PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με Conn-x 24 Mb και BaudTec Firmware annex-a Modem



cristocadousi
23-06-08, 12:59
Γεια σε ολους στο Forum! :D

Θα ηθελα βοήθεια σχετικα με την 24αρα conn-x σύνδεση και το BaudTec modem router (1 USB και 1 Ethernet). Εκανα αναβαθμιση απο το 1Mbps στην 24αρα συνδεση εδω και 2 μηνες και κατα διαστηματα εχω τρεξει διαφορα speed tests που δείχνουν το download rate απο 13800 Kbps εως 14200 Kbps, ειναι νορμαλ ταχυτητες αυτες για την 24αρα; γιατι δεν μπορεί να πιασει ψηλότερες ταχυτητες; μηπως φταιει το μοντεμ; τα πληρη στοιχεια του modem status ειναι τα παρακάτω:

Firmware Version: 2.9.5.0(UE0.C1C)3.5.18.4
DHCP Server: Enabled
WAN Virtual Circuit Status: Connected

Connection Type: PPPoA
NAT: Enabled
PPP connection time: 0:10:15:14
ADSL Firmware Version: FwVer:3.5.18.4_A_TC3084 HwVer:T14.F7_3.0

Line State: Showtime

Modulation: ADSL2 PLUS

Annex Mode: ANNEX_A

Downstream Upstream

SNR Margin: 11.0 12.6 db

Line Attenuation: 15.9 11.8 db

Data Rate: 16158 861 kbps


Ο περιορισμος της ταχύτητας στα 13-14Mbps ειναι απο τον ΟΤΕ ή από το μόντεμ; γιατι να πληρώνω την 24αρα σύνδεση και να εχω στη πραγματικοτητα την 16άρα; Αν δεν ευθύνεται ο ΟΤΕ και το προβλημα ειναι στο μοντεμ, ποιο μοντεμ ρο΄θτερ θα μοθ συνιστούσατε;

Ευχαριστω Guys :oneup:

pnikolo
23-06-08, 13:48
Μιλας για ταχυτητα downloading και οχι κλειδωματος εαν καταλαβα καλα!
Κατεβασε αυτο ftp://ftp.otenet.gr/pub/linux/ubuntu-releases/gutsy/ubuntu-7.10-desktop-i386.iso και ει δυνατον με download manager και πες μας με ποσο κατεβαζεις. Αστο να φτασει τουλαχιστον στα 80-90%.
Φυσικα ενα καλο ρουτερ θα βοηθουσε πολυ (ειναι επενδυση). Μη ξεχαμε οτι πληρωνουμε παιρνουμε! ;)

leon21
23-06-08, 14:30
βαλε pppoe LLU γυρισετο αυτοματο και ετοιμο

cristocadousi
23-06-08, 14:41
Μολις κατεβασα το iso αρχειο με τον download manager του Firefox 3. Η ταχύτητα ηταν σταθερά στα 1.5MB/sec. Τι εννοείς με το "ταχυτητα κλειδώματος";

Cloudman
23-06-08, 14:52
Ταχύτητα κλειδώματος είναι το data rate που σου γράφει στα στατιστικά του baudtec. Δηλαδή είναι η μέγιστη ταχύτητα που μπορείς να πιάσεις με τα χαρακτηριστικά της γραμμής που έχεις. Η μέγιστη ταχύτητα που μπορείς να πιάσεις με τη γραμμή που έχεις δεν έχει απαραίτητα σχέση με το πόσο κατεβάζεις. Αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες: φόρτος δικτύου, εύρος (bandwidth του σέρβερ από τον οποίο κατεβάζεις) κ.ά.
Σύμφωνα όμως με το attenuation που έχεις θα έπρεπε να έχεις ταχύτητα κλειδώματος περίπου 21mbps. Δώσε βάση σε αυτό που σου έγραψε ο pnikolo. Με ένα καλό και επώνυμο ρούτερ πιστεύω ότι θα πας ψηλότερα από τα 16158kbps που πιάνεις τώρα με το baudtec.

Andrikos
23-06-08, 14:52
Data Rate: 16158 861 kbps




Aυτη ειναι η ταχυτητα που κλειδωνει το ρουτερ.Θεωρητικα και υπο ευνοικες συνθηκες θα πρεπει να κατεβαζεις στα 16-16,5.
Αλλαξε τωρα -αν γινεται-ρουτερ και θα δεις αλλες τιμες και σιγουρα καλυτερη ταχυτητα
pnikolo αυτο το baudtec εχει στανταρ προβλημα.Δειχνει σε ολους τους 24αρηδες 11,5 snr :worthy:
Βρες ενα thomson speedtouch.
Δεν θα χασεις.;)

cristocadousi
23-06-08, 15:29
Παιδια σας ευχαριστω πολύ για την βοήθεια! :respekt: καταλαβα πως το πρόβλημα για τα 16158Κbps ειναι το μοντεμ, οπότε θα παω για καποιο καλό modem router. Το thomson speedtouch που προτείνει ο Andrikos ειναι καλο, η να κοιταξω για κατι άλλο; Any suggestions?

Ευχαριστω πολύ γιά την βοήθεια! το Forum ειναι απλά ΤΕΛΕΙΟ!!! :clap:

pnikolo
23-06-08, 18:47
Παιδια σας ευχαριστω πολύ για την βοήθεια! :respekt: καταλαβα πως το πρόβλημα για τα 16158Κbps ειναι το μοντεμ, οπότε θα παω για καποιο καλό modem router. Το thomson speedtouch που προτείνει ο Andrikos ειναι καλο, η να κοιταξω για κατι άλλο; Any suggestions?

Ευχαριστω πολύ γιά την βοήθεια! το Forum ειναι απλά ΤΕΛΕΙΟ!!! :clap:

H συνδεση σου λειτουργει σωστα! :oneup:
Το thomson speedtouch θεωρειται κορυφαιο! :clap:
Μετα κοιτα στα usr! ;)

TZORILOS
24-06-08, 01:28
Μολις κατεβασα το iso αρχειο με τον download manager του Firefox 3. Η ταχύτητα ηταν σταθερά στα 1.5MB/sec. Τι εννοείς με το "ταχυτητα κλειδώματος";

Μια χαρά είσαι! Εγώ με 24άρα κατεβάζω χωρίς dm 800kb/sec και με dm όχι παραπάνω από 1mb/sec. και με κλειδώματα υποτίθεται καλύτερα των δικών σου. Κάποτε έφτανα και μέχρι 2.3mb/sec αλλά δε ξέρω τί συνέβει και μια καλή πρωία΄πριν 3 μήνες μούδωσε αυτά τα νούμερα μέχρι και σήμερα. Ποτέ δε κατάλαβα γιατί?!:hmm:

pnikolo
24-06-08, 05:08
Μια χαρά είσαι! Εγώ με 24άρα κατεβάζω χωρίς dm 800kb/sec και με dm όχι παραπάνω από 1mb/sec. και με κλειδώματα υποτίθεται καλύτερα των δικών σου. Κάποτε έφτανα και μέχρι 2.3mb/sec αλλά δε ξέρω τί συνέβει και μια καλή πρωία΄πριν 3 μήνες μούδωσε αυτά τα νούμερα μέχρι και σήμερα. Ποτέ δε κατάλαβα γιατί?!:hmm:

Για κοιτα λιγο την εσωτερικη εγκατασταση σου! Εαν μενεις Λυκαβηττο οπως γραφεις δεν εισαι dslam Αθηνάς ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.