PDA

Επιστροφή στο Forum : Λειτουργία US Router LinkSys στην Ελλάδα



aithir
26-09-05, 12:41
Έχω φέρει από την Αμερική ένα ασύρματο router χωρίς ενσωματωμένο μόντεμ τύπος: Linksys BEFW11S4 και θέλω να το χρησιμοποιήσω για την σύνδεση ADSL (384 dynamic) με την HOL που σκέφτομαι να αρχίσω, αναβαθμίζοντας την ISDN που έχω τώρα. Σκέπτομαι να αγοράσω ως μόντεμ το Linksys ADSL2MUE (πωλείται στην ελλάδα). Το ρούτερ προσφέρει τρόπο σύνδεσης μόνο ΡΡΡοΕ. Ξέρει κανείς αν αυτός ο εξοπλισμός (μόντεμ + ρούτερ) θα είναι κατάλληλος για να λειτουργήσει με τα εδώ εφαρμοζόμενα πρωτόκολλα λειτουργίας του ADSL.
Ρώτησα ήδη σε HOL και ΟΤΕ και δεν γνωρίζουν να μου απαντήσουν.
Στην διαθεσή σας αν χρειάζεστε κάποια διευκρίνηση.

Ευχαριστώ πολύ
aithir.

sdikr
26-09-05, 12:43
Στην ελλάδα υποστήριζεται το pppoe,

yiapap
26-09-05, 12:45
Δε θα έχεις πρόβλημα με το PPPoE. Πρόσεξε μόνο την τροφοδοσία του router (ελλάδα 220V, ΗΠΑ αν δεν κάνω λάθος 110V)

aithir
26-09-05, 13:25
Ευχαριστώ, για τις απαντήσεις, διάβασα εδώ στα forum του adslgr.com ότι το ΡΡΡοΕ υποστηρίζεται στην Ελλάδα, ρωτώ για τυχόν άλλες παραμέτρους της σύνδεσης, τις επιμέρους ρυθμίσεις εντός του πρωτοκόλλου ΡΡΡοΕ (αν υπάρχουν δεν ξέρω). Και κάτι ακόμα, το ρούτερ δεν υποστηρίζει ΡΡΡοΑ, το υποστηρίζει όμως το μόντεμ, μπορώ να κάνω σύνδεση ΡΡΡοΑ? Στις δύο αυτές περιπτώσεις ΡΡΡοΑ ή ΡΡΡοΕ η σύνδεση ξεκινάει από το PC ή από το ρούτερ?

NoYmErOs
26-09-05, 13:30
Δές εδώ ..Οδηγίες για αρχάριους (ΡΡΡο???) (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=3871)

Decoder
26-09-05, 13:58
Εγω ειχα φερει το linksys WRT54G απο Αμερικη και παιζει μια χαρα σε PPPoE. Το μονο
προβλημα ειναι η τροφοδοσια οπως αναφερθηκε. Εχεις δυο επιλογες. Η μετατροπεα
220->110 (απο Γερμανο κτλ) η αγορα καινουργιου μετασχηματιστη.

yiapap
26-09-05, 19:33
Ευχαριστώ, για τις απαντήσεις, διάβασα εδώ στα forum του adslgr.com ότι το ΡΡΡοΕ υποστηρίζεται στην Ελλάδα, ρωτώ για τυχόν άλλες παραμέτρους της σύνδεσης, τις επιμέρους ρυθμίσεις εντός του πρωτοκόλλου ΡΡΡοΕ (αν υπάρχουν δεν ξέρω). Και κάτι ακόμα, το ρούτερ δεν υποστηρίζει ΡΡΡοΑ, το υποστηρίζει όμως το μόντεμ, μπορώ να κάνω σύνδεση ΡΡΡοΑ? Στις δύο αυτές περιπτώσεις ΡΡΡοΑ ή ΡΡΡοΕ η σύνδεση ξεκινάει από το PC ή από το ρούτερ?
Οι παράμετροι σύνδεσης (VP/VC) είναι και παράμετροι στο configuration του router/modem Καθώς αλλάζουν από πάροχο σε πάροχο. Απλά επαλήθευσε ότι το modem δέχεται VP=8 VC=35... Και πάλι όμως αυτά οφείλουν να είναι παράμετροι.
Στο PPPoX η σύνδεση γίνεται από το μόντεμ. Όμως στο PPPoE μπορείς να ξεκινήσεις (α-λα dial-up) τη σύνδεση από το PC και επίσης να αποσυνδεθείς. Όμως σε κάθε περίπτωση την αποστολή/λήψη/φιλτράρισμα/προώθηση των πακέτων την κάνει ο router/modem. Αν θέλεις να βγάλεις το modem από την εξίσωση πρέπει να παίξεις με bridged mode.

@ ADSLgr.com All rights reserved.