PDA

Επιστροφή στο Forum : πανω που ειπα οτι κατι εγινε....



Alekus
22-06-08, 12:59
την πεμπτη 19/6/08 ηρθε ενας τεχνικος του ΟΤΕ και μου αλλαξε ενα ζευγος καλωδιων οπως ο ιδιος μου ειπε επειδη υπηρχε ενα βραχυκυκλωμα στην γραμμη μου.δεν ειχα internet και τηλεφωνο για περιπου 3 ωρες. Απο την forthnet μου ειπαν οτι πρεπει να περιμενουμε την επισημη απαντηση απο τον οτε για την βλαβη για να μπορεσουν να στειλουν τεχνικο αφου ειχα συγχρονισει απο τα 9300 kbps στα 6000 οταν μετα απο 3 ωρες ειχα internet.Ετσι μου ειπαν να καλεσω την επομενη μερα το απογευμα (παρασκευή) ομως εγω ημουν απασχολημενος και δεν καταφερα να τους καλεσω ουτε το σαββατο και ετσι καλεσα σημερα το πρωι(κυριακη) ενημερωνοντας του πως πλεον το router συγχρονιζει στα 7600 kbps και μετα απο αναμονες και αναμονες για να διαπιστωθει αν δεν υπαρχει βραχυκυκλωμα η απαντηση απο την forthnet ηταν οτι επειδη δεν εχω πλεον βραχυκλυκλωμα ΔΕΝ μπορουν να στειλουν τεχνικο και ετσι δν υπαρχει τιποτα που μπορουν να κανουν για να συγχρονισω τουλαχιστον στα 9300 kbps που ειχα συγχρονισει με το βραχυκυκλωμα που ειχα.
ξερει κανεις αν οντως δεν υπαρχει κατι που μπορουν να κανουν?
ή ενα τροπο για να εχω ξανα βραχυκυκλωμα ωστε να στείλουν τεχνικο?:rofl:
αν φωναξω εναν ηλεκτρολογο που μπορει να αλλαξει τα ζευγοι καλωδιων αυτος θα υπαρχει καπου προβλημα?
ευχαριστω αν κατσετε να το διαβασετε :p


το Μargin είναι 8
το Line attenuation ειναι 35
ενω πριν που ειχα κλειδωσει στα 9300 η μονη διαφορα ηταν το margin π ηταν σταθερα 6 χωρις ουτε μια φορα να με πεταξει απο το internet

tsorbi
22-06-08, 13:12
την πεμπτη 19/6/08 ηρθε ενας τεχνικος του ΟΤΕ και μου αλλαξε ενα ζευγος καλωδιων οπως ο ιδιος μου ειπε επειδη υπηρχε ενα βραχυκυκλωμα στην γραμμη μου.δεν ειχα internet και τηλεφωνο για περιπου 3 ωρες. Απο την forthnet μου ειπαν οτι πρεπει να περιμενουμε την επισημη απαντηση απο τον οτε για την βλαβη για να μπορεσουν να στειλουν τεχνικο αφου ειχα συγχρονισει απο τα 9300 kbps στα 6000 οταν μετα απο 3 ωρες ειχα internet.Ετσι μου ειπαν να καλεσω την επομενη μερα το απογευμα (παρασκευή) ομως εγω ημουν απασχολημενος και δεν καταφερα να τους καλεσω ουτε το σαββατο και ετσι καλεσα σημερα το πρωι(κυριακη) ενημερωνοντας του πως πλεον το router συγχρονιζει στα 7600 kbps και μετα απο αναμονες και αναμονες για να διαπιστωθει αν δεν υπαρχει βραχυκυκλωμα η απαντηση απο την forthnet ηταν οτι επειδη δεν εχω πλεον βραχυκλυκλωμα ΔΕΝ μπορουν να στειλουν τεχνικο και ετσι δν υπαρχει τιποτα που μπορουν να κανουν για να συγχρονισω τουλαχιστον στα 9300 kbps που ειχα συγχρονισει με το βραχυκυκλωμα που ειχα.
ξερει κανεις αν οντως δεν υπαρχει κατι που μπορουν να κανουν?
ή ενα τροπο για να εχω ξανα βραχυκυκλωμα ωστε να στείλουν τεχνικο?:rofl:
αν φωναξω εναν ηλεκτρολογο που μπορει να αλλαξει τα ζευγοι καλωδιων αυτος θα υπαρχει καπου προβλημα?
ευχαριστω αν κατσετε να το διαβασετε :p


το Μargin είναι 8
το Line attenuation ειναι 35
ενω πριν που ειχα κλειδωσει στα 9300 η μονη διαφορα ηταν το margin π ηταν σταθερα 6 χωρις ουτε μια φορα να με πεταξει απο το internet

Ο τεχνικός του ΟΤΕ ηρθε,ο τεχνικός τηs 4net?

Alekus
22-06-08, 13:14
Ο τεχνικός του ΟΤΕ ηρθε,ο τεχνικός τηs 4net?


οχι,την πεμπτη μολις διαπιστωσα οτι δεν ειχα internet και τηλεφωνο καλεσα στην forthnet που ομως για να στειλει τεχνικο δικο της επρεπε να περιμενουμε την απαντηση απο τον ΟΤΕ(για να ειναι καλυμενοι οπως μου ειπαν ) για την βλαβη και ετσι θα επρεπε να τους καλεσω την παρασκευη το απογευμα για να στειλουν.και σημερα μου ειπαν οτι απο την στιγμη που το προβλημα λυθηκε δεν μπορουν να στειλουν παρολο που επεσε η ταχυτητα.

Lagman
22-06-08, 17:02
την πεμπτη 19/6/08 ηρθε ενας τεχνικος του ΟΤΕ και μου αλλαξε ενα ζευγος καλωδιων οπως ο ιδιος μου ειπε επειδη υπηρχε ενα βραχυκυκλωμα στην γραμμη μου.δεν ειχα internet και τηλεφωνο για περιπου 3 ωρες. Απο την forthnet μου ειπαν οτι πρεπει να περιμενουμε την επισημη απαντηση απο τον οτε για την βλαβη για να μπορεσουν να στειλουν τεχνικο αφου ειχα συγχρονισει απο τα 9300 kbps στα 6000 οταν μετα απο 3 ωρες ειχα internet.Ετσι μου ειπαν να καλεσω την επομενη μερα το απογευμα (παρασκευή) ομως εγω ημουν απασχολημενος και δεν καταφερα να τους καλεσω ουτε το σαββατο και ετσι καλεσα σημερα το πρωι(κυριακη) ενημερωνοντας του πως πλεον το router συγχρονιζει στα 7600 kbps και μετα απο αναμονες και αναμονες για να διαπιστωθει αν δεν υπαρχει βραχυκυκλωμα η απαντηση απο την forthnet ηταν οτι επειδη δεν εχω πλεον βραχυκλυκλωμα ΔΕΝ μπορουν να στειλουν τεχνικο και ετσι δν υπαρχει τιποτα που μπορουν να κανουν για να συγχρονισω τουλαχιστον στα 9300 kbps που ειχα συγχρονισει με το βραχυκυκλωμα που ειχα.
ξερει κανεις αν οντως δεν υπαρχει κατι που μπορουν να κανουν?
ή ενα τροπο για να εχω ξανα βραχυκυκλωμα ωστε να στείλουν τεχνικο?:rofl:
αν φωναξω εναν ηλεκτρολογο που μπορει να αλλαξει τα ζευγοι καλωδιων αυτος θα υπαρχει καπου προβλημα?
ευχαριστω αν κατσετε να το διαβασετε :p


το Μargin είναι 8
το Line attenuation ειναι 35
ενω πριν που ειχα κλειδωσει στα 9300 η μονη διαφορα ηταν το margin π ηταν σταθερα 6 χωρις ουτε μια φορα να με πεταξει απο το internet



ποσες τηλεφωνικες συσκευες εχεις ; ειναι καμια απο αυτες ποιο παλια το 2000 ?

Alekus
22-06-08, 17:12
ποσες τηλεφωνικες συσκευες εχεις ; ειναι καμια απο αυτες ποιο παλια το 2000 ?


2 εχω...δεν νομιζω να ειναι πιο παλιες..αν δεν κανω λαθος και τις 2 τις πηρα το 2007
αλλα τι ρολο παιζει αυτο?

Lagman
22-06-08, 17:28
φιλτρα ολα οκ φανταζομαι.

δες εδω τι ρολο παιζει. http://en.wikipedia.org/wiki/Ringer_equivalence_number

αν εχεις κανενα αλλο router δοκιμασε. δοκιμασε και το router μονο του χωρις φιλτρα και τηλεφωνικες συσκευες.

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 1 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

εχεις καποιο fax ; συναργεμο ;

nnik
22-06-08, 17:37
Ο λόγος που συγχρονίζεις χαμηλότερα είναι προφανέστατα γιατί σου ανέβασαν από τη Φόρθνετ το snr από 6 στο 8.Αν τους πάρεις τηλ. και τους πεις να στο πάνε στο default δηλ. στο 6 θα συγχρονίζεις ψηλότερα.

Alekus
23-06-08, 01:23
φιλτρα ολα οκ φανταζομαι.

δες εδω τι ρολο παιζει. http://en.wikipedia.org/wiki/Ringer_equivalence_number

αν εχεις κανενα αλλο router δοκιμασε. δοκιμασε και το router μονο του χωρις φιλτρα και τηλεφωνικες συσκευες.

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 1 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

εχεις καποιο fax ; συναργεμο ;


ναι φιλτρα ειναι οκ ολα
θα δοκιμασω και χωρις τα φιλτρα και τις τηλεφωνικες συσκευες....
ουτε fax ουτε συναγερμος...
αν ειναι θα πω και σε ενα φιλο να μου φερει το ρουτερ του να δουμε τι παιζει.

........Auto merged post: Alekus πρόσθεσε 1 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ο λόγος που συγχρονίζεις χαμηλότερα είναι προφανέστατα γιατί σου ανέβασαν από τη Φόρθνετ το snr από 6 στο 8.Αν τους πάρεις τηλ. και τους πεις να στο πάνε στο default δηλ. στο 6 θα συγχρονίζεις ψηλότερα.



οταν τους πηρα και τους ειπα τι μπορουμε να κανουμε η απαντηση ηταν πως η γραμμη μου αυτη την στιγμη σηκωνει 7686 kbps και πως πριν που ειχα snr 6 ειμουν οριακα.αν και ποτε δεν μου ειχε παρουσιαστει προβλημα λογο snr.
παντως θα τους παρω αυριο να δω αν παιζει να μου το κατεβασουν.

Alekus
23-06-08, 15:22
χωρις τις τηλεφωνικες συσκευες στην μπριζα συγχρονισα στα 7807 kbps σημερα.και με τις τηλεφωνικες συσκευες συνδεδεμενες 7799 kbps διαφορα 8 kbps :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.