PDA

Επιστροφή στο Forum : Hol double play @ PATRA



Σελίδες : [1] 2 3

moredread
23-06-08, 00:42
Καλησπέρα στην κοινότητα

Μπαινοντας κατευθειαν στο θέμα...
Ενδιαφέρομαι για το πακετο HOL double play...sta 24 me 29,90 ton mhna!Επειδη δεν εχει κανεις γνωστος λογω των αμφιβολιων της εταιρικης δυνητικοτητας , γι'αυτο θα ηθελα αν μπορειτε αν μου δωσετε μερικες πληροφοριες!
1) σετι ταχυτητα συγχρωνιζεστε?
2) με τι ταχυτητες κατεβάζετε?
3) αποσυγχρονιζεστε συχνα κ αν ναι ποσο συχνα?
4) Οι τηλεφςνικεσ κλησεισ ειναι καθαρες η εχουν θορυβο?!

Ευχατιστω τα μαλα εκ των προτέρων για την ανταπόκριση σας!


edit: τωρα ειδα οτι απαγορευονται τα greeklisk!

moredread
23-06-08, 06:48
κανεις δεν εχει βάλει hol στην πατρα??χμμμ...μαλλον δεν θα το ρισκαρω ουτε γω...

teh pwner
23-06-08, 12:20
είμαστε αρκετοί με hol στην Πάτρα αδερφέ, απλώς περιμένουμε εδώ κ πόσους μήνες το δίκτυο, το οποίο το κόβω να ενεργοποιείται το φθινόπωρο...Σε τι ταχύτητες συγχρονίζω δε μπορώ να σου πω γιατί είμαι με 1 mbps αυτή τη στιγμή, γενικά όμως δεν έχω παράπονο = με φουλ κατεβάζω και εξαιρετικά σπάνια αποσυνδέσεις. Οι ι τηλεφωνικές κλήσεις μου βέβαια με hol cosmos ακούγονται λες κ ο συνομιλητής μιλάει από πηγάδι, αλλά μπορεί να φταίει κ το τηλέφωνο μου γι αυτό :P.

nnik
23-06-08, 12:23
Στο 1 mbs πρέπει να έχεις πολύ κακή γραμμή για να έχεις αποσυνδέσεις.
Όντως δεν έχει έλθει το ιδιόκτητο της HOL στην Πάτρα ?

moredread
23-06-08, 16:19
Μαλιστα...δηλαδη λενε ψεμετα οτι όντως έχει ιδιοκτητο δίκτυο στην πάτρα η HOL??συνεπως δεν παιζει 24mbps στην πατρα απο Hol...

ευχαριστω φιλτατε...

ποτε θα γινει ανθρωπος ο ελληνας...πφφφφ...

elg
23-06-08, 18:33
Μαλιστα...δηλαδη λενε ψεμετα οτι όντως έχει ιδιοκτητο δίκτυο στην πάτρα η HOL??συνεπως δεν παιζει 24mbps στην πατρα απο Hol...

ευχαριστω φιλτατε...

ποτε θα γινει ανθρωπος ο ελληνας...πφφφφ...

Μιλάτε σοβαρά?
Τότε πως δέχονται αιτήσεις για double play? Και δίνουν και τηλεφωνικό αριθμό της μορφής 2613xxxxxx? Για να το ενεργοποιήσουν το φθινόπωρο???
Είστε σίγουροι?

guzel
23-06-08, 18:45
αν λεει ο wizard στην σελιδα της χολ οτι εχει καλυψη τοτε ναι εχει καλυψη

moredread
23-06-08, 19:48
αν λεει ο wizard στην σελιδα της χολ οτι εχει καλυψη τοτε ναι εχει καλυψη


είμαστε αρκετοί με hol στην Πάτρα αδερφέ, απλώς περιμένουμε εδώ κ πόσους μήνες το δίκτυο, το οποίο το κόβω να ενεργοποιείται το φθινόπωρο...Σε τι ταχύτητες συγχρονίζω δε μπορώ να σου πω γιατί είμαι με 1 mbps αυτή τη στιγμή, γενικά όμως δεν έχω παράπονο = με φουλ κατεβάζω και εξαιρετικά σπάνια αποσυνδέσεις. Οι ι τηλεφωνικές κλήσεις μου βέβαια με hol cosmos ακούγονται λες κ ο συνομιλητής μιλάει από πηγάδι, αλλά μπορεί να φταίει κ το τηλέφωνο μου γι αυτό :P.

για να το λεει το παιδι οτι δεν εχει κάλυψει το βιώνει απο πρώτο χέρι!
Δεν νομίζώ να ψευδετε χωρις λογο...:hmm:

edit: τους εχω πάρει ίσα με 10 φορες κ μου λενε με 100% βεβαιοτητα ότι υπάρχουν άτομα στην πάτρα πολλοι συνδρομητες με γραμμή των 24 mbps!!
ΒιZareeee:worthy:


φιλε teh pwner είσαι σίγουρος για αυτό που λές?:rolleyes:

protonium
23-06-08, 22:09
Καλησπέρα και από εμένα. Η hol έχει διαθεσιμότητα (για το ιδιόκτητο μιλάμε πάντα) στην Πάτρα από 9 Ιουνίου. Φίλε teh pwner εσύ έχεις ενεργοποιηθεί στη hol πολύ πριν από τις 9 Ιουνίου (από οτι έχω καταλάβει) και συνεπώς είσαι σε ΑΡΥΣ.

moredread
23-06-08, 22:45
και γιατι δεν εχει μπει στο ιδιοκτητο ακομα? αρα δεν υπαρχει :S

guzel
23-06-08, 23:19
για να το λεει ο wizard δεν λεει ψεματα Δεν νομίζώ να ψευδετε χωρις λογο...

αν υπηρξε καλυψη απο τις 9 του μηνα ειναι νωρις ακομη για να ενεργοποιθει

teh pwner
24-06-08, 00:48
να ξεκαθαρίσω τα πράγματα :

Ότι ο wizzard βγάζει διαθεσιμότητα για την Πάτρα από τις αρχές Ιουνίου είναι αλήθεια. Το ιδιόκτητο στην Πάτρα αναμένεται στις 30/6 όπως μου είπανε στην τεχνική υποστήριξη όταν τους είχα τηλεφωνήσει. Η σύνδεση μου είναι 6/1 mbps εντός του δικτύου, αυτή τη στιγμή είμαι με 1 mbps. Αν υπήρχε διαθεσιμότητα στη Πάτρα λογικά θα έπρεπε να είχα αναβαθμιστεί αυτόματα, κάτι που δεν έγινε ακόμα... Τώρα, αν απλά έτυχε και ξέχασαν να αναβαθμίσουν την δικιά μου γραμμή, δε το ξέρω, αυτό που ξέρω είναι αυτό που μου είχε πει ο τεχνικός = 30/6, εκτός κ αν έλεγε μπαρούφες, υπάρχει κ αυτή η περίπτωση...


το κόβω να ενεργοποιείται το φθινόπωρο...

αυτό είναι δικιά μου εκτίμηση κ όχι επίσημη θέση της hol :p

Επίσης, κοιτάξτε κ το σχετικό topic http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=185933 , κυρίως στις 2 τελευταίες σελίδες

Αν υπάρχει όντως κάλυψη στην Πάτρα ας μου πει κάποιος κ μένα στα σίγουρα

moredread
24-06-08, 04:09
Μισο βρε αδερφε...

ΟΤΕ λογαριασμο πληρώνεις?

teh pwner
24-06-08, 11:21
moredread το πακέτο μου είναι το hol hibox student 6/1 mbps (http://diodos.gsrt.gr/PackagesISP.aspx?isp=17&f=s).

Στον ΟΤΕ πληρώνω μόνο το πάγιο

protonium
24-06-08, 12:25
moredread το πακέτο μου είναι το hol hibox student 6/1 mbps (http://diodos.gsrt.gr/PackagesISP.aspx?isp=17&f=s).

Στον ΟΤΕ πληρώνω μόνο το πάγιο

Έχεις φοιτητικό. Πάνω στο έτος θα γίνει hibox και θα μεταφερθείς και στο ιδιόκτητο. Πάντως αν το θες νωρίτερα κάλεσε στο τμήμα πωλήσεων και ζήτα να σε περάσουν από τώρα στο ιδιόκτητο. Σε περίπου 15-20 εργάσιμες θα είσαι οκ.

HarryV
24-06-08, 16:44
Δεν είναι θέμα φοιτητικού. Οσοι έχουν αορίστου χρόνου συνεχίζουν να είναι μέσω ΑΡΥΣ καθώς η μετάβαση στο ιδιόκτητο δεν είναι ακόμη δυνατή. Το customer support λέει ότι μέχρι 30/6 δε μπορεί καν να καθορίσει ημερομηνία ενεργοποίησης. Αν δείτε και στις ανακοινώσεις της ΗOL στις 29/6 έχουν προγραμματισμένες εργασίες για νοτιοδυτική Ελλάδα, οπότε μπορούμε να ελπίζουμε. Tώρα γιατί ο wizard δίνει άμεση διαθεσιμότητα είναι άλλο θέμα...

moredread
24-06-08, 22:58
ΗarryV κ συ Double play έχεις? απλα εισαι ακομα μεσω ΑΡΥΣ?

δηλαδη το βλεπετε για μετα τον ιουλι για δυνδεση?

HarryV
24-06-08, 23:48
ΗarryV κ συ Double play έχεις? απλα εισαι ακομα μεσω ΑΡΥΣ?

δηλαδη το βλεπετε για μετα τον ιουλι για δυνδεση?

Οχι ακριβώς. Έκανα αίτηση όπως και πολλοί φίλοι για single play (6/1 αφού με τα στατιστικά μου από τα 24 δε θα'παιρνα πάνω από 10 και κυρίως με ενδιαφέρει το 1 στο upoad) αλλά είμαι ακόμη μέσω ΑΡΥΣ (για το οποίο δεν έχω κανένα παράπονο σημειωτέον). Τώρα αν όντως δώσουν ημερομηνία στις 30/6, γύρω στις 15/7 βλέπω τη μετάβαση.

moredread
24-06-08, 23:58
Πληρώνεις κ πάγιο ΟΤΕ ομως λογικά έτσι?

HarryV
24-06-08, 23:59
Πληρώνεις κ πάγιο ΟΤΕ ομως λογικά έτσι?

Ναι, προφανώς.

moredread
25-06-08, 03:00
Έχεις φοιτητικό. Πάνω στο έτος θα γίνει hibox και θα μεταφερθείς και στο ιδιόκτητο. Πάντως αν το θες νωρίτερα κάλεσε στο τμήμα πωλήσεων και ζήτα να σε περάσουν από τώρα στο ιδιόκτητο. Σε περίπου 15-20 εργάσιμες θα είσαι οκ.


Πάνω στο έτος? =) δλδ πρεπει να τους ειδοποιησεις οτι έχεις HOL hibox για να σε βαλουν στο δικτυο τους όποτε αυτοι τους βολέψει!! ααα ρε ελλαδα :worthy::worthy:

tehpwner Οταν συνδεθεις στο δίκτυο της HOL ενημέρωσε μας για να είμαστε updated!

δες κ εδώ
Πατρα περιοχη κωνσταντινουπολεως. Σημερα το modem μου συγχρονιζει στις 14μβ αρα λογικα εχω μπει στο ιδιοκτητο της hol. Κανονικα φυσικα θα επρεπε να συγχρονιζει στα 24μβ. Προς το παρον ομως δεν εχω ουτε ιντερνετ ουτε τηλεφωνια. Aν καποιος γνωριζει τι μπορει να φταιει και δεν με συνδεει ας με βοηθηση παρακαλω..

Συντομα φιλε teh pwner θα έρθει κ η σειρα σου!!! μάλλον ο π΄ρωτος που συνδέθηκε κ είναι στην κοινοτητα εδώ είναι ο φίλος ee6166!

teh pwner
25-06-08, 12:56
μακάρι ρε παιδιά να το δω κ να μη το πιστέψω :p

ee6166
25-06-08, 20:38
Εγω ειμαι ο υποτιθεμενος πρωτος ενεργοποιημενος. Το λεω ετσι γιατι μακαρι να μην ημουν. Με βαλαν στο ιδιοκτητο δηλαδη το modem συγχρονιζει στο ιδιοκτητο αλλα δεν εχω ουτε ιντερνετ ουτε τηλεφωνια. Με πηραν απο τον οτε και με αφησαν "νεκρο". Ασε που εγω το εκανα πριν 5μηνες και με βαλαν μεσω οτε και πληρωνα 25 ευρο σε hol + παγια οτε. Το πακετο ηταν 24ΜΒ+χρονοχρεωση σταθερου= 25ευρο. Τωρα μου κανουν κορπα και μου ειπαν οτι καταργηθηκε και αν θελω 24ΜΒ θα παω στα 40ευρο με τις απεριοριστες, ή 6μβ με χρονοχρεωση στο σταθερο στα 22ευρο. Τι ειναι αυτα τα κορπα ρε παιδια? θα μας τρελλανει η HOL κανουν οτι θελουν και εμεις που εχουμε ηδη παμε πακετο? Ο μονος λογος που εκανα hol εγω ηταν το πακετο των 25ευρο και το ασυρματο ρουτερ (δεν υπολογιζα φυσικα να κανω 5 μηνες να συνδεθω γιατι τοτε το wizard ελεγε μαρτη) διαφορετικα θα εκανα forthnet που και αυτη προσφερει το πακετο των 25ευρο και θα με εβαζε και αμεσως αφου υπηρχε διαθεσιμοτητα απο τον Γεναρη. Και οταν τους ειπα οτι εγω αυτο που υπογραψα θελω.. μου ειπαν δεν γινεται και αν θελω να πληρωσω 70ευρο για διακοπη. Εχω παραπονεθει για αυτο και περιμενο εξελιξεις. Παντως προσοχη.. Οσοι ειστε παλιοι σαν εμενα ψαξτε το λιγο για αυτο που ειπα.
Επισης για τους παλιους.. για να μεταφερθειτε στο ιδιοκτητο πρεπει να τους τηλεφωνησετε γιατι δεν θα σας μεταφερουν αυτοματα. Θα σας βαλουν να υπογραψετε μια δηλωση- εξουσιοδοτηση για να κανουν την μεταφορα.
Και ενα τελευταιο χθες στην αρχη συγχρονιζε στα 6ΜΒ μετα απο λιγες ωρες στα 14ΜΒ και σημερα παλι στα 6ΜΒ απο σταθερο και ιντερνετ ομως τιποτα..
Αν καποιος ενεργοποιηθηκε και του δουλευει κανονικα ας μας ενημερωσει..

protonium
26-06-08, 10:38
[QUOTE=moredread]Πάνω στο έτος? =) δλδ πρεπει να τους ειδοποιησεις οτι έχεις HOL hibox για να σε βαλουν στο δικτυο τους όποτε αυτοι τους βολέψει!! ααα ρε ελλαδα :worthy::worthy: QUOTE]

Μην ανησυχείς. Δεν χρειάζεται να ενημερώσεις κανέναν. Όλα γίνονται αυτόματα.Το μόνο που θα καταλάβεις είναι ότι το router θα κλειδώνει σε μεγαλύτερη ταχύτητα. Αλλά πάντα μόλις το ετήσιο του φοιτητικού. Αλλιώς πάρε και ζήτα το.

ee6166
26-06-08, 11:06
Αυτα σημερα περιοχη πατρα κων/πολεως. Ελπιζω να μεινουν αυτες οι ταχυτητες..
Τωρα εγιναν οι μετρησεις. Το πιο πιθανο φυσικα να πετυχα τετοιες τιμες γιατι ειμαι απο τους πρωτους..
Συχρονισμος modem : download:6141kbps
upload :1022kbps

Speed test απο speedtest.net: download: 7627kb/s
upload : 777 kb/s

dikal
26-06-08, 11:13
Σύμφωνα με το speed test κατεβάζεις με ταχύτητα μεγαλύτερη από αυτή του συγχρονισμού! Πως το έκανες αυτό; :rofl:
Πέτα τα speedtest και χρησιμοποίησε download manager για να κατεβάσεις κάποιο μεγάλο αρχείο από microsoft / nvidia / ati. ;)

ee6166
26-06-08, 16:12
Ναι, το ξερω και γω διερωτηθηκα γιαυτο. Αλλα αυτα μου εδειξε αυτα σας εγραψα.

moredread
26-06-08, 20:34
wait η γραμμη σου εινα 6 ή 24 mbps? απλα εισαι τρελα τυχερος...αν κατεβαζεις τοσο πολυ!!

ee6166
26-06-08, 21:03
Κανονικα επρεπε να μου δωσουν 24ΜΒ αλλα οπως εξηγησα και πιο πανω μου εδωσαν 6ΜΒ. Μην ανησυχειτε δεν ξαναπηγε εκει πανω οι ταχυτητα. Φαινεται μετα συνδεσαν και αλλους.. :) Τωρα τσακωνομαι μαζι τους για να μου την αλλαξουν σε 24ΜΒ οπως λεει το συμβολαιο που υπογραψα. Το σταθερο ακομα παντως ειναι "νεκρο".

moredread
26-06-08, 21:07
μαλιστα ασχημα τα πργμτ :S αντε να δουμε ποτε θα σταθεροποιηθει η κατασταση!

newbie691
27-06-08, 13:58
Γεια χαρά,
Ειδα το συγκεκριμενο thread κ προβληματιστικα ειναι η αληθεια γιατι μολις χτες εκανα μεσω τηλεφωνικης επικοινωνιας αιτηση να μου σταλουν χαρτια κ εξοπλισμο για να περασω απο ΟΤΕ+ΟΤΕΝΕΤ σε HOL double play. Μενω Πατρα και εδω και 1 μηνα ειχε επικοινωνησει μαζι μου πωλητης της HOL για να με ενημερωσει οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα για το ιδιοκτητο δικτυο. Τελικα μετα απο σκεψεις, συγκρισεις τιμων κ εμπειριες φιλων απο HOL εδωσα το οκ για περασω στο ιδιοκτητο δικτυο.
Με ενημερωσαν βεβαιως οτι μεχρι να παρουν τα χαρτια, διαδικασιες κτλ. θα περασει περιπου 1 μηνας μεχρι να ολοκληρωθει η μεταβαση κ οτι την τελευταια μερα θα μεινω χωρις τηλεφωνο για 1-4 ωρες. Ολα αυτα καλα κ δεκτα αλλα μετα απο οσα διαβασα αρχιζω να αναρωτιεμαι μηπως τελικα

1) θα εχω προβλημα με την τηλεφωνικη γραμμη
2) Καθυστερησει το ιντερνετ πανω απο μηνα και μεχρι τοτε τι? θα συνεχισω να εχω ΟΤΕ+ΟΤΕΝΕΤ ή θα ειμαι στον αερα.

Φυσικα ακομα δεν εχω στειλει υπογεγραμμενο οποιοδηποτε χαρτι (περιμενω τον courrier) οποτε αν αλλαξω γνωμη μεχρι τοτε μπορω να ακυρωσω την διαδικασια.

moredread
27-06-08, 15:24
1) αυτο δεν το ξερουμε ακόμα γιατι κανείς δεν εχει γραμμη τηλεφςνου μεσω HOL Που να δουλευει στην πατρα.

2)αν η OTEnet εχει διακοπει αρκετά νωρίς πρωτού σε συνδέσουν στην HOL θα μείνεις χωρίς ίσως!!

Σημερα περιμένω τις αιτήσεις...αυριο το αργότερο την δευτερά! μπαίνω κ γώ στον δοκιμαστικό σωλήνα..

del_ahmettt
27-06-08, 19:12
1) αυτο δεν το ξερουμε ακόμα γιατι κανείς δεν εχει γραμμη τηλεφςνου μεσω HOL Που να δουλευει στην πατρα.


Eνεργοποιηθηκε χτες φιλος στο ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ και τηλεφωνία και Internet.

Αν και μενει στην πιο απομακρυσμένη περιοχή που καλυπτεται από αυτό το κεντρο με attenuation 50+ και ειχε παντα προβληματα και με Conn-X, εντουτοις η τηλεφωνία του ειναι αψογη και στο Ιnternet συγχρονιζει 6/1 Μbps κανονικα (εβαλε το Lite).:)

moredread
27-06-08, 19:41
αυτα ειναι...περιμενω τα 24 εγώ!!αντε να δουμε καμια ταχύτητα να γίνουμε!!

jasper
27-06-08, 20:25
Εγώ έχω από χθες Double Play στο ιδιόκτητο δίκτυο της HOL στην Πάτρα. Έχω το πρόγραμμα χωρίς δωρεάν τηλεφωνία με 6/1 ταχύτητα.
Πλεονεκτήματα:
1. Προς το παρόν η θεωρητική ταχύτητα είναι και πραγματική (και κάτι παραπάνω). Έφ8ασα να κατεβάζω από το ftp.ntua.gr με 1.08ΜΒps! Το ανέβασμα είναι γύρω στα 700kbps.
2. Η ποιότητα του ήχου είναι πολύ καλή. Καμιά σχέση με Tellas.

Μειονεκτήματα:
1. Μου μπέρδεψαν τους τηλεφωνικούς αριθμούς! Αυτή τη στιγμή έχω ένα άσχετο αριθμό! Δε μιλάω για το 2ο αριθμό 2613 χχχ ψψψ. Μιλάω για τον δικό μου! Υποθέτω θα διορθωθεί.
2. Μάλλον δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιήσω στο NetFaster τους λογαριασμούς μου στο i-Call και VoipbusterPro. Αν νομίζει η HOL ότι θα πληρώνουμε τα αστικά σε τιμή παραπλήσια του ΟΤΕ τη σήμερον ημέρα είναι μακριά νυχτωμένη. Τέλος πάντων, δεν έχω βρει ακόμη λύση. Ίσως χρειαστεί έξτρα εξοπλισμός.
3. Τα τηλέφωνα στο υπόλοιπο σπίτι δε χτυπούν, εκτός αν γυρίσω την έξοδο του NETFASTER προς αυτά. Αυτό σημαίνει ότι αν πάθει κάτι το NETFASTER εγώ δεν έχω τηλέφωνο γενικώς.
Αυτά

newbie691
27-06-08, 21:17
Αυτο με τα υπολοιπα τηλεφωνα που δεν συνδέονται στο modem/router της HOL το ειχα παρατηρησει και σε εναν φιλο μου που εχει βαλει απο το χειμωνα στην Αθηνα, περιοχη Αμπελοκηποι και δεν δουλευει καμια αλλη τηλ.πριζα παρα μονο οι δύο έξοδοι που βγάζει το Fritz.
Αυτό πάλι πως μπορούμε να το αποφύγουμε γιατι υποψιαζομαι οτι συμβαινει σε ολους, προσωπικα εχω 3 τηλ. στο σπιτι κ δεν θελω να τα φερω ολα πανω στο γραφείο μου για να δουλέψουν...
Ασε που το παλιό του παππού δεν μεταφέρεται κιόλας...

e_akis
27-06-08, 22:26
μαλιστα... ηρθε και αυτη αλλα δε τα λεει καλα...οποτε μαλλον αφηνω και γω την οτε(νετ) για forthnet. Κριμα περιμενα δυνατοτερο ντου απο τη hol γιατι ειχε αργησει... adios...

potoula
28-06-08, 00:44
καλησπερα και απο μενα. απο οτι ξερω αυτες τις μερες εγινε στη Πατρα το ιδιοκτητο της HOL χωρις παγιο ΟΤΕ για κοιταξτε το οσοι ενδιαφερεστε. Πολυ καλη η ΗΟL εγω εχω βεβαια 4αρα στη Σπαρτη δεν γινεται προς το παρων πιο πανω μονο οταν ερ8ει το ιδιοτκητο δικτυο της που το βλεπω μεσα στο φ8ινοπωρο

........Auto merged post: p3nny πρόσθεσε 4 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

φιλε jasper εχω κι εγω το ιδιο μοντεμ με σενα και τα τηλεφωνα μου δουλέυουν μια χαρα σε οποια μπριζα και να τα βαλω οπως οταν ημουν στον οτε εκανα ομως αλλαγες. ολα ξεκινανε απο την μπριζα την κεντρικη απο εκει ποθ ερχεται το καλωδιο απο το καφαο για ψαχτο 8ες εναν καλο ηλεκτρολογο να στα φτιαξει εγω παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενη με τη HOL προς το παρων πληρωνω το παγιο στον ΟΤΕ αλλα που 8α παει 8α τελειωσει κι αυτο μεσα στο φ8ηνοπωρο οπως λενε

sdikr
28-06-08, 00:50
καλησπερα και απο μενα. απο οτι ξερω αυτες τις μερες εγινε στη Πατρα το ιδιοκτητο της HOL χωρις παγιο ΟΤΕ για κοιταξτε το οσοι ενδιαφερεστε. Πολυ καλη η ΗΟL εγω εχω βεβαια 4αρα στη Σπαρτη δεν γινεται προς το παρων πιο πανω μονο οταν ερ8ει το ιδιοτκητο δικτυο της που το βλεπω μεσα στο φ8ινοπωρο

........Auto merged post: p3nny πρόσθεσε 4 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

φιλε jasper εχω κι εγω το ιδιο μοντεμ με σενα και τα τηλεφωνα μου δουλέυουν μια χαρα σε οποια μπριζα και να τα βαλω οπως οταν ημουν στον οτε εκανα ομως αλλαγες. ολα ξεκινανε απο την μπριζα την κεντρικη απο εκει ποθ ερχεται το καλωδιο απο το καφαο για ψαχτο 8ες εναν καλο ηλεκτρολογο να στα φτιαξει εγω παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενη με τη HOL προς το παρων πληρωνω το παγιο στον ΟΤΕ αλλα που 8α παει 8α τελειωσει κι αυτο μεσα στο φ8ηνοπωρο οπως λενε

Εσείς δεν έχετε double play, όταν αποκτήσετε θα μάθετε το ότι αλλάζει ο τρόπος σύνδεσης
(Ακόμα το καλώδιο είναι απο τον ΟΤΕ)

........Auto merged post: sdikr πρόσθεσε 2 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ έχω από χθες Double Play στο ιδιόκτητο δίκτυο της HOL στην Πάτρα. Έχω το πρόγραμμα χωρίς δωρεάν τηλεφωνία με 6/1 ταχύτητα.
Πλεονεκτήματα:
1. Προς το παρόν η θεωρητική ταχύτητα είναι και πραγματική (και κάτι παραπάνω). Έφ8ασα να κατεβάζω από το ftp.ntua.gr με 1.08ΜΒps! Το ανέβασμα είναι γύρω στα 700kbps.
2. Η ποιότητα του ήχου είναι πολύ καλή. Καμιά σχέση με Tellas.

Μειονεκτήματα:
1. Μου μπέρδεψαν τους τηλεφωνικούς αριθμούς! Αυτή τη στιγμή έχω ένα άσχετο αριθμό! Δε μιλάω για το 2ο αριθμό 2613 χχχ ψψψ. Μιλάω για τον δικό μου! Υποθέτω θα διορθωθεί.
2. Μάλλον δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιήσω στο NetFaster τους λογαριασμούς μου στο i-Call και VoipbusterPro. Αν νομίζει η HOL ότι θα πληρώνουμε τα αστικά σε τιμή παραπλήσια του ΟΤΕ τη σήμερον ημέρα είναι μακριά νυχτωμένη. Τέλος πάντων, δεν έχω βρει ακόμη λύση. Ίσως χρειαστεί έξτρα εξοπλισμός.
3. Τα τηλέφωνα στο υπόλοιπο σπίτι δε χτυπούν, εκτός αν γυρίσω την έξοδο του NETFASTER προς αυτά. Αυτό σημαίνει ότι αν πάθει κάτι το NETFASTER εγώ δεν έχω τηλέφωνο γενικώς.
Αυτά

1. αυτό θέλει σύνηθως λίγο χρόνο απο 1 μέρα εως μερικές (σε εμένα κάναν 1.5 βδομάδα)
2. οχι το Netfaster μπορεί να κάνει σύνδεση μόνο με Hol (λόγο δευτέρου vc), ακόμα αν θέλεις να βάλεις αλλή συσκευή ή λογισμικό voip θα πρέπει να έχει διαφορετική πόρτα απο την 5060
3. Αυτό είναι λογικό, (voip τηλεφωνία) καλό είναι να πάρεις ενα ups ώστε να μην μένεις χωρίς τηλέφωνο όταν πέφτει το ρευμά

jasper
28-06-08, 09:07
2. οχι το Netfaster μπορεί να κάνει σύνδεση μόνο με Hol (λόγο δευτέρου vc), ακόμα αν θέλεις να βάλεις αλλή συσκευή ή λογισμικό voip θα πρέπει να έχει διαφορετική πόρτα απο την 5060
3. Αυτό είναι λογικό, (voip τηλεφωνία) καλό είναι να πάρεις ενα ups ώστε να μην μένεις χωρίς τηλέφωνο όταν πέφτει το ρευμά

2. Βασικά χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο το VoipBusterPro. Επειδή δε δεχομαι κλήσεις σε αυτό ελπίζω να μπορέσω να το χρησιμοποιήσω και σε άλλη πόρτα.

3. UPS ούτως ή άλλως υπάρχει στο σπίτι δεν είναι αυτό το θέμα. Απλά σκέφτομαι ότι αν χαλάσει το NetFasteR (Intracom είναι δεν είναι Cisco) μέχρι να τους το πω, να μου απαντήσουν, να μου το στείλουν κλπ κλπ θα μείνω καμια δεκαριά μερες χωρίς επαφή με τον έξω κόσμο.

Ξέρει κανείς αν μπορούμε να κάνουμε telnet sto NetFaster και να το χειριστούμε σαν linux box?

potoula
28-06-08, 11:10
Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα εγω ειμαι στη Hol μια βδομαδα και ολα ειναι οκ και η ταχυτητα μου 4αρα πιανω το ανωτερο και τα τηλεφωνα μου λειτουργουν αφου πρωτα εκανα με ηλεκτρολογο οτι επρεπε γιατι οι του οτε μου τα ειχα διαλυσει απλα προς το παρον πληρωνω στον οτε το παγιο 31 € το διμηνο λογω ISDN δηλ το μηνα ειναι 39.90 hol + 15.00 παγιο οτε = 55€ με απεριοριστες κλησεις προς σταθερα και 60' το μηνα σε κινητα και dsl οσπου να γινουν οι οπτικες με 4αρα καλα ειναι ευχαριστημενη ειμαι.εκει που πληρωνα στον οτε 150€ ο τελευταιος λογ/σμος και χωρις καν να κανω τηλεφωνα. ειχα μεν 8αρα αλλα......τελος παντων πιστευω πως τωρα που πηγα hol ειναι καλυτερα θα δειξει!!!

HarryV
28-06-08, 22:07
Μια ερώτηση προς όσους έχουν ενεργοποιηθεί : Λάβατε ποτέ ειδοποίηση με την ημερομηνία μετάβασής σας στο ιδιόκτητο ή απλά το διαπιστώσατε ? Ρωτάω γιατί θεωρητικά σου στέλνουν SMS με τη πιθανή ημερομηνία μετάβασης.

jasper
28-06-08, 22:40
Μια ερώτηση προς όσους έχουν ενεργοποιηθεί : Λάβατε ποτέ ειδοποίηση με την ημερομηνία μετάβασής σας στο ιδιόκτητο ή απλά το διαπιστώσατε ? Ρωτάω γιατί θεωρητικά σου στέλνουν SMS με τη πιθανή ημερομηνία μετάβασης.

Ναι, έλαβα ένα SMS κάπου στις 10/6 που μου έλεγε οτι θα ενεργοποιηθώ στις 30/6. Όμως internet είχα στις 24/6 και τηλέφωνο 27/6. Βέβαια είπαμε, το τηλέφωνο χτυπάει σε άλλο αριθμό ;) αλλά μην τα θέλουμε και όλα. Ίσως στις 30/6 εννοούν ότι θα τελειώσουν όλα τα προβλήματα της μετάπτωσης!

moredread
29-06-08, 01:06
τα τηλεφωνα πρέπει να μπουν υποχρεωτικα πάνω στο router το netfaster IAD ?

Αληθεύει οτι ζεστένετε πολυ κ μετα κολάει?

sdikr
29-06-08, 01:12
2. Βασικά χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο το VoipBusterPro. Επειδή δε δεχομαι κλήσεις σε αυτό ελπίζω να μπορέσω να το χρησιμοποιήσω και σε άλλη πόρτα.

3. UPS ούτως ή άλλως υπάρχει στο σπίτι δεν είναι αυτό το θέμα. Απλά σκέφτομαι ότι αν χαλάσει το NetFasteR (Intracom είναι δεν είναι Cisco) μέχρι να τους το πω, να μου απαντήσουν, να μου το στείλουν κλπ κλπ θα μείνω καμια δεκαριά μερες χωρίς επαφή με τον έξω κόσμο.

Ξέρει κανείς αν μπορούμε να κάνουμε telnet sto NetFaster και να το χειριστούμε σαν linux box?

3. δυστυχώς σε αυτή την περίπτωση πρέπει να γίνει αλλαγή του netfaster, εμένα μου έχει κάτσει καλά γιατί έχω και δευτερό netfaster, αλλά και πάλι για να δουλέψει πρέπει να το κοιτάξουν απο τα κεντρικά (mac address etc) ναι υποστηρίζει telnet (busybox)


Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα εγω ειμαι στη Hol μια βδομαδα και ολα ειναι οκ και η ταχυτητα μου 4αρα πιανω το ανωτερο και τα τηλεφωνα μου λειτουργουν αφου πρωτα εκανα με ηλεκτρολογο οτι επρεπε γιατι οι του οτε μου τα ειχα διαλυσει απλα προς το παρον πληρωνω στον οτε το παγιο 31 € το διμηνο λογω ISDN δηλ το μηνα ειναι 39.90 hol + 15.00 παγιο οτε = 55€ με απεριοριστες κλησεις προς σταθερα και 60' το μηνα σε κινητα και dsl οσπου να γινουν οι οπτικες με 4αρα καλα ειναι ευχαριστημενη ειμαι.εκει που πληρωνα στον οτε 150€ ο τελευταιος λογ/σμος και χωρις καν να κανω τηλεφωνα. ειχα μεν 8αρα αλλα......τελος παντων πιστευω πως τωρα που πηγα hol ειναι καλυτερα θα δειξει!!!

Τα τηλέφωνα μήπως είναι πάνω στο Netmod; αν ναί τότε στην ουσία είναι απο τον ΟΤΕ

........Auto merged post: sdikr πρόσθεσε 1 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


τα τηλεφωνα πρέπει να μπουν υποχρεωτικα πάνω στο router το netfaster IAD ?

Αληθεύει οτι ζεστένετε πολυ κ μετα κολάει?

ανεβάζει θερμοκρασία ναι, αλλά δεν μου έχει κολλήσει ώς τώρα, εκτός απο μια φόρα που είχα απο πίσω p2p (αλλά δεν είχε σχέση με την θερμοκρασία)

moredread
29-06-08, 01:17
ανεβάζει θερμοκρασία ναι, αλλά δεν μου έχει κολλήσει ώς τώρα, εκτός απο μια φόρα που είχα απο πίσω p2p (αλλά δεν είχε σχέση με την θερμοκρασία)

οταν λες οτι ειχες απο πίσω p2p εννοεις ανεβοκατεβαζες data? αυτο ειναι αυτονόητο...τι να την εχουμε την γραμμη να κάθετε!!

κατι άλλο να ρωτήσω...ΤΙ παίζει με την δευτερη γραμμη που λενε οτι δίνει άλλο νουμερο στην έξοδο 2 του netfaster για τηλεφωνο? κ το νουμερο το ορίζεις εσύ που θα έχει η δευτερη γραμμη?

ευχαριστω!

edit: κατι τελευταιο...το netfaster δεν ειναι ίδιο με το Pirelli?? έχουν κ το ίδιο Interface εχω ακούσει! που φτιάχνετε αυτο το netfaster? εδώ ελλάδα ΙΝΤΡΑΚΟΜ?

sdikr
29-06-08, 01:39
οταν λες οτι ειχες απο πίσω p2p εννοεις ανεβοκατεβαζες data? αυτο ειναι αυτονόητο...τι να την εχουμε την γραμμη να κάθετε!!

κατι άλλο να ρωτήσω...ΤΙ παίζει με την δευτερη γραμμη που λενε οτι δίνει άλλο νουμερο στην έξοδο 2 του netfaster για τηλεφωνο? κ το νουμερο το ορίζεις εσύ που θα έχει η δευτερη γραμμη?

ευχαριστω!

edit: κατι τελευταιο...το netfaster δεν ειναι ίδιο με το Pirelli?? έχουν κ το ίδιο Interface εχω ακούσει! που φτιάχνετε αυτο το netfaster? εδώ ελλάδα ΙΝΤΡΑΚΟΜ?

οτι απλά το είχα ξεσκίσει για να το πω ευγενικά :p
το είχα παρακανεί, δυο μηχανήματα με 2 clients το καθένα

το νουμέρο στο δίνει η Hol, δεν ξέρω αν μπορείς να ζητήσεις αυτό που θέλεις,

moredread
29-06-08, 03:04
Για να δουμε δευτερα στελνω αιτηση απο το πακετο που πηρα απο το e-shop! με τους 3 μηνες δωρο κ ενα σκληρο μαζι...ενα κωδικο που έχει μέσα serial number σε ένα φακελάκι ξέρει κανείς τι χρειάζετε?

[QUOTE=moredread;2161465
edit: κατι τελευταιο...το netfaster δεν ειναι ίδιο με το Pirelli?? έχουν κ το ίδιο Interface εχω ακούσει! που φτιάχνετε αυτο το netfaster? εδώ ελλάδα ΙΝΤΡΑΚΟΜ?[/QUOTE]
κανεις που να ξερει??

dikal
29-06-08, 08:49
Για να δουμε δευτερα στελνω αιτηση απο το πακετο που πηρα απο το e-shop! με τους 3 μηνες δωρο κ ενα σκληρο μαζι...ενα κωδικο που έχει μέσα serial number σε ένα φακελάκι ξέρει κανείς τι χρειάζετε?


κανεις που να ξερει??

Ο κωδικός και το SN μπαίνουν στο ρούτερ για να συνδεθείς στο internet.
Το Netfaster είναι ίδιο με το pirelli, αλλά:
-Το pirelli δεν έχει το λαμπάκι Voip (αν δεν κάνω λάθος).
-Στο pirelli οι περισσότερες επιλογές στα μενού είναι κλειδωμένες (δεν εμφανίζονται καθόλου)

moredread
29-06-08, 16:31
Ο κωδικός και το SN μπαίνουν στο ρούτερ για να συνδεθείς στο internet.
Το Netfaster είναι ίδιο με το pirelli, αλλά:
-Το pirelli δεν έχει το λαμπάκι Voip (αν δεν κάνω λάθος).
-Στο pirelli οι περισσότερες επιλογές στα μενού είναι κλειδωμένες (δεν εμφανίζονται καθόλου)

κατατοπιστικότατος...ευχαριστω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.