PDA

Επιστροφή στο Forum : Τellas Πετρούπολη



firegarden
22-06-08, 14:18
Kαλησπερα. Θα ηθελα να μου πειτε οι Πετροπουλιωτες τις εντυπωσεις σας γενικα απο την Τελλας. Σκεφτομαι να βαλω Double Play αλλα ειμαι αρκετα σκεπτικος. Ειμαι αναμεσα σε Τελλας και 4νετ.Με προβληματιζει ειδικα η κουτοπονηρη και αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα που ειχε παλιοτερα η Τελλας (εχω αναφερθει στο παρελθον με αρκετα posts σε προβληματα που ειχα). Περα απο αυτο θα ηθελα να μου πειτε την εμπειρια σας σχετικα με τα εξης:

1) Ποιοτητα τηλεφωνιας (προβληματα,ποιοτητα ηχου,κλπ)
2) Ταχυτητες Ιντερνετ ( εχω att.36-37 db & SNR 10). Υπολογιζω οτι θα κλειδωνω περιπου στα 12 MBit.
3) Xρονος ενεργοποιησης
4) Οτιδηποτε αλλο που πιστευετε οτι αξιζει να αναφερθει,θτεικο ή αρνητικό.

Οποιαδηποτε απαντηση ειναι πολυτιμη,μιας και βαρεθηκα να δινω 200 € το διμηνο στον Οτε και να εχω 2ΜΒιτ.

Ευχαριστω πολύ.

vaggoulas
22-06-08, 14:24
Kαλησπερα. Θα ηθελα να μου πειτε οι Πετροπουλιωτες τις εντυπωσεις σας γενικα απο την Τελλας. Σκεφτομαι να βαλω Double Play αλλα ειμαι αρκετα σκεπτικος. Ειμαι αναμεσα σε Τελλας και 4νετ.Με προβληματιζει ειδικα η κουτοπονηρη και αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα που ειχε παλιοτερα η Τελλας (εχω αναφερθει στο παρελθον με αρκετα posts σε προβληματα που ειχα). Περα απο αυτο θα ηθελα να μου πειτε την εμπειρια σας σχετικα με τα εξης:

1) Ποιοτητα τηλεφωνιας (προβληματα,ποιοτητα ηχου,κλπ)
2) Ταχυτητες Ιντερνετ ( εχω att.36-37 db & SNR 10). Υπολογιζω οτι θα κλειδωνω περιπου στα 12 MBit.
3) Xρονος ενεργοποιησης
4) Οτιδηποτε αλλο που πιστευετε οτι αξιζει να αναφερθει,θτεικο ή αρνητικό.

Οποιαδηποτε απαντηση ειναι πολυτιμη,μιας και βαρεθηκα να δινω 200 € το διμηνο στον Οτε και να εχω 2ΜΒιτ.

Ευχαριστω πολύ.
SNR 10 έχεις στα 2Mbit?Αν ναι δεν υπάρχει περίπτωση να δεις 12Mbit δυστυχώς :(

ermis333
22-06-08, 14:45
Kαλησπερα. Θα ηθελα να μου πειτε οι Πετροπουλιωτες τις εντυπωσεις σας γενικα απο την Τελλας. Σκεφτομαι να βαλω Double Play αλλα ειμαι αρκετα σκεπτικος. Ειμαι αναμεσα σε Τελλας και 4νετ.Με προβληματιζει ειδικα η κουτοπονηρη και αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα που ειχε παλιοτερα η Τελλας (εχω αναφερθει στο παρελθον με αρκετα posts σε προβληματα που ειχα). Περα απο αυτο θα ηθελα να μου πειτε την εμπειρια σας σχετικα με τα εξης:

1) Ποιοτητα τηλεφωνιας (προβληματα,ποιοτητα ηχου,κλπ)
2) Ταχυτητες Ιντερνετ ( εχω att.36-37 db & SNR 10). Υπολογιζω οτι θα κλειδωνω περιπου στα 12 MBit.
3) Xρονος ενεργοποιησης
4) Οτιδηποτε αλλο που πιστευετε οτι αξιζει να αναφερθει,θτεικο ή αρνητικό.

Οποιαδηποτε απαντηση ειναι πολυτιμη,μιας και βαρεθηκα να δινω 200 € το διμηνο στον Οτε και να εχω 2ΜΒιτ.

Ευχαριστω πολύ.

Με τόσο χαμηλό SNR άντε να φτάσεις στα 4Mbit.....

Τηλεφωνία έχει καλύτερη η Tellas από Forthnet αλλά η Forthnet σε αφήνει να συγχρονίσεις περισσότερο λόγω του ότι δεν βάζει όριο στο SNR.

firegarden
22-06-08, 19:16
Με τόσο χαμηλό SNR άντε να φτάσεις στα 4Mbit.....


Nα ρωτησω κατι ρε παιδια...Αυτο μου ειχε πει και ο ΟΤΕ παλιοτερα αλλα νομιζα οτι μου ελεγαν βλακειες. Ειχα κανει στην αρχη αιτηση για 4Μbit στο Conn-x αλλα ειχα προβληματα και υστερα απο τηλ.επικοινωνια με τεχνικο του Οτε μου ειπε οτι δεν αντεχει η γραμμη την 4αρα και να υποβαθμισουμε τη γραμμηστα 2 , οπως κι εγινε.
Το ερωτημα ειναι το εξης: ο αδερφος μου στο διπλανο δωματιο εχει δικια του γραμμη και συγχρονιζει στα 11 ΜΒιτ με att.38. SNR ομως εχει 2!Μηπως αν κανω κι εγω αιτηση για μια νεα γραμμη αντι να μεταφερω την υπαρχουσα,θα μπορεσω να πιανω κι εγω μια αναλογη ταχυτητα;
Οι νεες γραμμες αργουν να ενεργοποιηθουν σε σχεση με τις υπαρχουσες;

ermis333
22-06-08, 22:00
Nα ρωτησω κατι ρε παιδια...Αυτο μου ειχε πει και ο ΟΤΕ παλιοτερα αλλα νομιζα οτι μου ελεγαν βλακειες. Ειχα κανει στην αρχη αιτηση για 4Μbit στο Conn-x αλλα ειχα προβληματα και υστερα απο τηλ.επικοινωνια με τεχνικο του Οτε μου ειπε οτι δεν αντεχει η γραμμη την 4αρα και να υποβαθμισουμε τη γραμμηστα 2 , οπως κι εγινε.
Το ερωτημα ειναι το εξης: ο αδερφος μου στο διπλανο δωματιο εχει δικια του γραμμη και συγχρονιζει στα 11 ΜΒιτ με att.38. SNR ομως εχει 2!Μηπως αν κανω κι εγω αιτηση για μια νεα γραμμη αντι να μεταφερω την υπαρχουσα,θα μπορεσω να πιανω κι εγω μια αναλογη ταχυτητα;
Οι νεες γραμμες αργουν να ενεργοποιηθουν σε σχεση με τις υπαρχουσες;

Μήπως ο αδερφός σου έχει forthnet;;;

Αλήθεια γιατί βάζεις ξεχωριστή ADSL και δεν μοιράζεστε την ίδια;;;; Δεν σας φτάνουν 11 Mbit;;;

firegarden
22-06-08, 22:17
Οχι , Hol εχει και δεν ειχε τηλεφωνο για 4 μηνες.Σε μενα φτανουν τα 11 ΜΒιτ, σε αυτον οχι! :P

Παρόλα αυτα υπαρχει καποια λυση;Η νεα γραμμη μπορει να αποτελει λυση;Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω; Για να κλειδωνα στα 12 ΜΒιτ,ποσο SNR επρεπε να ειχα τωρα που ειμαι στα 2;

gs
22-06-08, 22:24
Πετρουπολη Με επαγγελματικη γραμμη
1.Γραμμη τηλεφωνιας αριστη ISDN με NT1+MULTI (ειναι κατι αντιστηχω με το net mod toy ote)
2.Ιντερνετ κλειδωμενο παντα στα 11 mbps disconects σπανια εως καθολου
3.Τιμη λιγο ακριβη 59 euro αλλα καθε καλλο και ακριβο
4.Xρονος αναμονης στην τεχνικη υποστηρηξη το ανωτερο 2-3 λεπτα και με τηλ.απο 800 δηλαδη δωρεαν
5.Χρονος ενεργοποιησης περιπου 1 μηνας καταθεση αιτησης μεσω τηλ.
6.Δωρεαν τηλ. αστικα υπεραστικα χαμηλη τιμη κινητα
Σε γενικες γραμμες ειμαι πολλη ευχαρηστημενος σε ολους τους τομεις αλλα θελω να επισημανω οτι η γραμμη ειναι επαγγελματικη και δεν ξερω αν υπαρχει καποια αλλη διαφορα απο τα home πακετα της Τellas
Μodem linksys

emfragmatron
23-06-08, 10:55
Ιδια ακριβως κατασταση με αυτη που περιγραφεο ο gs εχω κι εγω σε "σπιτικο" πακετο βεβαια. Επειδη απεχω περι τα 2 χιλιομετρα απο τον Οτε και καπου τοσο νομιζω κι εσυ μηπως να κοιταζες λιγο τη γραμμη σου, καλωδιοσεις κτλ? Πολυς θορυβος...

firegarden
23-06-08, 20:53
Aφαιρωντας ολα τα τηλεφωνα του σπιτιου και συνδεοντας το ρουτερ κατευθειαν στην πριζα με κοντο καλωδιο το SNR πaει στα 18-19. Αποτελει ικανη βελτιωση αυτο για συγχρονισμο σε υψηλη ταχυτητα ή πρεπει να δοκιμασω και κατι αλλο;

Ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας.

ermis333
24-06-08, 12:34
Aφαιρωντας ολα τα τηλεφωνα του σπιτιου και συνδεοντας το ρουτερ κατευθειαν στην πριζα με κοντο καλωδιο το SNR πaει στα 18-19. Αποτελει ικανη βελτιωση αυτο για συγχρονισμο σε υψηλη ταχυτητα ή πρεπει να δοκιμασω και κατι αλλο;

Ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας.

Με 18 SNR είσαι μια χαρά, λόγω attenuation 8-12 Mbit θα δείς.

To router ΠΑΝΤΑ πρέπει να το έχεις με κοντό καλώδιο στην κεντρική πρίζα και από εκεί μετά να βάζεις μεγάλα καλώδια δικτύου για τα PC αν είναι μακρυά.

Ενώ επίσης στη γραμμή δεν πρέπει να υπάρχουν διακλαδωτήρες κτλ για τα τηλέφωνα.

vaskgr
24-06-08, 12:36
DSL Connection

Link Information


Uptime: 0 days, 0:11:15

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 999 / 6.998

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 383,00 / 822,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 17,0 / 35,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,5 / 9,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 21 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 4 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 4 / 0

FEC Errors (Up/Down): 85 / 86.249

CRC Errors (Up/Down): 85 / 0

HEC Errors (Up/Down): 743 / 0

Με αυτά τα χαρακτηριστικά γραμμής τον τελευταίο μήνα έχει πάρα πολλές αποσυνδέσεις. Δεν δικαιολογείται κάτι τέτοιο.
Η ταχύτητα είναι κλειδωμένη από Tellas μέχρι 8mb γιατί και παλαιότερα είχα προβλήματα αποσυνδέσεων. Για περίπου 6 μήνες όλα ήταν ΟΚ αλλά από τότε που υποτίθεται ότι αναβαθμίστηκε η ταχύτητα στα 24mb η σύνδεση είναι χάλια.
Τους έχω πάρει τηλέφωνο, δίνουν υη βλάβη στους τεχνικούς αλλά κανείς δεν με παίρνει τηλέφωνο για να μου πει τι φταίει.
Αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση μάλλον θα αλλάξω πάροχο

:down::down::down:

ermis333
24-06-08, 12:44
Loss of Signal (Local/Remote): 4 / 0

FEC Errors (Up/Down): 85 / 86.249

Όλα αυτά μέσα σε 11 λεπτά;;;

Έχει αρκετό θόρυβο η γραμμή. Κάνε ότι και ο φίλος μας να δείς αν γίνεται τίποτα.

Ερώτηση σε G.dmt το έχεις γυρίσει;;; (ADSL1)

vaskgr
24-06-08, 12:57
Loss of Signal (Local/Remote): 4 / 0

FEC Errors (Up/Down): 85 / 86.249

Όλα αυτά μέσα σε 11 λεπτά;;;

Έχει αρκετό θόρυβο η γραμμή. Κάνε ότι και ο φίλος μας να δείς αν γίνεται τίποτα.

Ερώτηση σε G.dmt το έχεις γυρίσει;;; (ADSL1)

Πως γίνεται αυτό;
:hmm:

Τα καλώδια τηλεφώνου, έρχονται στην κεντρική μπρίζα και εσωτερικά ενώνονται με τα καλώδια που δίνουν στις άλλες μπρίζες τηλεφώνου στο σπίτι. (4 τον αριθμό). Σε κάποια από αυτές στο δωμάτιο του Η/Υ, έχω το spliter και το modem. Υπάρχουν 3 τηλέφωνα στο σπίτι, (1 είναι ασύρματο) και όπου είναι τηλέφωνο υπάρχει και φίλτρο.

vaskgr
26-06-08, 13:47
Καλημέρα σε όλους. Τα παρακάτω είναι τα καινούρια στατιστικά της γραμμής μου μετά από:
Αλλάγή της σύνδεσης (από το κεντρικό καλώδιο σε spliter και από εκεί διαχωρισμός για το router και τα υπόλοιπα τηλέφωνα στο σπίτι).
Πέρασμα καινουριου firmware (7.4.3.2) στο 585.
Δείχνουν τόσο καλά που σκέφτομαι να τους πω να μου ανεβάσουν ταχύτητα στα 10-12 ΜΒ
και βλέπουμε.


DSL Connection

Link Information


Uptime: 0 days, 0:18:03

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 999 / 6.999

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 1,45 / 16,31

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 16,0 / 33,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,5 / 14,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 14

HEC Errors (Up/Down): 1.022 / 6

:oneup::oneup::oneup:

ermis333
26-06-08, 14:10
Ανετότατα ζήτησε αλλαγή :)

ev0lution
26-06-08, 22:39
Kαλησπερα. Θα ηθελα να μου πειτε οι Πετροπουλιωτες τις εντυπωσεις σας γενικα απο την Τελλας. Σκεφτομαι να βαλω Double Play αλλα ειμαι αρκετα σκεπτικος. Ειμαι αναμεσα σε Τελλας και 4νετ.Με προβληματιζει ειδικα η κουτοπονηρη και αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα που ειχε παλιοτερα η Τελλας (εχω αναφερθει στο παρελθον με αρκετα posts σε προβληματα που ειχα). Περα απο αυτο θα ηθελα να μου πειτε την εμπειρια σας σχετικα με τα εξης:

1) Ποιοτητα τηλεφωνιας (προβληματα,ποιοτητα ηχου,κλπ)
2) Ταχυτητες Ιντερνετ ( εχω att.36-37 db & SNR 10). Υπολογιζω οτι θα κλειδωνω περιπου στα 12 MBit.
3) Xρονος ενεργοποιησης
4) Οτιδηποτε αλλο που πιστευετε οτι αξιζει να αναφερθει,θτεικο ή αρνητικό.

Οποιαδηποτε απαντηση ειναι πολυτιμη,μιας και βαρεθηκα να δινω 200 € το διμηνο στον Οτε και να εχω 2ΜΒιτ.

Ευχαριστω πολύ.

Γειά σου ρε συμπολίτη ;)

1) Τα ίδια σκατά είναι παντού (γνώμη μου)
2) Στην αρχή συνήθως και πριν κάνεις 10 τηλέφωνα η σύνδεση σου θα είναι χάλια.
3) Ένας μήνας περίπου. Εμένα μου είπαν 20 μέρες, αλλά βάζω άλλες 10 για να 'χω...
4) Δεν έχω άποψη :p

5) Είσαι στην Ελλάδα. Εδώ δεν ψάχνεις για ποιότητα, αλλά για οικονομικά πακέτα :p (πράγμα που εγώ προσωπικά δεν το έκανα / κάνω στον τομέα των τηλεπικοινωνιών :oops: )


Πάντως φίλε δεν ξέρω που ακριβώς μένεις, αλλά ψηλά στην Πετρούπολη υπάρχουν μερικά παραπάνω προβληματάκια σε σχέση με την "Κάτω Πετρούπολη". Έχω φίλους απο ON & ForthNet που έχουν περάσει πολλά, αποκλείεται να μην συμβαίνει το ίδιο και με την Τελλάς.

Αυτά τα λίγα απο έναν άπειρο :whistle:

vaskgr
27-06-08, 02:12
Γειά σου ρε συμπολίτη ;)

1) Τα ίδια σκατά είναι παντού (γνώμη μου)
2) Στην αρχή συνήθως και πριν κάνεις 10 τηλέφωνα η σύνδεση σου θα είναι χάλια.
3) Ένας μήνας περίπου. Εμένα μου είπαν 20 μέρες, αλλά βάζω άλλες 10 για να 'χω...
4) Δεν έχω άποψη :p

5) Είσαι στην Ελλάδα. Εδώ δεν ψάχνεις για ποιότητα, αλλά για οικονομικά πακέτα :p (πράγμα που εγώ προσωπικά δεν το έκανα / κάνω στον τομέα των τηλεπικοινωνιών :oops: )


Πάντως φίλε δεν ξέρω που ακριβώς μένεις, αλλά ψηλά στην Πετρούπολη υπάρχουν μερικά παραπάνω προβληματάκια σε σχέση με την "Κάτω Πετρούπολη". Έχω φίλους απο ON & ForthNet που έχουν περάσει πολλά, αποκλείεται να μην συμβαίνει το ίδιο και με την Τελλάς.

Αυτά τα λίγα απο έναν άπειρο :whistle:

τα στατιστικά της γραμμής που αναφέρω σε προηγούμενο post (Νο #14#) είναι για σύνδεση "ψηλά" στην Πετρούπολη (πάνω από την στρογγυλή πλατεία για τους γνώστες της περιοχής). Με την καλύτερη σύνδεση (από το κεντρικό καλώδιο σε spliter και από εκεί στο router και σε τηλέφωνα) η Tellas μπορέι να δώσει στην γραμμή μέχρι 9,3 MB.
Με κλειδώνουν τώρα στα 9 MB και δεν έχω αποσυνδέσεις καθόλου.
Στην τηλεφωνική γραμμή είναι συνδεμένος και συναγερμός.
Αρκετά καλά σύμφωνα με όσα διαβάζω γενικά στο forum .

;););)

@ ADSLgr.com All rights reserved.