PDA

Επιστροφή στο Forum : Club under 12Mbit «αναβαθμισμένων» 24άρηδων. -Μπράβο Ελλάς. -Μπράβο Τellas!!



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

minovg
23-06-08, 21:39
- Ήσουν από τους ανυπόμονους που περίμενες να αναβαθμίσει η Τελλάς στα 24Μβιτ;

- Δεν σού'κατσε καλά η ταχύτητα των 12μβιτ;

- Νόμιζες ότι υπάρχει και μεγαλύτερη των 12μβιτ ταχύτητα;

- Περίμενες πώς και πώς τις προαναγγελθείσες αναβαθμίσεις της Τελλάς;

- Είπες τον δεσπότη Παναγιώτη όταν έγινε η «αναβάθμισή» σου;

- Καλώς ήλθες στο κλαμπ, είσαι «δικός μας». :clap: :respekt:

Ε ας αποκτήσουμε κι εμείς το δικό μας τόπικ. Ακούμε κλαμπ 24αρηδων και ζηλεύουμε. :lol:

Όπως οι περισσότεροι έχετε καταλάβει, μετά τις «αναβαθμίσεις» της Τελλάς βλέπουμε ότι πολλοί συγχρονίζουν αντί για παραπάνω - ως έπρεπε - παρακάτω... Το πόσοι είναι αυτοί που συγχρονίζουν σε χαμηλότερη ταχύτητα από όσο πριν μένει να το διαπιστώσουμε εδώ.

Τωρινά «αναβαθμισμένα» στατιστικά:
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 999 / 10.999
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 95,02 / 281,25
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 19,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 14,5

Spanos
23-06-08, 22:04
Είμαι και εγώ ένας απο αυτούς που "αναβαθμίστηκαν"

Νέα στατιστικά γραμμής στο προφίλ αριστερά, η ταχύτητα δεν αλλάζει ούτε με τα γνωστά tweaks DMT+ 6.1.0.5 firmware.

Μπράβο Ελλάς; :nono:

Μπράβο Τελλάς! :down:

Psycho13
23-06-08, 22:12
Δειτε και τα δικα μου στατιστικα...

DiM
23-06-08, 22:34
Δεν αντέξατε να περιμένετε μέχρι το τέλος του καλοκαιριού την χώσατε την δημοσκόπηση :lol:

Εύχομαι να βγει σε καλο να μην περιμένουν μέχρι το τέλος του καλοκαιριού αλλα να το δουν και πράξουν άμεσα προς επίλυση του προβλήματος :p

Γερά παιδιά αίντε και τον Σεπτέβρη μαζικές κινητοποιήσεις :clap: :p

Spanos
23-06-08, 23:11
Το πιστεύεις αυτό το παραμύθι με τις αναβαθμίσεις μέχρι τέλος καλοκαιριού; Βασικά εγω δυο φορές που έχω πάρει στο 1212 μου έχουν απαντήσει οτι αυτή είναι η γραμμή σου και τέλος, δε γίνεται τίποτα. Δεν έχουν αναφέρει τίποτα περι τέλους καλοκαιριού. Μάλιστα και στις δύο περιπτώσεις αυτοί που μίλησα δεν ήταν άσχετοι, ξέρανε και απο SNR και απο attenuation και έβλεπαν οτι έχω SNR 10.5, βέβαια στην περίπτωση που έχεις υψηλό SNR τότε φταίει....το attenuation που κλειδώνεις χαμηλά άσχετα αν λίγες μέρες πρίν κλείδωνες κάτι Mbps παραπάνω :crazy:

Αυτό με το τέλος καλοκαιριού κάποιος το πέταξε εδω μέσα, βγήκε η "βρώμα" και αναμεταδόθηκε χωρίς να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Αυτό είναι και τέλος όσοι συγχρονίσατε χαμηλότερα μην περιμένετε τίποτα και καμμιά βελτίωση.

minovg
23-06-08, 23:19
Το πιστεύεις αυτό το παραμύθι με τις αναβαθμίσεις μέχρι τέλος καλοκαιριού; Βασικά εγω δυο φορές που έχω πάρει στο 1212 μου έχουν απαντήσει οτι αυτή είναι η γραμμή σου και τέλος, δε γίνεται τίποτα. Δεν έχουν αναφέρει τίποτα περι τέλους καλοκαιριού. Μάλιστα και στις δύο περιπτώσεις αυτοί που μίλησα δεν ήταν άσχετοι, ξέρανε και απο SNR και απο attenuation και έβλεπαν οτι έχω SNR 10.5, βέβαια στην περίπτωση που έχεις υψηλό SNR τότε φταίει....το attenuation που κλειδώνεις χαμηλά άσχετα αν λίγες μέρες πρίν κλείδωνες κάτι Mbps παραπάνω :crazy:

Αυτό με το τέλος καλοκαιριού κάποιος το πέταξε εδω μέσα, βγήκε η "βρώμα" και αναμεταδόθηκε χωρίς να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Αυτό είναι και τέλος όσοι συγχρονίσατε χαμηλότερα μην περιμένετε τίποτα και καμμιά βελτίωση.
Kι εμένα πάντως στο 1212 μου είπανε πως περιμένετε μέχρι τέλος καλοκιαριού, γιατί τότε θα ολοκληρωθούν οι αναβαθμίσεις. Αυτά βέβαια είναι λόγια για να σε παρηγορήσουν προσωρινά. Ήδη έφυγε σήμερα το πρώτο φαξ παραπόνων.

Spanos
23-06-08, 23:22
Kι εμένα πάντως στο 1212 μου είπανε πως περιμένετε μέχρι τέλος καλοκιαριού, γιατί τότε θα ολοκληρωθούν οι αναβαθμίσεις. Αυτά βέβαια είναι λόγια για να σε παρηγορήσουν προσωρινά. Ήδη έφυγε σήμερα το πρώτο φαξ παραπόνων.

Μέχρι τέλος καλοκαιριού ούτε αυτός που στο είπε δε θα είναι στη Τελλάς. Επίσης μπορείς να ζητήσεις να το δηλώσουν αυτό και γραπτώς, δηλαδή να μας πούν οτι για τρείς μήνες θα έχουμε μικρότερη απόδοση στα ίδια λεφτά που πληρώνουμε :twisted:

DiM
23-06-08, 23:41
Έχεις δει εσύ σε οποιοδήποτε πρόβλημα της τελλας να μας έδωσαν η να υπάρχει κάτι κάπου γραπτό?

Ότι σου πουν από το 1212 και ο θεός βοηθός έτσι λειτουργεί η τελλας εδώ και χρονια ενημέρωση στους πελάτες τις μηδέν για τα πάντα.

ermis333
23-06-08, 23:42
Όσοι μπορούν να πίασουν όντως παραπάνω από 12 Mbits με SNR 9.5 όντως πρέπει να διαμαρτύρονται, όσοι όμως δεν μπορούν τότε πρέπει να διαμαρτύρονται για την πολιτική του 9,5 SNR και όχι για κάτι άλλο.... στη Νetone διαμαρτυρήθηκαν και τους έδωσαν επιλογή.....

ΥΓ.Tα DLSAM μάλλον έχουν Firmwares που καθιστούν το DMT άχρηστό.

namygd
23-06-08, 23:48
Μια απλή ερώτηση τι θα κανουν μεχρι τελος καλοκαιριού?? θα ανεβάσουν τον συχρονισμό?? δηλαδή τι κάνουν υποβαθμίζουν για να αναβαθμίσουν μετά , καποιος ελεγε οτι κάνουν αργα για να γίνει μια τέλεια αναβάθμιση :rofl: !! Δε μπορει σε γραμμες που πιανουν να κόβουν ταχύτητα, τι κολπα ειναι αυτά...??? Ας μη της πειραζαν καθόλου ...

pan82
23-06-08, 23:48
Όσοι μπορούν να πίασουν όντως παραπάνω από 12 Mbits με SNR 9.5 όντως πρέπει να διαμαρτύρονται, όσοι όμως δεν μπορούν τότε πρέπει να διαμαρτύρονται για την πολιτική του 9,5 SNR και όχι για κάτι άλλο.... στη Νetone διαμαρτυρήθηκαν και τους έδωσαν επιλογή.....

ΥΓ.Tα DLSAM μάλλον έχουν Firmwares που καθιστούν το DMT άχρηστό.

Ας μπω κι εγώ στο club, εχω κλειδωθεί απο τελλας 9999/999 αλλά με το snr μου να χει κάνει βουτιά το τελευταίο δίμηνο, με snr 9 πλεόν δε πιάνω πάνω από 8,3mbps. Βασικά το κλείδωμα από το dslam με βρήκε με κλειδωμένο στα 10.700/1021 μέσω dmt και snr 6 οπότε με κλείδωσαν στα 9999/999 ευτυχώς γιατί αλλιώς σίγουρα θα με κλείδωναν στα 8 αν είχα αφήσει τη γραμμή ελεύθερη απο το ρουτερ. Αν και για όλα είναι ικανοί γιατί και δε θα εκπλαγώ αν δω ξαφνικά κι άλλη μειωση


Μια απλή ερώτηση τι θα κανουν μεχρι τελος καλοκαιριού?? θα ανεβάσουν τον συχρονισμό?? δηλαδή τι κάνουν υποβαθμίζουν για να αναβαθμίσουν μετά , καποιος ελεγε οτι κάνουν αργα για να γίνει μια τέλεια αναβάθμιση :rofl: !! Δε μπορει σε γραμμες που πιανουν να κόβουν ταχύτητα, τι κολπα ειναι αυτά...??? Ας μη της πειραζαν καθόλου ...

Κάποιοι έλεγαν :whistle::whistle: σωστά το είπες. Η tellas είχε άλλα σχέδια για μας όμως :nono:
Οι αναβαθμίσεις γίνονται, οι συνδρομητές κλειδώνονται και ν΄αλλαξει κάτι δύσκολο, θεωρητικά όταν αναβαθμίζεται κάθε περιοχή κλειδώνεται και ο κάθε συνδρομητής εκεί που αντέχει η γραμμή του οπότε δε πρόκειται ν΄αλλαξει κάτι μετά το καλοκαίρι όσο και να το ελπίζουν κάποιοι.

namygd
24-06-08, 00:01
Όσοι μπορούν να πίασουν όντως παραπάνω από 12 Mbits με SNR 9.5 όντως πρέπει να διαμαρτύρονται, όσοι όμως δεν μπορούν τότε πρέπει να διαμαρτύρονται για την πολιτική του 9,5 SNR και όχι για κάτι άλλο.... στη Νetone διαμαρτυρήθηκαν και τους έδωσαν επιλογή.....

ΥΓ.Tα DLSAM μάλλον έχουν Firmwares που καθιστούν το DMT άχρηστό.

Ρε ερμη κοιτα τα στατιστικα μου τα δικα σου και τον παιδιων που υποβάθμισαν... Εχω 26 αττν εχεις 16 και συχρονιζουμε το ίδιο , αλλα παιδια εχουν αττν καλυτερο απο μενα 23-24 και τους εριξαν μήπως λεω μήπως.... κάτι δεν κάνουν καλα στα dslam , δεν ειμαι τεχνικός αλλα κατι δε μου παει καλα ... εχω την εντύπωση οτι δε φταινε και τοσο η γραμμες ...μαλλον παιζουν και αλλα πραγματα και οχι μονο το snr ...Πριν ειχα snr 9,5 και τώρα πάλι κοντα στο 9,5 ειμαι αλλα το output power ανεβηκε στο 17 με 18 και δε παει παρακατω...(απο 14 που επεφτε) .. μήπως στο βύρωνα π.χ. εχουν κάνει καλύτερα τις ρυθμίσεις...κανας τεχνικος δε παρακολουθει αυτα τα φόρουμ...

geogian
24-06-08, 00:14
Κι΄εμένα κλείδωσαν στα 8999/999 αφού στο e-care με αναβάθμισαν στα 24/1
Τελικά η αναβάθμιση ήταν υποβάθμιση.

crypter
24-06-08, 00:16
να και τα δικα μου στατιστικα
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 999 / 10.997
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 12,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 2,0 / 6,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 18,5

DiM
24-06-08, 00:26
Καλά του crypter τα στατιστικά είναι όλα τα λεφτά. :p

Βάλτε και οι υπόλοιποι τα στατιστικά σας όπως έκανε ο crypter παιδιά. :oneup:

minovg
24-06-08, 01:38
να και τα δικα μου στατιστικα
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 999 / 10.997
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 12,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 2,0 / 6,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 18,5
Καλά όντως του crypter είναι κορυφαία τα στατιστικά. :oneup:Και αυτού του ανθρώπου του υποβάθμισαν αντί να αναβαθμίσουν τη γραμμή. Μάλιστα. :lol:

Spanos
24-06-08, 01:42
Καλά του crypter τα στατιστικά είναι όλα τα λεφτά. :p

Βάλτε και οι υπόλοιποι τα στατιστικά σας όπως έκανε ο crypter παιδιά. :oneup:

Aφού του έριξαν το output power τι περίμενες;

Νομίζεις οτι θα βγάλεις άκρη με τα στατιστικά;

Πριν την "αναβάθμιση" είχα 11Mbps με το ίδιο SNR που έχω τώρα στα 8Mbps :crazy:

crypter
24-06-08, 09:17
ετσι ετσι crypter's statistics rule :rofl::rofl::worthy:
:rofl:
ξερετε ποιο ειναι το αστειο? οτι εχω και εγω κοφτη(στα 5,5 mbps) και κατεβαζω πιο αργα απο αλλους με χειροτερα στατιστικα:rofl:
αλλα δεν πειραζει εφοσον εχω καλα στατιστικα :lol:

dircostas
24-06-08, 10:56
Παιδιά και εγώ έπεσα σε απόδοση..Η γραμμή μου πλέον είναι στα 9. Δεν ξέρω τελικά ποιός και τι φταίει. Το τελευταίο πράγμα που έχω σκεφτεί είναι να βρω κάποιον και να αλλάξω από μόνος μου το καλώδιο από την κολόνα του δρόμου μέχρι το σπίτι μου και να βάλω οτι καλύτερο υπάρχει. Λέτε οτι μπορεί να φταίει αυτό; Όλον αυτόν τον καιρό έχω μπερδευτεί με το που μπορεί να είναι το πρόβλημα...

Xouzouris
24-06-08, 11:19
Και εγω τωρα το προσεξα: ενω πριν συγχρονιζα σε φουλ 12αρα, τωρα βλεπω

Upstream Speed: 992 kbps
Downstream Speed: 9994 kbps

με

noise margin upstream: 8 db
output power downstream: 21 db
attenuation upstream: 18 db

noise margin downstream: 10 db
output power upstream: 12 db
attenuation downstream: 33 db

grgmls
24-06-08, 11:26
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 951 / 7.997
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 1,99 / 14,13
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 11,5 / 25,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 9,5



αυτα ειναι τα πρωινα

το απογευμα γινεται παντα μια διακοπη και μετα παω στα 6

υπ οψιν οτι καποια φεγγαρια περασα και απο 12

minovg
24-06-08, 11:43
Τα ποσοστά της δημοσκόπησης αν και ακόμα δεν υπάρχει μεγάλη συμμετοχή είναι εκπληκτικά πάντως... Το 72% (!!) αυτών που δήλωσαν ότι «αναβαθμίστηκαν» συγχρονίζουν χαμηλότερα από ότι πριν... :down::down::down:

Για ποια αναβάθμιση μιλάμε τότε; Η λέξη φιάσκο είναι από τις πιο απλές που βρίσκω για να την περιγράψω.

Proo
24-06-08, 12:47
Λοιπόν παίδια καλημέρα και από εμένα,
εδώ και καιρό από την εποχή της "αναβάθμισησς" έχω υποβαθμιστεί από τα 11.999 στα 6.999!!!!!!
περιοχή Κορυδαλλός και πέφτω DSLM Αγ.Βαρβάρας, σε τηλέφωνο για ενημέρωση το τι γίνεται μου
ανέφεραν ότι γίνονται δοκιμές και θα ολοκληρωθούν σε 3 μήνες΄οπότε τότε θα δούμε τι μπορεί να σηκώσει
το DSLM και η γραμμή σου.
Δηλ πίασε το αυγό και κούρευτο!!!! ή ώραια μας την έφερες ρε Τέλλη παιχνιδιάρη που αν σε πίασω θα σου κάνω μια χάρη όλο χάρη!!!!!!!!!!!!!!!

aragorncb600
24-06-08, 14:04
καλησπερα παιδια.
ειμαι και εγω ενας αναβαθμισμενος-υποβαθμισμενος ειχα 12αρα με snr 12 και aten 19.5 και τωρα βλεπετε διπλα τι εχω.

ermis333
24-06-08, 14:20
Xαχα σου μειώθηκε το attenuation και σου έπεσε και η ταχύτητα;;;;

Αυτό πως το καταφέρανε.....

Πάντως στάνταρ πειραματίζονται με τις ρυθμίσεις στα DSLAM και τα profiles....

aragorncb600
24-06-08, 14:25
το αστειο της υποθεσης πριν λιγο μπηκα στο e-care και δεν θα το πιστεψετε με αναβαθμισαν στα 24/1 μπουαχαχα τι αστειο δεν παιζοντε οι ανθρωποι και βλεπετε διπλα τη ταχυτητα εχω χιχι,αχ τελλας θα μας τρελανεις.υπομονη παιδια μεχρι τελος καλοκαιριου οπως λενε:rofl::lol:

DiM
24-06-08, 14:35
Πάντως στάνταρ πειραματίζονται με τις ρυθμίσεις στα DSLAM και τα profiles....

Ε άμα το παραδέχεσαι και εσύ πως για μια ακόμα φορα η τελλας κάνει το beta testing και τους πειραματισμούς πάνω στους πελάτες τις ... τι να πω :respekt: :lol::lol:

Για όσο βαστάει το beta testing θα σας δώσει δωρεάν κανένα μηνα πάγιο ? λέμε τώρα :whistle:

kdihalas
24-06-08, 16:08
Στην θεσσαλονίκη πότε έχουν σκοπο να αναβαθμήσουν τις ταχύτητες??? Εγώ παντως τους εμπιστεύομε 100% περιμένω σαν τρελός την αναβάθμηση. και να με ρίξουνε δεν με ενδιαφέρει ξέρω οτι θα το φτιαξουν με τον καιρο ετσι και αλλιώς με SNR καρφωμένο sta 22,5 και att στα 9 είμαι jet!!!!

Davout
24-06-08, 16:33
Έτσι ρε φίλε, ευτυχώς που υπάρχουν άτομα σαν κι εσένα να στρατολογήσει η Tellas στην περίπτωση που θέλει να κάνει Τζιχάντ...

kdihalas
24-06-08, 17:53
Δεν το κατάλαβα αυτο. δλδ όσοι είναι ευχαριστημένοι πρέπει να δουλεύουν στην τελλάς.? εγω δουλεύω στην VIVODI και γνωρίζω τι γίνετε πίσω απο τα τηλέφωνα.... Δεν θες να μάθεις πόσο απατεώνες είναι στην VIVODI μπροστά της η τελλάς είναι η πιο αξιοπιστη εταιρία που υπάρχει....(μετά τον ΟΤΕ φυσικά)
΄
Απλά υπάρχουν κάποιοι εδω μέσα που θέλουν όλα να γίνονται μέσα σε μια μέρα. κατι τι οποιο είναι παράλογο. εδώ μέχρι και στο αμέρικα περιμένουν ενα μήνα περίπου για ιντερνετ και το τηλέφωνο, στο ελλάς θέλεις να λειτουργούν όλα τέλεια?:cool:

Πρίν απο λίγο μίλησα με τεχνικό της τελλάς που μου είπε ότι οι αναβαθμήσεις θα τελιεώσουν τον 15 αύγουστο. Συγκεκριμένα είπε:
-το χρονοδιάγραμμα λέει μέχρι 15 αυγούστου θα έχει γίνει παντού
(5 λεπτα αναμονή):oneup:


πάντως συμφωνώ δεν έπρεπε να προχωρήσει σε beta testing(μάλλον αυτο κάνουν) απο την στιγμή που κάνει νέες συνδέσεις με συμβόλαια που γράφουν 24/1 και όχι 24/1[(αν έχει αναβαθμηστει η περιοχή σας) αυτο δεν το ξέρω υποθέσεις κάνω]

Davout
24-06-08, 18:54
Αστειεύτηκα επειδή έγραψες ότι τους εμπιστεύεσαι 100%, διότι σκέφτομαι πως είτε δεν έχεις αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ακόμα, είτε είσαι τύπος που δεν παραπονιέται για τίποτα για κανέναν λόγο. Το απόλυτο αυτού που έγραψες σχολίασα, δεν είπα ότι δουλεύεις στην Tella ή ότι είσαι εγκάθετος. Επειδή μερικοί έχουμε Tellas πιο πολύ καιρό από εσένα, έχουμε παρατηρήσει κάποια αγκαθάκια που δε μας αρέσουν. Δηλαδή στην αναβάθμιση στα 12 υπήρξαν κάποια προβλήματα τα οποία θα διορθωνόντουσαν μέχρι την τάδε ημερομηνία, η οποία εν τέλει πήγαινε από αναβολή σε αναβολή. Άλλα διορθώθηκαν, πολλά έμειναν και με την αναβάθμιση στα 24 δημιουργήθηκαν νέα και σε άλλους που δεν είχαν εως τώρα. Όταν το ζεις 1 χρόνο για παράδειγμα αυτό, τα βλέπεις αλλιώς τα πράγματα και τις ημερομηνίες της Tellas.

kdihalas
24-06-08, 20:36
τοτε δεν καταλαβα καλά.

δεν είναι οτι δεν κάνω παράπονα (ειδικά με τον τρόπο αποστολής του μοντεμ μου την εσπασαν πολύ μίλησα με 10 υπαλλήλους προσπαθώντας να τους πήσω να μου στείλουν το μοντεμ χωρις Fax) απλά όπως λες έχω καλή γραμμή και κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. σε παλαιότερο ποστ μου θα δεις οτι προσωπικά πιστευω οτι η τελλάς είναι μια πολύ καλή εταιρεία και μέχρι τώρα ήταν σωστη οσο αναφορά εμένα.

geomanos
24-06-08, 20:41
Οριστε και τα δικα μου στατιστικα.....

DSL Type: ADSL2+ annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 999 / 12.314
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,1 / 19,2
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 17,3 / 36,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,9 / 9,1

nnik
24-06-08, 21:00
να και τα δικα μου στατιστικα
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 999 / 10.997
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 12,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 2,0 / 6,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 18,5

Συγγνώμη που μπαίνω στο θέμα σας μιας και είμαι συνδρομητής της Φόρθνετ αλλά είδα τα στατιστικά του φίλου και έφριξα.Δηλαδή εγώ με αττεν. 46.5 θα συγχρόνιζα στο -1000 :lol:

lazy
24-06-08, 22:36
οκ. Υπάρχουν και χειροτερα απο την 4thnet.και ειχα αρχίσει να το καλοβλέπω.....

MyLord
24-06-08, 23:11
Ακούω για αναβάθμιση η οποία θα γίνει μέχρι το τέλος καλοκαιριού... σωστά?
Και τι διαφημίζουν τόσο καιρό στην τηλεόραση και παντού τότε? μια υπηρεσία που ΘΑ την παρέχουν σε 3 μήνες?
Να πάνε να τα πουν αλλού τα παραμύθια τους. Το θέμα θέλει κράξιμο και καταγγελίες στο κάργα για παραπλανητική διαφήμιση!

apostol70
24-06-08, 23:57
Να και τα δικά μου νούμερα:


Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 992 / 6.999

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 537,50 / 504,64

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 13,0 / 27,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 11,5


Τουλάχιστον τις τελευταίες μέρες ανέβηκε το snr από το 9,5 στο 11,5 αν αυτό λέει κάτι

pan82
25-06-08, 00:55
Εγώ αυτό που έχω απορία είναι αν νομικά μπορούν να κλειδώνουν τις γραμμές;; Δηλαδή λένε μέχρι 12 ή μέχρι 24 αλλά αν εμένα με κλειδώσουν χωρίς τη θέληση μου στα 10 ή στα 8 γιατί και καλά η γραμμή μου τόσο πάει δε παρέχουν αυτό που λένε μέχρι 12. Άρα θεωρητικά παραβαίνουν τους όρους του συμβολαίου. Γιατί αν πιάνεις εσύ 5,5 mpbs λόγω γραμμής είναι καλυμένοι αλλά αν εσύ ότι και να κάνεις είσαι κλειδωμένος στα 5999 τοτε δεν εισαι μέχρι.

Psycho13
25-06-08, 01:11
Να τους παρει και να τους σηκωσει!!Μου εχουν ανεβασει το attenuation κατα 3 db με το που πηγα στο ιδιοκτητο,το snr μου παιζει μεταξυ 10-15db και εχω φαει κλειδωμα στα 6994 Kbps..Και βλεπω τα παλικαρια απο την 4net με χαλια att και συγχρονιζουν στα 10mbps!ε ελεος!

ermis333
25-06-08, 06:41
Να τους παρει και να τους σηκωσει!!Μου εχουν ανεβασει το attenuation κατα 3 db με το που πηγα στο ιδιοκτητο,το snr μου παιζει μεταξυ 10-15db και εχω φαει κλειδωμα στα 6994 Kbps..Και βλεπω τα παλικαρια απο την 4net με χαλια att και συγχρονιζουν στα 10mbps!ε ελεος!

Συγχρονίζουν στα 10Mbits αλλά με τα errors που παράγει η γραμμή τους δεν θα θα τα δούν ποτέ.......ο συγχρονισμός από μόνος του δεν λέει και πολλά, η γραμμή πρέπει να παράγει λίγα errors γιατί αλλιώς αρχίζουν τα disconnects και η περιέργος ασταθής ταχύτητες.

vaggos_fromhell
25-06-08, 08:32
Να και τα δικά μου νούμερα:


Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 992 / 6.999

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 537,50 / 504,64

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 13,0 / 27,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 11,5


Τουλάχιστον τις τελευταίες μέρες ανέβηκε το snr από το 9,5 στο 11,5 αν αυτό λέει κάτι

Έχουμε ακριβώς το ίδιο κλείδωμα και με ίδιο θόρυβο ενώ εσύ έχεις 27.5 atten και εγώ 37.5 τι γίνεται εδώ ρε παιδιά;

Spanos
25-06-08, 12:35
Συγχρονίζουν στα 10Mbits αλλά με τα errors που παράγει η γραμμή τους δεν θα θα τα δούν ποτέ.......ο συγχρονισμός από μόνος του δεν λέει και πολλά, η γραμμή πρέπει να παράγει λίγα errors γιατί αλλιώς αρχίζουν τα disconnects και η περιέργος ασταθής ταχύτητες.

Mια χαρα κατεβάζαμε στα 1000~1200 kb/s και τώρα μείναμε σε κάτι λιγότερο απο 800kb/s και όταν δεν έχεις την πολυτέλεια να έχεις μια γραμμή που πιάνει 16Mbps~18Mbps είναι μεγάλη διαφορά.

nnik
25-06-08, 12:38
Συγχρονίζουν στα 10Mbits αλλά με τα errors που παράγει η γραμμή τους δεν θα θα τα δούν ποτέ.......ο συγχρονισμός από μόνος του δεν λέει και πολλά, η γραμμή πρέπει να παράγει λίγα errors γιατί αλλιώς αρχίζουν τα disconnects και η περιέργος ασταθής ταχύτητες.

Παιδιά συγγνώμη που ξαναμπαίνω στο θέμα σας αλλά μην κρίνετε από εμένα.Η περίπτωσή μου καταρίπτει τους νόμους της φυσικής. Με 46.5 αττεν. το οποίο το έψαξα και είναι πραγματικό κλειδώνω στα 10000 χωρίς ούτε μία αποσύνδεση.Βέβαια γενικά φαίνεται ότι στη Φόρθνετ επειδή μας κλειδώνουν σε snr 6 κλειδώνουμε ψηλότερα αλλά έχουμε και εμείς τα προβληματάκια μας π.χ μπουκώματα.
Εύχομαι πραγματικά να λύσετε το προβλημά σας γρήγορα και αξιόπιστα.

hel
25-06-08, 15:48
Παιδιά συγγνώμη που ξαναμπαίνω στο θέμα σας αλλά μην κρίνετε από εμένα.Η περίπτωσή μου καταρίπτει τους νόμους της φυσικής. Με 46.5 αττεν. το οποίο το έψαξα και είναι πραγματικό κλειδώνω στα 10000 χωρίς ούτε μία αποσύνδεση.Βέβαια γενικά φαίνεται ότι στη Φόρθνετ επειδή μας κλειδώνουν σε snr 6 κλειδώνουμε ψηλότερα αλλά έχουμε και εμείς τα προβληματάκια μας π.χ μπουκώματα.
Εύχομαι πραγματικά να λύσετε το προβλημά σας γρήγορα και αξιόπιστα.

Υπάρχει και η πιθανότητα να λέει λάθος στοιχεία το ρούτερ.
Το έχεις κοιτάξει από DMT ή με άλλο ρούτερ;

vaggoulas
25-06-08, 15:53
Εγώ συγχρονίζω πλέον στα 12 καθαρά και κάποιες φορές λίγο πιο πάνω (έχω δει μέχρι ~12600) με SNR 9.

vasiliou
25-06-08, 19:53
Mπορω να λεω πλέων οτι ειμαι στο club των 24αρηδων!
Μιας και συγχρονίζω στα 17,5Mbit μετα την αναβαθμίσει και την αναβαθμίσει του e-Cαre και οι ταχύτητες με download manager εχει σταθερα ~1850kbs/sec με πικ που παει και 2055kbs/sec!Ως εδω καλα και θα ήμουν ευτυχείς αλλα.....

ΕΙΜΑΙ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΈΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΛΑΣ ΔΙΌΤΙ 3 ΜΈΡΕΣ Η ΠΕΡΙΟΧΉ ΜΟΥ ΗΤΑΝ DOWN (TΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΝΈΤ) ΝΕΚΡΆ ΟΛΑ και κάνανε την πάπια όλοι!

crypter
25-06-08, 23:21
ΕΙΜΑΙ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗΜΈΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΛΑΣ ΔΙΌΤΙ 3 ΜΈΡΕΣ Η ΠΕΡΙΟΧΉ ΜΟΥ ΗΤΑΝ DOWN (TΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΝΈΤ) ΝΕΚΡΆ ΟΛΑ και κάνανε την πάπια όλοι!
τι σου ειπαν οταν τους πηρες τηλεφωνο? καποιες διακοπες ειναι λογικες αλλα 3 μερες ειναι οντως υπερβολικα πολυ :p :p

vasiliou
25-06-08, 23:45
τι σου ειπαν οταν τους πηρες τηλεφωνο? καποιες διακοπες ειναι λογικες αλλα 3 μερες ειναι οντως υπερβολικα πολυ :p :p

Νομίζω εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=214211) τα λέμε ολα!

humanious
26-06-08, 00:42
Και εγώ είμαι ένας απ αυτους που "αναβαθμίστηκα"!
Πριν 11900, τώρα 8900.
Το πιο αστείο είναι οταν τους παίρνεις τηλ κ τους λες οτι με ρίξατε για να μπορεσετε να καλύψετε τους άλλους στα 16 και 17 mbps κ σου λένε οτι δεν ισχύει αυτό.οχοχο...

snake44444
26-06-08, 11:54
Γεια σας παιδια και εμενα εχθες εγινε αναβαθμιση και τα στατιστικα ειναι:
Modulation: G.992.5 Annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 999 / 13.752

Data Transferred (Sent/Received) [KB/MB]: 739,00 / 1,97

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 5,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 17,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 9,5

@ ADSLgr.com All rights reserved.