PDA

Επιστροφή στο Forum : Skype και Forthnet!



slaughter
26-09-05, 14:47
Αγαπητά Μέλοι!
Θα ήθελα τις εμπειριεσ σας σχετικα με την χρήση του Skype με DSL Forthnet.
Εγω χρησιμοποιούσα προσφατα το skype στην Αγγλια με ADSL 2MBps τοσο για κλήσεις PC-to-PC οσο και για PC-to-Phone. Εκει δεν ειχα πολλα προβληματα κ κυριος οι κλήσεις PC-to-PC με συνδεσεις πανω απο 1MBps.

Εδώ στην Ελλάδα εχω μια DSL 384/128 και δοκιμασα παλι για λιγεσ μερες το skype. Γενικα η ποιότητα ητανε πολυ καλη για PC-to-PC μονο καποια δευτερολεπτα κα8ηστεριση ειχε η οποια δεν σε χαλαγε πολυ.

Δεν εχω δoκιμασει ακομα PC-To-Phone να σας πω εντιπωσεις.

Εχει δοκιμασει κανεις το skype κ τι αποτελεσματα είχατε?
Εγω το εχω δοκιμασει μετακσυ Forthnet-Otenet 384/128 κ μεχρι στιγμης ειναι ΟΚ.

Πείτε μου τις δικες σας δοκιμες μαζι με τους ISP που το εχετε τεσταρεί!!! :thumb_dup

cassidy
26-09-05, 15:00
http://www.forthnet.gr/templates/support.aspx?c=10003817

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=20827&page=1&pp=15

BoGe
26-09-05, 15:04
O slaughter, όπως καταλαβαίνω, λέει ότι είναι ευχαριστημένος.

Τα προβλήματα που έχουν με VoIP όσοι έχυν είναι πολύ πιο σοβαρά.

cassidy
26-09-05, 15:14
Κεκτημένη ταχύτητα, forthnet, skype,ποιότητα, καθυστέρηση το μυαλό μου συμπλήρωσε τα υπόλοιπα :Δ

Δεν έχει ακουστεί πρόβλημα ποτέ σχετικό με provider, όποιος έχει προβλήματα έχει να κάνει με τον ΟΤΕ όπως είδες στο παραπάνω link.

BoGe
26-09-05, 15:43
Κεκτημένη ταχύτητα, forthnet, skype,ποιότητα, καθυστέρηση το μυαλό μου συμπλήρωσε τα υπόλοιπα :Δ

Δεν έχει ακουστεί πρόβλημα ποτέ σχετικό με provider, όποιος έχει προβλήματα έχει να κάνει με τον ΟΤΕ όπως είδες στο παραπάνω link.

Ναι, αλλά περιέργος αυτός ενώ είναι μέσω ΟΤΕ όπως και οι άλλοι, μοιάζει να πηγαίνει καλά.

nnn
26-09-05, 19:30
Με Forthnet 512 σε 1024 γραμμή δεν έχω πρόβλημα ούτε στο Skype ούτε στο E-voice.

slaughter
26-09-05, 20:28
Σκοπός του Post μου ειναι να μαζεψω προσωπικες εμπειριες σχετικα με την χρήση του skype κ γενικότερων VoIP εφαρμογων. Κ οχι να διαπιστωσω προβληματα αναγκαστικα :roll:

sdikr
26-09-05, 20:34
Σκοπός του Post μου ειναι να μαζεψω προσωπικες εμπειριες σχετικα με την χρήση του skype κ γενικότερων VoIP εφαρμογων. Κ οχι να διαπιστωσω προβληματα αναγκαστικα

Να στο πώ αλλιώς αν δεν υπάρχουν τα προβλήματα με τις γραμμές που σου αναφέραν τα παιδιά δουλέυει τέλεια, αλλά δυστηχώς υπάρχουν

cassidy
26-09-05, 22:50
Ναι, αλλά περιέργος αυτός ενώ είναι μέσω ΟΤΕ όπως και οι άλλοι, μοιάζει να πηγαίνει καλά.

Δεν είναι καθόλου περίεργο, δε συμβαίνει σε όλες τις περιοχές, έχει σχέση με την πληρότητα των DSLAMs συνήθως.

slaughter
27-09-05, 00:31
Το θέμα είναι οτι το Skype δουλεύει "μετρια" κ με απλές 56k συνδεσεις κ γενικότερα δεν χρειάζεται πανω απο 5-10kb/sec up and down οποτε δεν θα επρεπε να εχει προβληματα με πληροτητα DSLAM.

Γενικοτερα το VoIP μπορει να μειωσει αρκετα τονν τηλεφωνικο σου λογαριασμο κ να σου επιτρεψει να ξοδέψεις περισσότερα στην DSL γραμμη σου!!
"Αχ ποσο θα ηθελα την 2ΜΒ γραμμη μου πισω :cry: "

Θέλω να δω κ ώρες αιχμης τη ψάρια πιάνει παντος.....
:thumbsup1

sdikr
27-09-05, 00:37
Το θέμα είναι οτι το Skype δουλεύει "μετρια" κ με απλές 56k συνδεσεις κ γενικότερα δεν χρειάζεται πανω απο 5-10kb/sec up and down οποτε δεν θα επρεπε να εχει προβληματα με πληροτητα DSLAM.

Γενικοτερα το VoIP μπορει να μειωσει αρκετα τονν τηλεφωνικο σου λογαριασμο κ να σου επιτρεψει να ξοδέψεις περισσότερα στην DSL γραμμη σου!!
"Αχ ποσο θα ηθελα την 2ΜΒ γραμμη μου πισω :cry: "

Θέλω να δω κ ώρες αιχμης τη ψάρια πιάνει παντος.....
:thumbsup1

ασχετα τι κάνει με την pstn, διάβασε λίγο τα link, εγώ στο σπίτι εχω 512 μέχρι τώρα δεν είχα προβλημα με voip, με τον ίδιο εξοπλισμο στο γραφειο με 384 απλά δεν δουλέυε

slaughter
27-09-05, 00:46
ασχετα τι κάνει με την pstn, διάβασε λίγο τα link, εγώ στο σπίτι εχω 512 μέχρι τώρα δεν είχα προβλημα με voip, με τον ίδιο εξοπλισμο στο γραφειο με 384 απλά δεν δουλέυε


Μήπως κανα firewall κανει την δουλειά or δουλευουν πολλά PC στην ιδια γραμμή? εγω σπιτι τωρα με 384 εχω 2 PC κ το ενα κάνει κ Downloading k παλι το δουλευει καλα!! Τι να πω ισος να είμαι περίπτωση or να είναι οι ωρες που διαλέγω να μιλησω. Οχι οτι δεν εχει προβληματα αλλα μιλας αξιοπρεπος!!! ;)

sdikr
27-09-05, 00:48
Μήπως κανα firewall κανει την δουλειά or δουλευουν πολλά PC στην ιδια γραμμή? εγω σπιτι τωρα με 384 εχω 2 PC κ το ενα κάνει κ Downloading k παλι το δουλευει καλα!! Τι να πω ισος να είμαι περίπτωση or να είναι οι ωρες που διαλέγω να μιλησω. Οχι οτι δεν εχει προβληματα αλλα μιλας αξιοπρεπος!!!
οταν λέω ο ίδιος εξοπλισμος το ενοω ;)

baskon
29-09-05, 14:22
με 256 μια χαρα η αποκριση σε συνομιλιες με ιταλια. δεν ειναι και ιδιαιτερα απαιτητικο.το netlimiter εδειχνε το πολυ 6/6 kb/s στο up/down.

kanenas3
29-09-05, 15:31
Μπορείτε να μπείτε στο site του skype??

cassidy
29-09-05, 16:37
Μπορείτε να μπείτε στο site του skype??


Ναι (HOL)

kanenas3
29-09-05, 16:53
Κανείς με forthnet;;; Από χθες το βράδυ το site του Skype δεν ανοίγει, είμαι με forthnet 384

Sorry για το διπλό μήνυμα! Μπορώ να το σβήσω ή πρέπει να το κάνει κάποιος Moderator?

kanenas3
29-09-05, 16:53
Κανείς με forthnet;;; Από χθες το βράδυ το site του Skype δεν ανοίγει σε μένα

dtoubi
29-09-05, 17:46
Εγώ μέχρι το πρωί δεν είχα πρόβλημα να μπω.τώρα όσο αφορά την υπηρεσία, με pc-pc σχεδόν κανένα πρόβλημα αλλα με skypepout έχω τρελό delay και πολυ χαμηλή ποιότητα ήχου. Δεν μπορώ να μιλήσω δοκίμασα και Ελλάδα και Βελγιο τα ίδια ακριβώς. Μάλλον έχει να κάνει με το πρόβλημα του οτε. είμαι με forthnet 384

spyder
29-09-05, 18:03
Από χθες το απόγευμα και εγώ αδυνατώ να μπω στο site του Skype. Σύνδεση Forthnet 384/128. Τι μπορεί να φταίει άραγε;

odd
29-09-05, 18:08
να ρωτήσω κάτι άλλο; Υπάρχει συσκευή (είτε τηλέφωνο-skype είτε κάτι άλλο) που να την καρφώνω απευθείας στο router και να μην χρειάζεται να έχω ανοικτό το pc για να τηλεφωνήσω;

spyder
29-09-05, 18:17
Θα ήταν πολύ βολικό, αλλά όσον αφορά το Skype είμαι βέβαιος πως αυτό δεν έιναι εφικτό.
Επίσης εδώ και ενα 5λεπτο όλα είναι ΟΚ με το site του skype.

odd
29-09-05, 18:18
αλλά όσον αφορά το Skype είμαι βέβαιος πως αυτό δεν έιναι εφικτό.

Γιατί;

slaughter
30-09-05, 01:13
να ρωτήσω κάτι άλλο; Υπάρχει συσκευή (είτε τηλέφωνο-skype είτε κάτι άλλο) που να την καρφώνω απευθείας στο router και να μην χρειάζεται να έχω ανοικτό το pc για να τηλεφωνήσω;

Εγω εχω ενα τηλεφωνακι USB που συνδεετε στο pc αλλα οχι κατευθιαν στο router. Ειναι πολυ καλο! Εχει καλητερη πιοτητα απο τα ακουστικα που ειχα! Επεισης κσερω οτι υπαρχει μια συσκευη που μετατρεπει το απλο σου τηλεφωνο σε USB.
Το TOP ειναι ενα ασηρματο τηλεφωνακι που συνδεεται τοσο στο PC κ στο κανονικο σου τηλεφωνο κ δεχετε κλησεις κ απο Skype κ απο ΟΤΕ, κ μπορεις να κανεις κλεισεις κ απο τα 2!!! Ειναι γαματω αλλα κ παλι θελει PC anoixtv :( .

Οσον αφορα τωρα το Skypeout κ εγω με Forthnet 384/128 το δοκιμασα σημερα πρωι (12 πμ) για τηλεφωνο Ελλαδα (απο Αθηνα σε Αθηνα). Η ποιοτητα δεν ητανε η καλητερη αλλα δεν ειχε κα8ολου καθηστεριση. Δεν εκανα τιποτα αλλο στο net εκεινη την ωρα ομως. Με μια πιο γρηγορη γραμμη πιστευω θα πεταει!!! :D

Navigator
30-09-05, 01:26
Επεισης κσερω οτι υπαρχει μια συσκευη που μετατρεπει το απλο σου τηλεφωνο σε USB.

Mάλλον θα λές για αυτό:
http://www.yamamoto-group.gr/pro_easybluebox.htm

sdikr
30-09-05, 01:47
Γιατί;

Γιατί οι τύποι του skype μέχρι τώρα τα θέλαν όλα δικά τους (δεν δίναν το κώδικα πουθενά) τώρα κάναν μια προσπάθεια αλλά ο κώδικας που δώσαν δεν ειναι αρκετος

JoeBar
30-09-05, 11:30
Mάλλον θα λές για αυτό:
http://www.yamamoto-group.gr/pro_easybluebox.htm Τίποτα τιμές για τα προιόντα αυτά;

slaughter
30-09-05, 17:32
οχι εγω λεω για αυτα τα προιοντα
www.voipvoice.com

οσο για τιμες βλεπε το site του skype or Amazon!!!
Ειναι τσιμπιμενα!!! Εγω το τηλεφωνακι το πηρα στην αγγλια 45ευρο

spyder
30-09-05, 18:20
Γιατί;

Οπως ακριβώς τα λέει ο sdikr.

Οσον αφορά το yamamoto blue box δεν εχω προλάβει να το ψάξω το ζήτημα. Θα το κάνω σύντομα και θα σας πω.
Χαίρομαι πάντως που εφαρμογές σαν το skype μας βοηθούν να στείλουμε στο διάολο ελέφαντες τύπου ΟΤΕ και ελεφαντάκια όπως οι εναλλακτικοί.

cs1966
09-10-05, 16:40
υπάρχουν τηλέφωνα που συνεργάζονται με skype αλλά θέλουν pc.το μόνο που έχω βρεί είναι το peercall και συνδέεται απ ευθείας με router.φανταστική απόδοση και είναι p2p. κοστίζει λιγο ακριβά αλλά ειναι το καλύτερο.χρησιμοποιεί δικό του codec τον οποίο δεν μπορουν να τον κόψουν οι ελέφαντες τύπου ΟΤΕ

kiossesd
16-03-06, 01:54
Εγώ αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα.. με dsl 384 στο DSLAM της Ερμού (Θεσ/νίκη) βασανίζομαι για να μιλήσω. στο netlimiter Μου δείνει ταχύτητες από 1 μέχρι 1.7KBs... και απορώ που είναι τα υπόλοιπα 46.5KBs (θεωρητικά).... Είπαμε οτι έχει προβλημα με τα UDP αλλά όχι κι ετσι..
Υ.Γ. τα p2p μου δουλεύουν κανονικά...

indigo
19-04-06, 21:42
έχει κανένας νεότερες εμπειρίες με Skype πάνω απο forthnet adsl σε σχέση με το πρόβλημα του ΟΤΕ (μεγάλες καθυστερήσεις κτλ) ? έχει αλλάξει κάτι μετά απο τόσο καιρό ?
έχω 384/128 στο dslam κερατσινίου.

οι συνομιλίες pc-to-pc είναι ικανοποιητικές... με το skype-out όμως προσπάθησα Αγγλία, Ολλανδία (δεν νομίζω να έχει σημασία) αλλά και ελληνικά σταθερά/κινητά και η επικοινωνία είναι εξαιρετικά δύσκολη (καθυστέρηση 6-7 sec) αν οχι ανέφικτη ... :(

antonis_wrx
20-04-06, 00:27
εγώ έχω το εξής πρόβλημα με skype (384): άμα δεν κατεβάζω τίποτα μιλάω κανονικά, άμα όμως κατεβάζω torrent καθυστερούν τα γραπτά chat μέσω skype... Δηλαδή μέχρι να φτάσουν τα πρώτα μηνύματα αργεί πολύ (είτε που στέλνω είτε που μου στέλνουν), φτάνουν όλα μαζί κάποια στιγμή και μετά όλα οκ στα υπόλοιπα για συνομίλια με το ίδιο άτομο...

Hengeo
20-04-06, 01:22
Με Forthnet 384/128 δεν έχω προβλήματα αν εξαιρέσουμε κάποιες λίγες φορές που η καθυστέρηση ξεπερνάει τα ανεκτά όρια. Αυτά για PC-PC γιατί PC-Phone δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω.

poptart
02-05-06, 13:19
Εγώ με 384 στο Π.Φάληρο ούτε που τολμάω πλέον να ανοίξω το skype. Σήμερα έκανα αναβάθμιση στα 512 (όχι εξαιτίας του skype), θα περιμένω καμιά 10αριά μέρες και αν είμαι τυχερός θα δουλέψει και το skype ελπίζω (έστω για PC-PC calls).

@ ADSLgr.com All rights reserved.