PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορώ να έχω 8Μbps σε ADSL1 σύνδεση;



mobiler
23-06-08, 07:54
Γεια χαρά.

Βρίσκομαι στην επαρχία, σε περιοχή όπου το μόνο διαθέσιμο ADSL δίκτυο είναι του ΟΤΕ και αυτό μόνο με ADSL1. Έχω τη μέγιστη επίσημα υποστηριζόμενη ταχύτητα των 2Mbps. Το modem μου όμως μου λέει ότι θα μπορούσα να έχω μέχρι 8600 περίπου kbps (10,5db attenuation) στο down και 1500 kbps στο up.

Η ερώτηση μου είναι, εφόσον ξέρω ότι η γραμμή μου μπορεί άνετα να υποστηρίξει μέχρι και την ταχύτητα 8096/384, έχω καμιά ελπίδα να μου την δώσει ο ΟΤΕ;

Cloudman
23-06-08, 08:46
Με το attenuation που έχεις μπορείς να πας και στην 24άρα (όταν εγκαταστήσει ο ΟΤΕ την ανάλογη υποδομή στην περιοχή σου). Αυτή τη στιγμή, λόγω μη αναβάθμισης του dslam της περιοχής σου, δεν μπορείς να πας στα 8, αφού ο ίδιος λες ότι η μέγιστη ταχύτητα που υποστηρίζει ο ΟΤΕ εκεί είναι 2 mbps. Καλού-κακού μπορείς να πάρεις και ένα τηλέφωνο στο 134, να ρωτήσεις μέχρι ποια ταχύτητα υποστηρίζει ο ΟΤΕ εκεί. Διαφορετικά υπομονή μέχρι να γίνει η αναβάθμιση του dslam.

Στον οδηγό κάλυψης διαθεσιμότητας του conn-x (www.conn-x.gr) αν βάλεις το νούμερό σου τι υποστηριζόμενες ταχύτητες σου δίνει;

jpan
23-06-08, 11:56
Γεια χαρά.

Βρίσκομαι στην επαρχία, σε περιοχή όπου το μόνο διαθέσιμο ADSL δίκτυο είναι του ΟΤΕ και αυτό μόνο με ADSL1. Έχω τη μέγιστη επίσημα υποστηριζόμενη ταχύτητα των 2Mbps. Το modem μου όμως μου λέει ότι θα μπορούσα να έχω μέχρι 8600 περίπου kbps (10,5db attenuation) στο down και 1500 kbps στο up.

Η ερώτηση μου είναι, εφόσον ξέρω ότι η γραμμή μου μπορεί άνετα να υποστηρίξει μέχρι και την ταχύτητα 8096/384, έχω καμιά ελπίδα να μου την δώσει ο ΟΤΕ;

Στη Μυτιλήνη οι 24άρες συνδέσεις ή γενικά οι ADSL2+ συνδέσεις παρέχονται μόνο στο αστικό κέντρο Μυτιλήνης. Δηλαδή αν μένεις σε ακτίνα 1-1.5 χιλιόμετρα από το κέντρο τότε παρέχεται μόνο ADSL1.

petasis
23-06-08, 19:54
Ναι αναβάθμιση... Πότε; Εγώ στην περιοχή μου (Θριάσιο Αττικής - δίπλα στην Ελευσίνα)
φώναζα για ADSL από το 2003. Τελικά ήρθε το 2005, και ακόμα είναι στα 2Mbps.
και δεν φαίνεται φως στον ορίζοντα. Νομίζω ότι κυνηγάνε τις περιοχές που πάνε οι εναλλακτικοί...
Τους άλλους τους έχουν σίγουρους :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.