PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x 24mbps συνεχεις αποσυνδεσεις



Σελίδες : [1] 2

vagsta
23-06-08, 22:50
Καλησπερα ρε παιδια, αντιμετωπιζω προβλημα σε μια 24αρα conn-x εδω και λιγες μερες με συνεχεις αποσυνδεσεις. Η 24αρα ειναι καινουργια μεταφορα απο Hol 2mbps. Στην αρχη δουλευε μια χαρα το μονο προβλημα ηταν το router (bautec) το οποιο και παρκαρα αγοραζοντας ενα fritz 7170. Η γραμμη ειναι pstn και απεχω 650 μετρα απο το κεντρο του οτε. Τωρα που γραφω εχω καθε 4 λεπτα αποσυνδεση. Εβγαλα το fritz απο το αυτοματο και το ρυθμισα σε PPPoE με VPI 8 & VCI 35 (ακριβως οπως ρυθμιζεται το bautec) αλλα παλι τιποτα, κατεβασα ταχυτητα απο τα 19 που μου κλειδωνει στα 17 μετα στα 12 παλι τιποτα. Να συμπληρωσω πως εδω και τρια χρονια που εχω adsl σε αυτο το σπιτι δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα. τα προβληματα παρουσιαστηκαν στην αρχη του χρονου μετα απο αναβαθμιση που ζητησα απο το 1mbps στα 2mbps οσο ημουν στη Hol και συνεχιστηκε στην 24αρα του οτε. Ενα ακομα περιεργο ειναι οτι μολις χρησιμοποιω το τηλεφωνο η γραμμη στρωνει αμεσως. Εχει καμμια ιδεα ρε παιδια κανεις τι μπορει να συμβαινει ?

hel
23-06-08, 22:54
Μήπως υπάρχει καμία περίεργη συνδεσμολογία σπίτι σου.
Μήπως περνάνε 2 γραμμές από την πρίζα;
Δοκίμασε να συνδέσεις το ρούτερ σε άλλη πρίζα μόνο του και δες αν υπάρχει διαφορά στα στοιχεία γραμμής.
Στα πόσα κλειδώνεις;

vagsta
23-06-08, 23:07
Ευχαριστω για την απαντηση. Δυο πριζες υπαρχουν η μια δεν χρησιμοποιειται καθολου και η δευτερη εχει τηλεφωνο (με splitter κανονικα) και το fritz, εχω δοκιμασει και με σπλιττερ και χωρις και με τηλ. πανω και χωρις τα ιδια με μονη διαφορα που μολις χρησιμοποιω το τηλ. στρωνει η γραμμη, πιστευω οτι δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα με την πριζα, αν υπηρχε λογικα δεν θα το εκανε και πιο παλλια ? Η γραμμη κλειδωνει στα 19

pnikolo
24-06-08, 00:23
Δυο πριζες υπαρχουν η μια δεν χρησιμοποιειται καθολου και η δευτερη εχει τηλεφωο (με splitter κανονικα) και το fritz, εχω δοκιμασει και με σπλιττερ και χωρις και με τηλ. πανω και χωρις τα ιδια με μονη διαφορα που μολις χρησιμοποιω το τηλ. στρωνει η γραμμη, πιστευω οτι δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα με την πριζα, αν υπηρχε λογικα δεν θα το εκανε και πιο παλλια ? Η γραμμη κλειδωνει στα 19

Στη πριζα που ενωνεις το ρουτερ εχεις σπλιτερ και τηλεφωνο? :hmm:

vagsta
24-06-08, 00:39
Στη πριζα που ενωνεις το ρουτερ εχεις σπλιτερ και τηλεφωνο? :hmm:

Ναι συνδεω στο σπλιτερ στη μια υποδοχη το ρουτερ, στην αλλη το τηλεφωνο και απο εκει στην πριζα. Εχω δοκιμασει και με δυο σπλιτερ, ρουτερ σπλιτερ συνδεση στη μια υποδοχη του δευτερου σπλιτερ το πρωτο σπλιτερ (που εχει το ρουτερ) στη δευτερη υποδοχη το τηλεφωνο και απο εκει στην πριζα. Εχω δοκιμασει και κατευθειαν απο το ρουτερ στην πριζα παντου το ιδιο αποτελεσμα με μονη διαφορα οταν χρησιμοποιω δυο σπλιτερ να χανω λιγη ταχυτητα. Φοβαμαι μην δεν αντεχει το δικτυο στην περιοχη. Αστα να πανε.

pnikolo
24-06-08, 00:58
Ναι συνδεω στο σπλιτερ στη μια υποδοχη το ρουτερ, στην αλλη το τηλεφωνο και απο εκει στην πριζα. Εχω δοκιμασει και με δυο σπλιτερ, ρουτερ σπλιτερ συνδεση στη μια υποδοχη του δευτερου σπλιτερ το πρωτο σπλιτερ (που εχει το ρουτερ) στη δευτερη υποδοχη το τηλεφωνο και απο εκει στην πριζα. Εχω δοκιμασει και κατευθειαν απο το ρουτερ στην πριζα παντου το ιδιο αποτελεσμα με μονη διαφορα οταν χρησιμοποιω δυο σπλιτερ να χανω λιγη ταχυτητα. Φοβαμαι μην δεν αντεχει το δικτυο στην περιοχη. Αστα να πανε.

Απ' ευθειας στη κεντρικη πριζα και απομονωμενο το υπολοιπο δικτυο χωρις τιποτε αλλο επανω? :hmm:

VASI
24-06-08, 01:07
Δοκίμασε με κάποιο άλλο router, σε πολλές περιπτώσεις αυτή είναι η αιτία !!!

vagsta
24-06-08, 01:38
Απ' ευθειας στη κεντρικη πριζα και απομονωμενο το υπολοιπο δικτυο χωρις τιποτε αλλο επανω? :hmm:

Ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις απαντησεις.
Το εχω δοκιμασει και αυτο, μια απο τα ιδια, δεν ξερω μηπως υπαρχει καποια αλλη ρυθμιση του ρουτερ περαν αυτων που κανω, ισως σε PPPoA/VC-Mux, εχω διαβασει οτι δινει ο οτε τετοιες ρυθμισεις σε Philips . Σε αυτη την περιπτωση χρειαζεται να αλλαξω και τις τιμες στο VPI VCI ? η δουλευει με τις ιδιες 8 35.
Εχω πελαγωσει και το χειροτερο απ'ολα ειναι οτι φοβαμαι οτι ολο αυτο γινεται απο αδυναμια του δικτυου το οποιο σημαινει οτι ισως να μην υπαρχει και λυση.

........Auto merged post: vagsta πρόσθεσε 6 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δοκίμασε με κάποιο άλλο router, σε πολλές περιπτώσεις αυτή είναι η αιτία !!!

Ευχαριστω για την απαντηση. Εχω δοκιμασει και με αυτο του οτε το bautec τρις χειροτερα, ασε που για να επανασυνδεθει θελει δεν ξερω ποση ωρα. Το fritz ειναι καλο και αξιοπιστο ρουτερακι απο τα καλυτερα θα ελεγα και πολυ γρηγορο στην συνδεση. Το προβλημα ειναι αλλο δεν ειναι το ρουτερ.

Tiven
24-06-08, 01:42
Δήλωσέ το βλάβη στο 121 , θα το φτιάξουν.

vagsta
24-06-08, 01:51
Δήλωσέ το βλάβη στο 121 , θα το φτιάξουν.

Ευχαριστω για την απαντηση. Το θεμα ειναι οτι αν θα δηλωσω βλαβη κλπ σιγουρα αυτο που θα μου πουν ειναι να κατεβασουν ταχυτητα για να δουν πως συμπεριφερεται, το οποιο δεν γουσταρω να γινει.

Tiven
24-06-08, 01:58
Ευχαριστω για την απαντηση. Το θεμα ειναι οτι αν θα δηλωσω βλαβη κλπ σιγουρα αυτο που θα μου πουν ειναι να κατεβασουν ταχυτητα για να δουν πως συμπεριφερεται, το οποιο δεν γουσταρω να γινει.

Δυστυχώς έτσι κάνουν συνήθως , αλλά είχα διαβάσει σε ένα νήμα πριν λίγες μέρες κάποιος με παρόμοιο πρόβλημα που αφού όλα τα είχε συνδέσει μια χαρά , δήλωσε βλάβη στο 121 και του το διόρθωσαν. Δική τους πατάτα δηλαδή.

Αν θες την γνώμη μου , δήλωσε βλάβη και μη σε νοιάζει τι θα κάνουν.
Και να σε πάνε στα 8 και να σε γράψουν εκεί που δεν πιάνει μελάνι , τους παίρνεις τηλέφωνο ξανά και σε ξανά αλλάζουν στα 24. Και μετά ξανά από την αρχή πως έχεις βλάβη :whistle:

Όλα είναι θέμα τύχης ;)

Καλή σου τύχη λοιπόν φίλε μου.

vagsta
24-06-08, 02:04
Νασαι καλα, το 121 παντως το εχω για το τελος, χωρια που δεν τους εχω και καμμια εμπιστοσυνη.

pnikolo
24-06-08, 05:18
Ευχαριστω για την απαντηση. Το θεμα ειναι οτι αν θα δηλωσω βλαβη κλπ σιγουρα αυτο που θα μου πουν ειναι να κατεβασουν ταχυτητα για να δουν πως συμπεριφερεται, το οποιο δεν γουσταρω να γινει.

Κανε αυτα πρωτα και προτιμησε το ΡΡΡοΕ http://www.oteshop.gr/pdf/Odhgies_Philips.pdf ;)

vagsta
24-06-08, 08:00
Κανε αυτα πρωτα και προτιμησε το ΡΡΡοΕ http://www.oteshop.gr/pdf/Odhgies_Philips.pdf ;)

Το ρυθμισα ετσι, θα δω σημερα το μεσημερι συμπεριφορα. Thanks

john84
24-06-08, 16:37
εχω και εγω ακομα προβλημα στην γραμμη (πολυ συχνες αποσυνδεσεις) στα 24 μαλλον ειναι λογω χαμηλου θορυβου s/n 9db μου ειπε ο τεχνικος οτι θα με κατεβασει στα 8 να δουμε αν σταματησουν πραγμα που εγινε.απο χθες δεν εχω ουτε 1 αποσυνδεση. δεν φταινε ουτε φιλτρα ουτε splliter ουτε τα τηλεφωνα. Τωρα στα 8 το s/n ειναι 30db πολυ καλο δεν ξερω τι να κανω. θελω να επιστρεψω στα 24 γιατι οποτε η γραμμη αντεχει χωρις αποσυνδεσεις κατεβαζω απο rapidshare σε ορια γραμμης (2,8 MB/s) καμια ιδεα τι να κανω?? thx

vagsta
24-06-08, 16:45
Λοιπον παιδια βρηκα λυση, το προβλημα ειχε δημιουργηθει απο ενα voip ασυρματο τηλεφωνο που ειχα συνδεσει στο ρουτερ (επαιρνε μεσω voipbuster) που απο οτι φαινεται δεν υποστηριζει ο οτε. Καποια στιγμη σημερα μπλοκαρε και το αποσυνδεσα και απο εκεινη την ωρα ολα δουλευουν ρολοι. Ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις.

pnikolo
24-06-08, 19:48
εχω και εγω ακομα προβλημα στην γραμμη (πολυ συχνες αποσυνδεσεις) στα 24 μαλλον ειναι λογω χαμηλου θορυβου s/n 9db μου ειπε ο τεχνικος οτι θα με κατεβασει στα 8 να δουμε αν σταματησουν πραγμα που εγινε.απο χθες δεν εχω ουτε 1 αποσυνδεση. δεν φταινε ουτε φιλτρα ουτε splliter ουτε τα τηλεφωνα. Τωρα στα 8 το s/n ειναι 30db πολυ καλο δεν ξερω τι να κανω. θελω να επιστρεψω στα 24 γιατι οποτε η γραμμη αντεχει χωρις αποσυνδεσεις κατεβαζω απο rapidshare σε ορια γραμμης (2,8 MB/s) καμια ιδεα τι να κανω?? thx

Βαλε το DMT και δες τα spectrum μηπως φταινε τιποτα παρεμβολες. Αν ειχες θαχεις ακομα απλα δεν ριχνουν την συνδεση σου. ;)

........Auto merged post: pnikolo πρόσθεσε 3 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Λοιπον παιδια βρηκα λυση, το προβλημα ειχε δημιουργηθει απο ενα voip ασυρματο τηλεφωνο που ειχα συνδεσει στο ρουτερ (επαιρνε μεσω voipbuster) που απο οτι φαινεται δεν υποστηριζει ο οτε. Καποια στιγμη σημερα μπλοκαρε και το αποσυνδεσα και απο εκεινη την ωρα ολα δουλευουν ρολοι. Ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις.

Εμ! Δε μας τα 'πες ολα! Κρατας κρυμμενα μυστικα... :lol: και μας παιδευεις τσαμπα! ;)

vagsta
24-06-08, 20:03
Ουτε μου περασε καν απο το μυαλο να αναφερω για το voip τηλ. ισως επειδη ηταν στο ρουτερ συνδεδεμενο. Βασικα το προβλημα μειωθηκε αισθητα αλλα δεν λυθηκε. Εδω ειναι το spectrum. Απο καθε 4 λεπτα αποσυνδεση εχουμε φτασει τωρα να κραταει και ωρα συνδεδεμενο. Εχουμε προοδο παντως αυτο ειναι σημαντικο :D.

http://i278.photobucket.com/albums/kk84/vagsvag/spectrum.jpg

Εγω αυτο να το διαβαζω δεν ξερω. Εχει παρεμβολες ?

pnikolo
24-06-08, 23:07
Η μια βαθεια γραμμη ειναι παρεμβολη καπου στους 1100KHz αυτη αν ανοιγοκλεισει μπορει να σου κανει αποσυνδεση! Βεβαια μπορει την ωρα που πηρες το ss να μην ειχες! Οι αλλες (μικροπαρεμβολες) και οι κρατικοι, δεν σου προκαλουν προβλημα. :hmm:

vagsta
24-06-08, 23:23
Η μια βαθεια γραμμη ειναι παρεμβολη καπου στους 1100KHz αυτη αν ανοιγοκλεισει μπορει να σου κανει αποσυνδεση! Βεβαια μπορει την ωρα που πηρες το ss να μην ειχες! Οι αλλες (μικροπαρεμβολες) και οι κρατικοι, δεν σου προκαλουν προβλημα. :hmm:

Δηλαδη pnikolo ειναι απο μενα το προβλημα η απο το dslam ?

pnikolo
24-06-08, 23:29
Δηλαδη pnikolo ειναι απο μενα το προβλημα η απο το dslam ?

Δε φαινεται ορθοφανως αυτο! Απο το dslam δεν ειναι σιγουρα, η απο δικτυο θα ειναι, η απο παρεμβολη! Παρακολουθησε το spectrum κανοντας refresh και αν μπορεις σε αποσυνδεση η αμεσως μετα το reconnect τραβα κανενα ss μπας και φανει κατι. ;)
Ριξε και μια ματια εδω: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=201683

vagsta
25-06-08, 21:58
Το προβλημα συνεχιζεται, δηλωσα βλαβη εχθες, να δουμε. Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και ιδιαιτερα τον pnikolo.

vagsta
30-06-08, 18:55
Τελικα δεν την γλυτωσαμε μας κατεβασαν στα 8

pnikolo
30-06-08, 23:24
Τελικα δεν την γλυτωσαμε μας κατεβασαν στα 8

Η ευκολη λυση! :mad:

vagsta
01-07-08, 11:56
Εχω χασει τον μπουσουλα. Σημερα ειδα την ταχυτητα παλι ανεβασμενη στα 21176 με κλειδωμα στα 19166, το snr στα 10 απο 9 που ηταν παλαιοτερα και το attn στα 18. Τωρα τυχαιο ειναι αυτο η κατι φτιαχνουν ? Παντως τις τελευταιες 2 ημερες εχω internet και οι αποσυνδεσεις απο καθε 2-3 λεπτα που ειχα πρωτα (μερικες φορες χωρις να μπορω να συνδεθω κιολας) εχουν πεσει στις 2-3 ημερησιως. Για να δουμε.

guzel
01-07-08, 21:40
Τελικα δεν την γλυτωσαμε μας κατεβασαν στα 8

:down::down::down:

vagsta
01-07-08, 22:10
Απ'οτι φαινεται τη γλυτωσαμε πηραν τηλεφωνο και ειπαν τα γνωστα: για να σταθεροποιηθει κλπ πρεπει να κατεβει στα 8. Ειπα να το αναβαλουμε προς το παρον καθοτι παμε λιγο καλυτερα. Ειμαι σιγουρος οτι εκαναν καποιες αλλαγες ισως στη θυρα η δεν ξερω τι αλλο. Για να δουμε ας ελπισουμε να σταθεροποιηθει.

billaros_
02-07-08, 00:09
Απ'οτι φαινεται τη γλυτωσαμε πηραν τηλεφωνο και ειπαν τα γνωστα: για να σταθεροποιηθει κλπ πρεπει να κατεβει στα 8. Ειπα να το αναβαλουμε προς το παρον καθοτι παμε λιγο καλυτερα. Ειμαι σιγουρος οτι εκαναν καποιες αλλαγες ισως στη θυρα η δεν ξερω τι αλλο. Για να δουμε ας ελπισουμε να σταθεροποιηθει.
Ζήτησε να σου κλειδώσουν το προφιλ στα 18Mbit. Αν σου πουν ότι δεν γίνεται να επιμείνεις. Εγώ ήμουν τυχερός και μιλησα με μια κοπέλα που μου πραγματοποίησε τπ κλείδωμα.
Ίσως βέβαια να μην μπορεί να γίνει λόγω DSLAM. Δοκίμασε πάντως

Tiven
02-07-08, 00:18
Ζήτησε να σου κλειδώσουν το προφιλ στα 18Mbit. Αν σου πουν ότι δεν γίνεται να επιμείνεις. Εγώ ήμουν τυχερός και μιλησα με μια κοπέλα που μου πραγματοποίησε τπ κλείδωμα.
Ίσως βέβαια να μην μπορεί να γίνει λόγω DSLAM. Δοκίμασε πάντως

Μα ... γίνετε να σε κλειδώσουν σε διαφορετικά προφίλ από τα ήδη υπάρχοντα (1,2,4,8,24) ?

pnikolo
02-07-08, 00:50
Ζήτησε να σου κλειδώσουν το προφιλ στα 18Mbit. Αν σου πουν ότι δεν γίνεται να επιμείνεις. Εγώ ήμουν τυχερός και μιλησα με μια κοπέλα που μου πραγματοποίησε τπ κλείδωμα.
Ίσως βέβαια να μην μπορεί να γίνει λόγω DSLAM. Δοκίμασε πάντως

Επειδη στο ειπε δεν επεται οτι το 'κανε κιολας! Απλα σε ξεφορτωθηκε! ;)

vagsta
02-07-08, 08:24
Λοιπον παιδια απ'οτι φαινεται η συνδεση μου ειναι πολυμορφικια, σαν τα renault :D . Σημερα το πρωϊ μου δινει αυτα τα στοιχεια

http://i278.photobucket.com/albums/kk84/vagsvag/snip.jpg

Χθες το βραδυ μου εδινε αυτα

http://i278.photobucket.com/albums/kk84/vagsvag/statistic.jpg

Δεν μπορουμε να πουμε παντως εχει ενδιαφερον. Το μονο καλο ειναι οτι εχουν ελλατωθει σημαντικα οι αποσυνδεσεις. Για να δουμε, πλακα δεν εχει παντως ?

Λοιπον και εδω ειναι 5 λεπτα μετα σημερα το πρωι μετα απο αποσυνδεση του τηλ. καλωδιου και ξανασυνδεση του

http://i278.photobucket.com/albums/kk84/vagsvag/snip1.jpg

Τα σχολια δικα σας.

billaros_
03-07-08, 11:50
Επειδη στο ειπε δεν επεται οτι το 'κανε κιολας! Απλα σε ξεφορτωθηκε! ;)
Κάνεις μέγα λάθος! Το έκανε και το παραέκανε. Δεν με ξεφορτώθηκε, πραγματοποίησε το αίτημά μου

Tiven
03-07-08, 13:39
Κάνεις μέγα λάθος! Το έκανε και το παραέκανε. Δεν με ξεφορτώθηκε, πραγματοποίησε το αίτημά μου

Μα πως είναι δυνατόν......
Αφού έχουν συγκεκριμένα προφίλ που μπορούν να σε κλειδώσουν.

Μάλλον απλά δεν πιάνει παραπάνω η γραμμή σου..:whistle:

billaros_
03-07-08, 17:10
Μα πως είναι δυνατόν......
Αφού έχουν συγκεκριμένα προφίλ που μπορούν να σε κλειδώσουν.

Μάλλον απλά δεν πιάνει παραπάνω η γραμμή σου..:whistle:
Οκ . Η γραμμή μου πήγαινε μέχρι 14 με SNR 6. Οι αποσυνδέσεις ήταν απίστευτες (με τρία διαφορετικά modem η ίδια συμπεριφορά ).
Έχω ποστάρει αρκετές φορές για να δω μήπως κάποιος είχε καμία ιδέα για το τι μπορώ να κάνω. Είχα κάνει και υποβάθμιση στα 8 αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Το DMT έδειχνε τις πρωινές ώρες maximum download bandwith 14~ και τις απογευματινές 9~
Μετά την τελευταία επικοινωνία το modem κλείδωσε στην ταχύτητα που βλέπεται στο προφίλ μου και δεν αλλάζει όσα ρεσταρτ και να κάνω. Επίσης οι αποσυνδέσεις εχουν μειωθεί σε μια ή καμία την ημέρα.
Τώρα τι λέτε εσείς δεν ξέρω. Δεν πόσταρα για να παραπληροφορήσω τον φίλο μας ούτε για να πουλήσω εξυπνάδα.
Μια συμβουλή έδωσα (από προσωπική εμπειρία).
Επίσης το θέμα μας εδώ δεν είναι αν το κάνει ή οχι ο ΟΤΕ αλλά να δώσουμε μια απάντηση - λύση στο πρόβλημα του φίλου μας. :oneup:

vagsta
03-07-08, 17:35
Νασαι καλα φιλε, στο ρουτερακι που χρησιμοποιω μπορεις να ρυθμισεις την ταχυτητα, εχω δοκιμασει και στα 8 οπου μου ανεβαινει το snr στα 31 αλλα οι αποσυνδεσεις συνεχιζονται. Το προβλημα ειναι αλλο πιστευω γιατι βλεπω στα logs registration failed το οποιο σημαινει οτι κατι αλλο ειναι. Ισως που ειμαι 10 μετρα απο την θαλασσα ισως οι παλιες γραμμες τι να πω δεν ξερω. Χθες ειχα snr 11 πηγαινε ρολοι, κλειδωνε στα 20 και μετα απο 4 ωρες αποτομα πεφτει απο 11 στα 6, 3, -7 αποσυνδεση. Το σεταρα στα 8 ειχα snr 31 μετα απο λιγο 14, 9, αποσυνδεση. Μετα παλι οκ για λιγη ωρα και μετα τα ιδια παλι. Παντως βλεπω και κανουν εργα στην περιοχη η υπηρεσια δικτυων του οτε και πιστευω οτι ισως να μην λειτουργουν ολες οι γραμμες και να υπερφορτωνεται το δικτυο. Να σημειωσω οτι το προβλημα αυτο το ειχα για μια βδομαδα και στην αρχη του χρονου στην ιδια συνδεση με την HOL παροχο (μεσω ΟΤΕ) στα 2mbps το οποιο και σταματησε απο μονο του. Αυτο που ειχα παρατηρησει τοτε και τωρα ειναι οτι οταν χρησιμοποιουσα την τηλ. συσκευη το προβλημα λυνοταν, αμεσως εφτιαχνε το snr κλπ. Τι γινεται δεν ξερω.

pnikolo
05-07-08, 21:53
Οκ . Η γραμμή μου πήγαινε μέχρι 14 με SNR 6. Οι αποσυνδέσεις ήταν απίστευτες (με τρία διαφορετικά modem η ίδια συμπεριφορά ).
Έχω ποστάρει αρκετές φορές για να δω μήπως κάποιος είχε καμία ιδέα για το τι μπορώ να κάνω. Είχα κάνει και υποβάθμιση στα 8 αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Το DMT έδειχνε τις πρωινές ώρες maximum download bandwith 14~ και τις απογευματινές 9~
Μετά την τελευταία επικοινωνία το modem κλείδωσε στην ταχύτητα που βλέπεται στο προφίλ μου και δεν αλλάζει όσα ρεσταρτ και να κάνω. Επίσης οι αποσυνδέσεις εχουν μειωθεί σε μια ή καμία την ημέρα.
Τώρα τι λέτε εσείς δεν ξέρω. Δεν πόσταρα για να παραπληροφορήσω τον φίλο μας ούτε για να πουλήσω εξυπνάδα.
Μια συμβουλή έδωσα (από προσωπική εμπειρία).
Επίσης το θέμα μας εδώ δεν είναι αν το κάνει ή οχι ο ΟΤΕ αλλά να δώσουμε μια απάντηση - λύση στο πρόβλημα του φίλου μας. :oneup:

Δε σου κλειδωσε τιποτα! Απλα καποιο προβλημα σου διορθωσε και απλα κλειδωνεις σε αυτη τη ταχυτητα! Και συμφωνα με τα στοιχεια της γραμμης σου εκει επρεπε νασουν και εισαι! Μηπως σου κλειδωσε και το upload στα 722? Ασε να ξερουμε κατι παραπανω κι εμεις οι "αρχαιοι" τεχνικοι. :p

billaros_
06-07-08, 09:56
Δε σου κλειδωσε τιποτα! Απλα καποιο προβλημα σου διορθωσε και απλα κλειδωνεις σε αυτη τη ταχυτητα! Και συμφωνα με τα στοιχεια της γραμμης σου εκει επρεπε νασουν και εισαι! Μηπως σου κλειδωσε και το upload στα 722? Ασε να ξερουμε κατι παραπανω κι εμεις οι "αρχαιοι" τεχνικοι. :p
Όχι "αρχαίε" τεχνικέ το upload παίζει από 700~854. Τα παράσιτα στη γραμμή μου εξακολουθούν να υπάρχουν όπως υπήρχαν και πρίν το κλείδωμα. Και σύμφωνα με τα στοιχεία της γραμμής μου που σε καμία περίπτωση δεν πρέπει κανείς να τα λαμβάνει σοβαρά υπόψη (γιατί αν αλλάξω το μοντεμ δείχνει άλλα, σε άλλη ώρα δείχνει άλλα) κανονικά θα έπρεπε να κλειδώνω στα 13~ (με τα αρχικά χαρακτηριστικά δλδ με att 36). Μου φαινεται ότι εσεις οι "αρχαιοι" έχετε μείνει στην αρχαιότητα. Μια και είσαι γνώστης του αντικειμένου δεν με παρατάς εμένα και το δι@0λεμένο κλείδωμά μου και να δώσεις καμία συμβουλή στο φίλο μας? εεεεε:rofl:

sakisxas
08-07-08, 12:40
http://fritz.box

Αυτό που μου βγάζει,είναι εντάξει?
Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει τι σημαίνει

sakisxas
08-07-08, 12:51
http://fritz.box

Αυτό που μου βγάζει,είναι εντάξει?
Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει τι σημαίνει

Ειναι φώτο απο sperctrum του FritzBox

billaros_
08-07-08, 17:41
Νασαι καλα φιλε, στο ρουτερακι που χρησιμοποιω μπορεις να ρυθμισεις την ταχυτητα, εχω δοκιμασει και στα 8 οπου μου ανεβαινει το snr στα 31 αλλα οι αποσυνδεσεις συνεχιζονται. Το προβλημα ειναι αλλο πιστευω γιατι βλεπω στα logs registration failed το οποιο σημαινει οτι κατι αλλο ειναι. Ισως που ειμαι 10 μετρα απο την θαλασσα ισως οι παλιες γραμμες τι να πω δεν ξερω. Χθες ειχα snr 11 πηγαινε ρολοι, κλειδωνε στα 20 και μετα απο 4 ωρες αποτομα πεφτει απο 11 στα 6, 3, -7 αποσυνδεση. Το σεταρα στα 8 ειχα snr 31 μετα απο λιγο 14, 9, αποσυνδεση. Μετα παλι οκ για λιγη ωρα και μετα τα ιδια παλι. Παντως βλεπω και κανουν εργα στην περιοχη η υπηρεσια δικτυων του οτε και πιστευω οτι ισως να μην λειτουργουν ολες οι γραμμες και να υπερφορτωνεται το δικτυο. Να σημειωσω οτι το προβλημα αυτο το ειχα για μια βδομαδα και στην αρχη του χρονου στην ιδια συνδεση με την HOL παροχο (μεσω ΟΤΕ) στα 2mbps το οποιο και σταματησε απο μονο του. Αυτο που ειχα παρατηρησει τοτε και τωρα ειναι οτι οταν χρησιμοποιουσα την τηλ. συσκευη το προβλημα λυνοταν, αμεσως εφτιαχνε το snr κλπ. Τι γινεται δεν ξερω.
Νομιζω ότι το Registration Failed έχει να κάνει με την VOIP τηλεφωνία και όχι με την σύνδεση ADSL. Πάντως πιστεύω ότι τεσσερα πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:
1. Κακή καλωδίωση στο χώρο σου - παρεμβολές. Θα πρέπει να κανεις έναν ελεγχο στο όλο το κύκλωμα της τηλεφωνικής γραμμής σου.
2. Τα καλώδια του ΟΤΕ να έχουν τα μαύρα τους τα χάλια. Σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις (ίσως κάποιος από εδω μεσα να σε βοηθήσει)
3. Χαλασμένη πόρτα στο DSLAM. Το ίδιο με το 2.
4. Εισαι καντέμης :p. Πας σε μια εκκλησία για εξορκισμό - ξεμάτιασμα.

Υ.Γ. Επίσης υπάρχει περίπτωση να σε έχουν βάλει στο μάτι μυστικές οργανώσεις και να σε σαμποτάρουν :p

Χωρίς πλάκα, υπάρχει περίπτωση να συνδέσεις το router έξω από το σπίτι (λογικά υπάρχει κάποιο κουτί στο κτίριό σου - αν είσαι σε μονοκατοικία - που έρχονται όλα τα ζευγάρια από τον ΟΤΕ για να δρομολογηθούν μετά στο κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά)?

........Auto merged post: billaros_ πρόσθεσε 21 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και κάτι ακόμα. Τι firmware έχεις. Στο site της AVM είδα τα παρακάτω:

Product: : FRITZ!Box Fon WLAN 7170
Version : 58.04.56
Build : 08.05.07
Language : English
Annex : A
New Features : - Support for seamless rate adaption
- Optimized compatibility towards different network-providers

____________________________________________________________________________

Changes in 58.04.56:
- DSL: Support for seamless rate adaption
- System: Optimized compatibility towards different network-providers

Changes in 58.04.47:

- DSL: Further optimized DSL driver
- USB Host: Improved support for USB devices
- System: Comprehensive display of current FRITZ!Box energy consumption levels
- System: Further improved power efficiency through load-dependent adjustment of processor clock
- System: Increased error tolerance through change of IP fallback address 169.254.1.1
- Internet: Stability of the FRITZ!Box in intensive use further improved

Αν σε ενδιαφέρει -> Firmware (http://www.avm.de/en/frame/frame.php?destination=http%3A%2F%2Fwebgw.avm.de%2Fdownload%2FDownload_en.jsp%3Flang%3Den%26preferlang%3Den%26os%3Dwinxp% 26product%3DFRITZ%21Box+Fon+WLAN+7170+Annex%26category%3Dfritzbox) Και μην ξεχάσεις να διαβάσεις τις οδηγίες

vagsta
08-07-08, 21:25
http://i278.photobucket.com/albums/kk84/vagsvag/firmware.jpg

billaros_
08-07-08, 22:46
http://i278.photobucket.com/albums/kk84/vagsvag/firmware.jpg
ΟΚ το έχεις κάνει το UPDATE. Από ότι είδα στο Manual και επειδή ανάφερες ότι όταν σηκώνεις το τηλέφωνο όλα είναι καλά μπορείς να δοκιμάσεις και την παρακάτω συνδεσμολογία (συγνώμη για το κακό σχέδιο). Το τηλέφωνο δεν θα το συνδέσεις στο φίλτρο αλλά σε μια έξοδο από το FritzBox

vagsta
09-07-08, 06:14
ΟΚ το έχεις κάνει το UPDATE. Από ότι είδα στο Manual και επειδή ανάφερες ότι όταν σηκώνεις το τηλέφωνο όλα είναι καλά μπορείς να δοκιμάσεις και την παρακάτω συνδεσμολογία (συγνώμη για το κακό σχέδιο). Το τηλέφωνο δεν θα το συνδέσεις στο φίλτρο αλλά σε μια έξοδο από το FritzBox

Πρωτα απο ολα ευχαριστω για τις απαντησεις..
Το εχω δοκιμασει και ετσι δεν εχει διαφορα. Η γραμμη φτιαχνει οταν επικοινωνω με καποιο αριθμο τηλ. λες και το τηλεφωνικο σημα την καθαριζει. Αυτο ισχυει οταν ειναι σε πριζα το τηλ. με σπλιτερ παντα.
Αυτο που εχω κανει τωρα και ειδα σημαντικες διαφορες προς το καλυτερο συνεδεσα το ρουτερ στην πρωτη πριζα του σπιτιου η οποια συνδεεται κατ'ευθειαν με το καφαο (μονοκατοικια ουτε κουτι περεμβαλεται ουτε τιποτα).
Απο εκει τραβηξα μονοκομματο καλωδιο 25 μετρα το οποιο και στις δυο πλευρες του εχω συνδεσει φιλτρο σπλιτερ δισφορετικα, δηλ. η συνδεσμολογια ειναι: πριζα - φιλτρο σπλιτερ (αγορασμενο απο καταστημα) - καλωδιο rj11 - φιλτρο σπλιτερ (οτε) - καλωδιο Υ rj45 (και οι δυο ακρες συνδεδεμενες στο σπλιτερ) - fritz.box.
Και στην αλλη πριζα του σπιτιου το τηλ. με τριτο σπλιτερ.
Με αυτη την συνδεσμολογια και συγκεκριμενα με τα δυο διαφορετικα σπλιτερ (τσεκαρισμενο, με ενα δεν ισχυει) ειδα μεγαλη διαφορα στο up margin, απο 9 πηγε στο 11-12 το οποιο βοηθαει πολυ στο να κρατηθει η γραμμη οταν πεφτει το down. margin (snr). Αυτη τη στιγμη και στο 6 να πεσει με 18 θορυβο η γραμμη κρατιεται. Δυστυχως το προβλημα πρεπει να ειναι αυτο οτι το σημα δεν εχει σταθερη ισχυ, οπως το εχω δει παιζει απο 6 εως 12. Πιο κατω απο 6 πρεπει να εχω αποσυνδεση αν το εχω παρατηρησει σωστα. Βασικα τυχερος ειμαι και παλι γιατι διπλα μου σε μια πολυκατοικια που απεχει περιπου 800 μετρα απο τον οτε ουτε 8 ταχ. δεν τους δινει, με 4 μεγιστο ειναι λογω αποσυνδεσεων.
Οσο για το οτι καθαριζει με την χρηση του τηλ. δες στατιστικα σημερα το πρωι μετα απο χρηση του (πηρα δυο φορες στο κινητο μου χωρις να το σηκωσω ενω βρισκοταν σε αποσυνδεση).

http://i278.photobucket.com/albums/kk84/vagsvag/bill.jpg

tsomis
09-07-08, 08:11
Μπας κι εχεις βλαβη στον κατανεμητη του ΟΤΕ?
Εγω ειχα ΤΗΛ. αλλα το DSL για κλαματα.
Πηγα ο ιδιος Αμπελοκηπους κι 1 παληκαρι με εξυπηρετησε ναναι καλα.
Την ιδια ωρα ετυχε και ηταν παρων ο αρχιτεχνικος και περνωντας τηλ.
σε αλλο τεχνικο το DSL μετα απο 1 ωρα πεταγε.
(Στην αρχη νομιζαμε οτι φταιει το DSLAM αλλα δεν ηταν εκει η βλαβη αλλα στον κατανεμητη)

vagsta
09-07-08, 16:40
Μπας κι εχεις βλαβη στον κατανεμητη του ΟΤΕ?
Εγω ειχα ΤΗΛ. αλλα το DSL για κλαματα.
Πηγα ο ιδιος Αμπελοκηπους κι 1 παληκαρι με εξυπηρετησε ναναι καλα.
Την ιδια ωρα ετυχε και ηταν παρων ο αρχιτεχνικος και περνωντας τηλ.
σε αλλο τεχνικο το DSL μετα απο 1 ωρα πεταγε.
(Στην αρχη νομιζαμε οτι φταιει το DSLAM αλλα δεν ηταν εκει η βλαβη αλλα στον κατανεμητη)

Δεν το ξερω αυτο φιλε. Τι συμπτωματα εχει δηλ. η βλαβη στον κατανεμητη ?

pkontis1
09-07-08, 17:20
Έχεις δοκιμάσει να μπεις από το my.otenet.gr στο webself care από εκεί αν κάνεις login με username kai pass μπορεις να δεις πότε συνδέθηκες IP που πήρες και disconnect cause. Αν είναι user reqest ή port error η οτιδήποτε αλλο.Δεν είναι και ότι ποιο αξιόπιστο αλλα σου δείχνει που να κοιτάξεις.

tsomis
09-07-08, 18:07
Εχεις τηλ. αλλα το Router συγχρονιζει και αποσυγχρονιζει συνεχεια.

vagsta
09-07-08, 19:34
Έχεις δοκιμάσει να μπεις από το my.otenet.gr στο webself care από εκεί αν κάνεις login με username kai pass μπορεις να δεις πότε συνδέθηκες IP που πήρες και disconnect cause. Αν είναι user reqest ή port error η οτιδήποτε αλλο.Δεν είναι και ότι ποιο αξιόπιστο αλλα σου δείχνει που να κοιτάξεις.

Εχεις τηλ. αλλα το Router συγχρονιζει και αποσυγχρονιζει συνεχεια.

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις. Το webself μου δινει ως επι το πλειστον lost carrier και 1-2 port error. Το lost carrier ειναι χαμενο πακετο, χαμενο απο που ομως μπορω να το διευκρινησω ?
Οσο τωρα για τον κατανεμητη δεν μπορω να βγαλω ακρη με αυτους φιλε μου. Αμεσως μολις δηλωσα βλαβη μου ειπαν να κατεβασω ταχυτητα, εγω δεν θελω να κατεβασω ταχυτητα ειμαι 600 μετρα απο τον οτε γιατι να κατεβασω δηλαδη ασε που η διαφορα στο ping και στο κατεβασμα ειναι τεραστια απο τα 24 στα 8. Πως να τους πεισω να κυτταξουν τον κατανεμητη δεν ξερω. Σημερα ειδα εναν τεχνικο στο δρομο που ειχε ερθει για βλαβη σε μια δευτερη συνδεση που εχω 8 χιλιομετρα απο εδω (ευτυχως αυτη δεν εχει προβλημα) και τον ρωτησα τι γινεται ρε φιλε λεω με το Πορτο Ραφτη τοσο χαλια το δικτυο δηλαδη. Χαλια μου λεει δεν λες τιποτα πολυ χαλια. Τι να πω δεν ξερω.

Ευτυχως που πηρα και αυτο το fritz δηλαδη. Κυτταζα τωρα τα στοιχεια της γραμμης εχει πεσει η ταχυτητα στα 8700 και το margin στα 3 με 4 και ακομα κραταει τη γραμμη.

Τωρα (λιγο αργοτερα) εχει συγχρονισει στα 11500 και μου λεει οτι η γραμμη ειναι ADSL 2 (ITU G.992.3) Annex A. Τι γινεται ρε παιδια εδω περα ειναι δυνατον να αλλαζει ο τυπος της γραμμης ?

tsomis
10-07-08, 08:16
Kαλημερα.
Ξερει κανεις γιατι στο WebSelfCare μου δειχνει downspeed 16384 και upload 384 ενω εχω 1mbit και
κλειδωνω στο 1mbit περιπου?
Και απο test εχω 1mbit.......

http://www.speedtest.net/result/294324601.png (http://www.speedtest.net)

pkontis1
10-07-08, 21:56
Kαλημερα.
Ξερει κανεις γιατι στο WebSelfCare μου δειχνει downspeed 16384 και upload 384 ενω εχω 1mbit και
κλειδωνω στο 1mbit περιπου?
Και απο test εχω 1mbit.......

http://www.speedtest.net/result/294324601.png (http://www.speedtest.net)
Μπορει η γραμμή σου να είναι στα 24 αλλά το username σου να είναι στα 1mbit Αν ξερεις κάποιον με 24αρα σύνδεση πάρτου το username + pass και κάνε login να δεις...

@ ADSLgr.com All rights reserved.