια καλή γείωση (αλλιώς δεν έχει νόημα...)

Που υπάρχει το σημείο να συνδέσουμε γείωση ???
25 χρόνια φούρναρης δεν έχω δεί τέτοιο πράγμα !!!

Lagman
24-06-08, 00:13
για τις τηλεφωνικες συσκευες να φτιαξω cat5e ? σε rj45 ? και πως θα τα συνδεσω αφου παιρνει rj11

georgep138
24-06-08, 00:21
[QUOTE=tolisp;2145050]πολύ πιθανό να το έχεις συνδέσει ανάποδα (είναι γνωστό πρόβλημα του speedtouch να έχει ανάποδα τις συνδέσεις) ....

[QOTE]

Δηλαδή σύμφωνα με τα λανθασμένα , τι συνδέουμε - πού ;;;

vanels
24-06-08, 12:39
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ'ΔΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΩ ΜΕ 4MB ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕ 2960!ΕΧΩ ΚΑΙ'ΓΩ ΕΝΑ UPS ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ,ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΤΗΛ.ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ DSL,ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ "ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΗΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΙΑΣ" ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ'ΓΩ ΤΑ ΝΕΑ ΤΩΡΑ ΕΧΩ S/N 11 ΚΑΙ ΤΟ ATT.42!

vanels
24-06-08, 19:13
ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΕΙΔΗΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΟΣΩ ΠΩΣ ΕΦΤΙΑΞΕ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑΚΑΙ ΠΗΓΕ ΣΤΑ 3456 ΑΠΟ 2596,ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΑΤΤ.ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟ S/N

chemboy
24-06-08, 19:39
ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΕΙΔΗΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΟΣΩ ΠΩΣ ΕΥΤΑΞΕ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΗΓΕ ΣΤΑ 3456 ΑΠΟ 2596,ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΑΤΤ.ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ S/N

Δυστυχώς και πάλι δεν είσαι καλά φίλε μου. Λυπάμε που σε απογοητεύω αλλά εγώ με σαφώς χειρότερα στατιστικά από τα δικά σου (αυτά που εμφανίζονται στο προφίλ μου) συγχρονίζω κανονικά στα 4096/256. Τα στατιστικά της γραμμής σου είναι για παραπάνω. Ψάξτο κάτι άλλο γίνεται.

lazy
24-06-08, 22:01
Παντως το noname του πλαισιου που έχω δεν μου έχει προκαλέσει τιποτε περισότερο απο οταν εχω την γραμμή -απεθείας-στο Zyxell:whistle:

cyberten
25-06-08, 00:13
Όταν λες "δεν πιάνεις σήμα" εννοείς δεν συγχρονίζεις η δεν ανάβει καθόλου το λαμπάκι του dsl?
Γιατί αν συμβαίνει το δεύτερο πολύ πιθανό να το έχεις συνδέσει ανάποδα (είναι γνωστό πρόβλημα του speedtouch να έχει ανάποδα τις συνδέσεις) ....

Πάντως ΑΝ είσαι 6.5 Klm από το dslam (αναρωτιέμαι ΠΩΣ είστε μερικοί τόσο πολύ σίγουροι για τις αποστάσεις...:whistle:) είναι απαγορευτικό για dsl - σε "σοβαρές χώρες" οι εταιρίες ΔΕΝ σε συνδέουν πάνω από 4 Klm

Εννοώ ότι δεν συγχρονίζει ΠΟΤΕ. Και για να είμαι ειλικρινής, νομίζω ότι έχω δοκιμάσει και Leacom splitter με ίδιο αποτέλεσμα. Και όσο αφορά την απόσταση, είναι η πραγματική....και οι σοβαρές χώρες προφανώς δεν περιλαμβάνουν τη δική μας γιατί ο ίδιος ο ΟΤΕ στο RUO δήλωσε ότι "δεν πρόκειται να υπάρξει περιοχή που να καλύπτεται από DSLAM σε απόσταση μεγαλύτερη των 3km". Έπειτα αν διαιρέσεις και το 64dbm attenuation/13,86 dbm/km...= 4,81km - πρόκειται περί "μπακάλικου" υπολογισμού. Ωστόσο, την απόσταση μου την έχουν δώσει οι τεχνικοί του ΟΤΕ για να "ξεδιαλύνουμε" τις φήμες:cool:

vanels
25-06-08, 16:25
Δυστυχώς και πάλι δεν είσαι καλά φίλε μου. Λυπάμε που σε απογοητεύω αλλά εγώ με σαφώς χειρότερα στατιστικά από τα δικά σου (αυτά που εμφανίζονται στο προφίλ μου) συγχρονίζω κανονικά στα 4096/256. Τα στατιστικά της γραμμής σου είναι για παραπάνω. Ψάξτο κάτι άλλο γίνεται.

Κοιτα ναι μπορει να ειναι και κατι αλλο,αλλα οπως μου'πε ενας τεχνικος του ΟΤΕ,το πως ειμαι κατα 3,5χλμ αποσταση απο το κεντρο του!
Δεν ξερω να δοκιμασω και κατι αλλο?


DSL 3325/253 kbit/s


DSL
terminal device 253kbit/s3325kbit/s DSL
Switching
exchange
DSL status DSL enabled 1:56:35
Manufacturer AVM Berlin Broadcom
DSL line type 1.36.06.01 98.132 - H1
Manufacturer 00
Version 00
Serial 00
ADSL 2+ (ITU G.992.5) Annex B

Receive direction Send direction
Attainable data rate Kbit/s 3344 737
ATM data rate Kbit/s 3325 253
User data rate Kbit/s 3012 230
Latency path fast fast
Latency ms 0 0
Frame Coding Rate Kbit/s 18 11
FEC Coding Rate Kbit/s 0 0
Trellis Coding Rate Kbit/s 380 64
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 8 21
Line attenuation dB 45 31
Status f003ce20 f0000074



Loss of
Signal Loss of
Frame Forward Error Correction Cyclic Redun-
dancy Check No Cell Delineation Header Error Control
CPE 0 0 0 149 0 72
COE 1 1 0 0 3 0

Πως τα βλεπετε?

theopan
25-06-08, 19:59
Δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείτε την προστασία του ups, ειδικά εφόσον βρίσκεστε σε περιοχή με υπόγειο τηλεφωνικό δίκτυο.

lazy
25-06-08, 22:48
Οταν ομως το συγκεκριμενο δίκτυο εχει καψει ενα netmod, ενα diva USB και τον usb controler ?Βαζεις η δεν βαζεις ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.