PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas vs. Forthnet στο Μαρούσι



santoc
24-06-08, 11:47
Καλημέρα,

Μένω σύνορα Μαρούσι με Μελίσσια.
με ενδιαφέρει να συνδεθώ με κάποιον από τους 2 παραπάνω παρόχους για τηλέφωνο και 24mbps internet.
ποιον από τους 2 προτείνετε από πλευράς ταχύτητας, ποιότητας υπηρεσιών και service?

ευχαριστώ!

papadopoulos02
24-06-08, 11:58
βασικα μην γραφεις greeklish .....εγω εχω τελλας ομως απο θεσσαλονικη και ειναι σκετο χαλι.....εγω θα προτειμουσα forthnet. και γω forthnet θα βαλω μολις ληξει το συμβολαιο με την τελλας εχει πολυ καλα ping,και download speed και γενικα δεν πιστευω να συγκρεινετε με τιν τελλας η forthnet

andykar
24-06-08, 14:11
Καλημέρα,

Μένω σύνορα Μαρούσι με Μελίσσια.
με ενδιαφέρει να συνδεθώ με κάποιον από τους 2 παραπάνω παρόχους για τηλέφωνο και 24mbps internet.
ποιον από τους 2 προτείνετε από πλευράς ταχύτητας, ποιότητας υπηρεσιών και service?

ευχαριστώ!
Καλά ολα αυτά αλλά δεν είναι μόνο αυτά που παίζουν ρόλο.
Επειδή περιοχή με περιοχή εχει τεράστιες διαφορές και επειδή άλλο Μαρούσι προς Πεύκη και άλλο Μαρούσι προς Μελίσσια θα πώ την δική μου εμπειρία σαν κοντινός που είμαι με τον santoc που ρώτησε. Έχω 4νετ εδώ και ενα χρόνο περίπου και απο τότε που έγινε το ανέβασμα στα 24 αρχίσανε και τα προβλήματα μιας και η απόσταση μας απο το πλησιέστερο dslam του οτε ειναι περίπου 2 χιλιόμετρα. Επειδή η απόσταση παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στις συνδέσεις adsl2+, προτείνω μια σύνδεση σε adsl v1 η το πολύ πολύ adsl2. το πλησιέστερο dslam για εμάς ειναι αυτό απέναντι απο το ΙΚΑ Αμαρουσίου οπότε καταλαβαίνεις οτι πάνω απο 10 με 12mbit δέν πρόκειται να δείς με τίποτα σε adsl2+ και αυτα με πάρα πολλές αποσυνδέσεις. Οσων αφορά την ποιότητα των υπηρεσιών πιστεύω οτι η οτενετ εχει μακράν την πιο γρήγορη εξυπηρέτηση απο όλους τους άλλους παρόxους. Η επιλογή δική σου.

DiM
24-06-08, 14:26
Ο ΟΤΕ στο ίδιο δωμάτιο βάζει τα dslam των παροχών. Οποτε από την πλευρά απόστασης όλοι είναι το ίδιο. :)

Βασικά συνδέεσαι βλέπεις τι ταχύτητα πιάνεις και εάν έχεις αποσυνδέσεις τότε μιλάς με το τεχνικό τμήμα και τους λες να σε κλειδώσουν πιο χαμηλά αυτοί.

Aμα το γυρίσεις ADSL1 τότε φυσιολογικά σε κλειδώνει στα 8/1 είναι μια λύση μονο οταν η γραμμή σου πιάνει καμια 10+Mbps οποτε έτσι μειώνεις την speed ανεβάζεις το SNR οποτε και μειώνεις τις αποσυνδέσεις... θεωρητικά πάντα :p

Καλο είναι να απαντήσουν όσοι είναι συνδρομητές της τελλας στο Μαρούσι που γνωρίζουν καλύτερα πάντως. :oneup:

blkik
24-06-08, 19:20
βασικα μην γραφεις greeklish .....εγω εχω τελλας ομως απο θεσσαλονικη και ειναι σκετο χαλι.....εγω θα προτειμουσα forthnet. και γω forthnet θα βαλω μολις ληξει το συμβολαιο με την τελλας εχει πολυ καλα ping,και download speed και γενικα δεν πιστευω να συγκρεινετε με τιν τελλας η forthnet

Και γω απο Θεσσαλονίκη είμαι και στο μόνο που συμφωνώ μαζί σου είναι ότι οι δυο εταιρείς δεν συκγρίνονται. Η Τελλας είναι πολύ καλύτερη και τις έχω δοκιμάσει και τις δυο
Για την ακρίβεια την Forthnet ήθελα να την δοκιμάσω αλα μετα απο 5 μήνες αναμονη επέλεξα την Τελλάς και μεχρι τον Ιούνιο που άρχισε η αναβαθμιση δεν ειχα προβλήματα.

Τωρα απλά σερνεται κάποιες ώρες αλλά πιστέυω θα στρώσει όταν θα πάμε στα 24

apostol70
26-06-08, 01:43
Μαρούσι σύνορα με Πεύκη, με την τηλεφωνία δεν έχω πρόβλημα, αλλά με το net βλέπ στο προφιλ δίπλα. Γενικά το πρόβλημα του Μαρουσιού είναι ότι είναι τεράστια περιοχή με ένα dslam απέναντι από το ΙΚΑ Αμαρουσίου, οπότε οι περισσότεροι έχουμε μεγάλο Attn. Μόνο minidslam (πως τα θέλω;) μας σώζουνε...

Επίσης λάβε υπόψη και την πολιτική της Tellas με το 9,5 στο snr

Προσωπικά μεταξύ tellas και forthnet θα διάλεγα tellas γιατί έχω πικρή εμπειρία από την 4net στο παρελθόν. Αλλά αυτό είναι υποκειμενικό και στηρίζεται και στο τι έχει τραβήξει ο καθένας μας μς τις εταιρίες. Θα υπάρχουν και άτομα με αντίθετες απόψεις

blade_pan
04-01-09, 20:51
Παιδες εχω HOL ιντερνετ. Ενω εδω και 2 χρονια ημουν μια χαρα στα 4, μου το αναβαθμισανε μονοι τους στα 24 και δεν παει πολυ καλα. Κλειδωνει στα 8500 περιπου και το βραδυ σερνεται τραγικα.
Επισης εχω ΟΤΕ isdn, tellas τηλεφωνο και hol internet. Οποτε λεω μηπως θα ηταν καλο να τα διωξω ολα και να παρω ενα πακετο tellas internet και τηλεφωνο.Τι λετε?

Ακομη εμπειριες απο 24ρες tellas στο μαρουσι?

apostol70
05-01-09, 03:00
Σε ποιά περιοχή μένεις;

blade_pan
05-01-09, 03:03
Πευκη συνορα με Μαρουσι, γειτονα.(Κολοκοτρωνη)

apostol70
05-01-09, 03:33
Στην ίδια περιοχή μένουμε (Πλουτάρχου). Κοίτα τα στατιστικά μου και σκέψου το. Το attn σου ποιό είναι; Εγώ κλειδώνω στα 7 και το διπλανό διαμέρισμα που έχει On στα 13. Με την πολιτική του Snr στο 9 δεν σε βλέπω να έχεις καλύτερα νούμερα από εμένα

blade_pan
05-01-09, 03:49
Επειδη δεν ειμαι εκει αυτη τη στιγμη και δεν θα ειμαι για αρκετο καιρο ακομη (φοιτητης αγγλια) θα ρωτησω ποσο εχω τωρα με την ΗΟL. Αυτο που με νοιαζει κυριως ειναι η σταθεροτητα. Με ποσο κατεβαζεις?

apostol70
05-01-09, 13:42
Η γραμμή είναι σταθερή, αλλά νομίζω ότι μπορεί να πάει παραπάνω. Με download manager πιάνω τα 7. Στο σερφάρισμα και λοιπά αντιμετωπίζω τα ίδια προβλήματα που αντιμετψπίζουν όλοι στην Tellas και μπορείς να τα διαβάσεις στο forum. Γενικά από ικανοποίηση είμαι έτσι και έτσι. Tellas έχω σε ΑΡΥΣ από το 2003 και στο ιδιόκτηταπό το 2007.

vagzard
07-01-09, 12:54
Μαρούσι κοντά στα σύνορα με Μελίσσια,Tellas:

SNR 9 down 9 up
Attn 20d 5 up
8990 d 1000up

johnvam
07-01-09, 13:41
Καλημέρα,

Μένω σύνορα Μαρούσι με Μελίσσια.
με ενδιαφέρει να συνδεθώ με κάποιον από τους 2 παραπάνω παρόχους για τηλέφωνο και 24mbps internet.
ποιον από τους 2 προτείνετε από πλευράς ταχύτητας, ποιότητας υπηρεσιών και service?

ευχαριστώ!

Κοίτα και για HOL!

@ ADSLgr.com All rights reserved.