PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλλειψη συννενόησης.......



Superman
26-09-05, 15:16
Είναι πραγματικά απίστευτο αυτό που μου συμβαίνει με ΟΤΕ-ΟΤΕΝΕΤ, δεν μπορεί να το χωνέψει το μυαλό μου.

Έχω κάνει αίτηση για αναβάθμιση σε 1024 απ'την προηγούμενη τετάρτη. Τους παίρνω λοιπόν τηλ. την τετάρτη και ζητάω ξεκάθαρα αναβάθμιση μόνο στην πρόσβαση του ΟΤΕ και όχι στην συνδρομή μου με ΟΤΕΝΕΤ. Μετά από λίγο με παίρνει τηλ. μια κοπέλα και μου λέει (άκουσον άκουσον!): "ξέρετε δεν γίνεται να κάνετε αναβάθμιση μόνο στην πρόσβαση, πρεπει να κανετε και στη συνδρομη!!!" - (υπόψην ότι έχω αορίστου) - Μα τι λέτε, της λέω εγώ, φυσικά και μπορώ! (μεταξυ άλλων) - "ωραία τότε ν'αναβαθμίσουμε μόνο την πρόσβαση ε?" μου λέει αυτή -Μα ναι όπως σας είπα την πρώτη φορά στην αίτηση μου!, της λέω.

Μετά από λίγο με ξαναπαίρνει τηλ.!!! "ξέρετε δεν θα δείτε καμία διαφορά στην ταχύτητα αν αναβαθμίσετε μόνο την πρόσβαση" - αρχίζω να τα ψιλοπαίρνω - Μα εσάς τι σας ενδιαφέρει αυτο, της λέω μεταξύ άλλων. Κάντε μου αναβάθμιση μόνο στην πρόσβαση, εντάξει? - "εντάξει" μου απαντάει αυτη.

Σήμερα το πρωί, και ενώ ήμουν έτοιμος να τους πάρω να τους ρωτήσω τι έγινε με την αναβάθμιση, με ξαναπαίρνει τηλ. μια κοπέλα!!!!! "εδώ βλέπω ότι έχετε ζητήσει αναβάθμιση μόνο της πρόσβασης, μα γιατι?" μου λέει!!!!!
Και βέβαια εκεί εγώ τα βλέπω όλα. Μα κάλα της λέω, εγώ έχω κάνει αίτηση απ'τη τετάρτη και εσείς με παίρνετε τηλ. ξανά σήμερα για να μου πείτε τα ίδια πράγματα?!!
"όχι απλά για να σιγουρευτούμε, μη γίνει κανένα λάθος" μου λέει!!!

Εγώ φυσικά της είπα, μεταξύ άλλων, για τις απαράδεκτες τιμές της ΟΤΕΝΕΤ. - "εντάξει, αύριο μεθαύριο θα έχετε αναβαθμιστεί" μου λέει - Μα καλά δεν γίνεται σήμερα της λέω, απ'την τετάρτη περιμένω, έλεος - "δυστυχώς μάλλον αύριο" μου λέει.

Ειλικρινά αυτή την κατάσταση δεν την περίμενα με τίποτα. Πραγματικός εφιάλτης!!! Με αντιμετωπίζουν σαν εγκληματία, ότι έκανα έγκλημα που δεν αναβάθμισα την ΟΤΕΝΕΤ!!!

Spyrosss
26-09-05, 15:24
Eρώτηση: Γιατί δεν πήρες μόνος σου στο 134, να ζητήσεις να σου αναβαθμίσουν τη γραμμή;

Cafeeine
26-09-05, 15:36
Ειλικρινά αυτή την κατάσταση δεν την περίμενα με τίποτα. Πραγματικός εφιάλτης!!! Με αντιμετωπίζουν σαν εγκληματία, ότι έκανα έγκλημα που δεν αναβάθμισα την ΟΤΕΝΕΤ!!!
Είναι καθήκον του κάθε "βοσκού" να μην αφήσει τα :sheep: να φύγουν

Re-Ti-Re
26-09-05, 15:52
Eρώτηση: Γιατί δεν πήρες μόνος σου στο 134, να ζητήσεις να σου αναβαθμίσουν τη γραμμή;Και το 134 του ΟΤΕ να πάρεις και να ζητήσεις αναβάθμιση της γραμμής πάλη θα σε ρωτήσουν αν θέλεις να αναβαθμίσεις και την OTENet.
Μου συνέβη και μένα όταν πήρα το 134.

Μάλλον έχουν πάρει γραμμή για να το κάνουν αυτό.

Superman
26-09-05, 16:14
Eρώτηση: Γιατί δεν πήρες μόνος σου στο 134, να ζητήσεις να σου αναβαθμίσουν τη γραμμή;
ρε συ στο 134 πήρα για αίτηση!!! ήμαρτον που αλλού να πάρω

από εκεί με παίρναν και με ξαναπαίρναν τηλέφωνο, απ'τον ΟΤΕ

pts
26-09-05, 16:37
Εγώ στα πλαίσια της εξάσκησης που κάνω για να με πάρουν στο 134 έχω δύο απορίες.

Μήπως θες να αναβαθμίσεις και την πρόσβαση ΟΤΕNET και δεν το ξέρεις;
Μήπως δεν θες να αναβαθμίσεις μόνο την πρόσβαση ΟΤΕ και δεν το ξέρεις;

:D

othonas
26-09-05, 16:57
Παιδιά δεν ξέρω τι να πω για την κατάσταση και την εξυπηρέτηση με το 134 και τα άλλα τηλέφωνα.

Όσες φορές χρειαστηκα κάτι πήγα στον τοπικό οτε και το πρόβλημα μου λύθηκε αμέσως. Μήπως είναι και αυτό μια λύση ?

Against_all_odds
26-09-05, 17:00
Οντος! Μπορει βαθεια στο υποσεινηδητο σου να θελεις να αναβαθμισεις και την συδρομη σου στην ΟΤΕΝΕΤ! Να το κοιταξεις! Μα μην εισαι και εσυ τοσο δυσπιστος!Μπαα..:P

EvilHawk
26-09-05, 17:10
εδώ βλέπω ότι έχετε ζητήσει αναβάθμιση μόνο της πρόσβασης
Εγώ γιατί κατάλαβα ότι εσύ δεν τους τα είπες καλά!
Την ΓΡΑΜΜΗ θέλεις να κάνεις αναβάθμιση όχι την πρόσβαση!
Τι και αν στο είπε η καημένη η κοπέλλα "ξέρετε δεν θα δείτε καμία διαφορά στην ταχύτητα αν αναβαθμίσετε μόνο την πρόσβαση", εσύ τίποτα εκεί!
Αφού δεν μπόρεσες να τους πείς τί θέλεις να κάνεις, αυτοί φταίνε???!

nickg78
26-09-05, 17:15
Προφανώς έπεσες σε άτομο της εξυπηρέτησης πελατών, με IQ πεύκου.

Θα σου πρότεινα να τους στείλεις αίτημα γραπτό με ΕΛΤΑ, Fax και e-mail ή να πας ο ίδιος στα γραφεία τους, να το τοιχοκολλήσεις. Πιο γρήγορα θα ξεμπερδέψεις έτσι.

EvilHawk
26-09-05, 17:16
Άντε καλά κρασιά!

ipo
26-09-05, 17:23
Πρόσεξε αυτό που σου είπε ο Evilhawk:
Πρόσβαση = internet access (αυτό που δίνει η OTEnet απευθείας).
Γραμμή ADSL = η γραμμή που δίνει ο ΟΤΕ απευθείας

(Βάζω το "απ' ευθείας" διότι υπάρχει και η έμμεση παροχή συνδρομής από τον ΟΤΕ, καθώς και η έμμεση παροχή γραμμής από την OTEnet.)

Μπορεί να κόλλησαν στη λέξη "πρόσβαση" και να μην σκέφτηκαν αυτά που τους είπες για τι δίνει ο ΟΤΕ και τι δίνει η OTEnet.

manolis
26-09-05, 17:29
Είναι τραγικοί, αλλά δε φταίνε αυτοί, σίγουρα έχουν πάρει γραμμή από επάνω!!!

Το θέμα είναι ότι εφόσον οι ΕΠΑΝΩ είναι πιο τραγικοί, ακολουθούν και οι παρακάτω

LION_III
26-09-05, 17:37
Μα φίλε Superman, το περίεργο θα ήταν να μην σου έλεγαν τίποτα. Εξού και ο λάθος τίτλος σου.
Έπρεπε να γράψεις: Ήταν συνεννοημένοι...

Spyrosss
26-09-05, 17:49
Σήμερα το πρωί, και ενώ ήμουν έτοιμος να τους πάρω να τους ρωτήσω τι έγινε με την αναβάθμιση, με ξαναπαίρνει τηλ. μια κοπέλα!!!!! "εδώ βλέπω ότι έχετε ζητήσει αναβάθμιση μόνο της πρόσβασης, μα γιατι?" μου λέει!!!!!


Eκεί έπρεπε να της πείς:

"Και ποιός σας είπε οτι έχω μόνο έναν provider"

WAntilles
26-09-05, 17:53
Superman, δές τί πολύ σωστό λέει ο EvilHawk παραπάνω.

ΓΡΑΜΜΗ

Εάν εσύ δεν ξέρεις ελληνικά, δεν σου φταίει κανείς.

MirrorX
26-09-05, 18:08
εγω παλι δεν καταλαβα κατι αλλο....αν ειναι να κανεις τη γραμμη 1024 το πιο λογικο ειναι να εχεις αλλο provider στον οποιο να εχεις και αντιστοιχη συνδρομη...μεχρι εδω καλα...την οτενετ 384 ομως, τι την θελεις?και περα απο αυτο...δεν μπορουσες να πεις, "εχω και αλλη συνδεση που ειναι 1024, για αυτο θελω αυτη τη γραμμη"...γιατι δεν νομιζω οτι ειναι τοοοοοσο σπανιο το φαινομενο καποιος να μην ξερει και να νομιζει οτι με 1024 γραμμη ο,τι συνδρομη και να εχει, θα μπαινει με 1024...υπαρχουν αντιστοιχα φαινομενα και εδω...

yiapap
26-09-05, 19:24
ΟΚ, όπως είπαν οι προλαλήσαντες... φταίς εσύ!
Βέβαια στην αίτηση προς ΤΟΝ ΟΤΕ... είναι προφανές ότι μιλάς για ΓΡΑΜΜΗ και όχι για ΠΡΟΣΒΑΣΗ. Άλλωστε ο ΟΤΕ ΔΕ ΔΙΝΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ, οπότε ΔΕΝ μπορεί κάποιος να το μπερδέψει.
Από την άλλη...

...

ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΦΟΡΑΣ ΚΡΑΝΟΣ; Ε; ΓΙΑΤΙ; :mad:

MirrorX
26-09-05, 21:16
δεν ειναι ετσι....γιατι αν καποιος εχει αγορασει απο το 134 τη συνδρομη τοτε θα πρεπει να επικοινωνησει μαζι τους για να την αναβαθμισει...οποτε μπορει καποιος να τα μπερδεψει

NoYmErOs
26-09-05, 22:00
Λάθος κάνεις .. και εγώ αγόρασα από 134 ΟΤΕνετ αλλά όταν ζήτησα αναβάθμιση είπα για αναβάθμιση γραμμής και ΟΧΙ για αναβάθμιση πρόσβασης.
Σωστά σου είπε η κοπέλα "δεν έχει νόημα δεν θα δείτε διαφορά" ..και για αυτό ίσως να καθυστέρησαν μια αναβάθμιση σε πρόσβαση γιατί δεν έχει νόημα σε 384 γραμμή να σου δώσουν 1024 πρόσβαση …

Superman
27-09-05, 03:30
ευχαριστώ τους φίλους για την συμπαράσταση

όσο για μερικούς άλλους που προσπαθούν να με βγάλουν τρελό, παίζοντας με τις λέξεις και αλλάζοντας τον τίτλο του thread επειδή έχουν την δύναμη του moderator, πρέπει να τους πω να μην προσπαθούν άδικα γιατί πολύ απλά η κοπέλα η οποία ήταν η ίδια σε όλα τα τηλέφωνα ήξερε απ΄την αρχή πολύ κάλα τι εννοώ - απ'το πρώτο τηλέφωνο και αφού της ζήτησα την αναβάθμιση λέγοντάς της ακριβώς τι θέλω, η ίδια μου λέει ακριβώς:

"ωραία, θα γίνει αναβάθμιση μόνο της πρόσβασης του ΟΤΕ και όχι της συνδρομής σας στην ΟΤΕΝΕΤ"

στα άλλα τηλέφωνα που με έπαιρνε μόνη της, ήταν με το σκεπτικό ακριβώς του ότι γιατί αναβαθμίζω μόνο τον ΟΤΕ και όχι την ΟΤΕΝΕΤ - ΑΥΤΗ μου το έλεγε ΑΥΤΟ

αν λοιπόν μερικοί δεν θέλουν να καταλάβουν, προφανώς γιατί θέλουν να υποστηρίξουν μια εταιρία και να πυροβολήσουν με συνοπτικές διαδικασίες κάποιον που εκφράζει ένα παράπονο, τότε λυπάμαι πολύ - δεν μπορώ να κάθομαι άλλο εδώ και να στεναχωριέμαι χωρίς λόγο

bye

opimis
27-09-05, 05:12
Μπορεί να έχετε δίκιο με αυτά που λέτε, για το πώς έπρεπε να ζήτηση ο Superman την αναβάθμιση της γραμμής του, αλλά δεν νομίζετε ότι είστε υπερβολικά επιθετικοί η έστω ειρωνικοί μαζί του; :dwarf

Δεν ξέρεις ελληνικά ο ένας, καλά κρασιά ο άλλος, γιατί δεν φοράς κράνος ο εκείθε(:mrgreen:) , συγνώμη ρε σεις, αλλά ο κανονισμός του φόρουμ λέει ότι δεν είστε υποχρεωμένοι να του απαντήσετε. Μου κακοφάνηκε πολύ ο τρόπος που του απαντήσατε, γιατί θα μπορούσα να είμαι κι εγώ στην θέση του. :cool:

Εγώ όταν τηλεφώνησα στο 134, είπα ότι θέλω να αναβαθμίσω την σύνδεση μου adsl, από 384 σε 512 κι απάντηση της μετά από λίγο ήταν, «δεν βλέπω να έχετε σύνδεση οτενετ, όποτε πρέπει να αναβαθμίσετε εσείς την σύνδεση σας στο ιντερνετ» αλλά η γραμμή μου αναβαθμίστηκε μέσα σε 24 ώρες.
Γιατί έγινε η δουλειά μου χωρίς το όλο μπέρδεμα, που έγινε με τον Superman; Κι αφού ο Superman δεν ζήτησε σωστά αυτό που ήθελε και εννοείται ότι της υπαλλήλου της φάνηκε τόσο παράξενο, γιατί δεν ζήτησε από τον Superman διευκρινήσεις; Τόσο δύσκολο ήταν; Μια πρόταση και μόνο θα ήταν αρκετή «την γραμμή σας θέλετε να αναβαθμίσετε η την πρόσβαση σας στο ιντερνετ π.χ την ΟΤΕΝΕΤ;»
Και φανταστείτε ότι κανένας από τους τρεις που του τηλεφώνησαν, δεν του ζήτησαν διευκρινίσεις, γι’ αυτό που τους φαινόταν παράλογο!!! :mad:

@Superman ο yiapap δεν είμαι σίγουρος αν στην είπε, μου φαίνεται ότι σε στήριξε, με μια δεύτερη ματιά που έριξα σε ολόκληρο το νήμα!!!;) Κι ας τον πήρε η μπάλα στην αρχή!:D

LION_III
27-09-05, 11:16
Σύνδεση, γραμμή, πρόσβαση και άλλες τέτοιες μ@μ@κισμένες εκφράσεις, λέξεις.
Εγώ όταν πήρα στο 134 τηλ., για τη πρόσβαση είπα ότι θέλω αναβάθμιση.
Γιατί δηλαδή σε εμένα κατάλαβαν σωστά? Αν το ψειρίσουμε λίγο και η Vivo αν δείτε λέει ADSL Access για τη γραμμή (Access = Πρόσβαση).
Μη το φάτε το παιδί... και είναι και σούπερ-ήρωας !! :D

EvilHawk
27-09-05, 11:33
αν λοιπόν μερικοί δεν θέλουν να καταλάβουν, προφανώς γιατί θέλουν να υποστηρίξουν μια εταιρία
:lol: Οκ "μπορείς" να το πείς αυτό για εμένα αφού έτσι και αλλιώς δεν με απασχολεί αλλά με έχουν βαφτίσει και "πΟΤΕφρων" οι συνάδελφοι moderators, αλλά βλέπω ένα Jedi να κάνει χαρακίρι μετά από αυτό!


παίζοντας με τις λέξεις και αλλάζοντας τον τίτλο του thread επειδή έχουν την δύναμη του moderator, Γιαυτό είναι Moderator, αυτή είναι η δουλειά τους, να μάθετε να βάζετε σχετικούς τίτλους και όχι κραυγές απάτη,μούφα και τα συναφή! Ενδεχομένως άν παρακολουθούσες το forum θα ήξερες ότι αυτή η πρακτική δεν έχει εταιρικές προτιμησεις ...


Με ποτεφρενικούς αγωνιστίκους χαιρετισμούς...
EvilHawk

Mitsaras
27-09-05, 12:40
Κι εγώ όταν έκανα την αναβάθμιση, με ρώτησε η υπάλληλος

"υποθέτω ότι θα θέλετε να αλλάξει και η συνδρομή στην ΟΤΕnet σωστά;"
"έχει πραγματοποιηθεί ανάλογη μείωση τιμών από την ΟΤΕnet;" ρωτάω
"Χμ... (ψάχνει), απ' ότι βλέπω εδώ όχι"
"Τότε, μόνο τη γραμμή!"

Άργησαν 1,5 μέρα βέβαια, αλλά δε με έπρηξαν παραπάνω.

toro
27-09-05, 12:53
Σύνδεση, γραμμή, πρόσβαση και άλλες τέτοιες μ@μ@κισμένες εκφράσεις, λέξεις.
Εγώ όταν πήρα στο 134 τηλ., για τη πρόσβαση είπα ότι θέλω αναβάθμιση.
Γιατί δηλαδή σε εμένα κατάλαβαν σωστά? Αν το ψειρίσουμε λίγο και η Vivo αν δείτε λέει ADSL Access για τη γραμμή (Access = Πρόσβαση).
Μη το φάτε το παιδί... και είναι και σούπερ-ήρωας !! :D

Κι'εγώ από τη Vivodi έχω κολλήσει και αναφέρομαι σε "πρόσβαση" όταν θέλω να πω για τη γραμμή. Όταν τους έλεγα "γραμμή" μου απαντούσαν "πρόσβαση" και μού'μεινε....

Ακόμα όμως και να μην γίνει αντιληπτό τι ακριβώς εννοεί ο φίλος superman, που στην περίπτωσή μας έγινε αντιληπτό από το 134, το κυρίως νόημα της ιστορίας του είναι πέρα για πέρα αληθινό και ουσιαστικό, και δεν νομίζω πως τίθεται σε αμφισβήτηση από κανέναν. Έχει αναφερθεί εξάλλου πολλές φορές εδώ μέσα η πολιτική του ΟΤΕ στο συγκεκριμένο θέμα, και μόνο θέμα παρανόησης δεν είναι το να προσπαθούν να σου σπρώξουν ΟΤΕΝΕΤ.....

yiapap
27-09-05, 12:56
@superman
Η δουλειά των υπαλλήλων του ΟΤΕ είναι οι γραμμές του ΟΤΕ.
Ακόμη και αν στα πλαίσια των αλλαξο... αβαντάρουν, προωθούν ,μεταπωλούν προϊόντα/υπηρεσίες της θυγατρικής τους, ΠΡΩΤΟ μέλημα οφείλει να είναι η εταιρεία της οποίας το λογότυπο εμφανίζεται στη μισθοδοσία τους.

Οι υπόλοιπες δικαιολογίες είναι των ποτεφρόνων και άρα εκ του πονηρού :p

Τέλος, ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί θα πρέπει αυτός/αυτή που παίρνει τηλ. στο 134 να ξέρει τη διαφορά μεταξύ πρόσβασης, γραμμής, ΑΡΥΣ, ΟΚΣΥΑ, αντικειμενοστραφούς και γραμμικού προργαμματισμού, kernel και driver? Δηλαδή εσείς/εγώ όταν πάμε στον Χ πωλητή για ένα προϊόν ξερουμε 100% το πως δουλεύει (εμπρικά & τεχνικά) αυτό το προϊόν; Δεν είναι δουλειά του πωλητή να μας το εξηγήσει απλά και κατανοητά και να μας προστατεύσει από τυχόν λάθη;

Σωστά κατάλαβες Opimis.

yiapap
27-09-05, 13:17
Εμμμμ... και κάτι ακόμη...

Ποια είναι η πρόσβαση σύμφωνα με το ΟΤΕSHOP (http://www.oteshop.gr/home/adslconnection.htm)?

Καλά καταλάβατε... Η ΓΡΑΜΜΗ! :evil:

Ελπίζω την επόμενη φορά να είστε πιο φειδωλοί στους χαρακτηρισμούς σας.

EvilHawk
27-09-05, 13:23
Άντε και εσύ κόλλησες τώρα, το πρόβλημα όλο δημιουργήθηκε απο έλλεψη συννενόησης και απο τίς 2 μερίες!
Μπορείτε να συνεχίετε το θέμα όσο θέλετε μεχρι να βρεθεί ο επόμενος "ανεμόμυλος" !

yiapap
27-09-05, 13:28
Άντε και εσύ κόλλησες τώρα, το πρόβλημα όλο δημιουργήθηκε απο έλλεψη συννενόησης και απο τίς 2 μερίες!
Μπορείτε να συνεχίετε το θέμα όσο θέλετε μεχρι να βρεθεί ο επόμενος "ανεμόμυλος" !
Εγώ κόλλησα;;;
Το OTESHOP κόλλησε! :-k

PascalGR
27-09-05, 14:02
Μάλλον πρέπει να ξυπνήσετε όλοι σας! Μα δε το βλέπετε τόση ώρα? Είναι ολοφάνερο...

Η κοπέλα γούσταρε το παιδί (εμ σούπερμαν είναι) και τον έπαιρνε συνεχώς τηλέφωνα με πρόφαση τη γραμμή ;)

@superman: Την επόμενη φορά ζήτα της το τηλέφωνο ;) :D

ipo
27-09-05, 16:54
@superman: Την επόμενη φορά ζήτα της το τηλέφωνο ;) :DΧαλεποί καιροί για τέτοια πράγματα. Ίσως είναι καλύτερα να ζητήσεις δωρεάν συνδρομή στην OTEnet.
:guitar

@ ADSLgr.com All rights reserved.